Mimo posiadania nowoczesnych zabezpieczeń czy garażowania samochodu żaden właściciel pojazdu nie może wykluczyć jego utraty w wyniku kradzieży. Jeśli auto trafi w ręce złodziei, pozostaje ubiegać się o odszkodowanie. Kto ma do niego prawo i jak uruchomić wypłatę środków?

Jak otrzymać odszkodowanie za kradzież pojazdu – najważniejsze informacje:

 

  1. Na wypadek kradzieży samochodu możesz wykupić polisę AC lub AC mini.
  2. Ubezpieczenie przyda się szczególnie właścicielom nowych i drogich pojazdów.
  3. Jeśli dojdzie do kradzieży, należy jak najszybciej powiadomić o tym fakcie ubezpieczyciela (sprawdź w OWU terminy zgłoszenia szkody kradzieżowej).
  4. Przed zawarciem umowy AC od kradzieży warto przeanalizować najważniejsze zapisy ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), m.in.:
  • wysokość i rodzaj sumy ubezpieczenia (stała, zmienna),
  • zakres terytorialny,
  • wskazówki dotyczące zgłoszenia szkody,
  • listę wyłączeń od odpowiedzialności.

 

 

Jakie ubezpieczenie chroni przed kradzieżą samochodu?

W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych znajduje się nieobowiązkowe ubezpieczenie autocasco (AC), które często jest oferowane w pakiecie z OC. Jeżeli zakupisz polisę AC, to w razie kradzieży samochodu będziesz mógł dochodzić odszkodowania. Aby jednak wypłacona kwota rekompensowała Ci utratę pojazdu, nie obejdzie się bez dokładnego przeanalizowania zapisów ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) oraz ustalenia sumy ubezpieczenia. Najkorzystniejszy dla każdego właściciela samochodu jest zapis, który pozwala mu ubiegać się o odszkodowanie równe wartości pojazdu w dniu, w którym podpisano umowę.

Czy opłaca się zakupić polisę AC?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi – musisz samodzielnie stwierdzić, czy opłaca Ci się uiścić dodatkową składkę (zobacz nasz artykuł „Kiedy opłaca się kupić dodatkowe ubezpieczenie AC?”) Z ubezpieczenia AC będziesz mógł skorzystać nie tylko, gdy utracisz pojazd w wyniku kradzieży. W zależności od wybranego pakietu, ubezpieczyciele zapewniają także:

  • pojazd zastępczy na określony okres, np. 14 dni,
  • środki na naprawę pojazdu po jego uszkodzeniu,
  • transport ubezpieczonych z miejsca zdarzenia.

Optymizmem napawają też dane zaprezentowane na stronie internetowej Komendy Głównej Policji, z których wynika, że liczba kradzieży pojazdów z roku na rok maleje. Przykładowo w 2012 r. wszczęto 15 427 postępowań o kradzież samochodu, w 2016 r. było to 13 542 postępowań, a w 2017 r. już tylko 10 240 postępowań.

Według specjalistów wykupienie ubezpieczenia AC najbardziej opłaca się właścicielom nowych pojazdów. Takie samochody cieszą się bowiem największą popularnością wśród złodziei. W przypadku utraty 2- czy 3-letniego auta szkoda majątkowa jest na tyle duża, że opłacenie składki AC po prostu się kalkuluje. Dlatego warto porównać oferty ubezpieczeń samochodowych w kalkulatorze OC/AC i wybrać najkorzystniejszą ochronę pojazdu.
Porównują kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych opcji, jesteś w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych i wybrać nie tylko najtańsze OC ale i cały pakiet OC AC.

Jak postępować, aby otrzymać odszkodowanie?

Jeżeli okazało się, że Twój samochód został skradziony, w pierwszej kolejności powinieneś zawiadomić policję. Bardzo możliwe, że policjantom uda się zabezpieczyć ślady, które posłużą do wykrycia sprawców kradzieży. Patrol może też przesłuchać ewentualnych świadków zdarzenia. Następnie o zdarzeniu należy poinformować ubezpieczyciela w wyznaczonym przez niego terminie. Przykładowo:

  • AXA Ubezpieczenia daje klientom 2 dni na poinformowanie o kradzieży, od momentu jej wykrycia,
  • Link4 daje swoim klientom 7 dni na powiadomienie o kradzieży pojazdu, zastrzegając jednocześnie, że przekroczenie tego terminu może spowodować zmniejszenie wysokości odszkodowania,
  • Aviva wymaga zawiadomienia o kradzieży w terminie 3 dni roboczych od uzyskania przez klienta informacji o tym zdarzeniu.

Aby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie, będziesz musiał przekazać wszystkie posiadane kluczyki oraz urządzenia uruchamiające system alarmowy. Ubezpieczyciel może też wymagać:

  • dostarczenia dowodu rejestracyjnego,
  • dokumentów potwierdzających pochodzenie pojazdu (np. faktura zakupu),
  • wypełnienia dokumentów niezbędnych do wypłaty odszkodowania.

Listę wszystkich wymagań znajdziesz w OWU. Ponieważ jednak po kradzieży samochodu możesz nie mieć głowy do formalności, skontaktuj się np. telefonicznie z pracownikami towarzystwa ubezpieczeniowego. Na infolinii również uzyskasz informacje o tym, jak postępować, aby otrzymać środki z wykupionej polisy.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania po kradzieży?

Jeżeli nie chcesz się rozczarować, jeszcze przed zakupem ubezpieczenia AC powinieneś dokładnie zapoznać się z OWU. To właśnie w tym dokumencie znajdziesz informacje o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacjach, w których nie bierze on odpowiedzialności za szkody. Najczęściej odszkodowania z AC z tytułu kradzieży pojazdu nie otrzymasz, gdy:

    • pozostawisz kluczyki lub pilota do alarmu w samochodzie po jego opuszczeniu,
    • wysiadając z samochodu, nie uruchomisz wszystkich zadeklarowanych podczas składania wniosku o ubezpieczenie AC zabezpieczeń przeciwkradzieżowych,
    • wcześniej zgubiłeś kluczyki, nie poinformowałeś o tym fakcie ubezpieczyciela i nie dokonałeś wymiany zamków,
    • ubezpieczyciel stwierdzi niezgodność między podanymi przez Ciebie informacjami a stanem faktycznym (np. zadeklarowałeś, że w pojeździe jest alarm, podczas gdy go nie ma),
    • do zdarzania doszło na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy lub Mołdawii.

W przypadku ostatniego punktu możesz wykupić stosowne rozszerzenie do ubezpieczenia AC. Przykładowo PZU oferuje rozszerzenie „Kradzież BRUM”. Będzie Ci się ono bardzo opłacać, jeżeli często podróżujesz do krajów Europy Wschodniej.

Nie zawsze ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania w całości – czasem zmniejszy on jego wysokość, motywując to tym, że nie był w stanie ustalić okoliczności zdarzenia. Wiele zależy jednak od polityki prowadzonej przez ubezpieczyciela i zapisów znajdujących się w OWU.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
urrrraaa
4 lat temu

Bez AC to ja wole na drogę nie wyjeżdżać

niespokojny
4 lat temu

OC i AC Mercedesa C klasy z 2012 silnik 2,0 benzyna przy maximum zniżek 1500 zł w Warcie. Wcale to nie jest dużo a dzieki temu nie muszę sie martwić co się dzieje z moim cacuszkiem

Mariusz
4 lat temu

Kiedyś z ciekawości wpisałem w porównywarkę dane mojej furki (Seat Ibiza 2012 r. 1,4) i całkiem fajnie wyszła mi cena OC,AC i Asisstance. Zobaczymy jak będzie mi się kończyło ubezpieczenie czy znajdę coś w podobnych pieniądzach

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny