Ubezpieczenie AC jest jednym z najpopularniejszych dodatkowych ubezpieczeń, z których korzystają kierowcy. Jesteś zainteresowany zakupem polisy autocasco? Sprawdź nasz ranking i dowiedz się, jak wybrać najlepszy produkt ubezpieczeniowy.

Porównanie ubezpieczeń AC nie jest sprawą prostą. W przypadku tej polisy cena jest mniej istotna od zakresu ubezpieczenia. Z tego względu postanowiliśmy sprawdzić oferty dla różnych kierowców, którzy kładą nacisk na: zakres ochrony, zakres terytorialny ubezpieczenia, sposób naprawy pojazdu oraz sumę ubezpieczenia. Są to jednocześnie podstawowe parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze tego produktu ubezpieczeniowego dla własnego samochodu.

Które AC jest najkorzystniejsze pod względem zakresu ubezpieczenia?

Jednym z kluczowych czynników wpływających na atrakcyjność ubezpieczenia AC jest jego zakres. Czym jest zakres AC? Najprościej mówiąc, to katalog wszystkich zdarzeń uprawniających ubezpieczonego do otrzymania odszkodowania. Biorąc pod uwagę ten aspekt, ubezpieczyciele proponują klientom dwa warianty:

 • AC pełne – zapewnia odszkodowanie zarówno po szkodzie całkowitej, jak i częściowej, np. uszkodzeniu pojazdu,
 • AC mini – z reguły właściciel pojazdu otrzymuje świadczenie po stwierdzeniu szkody całkowitej lub po wystąpieniu wybranych zdarzeń, np. po kradzieży, pożarze, zniszczeniu pojazdu przez żywioły.

Z reguły na standardowe ubezpieczenie AC decydują się kierowcy nowszych pojazdów. Z kolei AC mini to wybór głównie właścicieli starszych aut.

Przykład: Pan Robert chce ubezpieczyć Renault Lagunę (benzyna, poj. silnika 1998 cm3). Ponieważ pojazd ma 10 lat, mężczyzna chce zakupić ubezpieczenie AC chroniące wyłącznie przed kradzieżą i zniszczeniem pojazdu przez żywioły.

UbezpieczycielOfertaCena polisy
Uniqa (OC, AC mini)Zdarzenie uprawniające do odszkodowania – kradzież, żywioły, pożar859 zł
mtu24.pl (OC, AC mini)Zdarzenie uprawniające do odszkodowania – kradzież1 108 zł
Proama (OC, AC mini)Zdarzenie uprawniające do odszkodowania – kradzież, żywioły, zderzenie ze zwierzyną2 033 zł
Trasti (OC, AC, assistance)Zdarzenie uprawniające do odszkodowania – wypadek, kradzież, uszkodzenie2 218 zł
Benefia (OC, AC mini, assistance,)Zdarzenie uprawniające do odszkodowania – wypadek, kradzież, uszkodzenie3 085 zł
Kalkulacja z dnia 28.09.2023 r. (kierowca 47 lat, mieszkaniec Sieradza z 10-letnią historią ubezpieczeniową).

W ramach najtańszej oferty AC mini pan Robert dostanie odszkodowanie w razie kradzieży, żywiołu lub pożaru, czyli więcej niż w przypadku drugiej oferty również AC mini, która gwarantuje ochronę tylko w razie kradzieży auta. Z kolei następne pozycje dodatkowo zapewniają odszkodowanie w wyniku wypadku, uszkodzenia lub zderzenia ze zwierzyną, ale znacznie więcej kosztują . Tak więc, aby zakres ochrony AC był większy, trzeba niestety dopłacić.

Przykład: Pani Anna jest właścicielką pojazdu Nissan Leaf z 2018 r. Z uwagi na wartość samochodu chce ona zakupić polisę o jak najszerszym zakresie ochrony, aby w przypadku nawet drobnej szkody otrzymać pomoc od ubezpieczyciela.

UbezpieczycielOfertaCena polisy
MTU.24 (OC, AC, mini)Zdarzenia uprawniające do odszkodowania – żywioły (szkoda częściowa, całkowita)952 zł
Uniqa (OC, AC, assistance)Zdarzenia uprawniające do odszkodowania -wypadek, kradzież, uszkodzenie (szkoda częściowa, całkowita)2 162 zł
Proama (OC, AC mini, assistance)Zdarzenia uprawniające do odszkodowania – kradzież, żywioły, zderzenie ze zwierzyną (szkoda częściowa, całkowita)2 963 zł
Link4 (OC, AC, assistance)Zdarzenia uprawniające do odszkodowania – wypadek, kradzież, uszkodzenie (szkoda częściowa, całkowita)3 690,99 zł
Kalkulacja z dnia 29.09.2023 (kierowca 32 lata, mieszkanka Pruszcza Gdańskiego z 10-letnią historią ubezpieczeniową).

W tym przypadku pierwsza i najtańsza propozycja z AC mini okazała się niewystarczająca dla pani Anny. W związku z tym zdecydowała się na droższą i bardziej rozszerzoną polisę, która zapewni jej ochronę nie tylko w przypadku żywiołów, ale też wypadku, zderzenia ze zwierzyną lub uszkodzeniem auta.  Dodatkowo – w ramach droższego pakietu – kobieta może skorzystać również z ubezpieczenia assistance. W przypadku różnych zdarzeń losowych, do których może dojść w trasie, otrzyma pomoc ubezpieczyciela.

Jak prezentuje się ranking AC pod względem zakresu terytorialnego?

Zakres terytorialny AC różni się znacząco od zakresu obowiązkowego OC, który wskazany jest w Ustawie o ubezpieczeniach  obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

W ramach każdego dostępnego na rynku ubezpieczenia AC ubezpieczony może liczyć na odszkodowanie, w zależności od warunków umowy danego towarzystwa ubezpieczeniowego. W wypadku zakresu AC ubezpieczycieli nie obowiązuje żadna ustawa, dlatego każdy z osobna sam ustala terytorium na jakim będzie obowiązywać ochrona zapewniana przez firmę.

Jeśli nie chcesz mieć wątpliwości, zawsze przed kupnem polisy dobrze jest sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Pamiętaj, że zazwyczaj ochrona dotyczy terenu Polski, jednak część ubezpieczycieli zapewnia ochronę również w Europie z niektórymi wyjątkami.

Przykład: Pan Mateusz jedzie na wakacje do Albanii i obawia się, że w czasie pobytu za granicą dojdzie do kradzieży jego pojazdu – Audi A4, benzyna, poj. silnika 1968 cm3. Z tego względu zawsze sprawdza, czy ubezpieczyciel dopuszcza możliwość rozszerzenia ochrony AC o kradzież na terenie Albanii.

UbezpieczycielOfertaCena
MTU.24Zakres ochrony: Polska, Europa, Algieria, Maroko, Tunezja, Izrael i Iran. Do szkód powstałych na terytorium Mołdawii wprowadza się udział własny w wysokości 1000 zł; Zielona Karta – za dopłatą w wysokości 20 zł
1 162 zł
UniqaZakres ochrony: Polska
1 988 zł
ProamaZakres ochrony: Polska
3 117 zł
Link4Zakres ochrony - Auto Casco wypadkowe -
ubezpieczenie obejmuje szkody, które powstaną w Polsce i Europie. Auto Casco kradzieżowe - obejmuje szkody, które powstaną w Europie
– za wyjątkiem Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii
3 439,10 zł
Kalkulacja z dnia 28.09.2023 (kierowca 50 lat, mieszkaniec Krasnopola z 10-letnią historią ubezpieczenia).

Zapoznając się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), mężczyzna dowiedział się, że najkorzystniejsza będzie dla niego oferta firmy MTU24, która oferuje najniższą stawkę za ochronę na terytorium krajów europejskich. Link4 oraz Trasti również proponują ochronę w Europie, jednak cena ubezpieczenia jest znacznie wyższa, ponieważ w skład ubezpieczenia wchodzi również ochrona assistance. Dlatego jeśli dojdzie do awarii auta w którymś z krajów przez które pan Mateusz będzie podróżował do Albanii, to ubezpieczyciel zapewni potrzebną pomoc.

Który ubezpieczyciel oferuje najkorzystniejszy sposób likwidacji szkody z AC?

Kolejnym kryterium przy tworzeniu rankingu AC może być wariant likwidacji szkody. Ubezpieczyciele proponują ubezpieczonym dwa warianty:

 • ASO – naprawa uszkodzonego pojazdu odbywa się w autoryzowanej stacji obsługi, z którą rozlicza się firma ubezpieczeniowa,
 • kosztorys – ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w formie kwoty pieniędzy, za którą poszkodowany sam naprawia samochód.

W drugim przypadku można spotkać się także z pojęciem amortyzacji części. Taki zapis w OWU oznacza, że ubezpieczyciel pomniejszy wartość części ze względu na stopień ich zużycia – w rezultacie odszkodowanie będzie niższe. Innym, często spotykanym zapisem jest informacja o udziale własnym w szkodzie. To kwota, którą poszkodowany będzie musiał za naprawę zapłacić z własnej kieszeni.

Analogicznie jak we wcześniejszych przykładach, nie sposób wskazać w rankingu najlepszego AC bez rozpatrywania konkretnych sytuacji.

Przykład: Pani Marta szuka ubezpieczenia AC dla Mitsubishi Space Star z 2018 r. (benzyna, poj. silnika 999 cm3). Kobieta nie ma zaufanego warsztatu samochodowego i dlatego chciałaby, aby ewentualna naprawa auta odbyła się w ASO z użyciem oryginalnych części. Nie jest też zainteresowana ofertami z wkładem własnym.

UbezpieczycielOfertaCena polisy
ProamaNaprawa na częściach oryginalnych, amortyzacja części – 0%, sposób likwidacji szkody – warsztat, wysokość udziału własnego – 0 zł2 024 zł
Link4Naprawa na częściach zamiennych, amortyzacja części – 0%, sposób likwidacji szkody – kosztorys, wysokość udziału własnego – 0 zł733,96 zł
MTU.24Naprawa na częściach zamiennych, amortyzacja części – 0%, sposób likwidacji szkody – kosztorys, wysokość udziału własnego – 0 zł869 zł
UniqaNaprawa na częściach zamiennych, amortyzacja części – 0%, sposób likwidacji szkody – kosztorys, wysokość udziału własnego – 1000 zł - szkody: częściowe i całkowita, 10% kradzież1 282 zł
WienerNaprawa na częściach zamiennych, amortyzacja części – 0%, sposób likwidacji szkody – kosztorys, wysokość udziału własnego – 1000 zł1 784 zł
Kalkulacja z dnia 28.09.2023 (kierowca 27 lat, mieszkanka Darłowa z 8-letnią historią ubezpieczeniową).

W tej konfiguracji potrzeb klientki najkorzystniejszą ofertę zaprezentowała Uniqa – to ona znalazła się na szczycie rankingu. Pozostałe propozycje były droższe lub nie spełniały oczekiwań kobiety (np. ewentualna naprawa odbywałaby się przy użyciu części zamiennych).

Przykład: Pan Antoni poszukuje pakietu OC i AC dla Volkswagena up! z 2012 r. (benzyna/gaz, poj. silnika 999 cm3). Aby obniżyć cenę ubezpieczenia AC, mężczyzna zgadza się na wariant kosztorysowy i naprawę na częściach zamiennych lub we własnym zakresie, ale oferta nie może zawierać propozycji udziału własnego.

UbezpieczycielOfertaCena polisy
mtu24.plNaprawa na częściach zamiennych, amortyzacja części – 0 proc., sposób likwidacji szkody – kosztorys, wysokość udziału własnego – 0 zł890 zł
UniqaNaprawa na częściach zamiennych, amortyzacja części – 0 proc., sposób likwidacji szkody – kosztorys, wysokość udziału własnego – 20%848 zł
ProamaNaprawa na częściach zamiennych, amortyzacja części – 0 proc., sposób likwidacji szkody – kosztorys, wysokość udziału własnego – 0 zł1 430 zł
WienerNaprawa na częściach zamiennych, amortyzacja części – 0 proc., sposób likwidacji szkody – kosztorys, wysokość udziału własnego – 1000 zł1 570 zł
BenefiaNaprawa na częściach zamiennych, amortyzacja części – 0 proc., sposób likwidacji szkody – kosztorys, wysokość udziału własnego – 10%2 063 zł
Kalkulacja z dnia 28.09.2023 (kierowca 62 lata, mieszkaniec Białki Tatrzańskiej z 10-letnią historią ubezpieczeniową).

Po zmianie parametrów okazało się, że najkorzystniejszej oferty nie przedstawiła już firma Proama, ale mtu24.pl. W jej ramach mężczyzny nie obowiązuje udział własny w szkodzie, zostanie ona natomiast rozliczona gotówkowo.

Które AC wypada najlepiej pod względem sumy ubezpieczenia?

Informacja o sumie ubezpieczenia, czyli górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela, zawsze znajduje się w umowie. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym lepiej dla właściciela auta – w razie szkody dostanie on wyższe odszkodowanie.

Przykład: Pan Patryk jest właścicielem otrzymanego w darowiźnie Peugeota 208 z rocznika 2019 (diesel, poj. silnika 1499 cm3). Z uwagi na ograniczone fundusze mężczyzna poszukuje polisy AC z wysoką sumą ubezpieczenia, z której otrzyma odszkodowanie po szkodzie całkowitej (w tym kradzieży). Dodatkowo ubezpieczenie musi zapewniać ochronę za granicą – pan Patryk ma w planach podróżować w wakacje po Europie Zachodniej.

UbezpieczycielOfertaCena polisy
BenefiaSzkody podlegające ubezpieczeniu – szkoda całkowita, częściowa i kradzież, suma ubezpieczenia – 66 800 zł, zakres terytorialny – Polska i Europa3 075 zł
WienerSzkody podlegające ubezpieczeniu – szkoda całkowita i częściowa, suma ubezpieczenia – 67 780 zł, zakres terytorialny – Polska i Europa2 966 zł
ProamaSzkody podlegające ubezpieczeniu – szkoda częściowa, całkowita i kradzież, suma ubezpieczenia – 70 473 zł, zakres terytorialny – Polska 2 318 zł
UniqaSzkody podlegające ubezpieczeniu – szkoda całkowita, częściowa i kradzież, suma ubezpieczenia – 69 500 zł, zakres terytorialny – Polska 2 735 zł
BeeSafeSzkody podlegające ubezpieczeniu – szkoda całkowita, częściowa i kradzież, suma ubezpieczenia – 66 800 zł, zakres terytorialny – Polska i Europa4 579,32
Kalkulacja z dnia 28.09.2023 r. (kierowca 19 lat, mieszkaniec Kutna, kupuje ubezpieczenie po raz pierwszy).

Wymagania kierowcy najlepiej spełnia ubezpieczenie oferowane przez markę Benefia – dlatego to właśnie ta propozycja otwiera ranking polis, nie zaś o niemal połowę tańsza oferta Uniqa. W drugim przypadku ubezpieczenie działa wyłącznie na terenie Polski.

Jak w kilka minut stworzyć własny ranking ubezpieczeń autocasco?

W przypadku ubezpieczenia AC niemożliwe jest stworzenie pojedynczego, obiektywnego rankingu, z którego korzystać mogliby wszyscy kierowcy. Powodem tego są:

 • liczba czynników, które mają wpływ na cenę składki,
 • indywidualne potrzeby każdego właściciela samochodu.

Każdy kierowca poszukujący pakietu ubezpieczeń może jednak stworzyć własny ranking AC, korzystając w tym celu z kalkulatora OC i AC zamieszczonego na naszej stronie internetowej. To szybki i prosty sposób, aby zorientować się w ofertach firm ubezpieczeniowych, a także wytypować najlepsze propozycje.

Alternatywą dla samodzielnego sporządzania rankingu AC jest kontakt z jednym z naszych agentów ubezpieczeniowych. Nasza infolinia (22 270 00 00) jest czynna w godzinach od 9:00 do 20:00 od poniedziałku do piątku i od 9:30 do 17:30 w soboty.

 • Ze względu na wiele czynników wpływających na cenę AC oraz różne oczekiwania właścicieli pojazdów, niemożliwe jest stworzenie jednego, obiektywnego rankingu ubezpieczeń AC.
 • Zakres ubezpieczenia, suma ubezpieczenia czy sposób likwidacji szkody – to m.in. od tych parametrów zależy, która oferta AC będzie dla klienta najkorzystniejsza.
 • Aby poznać wszystkie szczegóły oferty, warto zapoznać się z dokumentem, jakim są Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).
 • Biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby, każdy kierowca może stworzyć własny ranking ofert AC, wykorzystując w tym celu kalkulator OC i AC. To najprostszy sposób, aby porównać oferty wielu ubezpieczycieli.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o ubezpieczenie autocasco

 1. Czy AC mogę wykupić w innym towarzystwie ubezpieczeniowym niż OC?

  Tak, istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia AC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym niż OC. Warto jednak się zastanowić czy jest to opłacalne, ponieważ zazwyczaj dokupienie AC do OC w pakiecie w tym samym towarzystwie jest dużo bardziej korzystne cenowo niż zakup oddzielnego AC u innego ubezpieczyciela.

 2. Czy zawsze opłaca się wykupić AC?

  W przypadku nowych samochodów, mających wysoką wartość rynkową, zdecydowanie warto zainwestować w ubezpieczenie AC. Chroni ono pojazd przed szeregiem nieprzewidywalnych sytuacji, takich jak kradzież, uszkodzenia wynikające np. z pożaru czy siły wyższej. W przypadku starszych samochodów o niższej wartości, wykupienie ubezpieczenia AC może być mniej opłacalne, ponieważ koszty składki mogą być zbliżone do lub przewyższać wartość samochodu. W takiej sytuacji warto rozważyć tylko ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe i chroni przed skutkami kolizji.

 3. Czy AC mogę dokupić w każdym momencie?

  Tak, możliwe jest dokupienie Autocasco w dowolnym momencie. Autocasco jest dobrowolnym dodatkowym ubezpieczeniem, którego nie trzeba kupować w pakiecie z OC. Jednak wielu właścicieli decyduje się na zakup Autocasco zaraz po zakupie samochodu, wraz z OC, aby mieć pełne zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń. Jednak jest również możliwość dokupienia tego ubezpieczenia w późniejszym czasie.

 4. Czym różni się pełne autocasco od autocasco mini?

  Główna różnica między nimi polega na zakresie ochrony, który zapewniają. Pełne autocasco jest bardziej wszechstronne i kompleksowe, obejmując szereg różnych zdarzeń, takich jak kradzież, pożar, uszkodzenia mechaniczne, wandalizm itp. Zapewnia również ochronę przed szkodami spowodowanymi przez innych uczestników ruchu drogowego. Autocasco mini natomiast oferuje niższy poziom ochrony. Zazwyczaj obejmuje tylko kilka podstawowych ryzyk, takich jak kolizje, uszkodzenia w wyniku działania sił przyrody i kradzież. Może być bardziej odpowiednie dla kierowców z mniejszym budżetem lub dla tych, którzy jeżdżą starszymi samochodami o mniejszej wartości.

 5. Czy polisa AC przechodzi na nowego właściciela w wypadku sprzedaży samochodu?

  W przypadku sprzedaży samochodu polisa AC nie przechodzi na nowego właściciela, ponieważ jest to polisa dobrowolna, w przeciwieństwie do obowiązkowego OC, które musi posiadać każdy właściciel samochodu bez dnia przerwy.

Weronika Dawidowicz

Miłośniczka motoryzacji i podróży. Zjeździła Europę wzdłuż i wszerz. Wie, jak ważne są ubezpieczenia, bo assistance nieraz uratowało ją przed kłopotami w czasie wyjazdu. Chętnie dzieli się ciekawostkami z dziedziny ubezpieczeń, a zagadnienia motoryzacyjne to dla niej chleb powszedni. Prywatnie wielbicielka fotografii w każdej postaci.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny