Jak wszyscy właściciele pojazdów, taksówkarze muszą wykupić ubezpieczenie OC. Z uwagi na charakter prowadzonej działalności przydaje się im również polisa AC. Sprawdzamy, które towarzystwa ubezpieczeniowe proponują taksówkarzom najlepsze oferty.

Osoby korzystające z pojazdów w celach zarobkowych płacą wyższe składki OC i AC niż pozostali kierowcy. Powód jest oczywisty – intensywne użytkowanie pojazdu zwiększa prawdopodobieństwo kolizji lub wypadku. To przekłada się również na wyższe ryzyko dla towarzystwa ubezpieczeniowego i ma odzwierciedlenie w wysokości składki.

Gdzie można ubezpieczyć taksówkę?

Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy OC i AC taksówkarzom. Wielu ubezpieczycieli rezygnuje z proponowania ubezpieczenia AC osobom zawodowo zajmującym się przewozem osób, a w przypadku ubezpieczenia OC stosuje zaporowe stawki. W efekcie taksówkarze mają ograniczony wybór.

Którzy ubezpieczyciele oferują OC dla taksówkarzy? Polisę można zakupić m.in. w następujących firmach: Link4, MTU24 i Gothaer. OC dla kierowców taksówek brakuje w ofertach np. Benefii i Avivy.

Z punktu widzenia taksówkarzy kłopotem jest też znalezienie dobrego ubezpieczenia AC w przystępnej cenie. Zapoznając się z treścią OWU wielu ubezpieczeń AC można natrafić na następujące zapisy:

  • „Ubezpieczeniem nie mogą być objęte pojazdy przeznaczone do nauki jazdy i wynajmowane zarobkowo” (Warta, OWU AC Komfort),
  • „Ochroną ubezpieczeniową nie mogą być objęte pojazdy używane jako taksówki lub jako pojazdy służące do przewozu pasażerów za opłatą” (Allianz),
  • „Przedmiotem ubezpieczenia nie mogą być następujące pojazdy: używane jako rekwizyty, używane do nauki jazdy, używane jako taksówki lub jako pojazdy służące do przewozu pasażerów za opłatą (…)” (AXA).

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają sobie w OWU możliwość podpisania umowy z właścicielem taksówki, ale pod warunkiem uiszczenia dodatkowej opłaty. Takie zapisy znajdują się w OWU AC choćby Uniqa („Po opłaceniu dodatkowej składki, ubezpieczeniem mogą być objęte pojazdy wykorzystywane do celów specjalnych”) i Link4 („Nie wypłacamy odszkodowania za szkody, jeśli pojazd będzie używany do odpłatnego przewozu osób – chyba że zadeklarujesz ten sposób użytkowania pojazdu w trakcie składania wniosku o ubezpieczenie, a my wyrazimy na to zgodę, i jest to zapisane w polisie”).

Skąd tak skąpa oferta dla taksówkarzy? Wynika ona z kilku czynników. Kierowcy taksówek jeżdżą głównie w miastach, po zatłoczonych ulicach, a roczny przebieg takich pojazdów jest bardzo duży. Wpływa to na zdecydowanie wyższe ryzyko kolizji czy wypadku, które bezpośrednio wiąże się z warunkami eksploatacji tych samochodów.

Taksówkarzu, ubezpieczeń OC i AC nie zakupisz online

Współcześnie wiele towarzystw ubezpieczeniowych sprzedaje polisy OC i AC przez internet. Taka transakcja jest niezwykle wygodna z punktu widzenia kupujących – wystarczy tylko podać niezbędne dane i wykonać przelew. Opcja zakupy polisy online nie jest jednak dostępna dla taksówkarzy. Dlaczego?

Jak widać na powyższych przykładach, wiele towarzystw ubezpieczeniowych zastrzega sobie podpisanie umowy z taksówkarzem po uiszczenia dodatkowej opłaty. Z tego względu na próżno szukać ubezpieczeń dla taksówkarzy na stronach internetowych ubezpieczycieli – warunki polis są uzgadniane indywidualnie z każdym zainteresowanym klientem lub korporacją taksówkarską.

Ile kosztują polisy OC i AC oraz od czego zależą ich ceny?

Niewiele towarzystw ubezpieczeniowych przedstawia na swoich stronach internetowych oferty dla taksówkarzy. Jeżeli informacje o cenach są zamieszczone, to są one bardzo ogólne. Przykładowo Ergo Hestia proponuje ubezpieczenie OC dla taksówkarzy z Warszawy za kwotę od 800 zł wzwyż. Ubezpieczenie AC w wariancie serwisowym kosztuje od 2,9 proc. wartości pojazdu.

Wysokość składek OC i AC zależy od wielu czynników. Aby oszacować ryzyko i wyliczyć składkę, towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają podania szeregu informacji. Najważniejsze z nich dotyczą:

  • doświadczenia kierowcy – każde towarzystwo ubezpieczeniowe wymaga podania roku nabycia uprawnienia do kierowania pojazdami,
  • dotychczasowej historii ubezpieczeniowej kierowcy – czy i przez ile lat nabywał on polisy, czy były z nich wypłacane odszkodowania oraz wysokości wypracowanych zniżek,
  • pojazdu – marki, roku produkcji, zastosowanych zabezpieczeń antykradzieżowych.

Ubezpieczając pojazd służący do odpłatnego przewozu osób, trzeba spodziewać się wyższej składki niż ma to miejsce w przypadku pojazdów osobowych. Przykładowo 44-letni właściciel pojazdu Toyota Auris z 2014 r. korzystający z niego w celach zarobkowych i posiadający prawo jazdy od 1998 r. może wykupić ubezpieczenie OC w firmie mtu24.pl za 2 798 zł. Jeżeli zdecyduje się na pakiet składający się z OC i AC Mini, zapłaci ponad 6 500 zł.
Przeczytaj także:
Kalkulator OC bez podawania danych – jak działa?
OC najtaniej – sprawdź gdzie takie kupisz w 5 minut!
Ubezpieczenie OC na raty

Jakie dodatkowe polisy warto kupić?

W przypadku kierowców taksówek wykupienie polis OC i AC nie zawsze gwarantuje pełną ochronę podczas wykonywania codziennej pracy. Przydają się także inne ubezpieczenia, a dokładniej ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera oraz ubezpieczenie assistance.

Ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, gwarantuje wypłatę środków w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego.Kierowcom taksówek przydaje się także polisa assistance. W jej ramach mogą oni skorzystać z pomocy technicznej lub informacyjnej. Zobacz oferty ubezpieczeń samochodowych w kalkulatorze i wybierz najlepszą ochronę w najlepszej cenie.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
3 lat temu

Ja swoją taksówkę ubezpieczam zawsze u agenta i zawsze znajduje mi najlepszą ofertę na rynku.

Dawid
2 lat temu
Reply to  Piotr

A czy mógłbym prosić o namiary bo też chcę ubezpieczyć. Dziękuję, pozdrawiam.

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny