Holandia to drugi zaraz po Niemczech kierunek, z którego wiele Polaków chętnie sprowadza samochody. Dzieje się tak, dlatego że holenderskie samochody są w bardzo dobrym stanie technicznym.

Dodatkowo procedury dotyczące sprowadzenia i zarejestrowania samochodu w Polsce nie są skomplikowane. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, gdzie szukać ciekawych i dobrych samochodów w Holandii oraz jak zarejestrować i ubezpieczyć auto sprowadzone z zagranicy.

  • Holandia zajmuje drugie miejsce jeśli chodzi o sprowadzanie samochodów z zagranicy.
  • Samochodu w Holandii najlepiej szukać na europejskich popularnych serwisach ogłoszeniowych takich jak: autoscout24.nl czy marktplaats.nl.
  • Przed zakupem warto sprawdzić dany samochód, aby ustrzec się kupna uszkodzonego lub powypadkowego egzemplarza. W takim wypadku najlepiej wejść na stronę państwowego organu RDW, gdzie znajduje się cała historia pojazdu.
  • Kupując samochód należy spisać umowę kupna sprzedaży najlepiej w dwóch językach. Po podpisaniu umowy i zapłacie sprzedający musi przekazać Ci dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana), dokument NAP i certyfikat COC.
  • Po przyjeździe do Polski należy pamiętać, aby w ciągu 30 dni opłacić podatek akcyzowy i dokonać rejestracji samochodu.
  • W celu rejestracji samochodu należy udać się do wydziału komunikacji z kompletem dokumentów takich jak: wniosek, umowa kupna sprzedaży, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, tablice rejestracyjne, badanie techniczne pojazdu, potwierdzenie zapłaty akcyzy, dowód osobisty oraz przetłumaczone dokumenty przez tłumacza przysięgłego.
  • W dniu zarejestrowania samochodu, koniecznie trzeba wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu, gdyż za jego brak grożą dotkliwe kary pieniężne.
  • Ubezpieczenie OC możesz wykupić przez internet. Za pomocą porównywarki ubezpieczeń znajdziesz najtańsze oferty ubezpieczeń OC.

Gdzie szukać auta z Holandii?

Poszukując samochodu z Holandii masz kilka opcji do wyboru. Jeżeli nie chcesz samemu szukać, to możesz skorzystać z ofert firm zajmujących się sprowadzeniem samochodu pod klienta lub w komisach, które już sprowadziły różne modele.

Inną możliwością jest przejrzenie ofert na popularnym europejski serwisie ogłoszeniowym autoscout24.nl lub autotrack.nl, autotrader.nl oraz marktplaats.nl. Znajduje się tam mnóstwo samochodów najróżniejszych marek z krajów europejskich, w tym także z Holandii. Ogłoszenia sprzedaży samochodów zamieszczają tam osoby prywatne oraz komisy.

Do niedawna zakupu samochodu można było dokonać osobiście w Holandii na największej giełdzie samochodowej, która znajdowała się w miejscowości Beverwijk niedaleko Amsterdamu przy autostradzie A9. Jednak wraz z rozwojem sprzedaży online, ze względu na coraz mniejsze zainteresowanie sprzedażą osobistą, w grudniu 2021 roku zdecydowano o zamknięciu giełdy, a cała sprzedaż przeniosła się do internetu.

Jak sprawdzić auto z Holandii?

Nigdy nie kupuj „kota w worku”, ale zawsze dobrze sprawdź wszystkie informacje dotyczące danego auta z Holandii. Sprawdzenie pojazdu pomoże Ci ustrzec się przed zakupem na przykład powypadkowego samochodu. Gdzie i jak można sprawdzić czy warto sprowadzić samochód z Holandii?

Jeżeli planujesz zakup samochodu, który Ci się spodobał, koniecznie wejdź na stronę https://ovi.rdw.nl/. RDW to strona państwowej służby ruchu drogowego, która prowadzi rejestr i historię samochodów (Nationale Auto Pass) w Holandii.

Oprócz tego samochód możesz też sprawdzić na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/, jednak informacje te nie będą tak dokładne, jak w RDW.

Warto również wiedzieć, że na stronie National Autopas można sprawdzić i pobrać raport dotyczący zebranych i zarejestrowanych odczytów licznika danego samochodu. Raport ten da Ci wgląd w historię odczytów licznika na przestrzeni lat, co pomoże zweryfikować czy licznik nie ma fałszywego przebiegu.

Przy zakupie droższego modelu auta warto rozważyć wizytę na stacji kontroli pojazdów, aby dokonać przeglądu, który pokaże jaki jest realny stan samochodu. Niestety taki przegląd jest płatny i może kosztować do 400 euro. Jednak zwłaszcza w przypadku droższych aut warto zapłacić tę kwotę i mieć pewność, że stan jest bardzo dobry.

Sprawdzenie samochodu, który Cię interesuje jest bardzo ważne, gdyż pomoże Ci ocenić w jakim stanie jest samochód i czy warto go kupić.

Jak sprowadzić auto z Holandii?

Po wyborze i sprawdzeniu samochodu trzeba ze sprzedawcą spisać umowę kupna – sprzedaży. Najlepiej jak umowa będzie dwujęzyczna, czyli po polsku i holendersku. Jeżeli nie wiesz jak napisać umowę, to możesz poszukać jej w internecie, gdzie znajdują się wzory takich umów.

Po podpisaniu umowy i zapłacie, pamiętaj żeby sprzedawca dał Ci następujące dokumenty:

  • dowód rejestracyjny (tzw. Kentekenbewijs),
  • kartę pojazdu (o ile została wydana),
  • dokument NAP,
  • certyfikat COC (jeśli posiada go właściciel).

Po zakupie auta trzeba go wyrejestrować w Holandii. Jeśli kupiłeś samochód i chcesz nim samemu przyjechać do Polski, musisz udać się do oddziału RDW i dokonać wyrejestrowania go. Po przedstawieniu odpowiednich dokumentów i oddaniu żółtych holenderskich tablic, za 10 euro otrzymasz tablice wywozowe.

Ważność tablic to 14 dni, w ciągu których musisz wrócić do Polski. Tablice upoważniają Cię do poruszania się po drogach w Unii Europejskiej. Inaczej sytuacja wygląda, gdy samochód wrócić ma do Polski na lawecie i nie będzie jeździł po drodze do chwili zarejestrowania w Polsce. W tym wypadku nie trzeba wyrejestrowywać go w holenderskim RDW.

Wszystkie samochody zarejestrowane do grudnia 2013 roku posiadają dokumenty rejestracyjne w formie papierowej. Natomiast samochody od 1 stycznia 2014 roku posiadają już plastikową kartę rejestracyjną.

Wybierając auto do sprawdzenia z Holandii na pewno warto przyjrzeć się jego cenie. Sytuacja na rynku półprzewodników wpłynęła zarówno na cenę aut nowych, jak i używanych. Dotyczy to również sprowadzania aut z zagranicy.

A więc ceny tutaj także stanowią pewnego rodzaju blokadę dla naszych importerów. Im auta droższe – szczególnie te nowsze, na które zapotrzebowanie było duże – tym mniejsza potencjalnie rzesza klientów. Widać wyraźnie w statystykach, że nie jesteśmy w stanie wydać aż tak dużych pieniędzy i sprowadzamy auta starsze. O ile rok temu średni wiek samochodu sprowadzanego do Polski wynosił mniej więcej 11,5 roku – to dzisiaj przekroczył już granicę 12,5 roku i to jest w ostatniej dekadzie na pewno najwyższy poziom średniego wieku, jaki notowaliśmy.

Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR

O czym należy pamiętać po przyjeździe do Polski?

Sprowadzenie samochodu z Holandii nie wymaga opłacenia cła. Natomiast w przypadku zakupu samochodu z zagranicy w ciągu 30 dni od daty zakupu trzeba opłacić akcyzę. Wysokość akcyzy uzależniona jest od pojemności silnika oraz jego rodzaju i klasyfikuje się następująco:

  • samochody z silnikiem spalinowym do pojemności 2000 cm3 – 3,1%,
  • samochody z silnikiem spalinowym powyżej 2000 cm3 pojemności – 18,6%,
  • samochody z silnikiem hybrydowym do pojemności 2000 cm3 – 1,55%,
  • samochody z silnikiem hybrydowym powyżej 2000 cm3 pojemności – 9,3%,
  • samochody z silnikiem elektrycznym – 0%.

Akcyzę płaci się w Urzędzie Skarbowym lub lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej. Dokument ten ma nazwę: formularz deklaracji uproszczonej w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych – w skrócie AKC-US.

Do zarejestrowania auta sprowadzonego w Polsce wymagane jest również przeprowadzenie nowego badania technicznego oraz przysięgłe tłumaczenie dokumentów potrzebnych do rejestracji.

Może cię zainteresować: Samochód z Niemiec – jak go sprowadzić i ubezpieczyć?

Jak zarejestrować samochód w Polsce?

Sprowadzając samochód z zagranicy zgodnie z art. 71 ust. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym istnieje obowiązek dokonania pierwszej rejestracji w kraju w ciągu 30 dni od jego sprowadzenia. Rejestracja auta z zagranicy jest trudniejsza, niż w przypadku samochodu pochodzącego z rynku krajowego. Wynika to z faktu, iż trzeba skompletować więcej dokumentów i dokonać innych czynności.

Rejestracji dokonuje się w wydziale komunikacji według miejsca zamieszkania. Zanim jednak udasz się do urzędu musisz się do tego odpowiednio przygotować. Zacznij od przetłumaczenia dokumentów samochodu czyli: umowy kupna – sprzedaży, karty pojazdu (jeśli została wydana) oraz rachunku lub faktury.

Sprawdź także: Ile kosztuje rejestracja auta?

Tłumaczenie dowodu rejestracyjnego nie jest konieczne, gdyż został on wydany w kraju członkowskim Unii Europejskiej. Wszystkie przetłumaczone dokumenty muszą być skserowane, tak aby wyraźnie było widać pieczątkę tłumacza przysięgłego.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badania technicznego samochodu w okręgowej stacji pojazdów. Następnie musisz opłacić akcyzę we właściwym urzędzie skarbowym oraz za 17 zł złożyć wniosek o zaświadczenie potwierdzające zapłatę podatku akcyzowego, które będzie Ci potrzebne przy rejestracji auta. Oprócz tych dokumentów trzeba wypełnić formularz rejestracyjny, który można pobrać przez internet ze strony urzędu miejskiego bądź starostwa powiatowego.

Z wszystkimi skompletowanymi dokumentami możesz udać się do urzędu w celu dokonania rejestracji samochodu. I tak, żeby samochód został zarejestrowany podczas pierwszej wizyty w urzędzie zabierz ze sobą:

  • wypełniony wniosek o rejestrację,
  • umowę kupna – sprzedaży,
  • dowód rejestracyjny,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • aktualne badanie techniczne przeprowadzone w kraju,
  • potwierdzenie zapłaty podatku akcyzowego,
  • dowód osobisty,
  • przetłumaczone dokumenty przez tłumacza przysięgłego.

Po złożeniu dokumentów w urzędzie zostaną Ci wydane nowe tablice rejestracyjne oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. Stały dowód rejestracyjny wydany zostanie w ciągu 30 dni od złożenia dokumentów. Po jego obiór musisz udać się z dowodem osobistym i tymczasowym dowodem rejestracyjnym.

Jak ubezpieczyć samochód z Holandii?

W tym samym dniu, w którym zostało zarejestrowane auto trzeba koniecznie wykupić całoroczne obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu (https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/). W przeciwnym wypadku musisz liczyć się z finansowymi karami nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, które nie są małe (zobacz: Co grozi za brak OC?).

Jeśli samochód jest stosunkowo młody, to warto rozważyć również wykupienie dodatkowej polisy autocasco (AC). Natomiast jeśli dużo planujesz podróżować, to warto rozszerzyć swój pakiet o NNW i assistance.

Gdzie znaleźć tanie ubezpieczenie OC na samochód z Holandii?

Ze znalezieniem ubezpieczenia OC nie ma żadnych problemów, gdyż na rynku istnieje dużo firm oferujących ubezpieczenia OC. Jedną z metod są porównywarki dostępne na stronach internetowych. Za ich pomocą można znaleźć najtańsze oferty wśród wielu towarzystw ubezpieczeniowych.

Warto pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie OC zawsze ma taki sam zakres ochrony, dlatego warto decydować się na najtańszą ofertę. Inaczej inaczej jest z nieobowiązkowymi ubezpieczeniami typu AC, NNW i assistance. W tym wypadku pod uwagę brane jest szereg różnych czynników, które wpływają na cenę ubezpieczenia.

Ubezpieczenia samochodu można również dokonać w stacjonarnych punktach lub u doradcy. Najprostszą i najszybszą metodą zdecydowanie jest ubezpieczenie samochodu przez internet. Nie zajmuje to dużo czasu, a jest bardzo wygodne.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o samochody z Holandii.

  1. Czy można wykupić ubezpieczenie OC przed zarejestrowaniem samochodu w Polsce?

    Tak, można wykupić je przed rejestracją, ale początek polisy musi rozpoczynać się w tym samym dniu, co rejestracja pojazdu.

  2. Czy samochód sprowadzony z zagranicy właściciel pojazdu musi rejestrować osobiście?

    Nie. Jeśli właściciel nie ma możliwości dokonania rejestracji osobiście, może to uczynić wyznaczony przez niego pełnomocnik. Jeżeli będzie to bliska osoba, na przykład żona, mąż, córka, ojciec itp. to pełnomocnictwo jest bezpłatne. Natomiast jeśli pełnomocnik nie należy do rodziny, to trzeba uiścić opłatę 17 zł za pełnomocnictwo.

  3. Co się stanie jeśli nie zarejestruję sprowadzonego samochodu w ciągu 30 dni?

    Zgodnie z art. 78 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym i nowelizacji tych przepisów, która weszła w życie 1 stycznia 2020 roku, osoba, która nabyła lub zbyła pojazd jest zobowiązana do powiadomienia o tym starostwo powiatowe lub urząd miasta. Jeśli tego nie zrobi, to podlega karze pieniężnej od 200 do 1000 zł. I tak samo w wypadku sprowadzenia samochodu z zagranicy, jeśli nie zarejestruje go w ciągu 30 dni, to również podlega takiej samej karze pieniężnej.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny