Macedonia Północna to doskonały kierunek na wakacje. Turyści zachwycą się pięknymi widokami, ciekawymi zabytkami, chętnie spróbują tamtejszej kuchni i poznają wyjątkową kulturę. Najczęściej wybieraną miejscowością jest stolica, Skopje. Podróżując po Macedonii Północnej, nie możesz ominąć Jeziora Ochrydzkiego – to prawdopodobnie największa atrakcja tego kraju. Jak przygotować się do wyprawy samochodem do Macedonii? Przeczytaj, co zabrać i jakie formalności załatwić.

Polacy lubią podróżować na Bałkany, jednak wydaje się, że Macedonia jest wciąż nie do końca odkrytym krajem. Tymczasem ma naprawdę dużo do zaoferowania przyjezdnym – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno miłośnicy aktywnego spędzania czasu, jak i wielbiciele zwiedzania nie będą się nudzić. Macedonia to dobra baza hotelowa i doskonała kuchnia bałkańska.

Co więcej, ceny są wciąż przystępne – w lokalnych restauracjach można zapłacić za obiad mniej niż w Polsce. Macedonia od 2004 roku stara się o przyjęcie do Unii Europejskiej, jednak jak dotąd otrzymała jedynie status kandydata. Podróżni mogą co prawda wjechać do kraju okazując się dowodem osobistym, zaleca się jednak posiadanie paszportu. W Macedonii honorowane jest polskie prawo jazdy.

Samochodem do Macedonii – niezbędne dokumenty

Podróż samochodem daje możliwość swobodnego planowania trasy i zwiedzania. Jazda własnym autem pozwala na zabranie większego bagażu, czy choćby rowerów. Wiele osób wybiera ten środek transportu, ciesząc się większą niezależnością i mobilnością. Samochodem dotrzesz również do Macedonii Północnej – na Bałkany dojedziesz przez Serbię lub Chorwację. Druga opcja jest nieco bardziej męcząca, ponieważ prowadzi również przez Czarnogórę, gdzie nie ma autostrad i przez Albanię (zazwyczaj po bardzo wąskich drogach).

Macedonia Północna nie jest członkiem UE, dlatego wiele osób zastanawia się, czy można podróżować do tego kraju jedynie z dowodem osobistym. Obywatele Polski mogą przekraczać granicę na podstawie dowodu osobistego, jednak brak paszportu może utrudniać korzystanie z usług bankowych, hoteli czy wypożyczalni samochodów. Warto zatem mieć przy sobie nie tylko dowód osobisty, ale też ważny paszport.

Ważne! Przy pobycie dłuższym niż 24 godziny należy dopilnować obowiązku meldunku. Samodzielnie można się zameldować na najbliższym posterunku policji. Jeśli nocleg zorganizowany jest w hotelu, gościa powinna zameldować obsługa. Niedopełnienie obowiązku grozi karą (grzywną i dwuletnim zakazem wjazdu do kraju).

Dokumenty związane z samochodem

W Macedonii honorowane jest polskie prawo jazdy, dlatego planując podróż, nie musisz starać się o prawo jazdy międzynarodowe. Pamiętaj jednak, by mieć ze sobą fizyczny dokument z wbitym ważnym przeglądem technicznym.

Kierowca musi mieć przy sobie również ważną polisę OC oraz Zieloną Kartę. Ewentualnie może wykupić tzw. ubezpieczenie graniczne.

Pamiętaj! Wiele firm ubezpieczeniowych traktuje Zieloną Kartę jako bezpłatny dodatek do OC. Jest to potwierdzenie zawartej umowy, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Przygotowując się do podróży zagranicznej, musisz sprawdzić, jak powinno wyglądać wyposażenie samochodu. Do obowiązkowego wyposażenia w Macedonii należy:

  • trójkąt ostrzegawczy;
  • apteczka i rękawiczki gumowe;
  • gaśnica – obowiązkowa jest w przypadku samochodów z instalacją LPG;
  • komplet zapasowych żarówek – nie dotyczy świateł LED i ksenonowych;
  • kamizelka odblaskowa (w kabinie pasażerskiej) – należy ją zakładać podczas wysiadania z auta.

W sezonie zimowym (od 15 listopada do 15 marca) obowiązują opony zimowe. Pojazdy ciężarowe obowiązkowo powinny być wyposażone w łańcuchy na koła osi napędowej. Do wyposażenia obowiązkowego ciężarówek w okresie zimowym należy też łopata.

Elementem zalecany do wożenia jest linka holownicza. W Macedonii Północnej obowiązuje zakaz używania opon okolcowanych.

Najważniejsze przepisy w Macedonii Północnej

Jeśli planujesz podróż do Macedonii Północnej, sprawdź najważniejsze przepisy ruchu drogowego, zorientuj się, jakie są ograniczenia prędkości. Taka wiedza z całą pewnością pozwoli C:i uniknąć kłopotów.

Stan autostrad oraz głównych dróg jest raczej dobry, zaniedbane mogą jednak okazać się drogi lokalne. Problemem na macedońskich drogach są:

  • samochody w złym stanie technicznym (brak im tylnych i przednich świateł, lusterek wstecznych),
  • pędzone zwierzęta,
  • piesi przekraczający jezdnię w niedozwolonych miejscach.

Poruszając się po Macedonii samochodem, musisz uważać na rowerzystów i motocyklistów często jeżdżących pod prąd i bez odpowiedniego oświetlenia.

W okresie letnim drogi bywają zatłoczone, na przejściach granicznych mogą ustawiać się kolejki – dotyczy to szczególnie głównych przejść (macedońsko-serbskie Tabanovce-Presevo i macedońsko-greckie Bogorodica-Evzoni). Podróżując samochodem po Macedonii, musisz uważać szczególnie na drogach górskich – możesz natknąć się na zagradzające przejazd kamienie czy odłamki skalne.

Ograniczenia prędkości w Macedonii

Jednym z najczęstszych wykroczeń jest zbyt szybka jazda. W każdym kraju mogą obowiązywać inne limity dozowlonej prędkości, dlatego przed podróżą warto zapoznać się z najważniejszymi przepisami prawa drogowego. Na terenie Macedonii możesz jechać:

  • w terenie zabudowanym – 50 km/h;
  • po drogach ekspresowych – 100 km/h;
  • na autostradach – 120 km/h.

Ważne! Maksymalna prędkość jazdy z założonymi na koła łańcuchami wynosi 70 km/h. Pojazdy z przyczepą mogą poruszać się 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h po pozostałych drogach.

Samochodem do Macedonii – o czym jeszcze pamiętać?

Poruszając się samochodem po Macedonii, musisz używać pasów bezpieczeństwa. Obowiązek ten dotyczy zarówno kierowcy, jak i jego pasażerów. Co ważne, najmłodsi do 12. roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu, podobnie jak osoby nietrzeźwe. Dzieci powinny podróżować w foteliku lub urządzeniu zabezpieczającym dostosowanym do ich wzrostu, wagi (podobnie jak w Polsce).

Pamiętaj! W sprawie przewożenia dzieci w samochodzie należy stosować się do regulacji obowiązujących w Polsce.

Przez cały rok obowiązuje tu nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania – w dzień i w nocy. Dopuszczalna zawartość alkoholu wynosi 0,5 promila, natomiast dla kierowców zawodowych limit to 0,0 promila.

Co ciekawe, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest zabronione (także picie na terenie sklepu w godzinach 19.00-6.00 oraz 21.00-6.00 w sezonie letnim). Zasada ta nie dotyczy sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych. W Macedonii wprowadzono również całkowity zakaz sprzedaży alkoholu nieletnim.

Opłaty drogowe

W Macedonii przejazd autostradą, a także niektórymi drogami szybkiego ruchu jest płatny. Płacić można w walucie miejscowej lub w euro. Wysokość opłat zależy od kategorii pojazdu oraz danego odcinka trasy. Należności pobierane są w wyznaczonych punktach – kierowca może płacić kartą lub gotówką. Jak kształtują się ceny za przejazd autostradami w Macedonii?

  • Gostivar – Tetovo – 30 denarów lub 0,5 euro;
  • Skopje – Miladinovci – 40 denarów lub 1 euro;
  • Kumanovo – Miladinovci – 60 denarów lub 1,5 euro.

Kierowcy muszą też pamiętać o sprawdzeniu, czy przejazd tranzytem nie wiąże się z koniecznością wykupienia winiet.

Ważne! Winiety będą konieczne, jeśli przejeżdżasz przez Słowację, Węgry.

Macedonia Północna – na co uważać?

Podróżując po północno-zachodniej części kraju (granica z Kosowem i Albanią), należy zachować ostrożność ze względu na zagrożenie minami. Nie zaleca się też przejeżdżania po nieutwardzonych, mało uczęszczanych drogach lokalnych w tym rejonie.

Warto też pamiętać, że na terenie Macedonii, w sezonie wakacyjnym, w miejscowościach turystycznych coraz częściej zdarzają się kradzieże samochodów czy włamania. Rozwiązaniem będzie dobrze dobrane dodatkowe ubezpieczenie, o które należy zadbać, przygotowując się do podróży.

Pamiętaj też, że teren Macedonii leży w strefie aktywnej sejsmicznie, dlatego może tu dojść do wstrząsów. Podróżując po kraju, wykazuj się wzmożoną ostrożnością. Przestrzegaj też przepisów drogowych, ponieważ policja rygorystycznie nakłada mandaty również na przyjezdnych. Omijaj miejsca, które są wyłączone z normalnego ruchu, np. obszary przygraniczne czy strefy zmilitaryzowane.

Samochodem do Macedonii Północnej – jakie ubezpieczenie?

Jeśli planujesz pojechać do Macedonii Północnej własnym samochodem, musisz zadbać o ubezpieczenie pojazdu. Przede wszystkim potrzebna będzie Zielona Karta, którą otrzymasz u swojego ubezpieczyciela – za niewielką opłatą lub jako darmowy dodatek do OC. Możesz też wykupić OC graniczne, czyli polisę ważną tylko w Macedonii. Takie ubezpieczenie dostaniesz na przejściu granicznym.

Pamiętaj! Punkty na przejściach granicznych są często otwarte jedynie w określonych godzinach. Znajdują się one tylko na głównych przejściach.

Poza OC może ci się przydać dodatkowa ochrona w postaci autocasco lub assistance zapewniającego wsparcie w przypadku awarii.

Dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd do Macedonii

Przygotowując się do podróży zagranicznej, warto pomyśleć o dodatkowej polisie. To zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń jak zniszczenie samochodu przez osoby trzecie, czy podczas kolizji z innym pojazdem, zwierzyną i przedmiotem. Autocasco zapewnia ochronę przed kradzieżą, a assistance gwarantuje wsparcie, gdy podczas drogi przytrafi ci się awaria samochodu. Taki pakiet ubezpieczeń to poczucie bezpieczeństwa i spokój w podróży.

Jeśli potrzebne ci dodatkowe ubezpieczenie, sprawdź oferty wielu towarzystw, porównując nie tylko cenę, ale przede wszystkim zakres ochrony i zakres terytorialny. W tym celu warto skorzystać z internetowego kalkulatora OC i AC – szybko i w prosty sposób otrzymasz propozycje firm oraz zakupisz wybrane ubezpieczenie.

Ubezpieczenie turystyczne

W Macedonii Północnej nie obowiązuje EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Oznacza to, że turysta będzie musiał z własnej kieszeni pokryć ewentualne koszty leczenia. Warto zatem rozważyć wykupienie polisy turystycznej, która może kosztować 3-4 zł za dzień ubezpieczenia. Podstawowy zakres polisy powinien obejmować koszty leczenia, NNW, OC, czy ochronę bagażu. Osoby przewlekle chore powinny rozszerzyć ubezpieczenie, aby zapewnić sobie opiekę medyczną w przypadku wystąpienia problemów związanych z tymże schorzeniem.

O rozszerzeniu polisy turystycznej powinny pomyśleć również osoby aktywne fizycznie, uprawiające sporty (zwłaszcza ekstremalne). Inną opcją wartą rozważenia jest klauzula alkoholowa.

Podróż do Macedonii Północnej może być niezapomnianym przeżyciem, pod warunkiem, że dobrze się do niej przygotujesz. Zadbaj o niezbędne formalności, by szczęśliwie dotrzeć do celu i bezpiecznie wrócić.

  1. Chociaż można wjechać do Macedonii Północnej na podstawie dowodu osobistego, zaleca się zabranie paszportu.
  2. Autostrady i niektóre drogi ekspresowe w Macedonii są płatne.
  3. Obowiązkowe wyposażenie samochodu to trójkąt ostrzegawczy, apteczka i rękawiczki gumowe, gaśnica, komplet zapasowych żarówek, kamizelka odblaskowa.
  4. W Macedonii nie wystarczy polskie OC, kierowca musi wykupić Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne.
  5. W Macedonii przez cały rok należy jeździć z włączonymi światłami mijania.
  6. Wyjeżdżając, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne i polisę turystyczną.

Najczęściej zadawane pytania o podróż samochodem do Macedonii

  1. Czy w Macedonii Północnej wystarczy polskie OC?

    Jeśli wyjeżdżasz do Macedonii Północnej, musisz do swojego OC dokupić Zieloną Kartę. Najczęściej ubezpieczyciel oferuje ją jako bezpłatny dodatek do OC, innym razem pobiera niewielką opłatę. Jeśli nie masz Zielonej Karty, musisz kupić ubezpieczenie graniczne. Dostaniesz je w wyznaczonych punktach na przejściach granicznych.

  2. Jakich formalności należy dopełnić po przyjeździe do Macedonii?

    Osoby, które przyjeżdżają do Macedonii na dłuższy pobyt, muszą dopełnić obowiązku meldunkowego. Powinny to zrobić w najbliższym komisariacie policji. W przypadku osób przebywających w hotelach obowiązek ten spoczywa na pracownikach obiektu.

  3. Czy na wyjazd do Macedonii wystarczy dowód osobisty?

    Choć uda ci się wjechać do kraju jedynie z dowodem osobistym, zaleca się mieć przy sobie paszport. Bez tego dokumentu możesz mieć kłopot z zakwaterowaniem w hotelu, wypożyczeniem samochodu czy korzystaniem z usług bankowych.

  4. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie podczas podróży do Macedonii?

    Niezbędny będzie dowód rejestracyjny samochodu z wbitym aktualnym przeglądem technicznym, OC z Zieloną Kartą lub ubezpieczenie graniczne, polskie prawo jazdy. Warto mieć również polisę turystyczną i dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Osoby nieletnie podróżujące bez rodziców muszą mieć stosowną zgodę opiekunów prawnych na wyjazd pod opieką osób trzecich.

Agnieszka Wawrzaszek
Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny