Osoby planujące podróż samochodem do Szwecji, mogą się tam wygodnie dostać drogą morską, ale też drogą lądową przez Niemcy i Danię. Przed podróżą warto sprawdzić, jak powinno wyglądać obowiązkowe wyposażenie samochodu, czy konieczne jest wykupienie winiet, a także, jakie są najważniejsze obowiązujące przepisy drogowe. Kierowca musi także zadbać o ubezpieczenie komunikacyjne oraz turystyczne. Przeczytaj, jak dobrze przygotować się do wyprawy.

 

Szwecja jest chętnie wybieranym kierunkiem, Polacy wyjeżdżają tam w nie tylko w celach turystycznych, ale też zarobkowych. Kraj ma wiele do zaoferowania – to przede wszystkim piękne widoki, mnóstwo zabytków, ciekawa architektura, smaczna kuchnia.

Co więcej, w Szwecji bez problemu można porozumieć się w języku angielskim. Podróż własnym samochodem daje turystom niezależność, pozwala zaplanować zwiedzanie wybranych miejsc bez pośpiechu. Wybierając się autem, możesz zabrać ze sobą rowery, by jeszcze bardziej uatrakcyjnić pobyt w Skandynawii.

Podróż do Szwecji, czyli obowiązkowe wyposażenie samochodu

Przed wyjazdem do obcego kraju, musisz sprawdzić, jak powinno wyglądać wyposażenie samochodu, czego wymagają tamtejsze przepisy ruchu drogowego. Jedynym obowiązkowym elementem, który Szwedzi muszą ze sobą wozić, jest trójkąt ostrzegawczy.

Pozostałe, jak apteczka, gaśnica, zapas żarówek czy kamizelka odblaskowa, nie są wymagane. Oznacza to, że kierowca może, ale nie musi ich przy sobie mieć.

Warto jednak pamiętać, że Szwecja podpisała konwencję wiedeńską o ruchu drogowym, dlatego w myśl zapisów tego traktatu, wyposażenie samochodu z zagranicy może być identyczne jak to wymagane w kraju jego rejestracji. Jadąc do Szwecji, możesz mieć w aucie dokładnie te same elementy, które wozisz w Polsce – trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę.

Ważne! W Polsce każdy kierowca musi wozić ze sobą trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Są to dwa obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu osobowego. Pojazd musi też być wyposażony w czytelną, oświetloną i poprawnie zamontowaną tablicę rejestracyjną.

Wyjazd do Szwecji samochodem – wymagane dokumenty

Jadąc do Szwecji, musisz mieć przy sobie dokument tożsamości – może to być zarówno paszport, jak i dowód osobisty. Potrzebne będzie również polskie prawo jazdy, które potwierdza uprawnienia do prowadzenia pojazdu – kierowca nie musi starać się o międzynarodowe prawo jazdy.

Planując podróż zagraniczną własnym samochodem, kierowca musi zadbać również o aktualną polisę OC. W Szwecji honorowane jest polskie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, dlatego nie ma potrzeby występowania o Zieloną Kartę. Polskie OC obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich UE. Oczywiście kierowca może również pomyśleć o wykupieniu dodatkowej ochrony działającej za granicami Polski. Może to być autocasco zabezpieczające na wypadek kradzieży czy zniszczenia samochodu lub assistance gwarantujące pomoc w razie awarii w drodze. Przed zakupem polisy należy sprawdzić zakres ochrony i sprawdzić, w których krajach na pewno zadziała.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Pamiętaj! Kierowca musi zadbać, by w dowód rejestracyjny wbity był ważny przegląd techniczny. Zagraniczne służby nie mają dostępu do polskiej bazy danych (CEPiK) i mogą zażądać dowodu podczas kontroli drogowej.

Przekroczenie prędkości w Szwecji – limity i kary

Przekroczenie prędkości jest w Szwecji surowo karane. Wystawiony mandat może nadszarpnąć budżet, dlatego warto zapoznać się z obowiązującymi limitami i kwotami, które przyjdzie nam zapłacić za nieprzestrzeganie przepisów.

W Szwecji funkcjonuje taryfikator mandatów, jednak sąd wymierzając karę, często bierze pod uwagę również zarobki kierowcy. Podstawowe stawki zależą od rozmiaru wykroczenia.

Ograniczenia prędkości w Szwecji

Najczęstsze wykroczenia drogowe, za które kierowca może otrzymać mandat, to zbyt szybka jazda. W każdym kraju mogą obowiązywać inne limity, dlatego przed podróżą warto je poznać. W Szwecji kierowcy mogą poruszać się z prędkością:

  • teren zabudowany – 50 km/h, jednak miejscami zdarzają się jeszcze niższe wartości;
  • drogi ekspresowe – 100 km/h;
  • autostrady – 120 km/h.

Z taką samą prędkością mogą poruszać się samochody ciężarowe do 3,5 tony. Resztę ciężarowych obowiązuje limit 90 km/h na autostradzie oraz 80 km/h na drogach ekspresowych i pozostałych drogach na terenie niezabudowanym.

Trzeba pamiętać, że podane wartości nie są stałe. Maksymalna prędkość na tej samej drodze może się zmienić w zależności od warunków atmosferycznych w ciągu jednego dnia. Kierowca musi obserwować znaki oraz śledzić wyświetlane komunikaty.

Ciekawe! Szwedzka drogówka na bieżąco monitoruje prognozy pogody, dlatego może zmienić dopuszczalną prędkość na drodze nawet na kilka godzin.

Wysokość mandatów za przekroczenie prędkości

Za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym kierowca zapłaci mandat w wysokości:

  • przekroczenie o 1-10 km/h – 2000 SEK (korona szwedzka);
  • 11-15 km/h – 2400 SEK;
  • 16-20 km/h – 2800 SEK;
  • 21-25 km/h – 3200 SEK;
  • 26-30 km/h – 3600 SEK;
  • 31-40 km/h – 4000 SEK.

Ważne! Każde przekroczenie prędkości o 40 km/h jest przekazywane do sądu.

Za co jeszcze zostanie ukarany kierowca?

Kierowcy wybierający się do Szwecji samochodem, muszą pamiętać o kilku istotnych przepisach obowiązujących na terenie kraju:

  • niezależnie od pory roku, na wszystkich drogach obowiązuje nakaz jazdy na światłach mijania; za brak świateł grozi kara 500 SEK (za brak świateł w ciągu dnia), 1200 SEK (jazda bez świateł w nocy);
  • w okresie od 1 grudnia do 31 marca obowiązuje nakaz używania opon zimowych oraz wożenia łańcuchów przeciwślizgowych; za brak odpowiedniego ogumienia grozi kara 1200 SEK;
  • dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,2 promila; wysokość kary zależy od tego, jak bardzo kierowca przekroczył normę, jest też uzależniona od jego zarobków; poza mandatem kierującemu grozi czasowe odebranie prawa jazdy, sprawa w sądzie, a nawet kara pozbawienia wolności;
  • za niezapięcie pasów kierowcy grozi grzywna w wysokości 600 SEK;
  • za nieprawidłowe parkowanie można otrzymać mandat w wysokości 400-1000 SEK.

W większości szwedzkich miast wydzielona jest również płatna strefa parkowania – kierowca musi skorzystać z parkomatu.

Winiety za podróż po autostradach – czy są potrzebne?

Podróżujący samochodami osobowymi nie muszą kupować winiet – nie obowiązują one w Szwecji, podobnie jak w Niemczech czy Danii, przez które kierowcy często przejeżdżają w drodze do kraju docelowego.

Wykupienie winiety dotyczy turystów podróżujących pojazdem o wadze powyżej 7,5 tony. Cena winiety może zależeć od kilku czynników:

  • liczby osi pojazdu;
  • wagi i klasy pojazdu;
  • klasy emisji spalin;
  • okresu, na jaki jest wykupiona;
  • przejechanych kilometrów.

Poniżej wymieniamy sytuacje, w których winieta jest niezbędna:

  • pojazdy ważące od 7,5 tony muszą mieć wykupioną winietę na przejazd przez niemieckie autostrady;
  • pojazdy o wadze powyżej 12 ton muszą mieć winietę w Szwecji i Danii (może to być Eurowinieta obowiązująca w obu krajach).

Jakie inne opłaty czekają na kierowcę jadącego do Szwecji?

Turystów podróżujących do Szwecji samochodem czeka jeszcze jedna opłata – jest to należność uiszczana za przejazd przez most łączący Szwecję z Danią (Malmö i Kopenhagę). Opłata obowiązuje dla wszystkich rodzajów pojazdów. Jej wysokość zależy od sezonu oraz od typu pojazdu.

Ciekawe! W sezonie niskim za przejazd samochodem osobowym trzeba zapłacić około 200 zł, w sezonie wysokim około 300 zł.

Ubezpieczenie na wyjazd do Szwecji

Wyjeżdżając do Szwecji, musisz mieć ważne ubezpieczenie OC. Wystarczy polska polisa. Jeśli planujesz zakupić nowe OC, możesz zrobić to szybko i wygodnie, korzystając z internetowego kalkulatora OC i AC. Wystarczy podać najważniejsze informacje na temat ubezpieczanego pojazdu oraz kierowcy, aby otrzymać propozycje kilku najbardziej znanych towarzystw.

Jeśli planujesz samochodową wycieczkę zagraniczną, warto zastanowić się nad rozszerzeniem ochrony o autocasco lub assistance. Również w tym przypadku przyda się porównywarka ubezpieczeń. Zazwyczaj najbardziej opłacalną opcją jest zakup pakietu polis – towarzystwa proponują lepsze ceny kierowcom kupującym kilka polis jednocześnie. Późniejsze dokupienie AC czy ASS może nie być opłacalne, niekiedy też nie jest możliwe.

Za brak OC zapłacisz podwójnie – mandat w Szwecji i karę od UFG.

Szwecja samochodem – autocasco

Szwecja ze swoimi wygodnymi drogami kusi i zachęca do podróżowania samochodem. Warto jednak dobrze się do takiej wyprawy przygotować. Choćby dlatego, że w kraju tym odległości są spore, więc awaria w trasie, brak paliwa czy zderzenie ze zwierzyną mogą stanowić poważny problem. W takich sytuacjach pomoc ubezpieczyciela jest nieoceniona.

Ubezpieczenie AC przyda się, gdy samochód zostanie uszkodzony na skutek kolizji ze zwierzyną, innym pojazdem czy przedmiotem. Autocasco zapewnia ochronę na wypadek zniszczenia pojazdu przez siły natury (gradobicie, wichura, powódź), a także kradzieży samochodu lub jego wyposażenia.

Ważne! Dokładnie sprawdź wyłączenia odpowiedzialności i zakres polisy. W Szwecji niektóre miejsca określane są jako wrażliwe, a wjazd do nich oznacza brak ochrony ubezpieczeniowej. Warto o tym pamiętać!

Czy assistance przyda się na szwedzkich drogach?

Samochód to wygodny środek transportu, pozwalający na podróż wybraną trasą i we własnym tempie. Może się jednak zdarzyć, że odmówi posłuszeństwa – nagła awaria może przytrafić się każdemu. W Szwecji stacje benzynowe i warsztaty są od siebie oddalone o setki kilometrów, dlatego popsute auto w trasie to prawdziwe wyzwanie dla kierowców i pasażerów.

W ramach polisy ASS ubezpieczyciel zapewni holowanie pojazdu, dostarczenie paliwa, pomoc informacyjną, ale też nocleg czy transport. Jeśli nie chcesz kupować całorocznej polisy, możesz postawić na assistance krótkoterminowe, obowiązujące w czasie podróży do Szwecji.

Ubezpieczenie turystyczne do Szwecji

Większość osób wyjeżdżających za granicę zaopatruje się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Muszą jednak wziąć pod uwagę, że EKUZ zapewnia jedynie podstawową opiekę medyczną i nie obejmuje transportu do kraju. Dobrym pomysłem jest wykupienie polisy turystycznej, która zapewnia pokrycie kosztów leczenia, transportu medycznego do Polski, ale obejmuje też zgubienie bagażu czy zniszczenie mienia hotelowego.

Co więcej, koszt takiej polisy jest nieduży – to już od około 3 zł za dzień. Ubezpieczenie turystyczne dla całej rodziny to sposób na zabezpieczenie się na wypadek niespodziewanych zdarzeń i zapewnienie sobie spokojnego pobytu za granicą.

Jak dotrzeć samochodem do Szwecji?

Do Szwecji można dotrzeć promem – przewożą one samochody osobowe, ciężarowe oraz przyczepy kempingowe. Promy odpływają ze Świnoujścia, Gdańska i Gdyni.

Inną opcją jest podróż trasą lądową – to kolejno Niemcy i Dania, a na koniec most Oresund prowadzący do Malmö. Wybierając tę drogę, warto zaplanować zwiedzanie Danii, ponieważ kraj ten ma wiele do zaoferowania turystom.

Podróż samochodem do Szwecji może być niezwykłą przygodą, pod warunkiem, że dobrze się do niej przygotujesz. Wystarczy zadbać o komplet dokumentów i zdobyć wiedzę na temat obowiązujących tam przepisów drogowych. Dzięki temu wyprawa będzie bezpieczna i pozostawi po sobie jedynie miłe wspomnienia.

  1. Podróż do Szwecji samochodem możesz odbyć promem lub drogą lądową przez Niemcy i Danię.
  2. Obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Szwecji jest trójkąt ostrzegawczy.
  3. W okresie od grudnia do marca obowiązują w Szwecji opony zimowe.
  4. Kierowca wybierający się do Szwecji, musi mieć przy sobie dowód tożsamości, dowód rejestracyjny, ważną polisę OC.
  5. Jadąc do Szwecji, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie autocasco, assistance oraz polisę turystyczną.

Bibliografia

Konwencja Wiedeńska o prawie traktatów sporządzona w Wiedniu dnia 23 maja 1969 r.

Najczęściej zadawane pytania o podróż samochodem do Szwecji

  1. Dlaczego warto zadbać o ubezpieczenie na podróż do Szwecji?

    Dodatkowe ubezpieczenie zapewnia ochronę w przypadku awarii w trasie (assistance), ale też uszkodzenia samochodu np. na skutek zderzenia ze zwierzyną (autocasco). Kierowca otrzyma wsparcie w postaci naprawy na miejscu zdarzenia lub holowania pojazdu do warsztatu. W zależności od zakresu polisy, pomoc może obejmować dostarczenie paliwa, czy naprawę ogumienia, zorganizowanie noclegu czy transportu. Warto pamiętać, że odległości w Szwecji są spore – od najbliższego warsztatu czy stacji benzynowej mogą cię dzielić setki kilometrów.

  2. Jakie dokumenty potrzebne są podczas wyjazdu do Szwecji?

    Kierowca musi mieć dowód tożsamości (paszport lub dowód osobisty), dowód rejestracyjny, ważną polisę OC (wystarczy polskie ubezpieczenie).

  3. Na co zwrócić uwagę, wybierając dodatkowe ubezpieczenie?

    Przede wszystkim na zakres ochrony oraz zakres terytorialny. Warto sprawdzić, kiedy polisa zadziała, a w jakich sytuacjach kierowca nie może liczyć na pomoc ubezpieczyciela. W OWU znajduje się także informacja, jak dochodzić roszczenia z polisy, ile czasu ma kierowca na zgłoszenie zdarzenia.

  4. Dlaczego warto wykupić polisę turystyczną?

    EKUZ zapewnia jedynie podstawową opiekę medyczną, dlatego dobrze jest pomyśleć o rozszerzeniu zakresu ubezpieczenia. Polisa turystyczna może też obejmować zgubienie bagażu, zniszczenie mienia w hotelu, transport medyczny.

Agnieszka Wawrzaszek
Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny