W trakcie jazdy samochodem zastępczym przytrafiła Ci się kolizja? Zastanawiasz się, czy będziesz musiał pokryć szkody z własnej kieszeni? To zależy od kilku czynników – odpowiedź na swoje pytanie znajdziesz poniżej.

Wypadek samochodem zastępczym – to warto wiedzieć:

  1. O stłuczce samochodem zastępczym powinieneś niezwłocznie poinformować wypożyczalnię samochodów i postępować zgodnie ze wskazówkami jej pracowników.
  2. Jeżeli zostałeś poszkodowany w stłuczce, to szkody powstałe w samochodzie zastępczym zostaną zlikwidowane z OC sprawcy.
  3. Jeżeli spowodowałeś stłuczkę autem zastępczym, szkoda zostanie zlikwidowana z AC, ale możesz spodziewać się wezwania do zapłaty udziału własnego.
  4. Udział własny w szkodzie możesz znieść, odpowiednio wcześniej nabywając odpowiednie ubezpieczenia. Wypożyczalnie samochodów oferują takie produkty.
  5. Samochód zastępczy możesz otrzymać od ubezpieczyciela. Masz do niego prawo z OC sprawcy i w ramach ubezpieczeń dobrowolnych – AC i assistance.

Dziś uzyskanie samochodu zastępczego po kolizji czy wypadku jest łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu, a to dzięki sądom, które często wydają orzeczenia korzystne dla kierowców. Niestety, nie można wykluczyć sytuacji, w której tuż po wynajęciu samochodu na koszt ubezpieczyciela przytrafi Ci się kolejna stłuczka. To, czy będziesz musiał zapłacić za uszkodzenia z własnych środków, w dużej mierze będzie zależeć od Twojego zachowania.

Jak postępować, jeżeli samochód zastępczy wziął udział w stłuczce?

Wynajęcie samochodu zastępczego z OC sprawcy, czy też w ramach jednego z dodatkowych ubezpieczeń nie stanowi obecnie problemu. Kłopot pojawi się wówczas, gdy samochód zastępczy będzie uczestniczył w stłuczce. Jak wówczas postępować? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w ogólnych warunkach wynajmu lub regulaminie wynajmu. Każda z wypożyczalni pojazdów w tych dokumentach przedstawia warunki, na jakich klient może korzystać z samochodu.

Ponieważ jako poszkodowany masz prawo wybrać wypożyczalnię (w tej kwestii nie musisz polegać na firmie ubezpieczeniowej), sprawdziliśmy zapisy znajdujące się w ogólnych warunkach wynajmu różnych wypożyczalni samochodów działających na terenie Polski. Przykładowo:

  • Europcar w przypadku uszkodzenia, wypadku lub kradzieży pojazdu wymaga niezwłocznego poinformowania jej pracowników o zajściu,
  • Carfree wymaga, aby kierowca o uszkodzeniu, wypadku czy kradzieży pojazdu poinformował pracowników infolinii w ciągu 1 godziny.

Aby uniknąć nieporozumień i przede wszystkim nie narażać się na zbędne koszty, jeszcze przed podpisaniem umowy, na podstawie której otrzymasz samochód do dyspozycji, powinieneś dokładnie zapoznać się z treścią dokumentów przygotowanych przez wypożyczalnię aut. Pamiętaj, że większość firm zamieszcza regulaminy także na swoich stronach internetowych.

Kto odpowiada za szkody, gdy doszło do stłuczki autem zastępczym?

Rozróżnić należy dwa scenariusze. W pierwszym zostałeś poszkodowany w wyniku stłuczki, a w drugim to Ty spowodowałeś stłuczkę samochodem zastępczym. W każdym przypadku ścieżka postępowania wygląda inaczej.

Stłuczka samochodem zastępczym – odpowiedzialność za szkody, gdy jesteś poszkodowany

Jeżeli inny kierowca wgniótł błotnik czy porysował karoserię samochodu zastępczego, z którego korzystasz, to powinieneś:

  • zawiadomić o tym fakcie wypożyczalnię,
  • zadbać o spisanie danych sprawcy zdarzenia.

Uwaga! Zazwyczaj w przypadku stłuczki wystarcza spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. Jeżeli jednak wynajmujesz pojazd, to takie oświadczenie może nie być wystarczające. Dlaczego? Wiele wypożyczalni w swoich dokumentach wspomina o notatce funkcjonariusza policji.

Pamiętaj też, że nie jesteś uprawniony do samodzielnego decydowania, gdzie i na jakich zasadach zostanie naprawiony pojazd. Tym zajmie się jego właściciel, czyli wypożyczalnia.

Stłuczka samochodem zastępczym – odpowiedzialność za szkody, gdy jesteś sprawcą

Regułą jest, że samochody oferowane przez wypożyczalnie samochodów są ubezpieczone – wypożyczalnie kupują dla nich zarówno polisę OC, jak i AC. Jeżeli jesteś sprawcą stłuczki czy wypadku, w wyniku których uszkodzony został pojazd zastępczy, to powinieneś:

  • wezwać na miejsce zdarzenia służby (policję, pogotowie),
  • zawiadomić o zdarzeniu pracowników wypożyczalni,
  • postępować zgodnie ze wskazówkami pracowników wypożyczalni.

Stłuczka samochodem zastępczym może okazać się dla Ciebie bardzo kosztowna, jeżeli wcześniej nie wykupiłeś dedykowanych ubezpieczeń. Każda wypożyczalnia samochodów współpracuje w tym zakresie z firmami ubezpieczeniowymi. Przykładowo wypożyczalnia Avis proponuje swoim klientom:

Posiadanie ubezpieczenia bardzo się opłaca. W razie spowodowania szkody (w zależności od zakresu ochrony, z jakiej skorzystałeś) możesz nie zostać wezwany do zapłaty wkładu własnego – ubezpieczyciel może go pokryć do pełnej wysokości. Wystarczy tylko, że wybierzesz pakiet ubezpieczeń, który będzie to gwarantować.

O czym należy pamiętać, aby nie płacić za szkody spowodowane autem zastępczym?

Ubezpieczenie to nie wszystko, o czym powinieneś pamiętać, korzystając z samochodu zastępczego. Równie istotne jest Twoje zachowanie. Zupełną podstawą jest zapoznanie się z regulaminem i pozostałymi dokumentami udostępnionymi przez wypożyczalnię samochodów. Pamiętaj też, że:

  • kradzież pojazdu i odkrycie zgubienia kluczyków,
  • szkody wyrządzone przez nieprawidłowo przewożone zwierzęta,
  • użyczenie pojazdu osobie trzeciej
    może spowodować, że nie będziesz mógł skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej, nawet jeżeli kupiłeś polisy. Wówczas musisz przygotować się na to, że będziesz odpowiadał za szkody w pełnej wysokości.

Kiedy i na czyj koszt możesz skorzystać z samochodu zastępczego?

Jeżeli Twój samochód jest na gwarancji, to koszt wynajmu samochodu zastępczego może pokryć producent. Najczęściej jednak wynajem auta zastępczego odbywa się na koszt firmy ubezpieczeniowej w ramach jednego z trzech ubezpieczeń: OC sprawcy, AC lub assistance.

Samochód zastępczy z OC sprawcy

Zostałeś poszkodowany w wyniku kolizji lub wypadku? Samochód zastępczy na cały okres naprawy swojego pojazdu możesz otrzymać z OC sprawcy. Wystarczy, że:

  • Wynajmiesz samochód i następnie przedstawisz ubezpieczycielowi rachunki. Musisz jednak pamiętać o ograniczeniach dotyczących np. klasy pojazdu.
  • Skontaktujesz się z ubezpieczycielem. Wówczas wynajem samochodu zastępczego zostanie rozliczony bezgotówkowo.

Większość ubezpieczycieli współpracuje z co najmniej kilkoma wypożyczalniami. Przykładowo PZU ma własną flotę pojazdów, jednocześnie współpracując z Europcar, Avis i Hertz.

Samochód zastępczy z AC

Po kradzieży czy wymagającym naprawy w warsztacie uszkodzeniu samochodu możesz otrzymać pojazd zastępczy z posiadanej polisy AC. Okres, przez jaki będziesz mógł użytkować auto zastępcze, zależy od zapisów znajdujących się w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) Twojej polisy. Przykładowo firma Aviva w OWU oferowanego ubezpieczenia AC wskazuje, że udostępni samochód na czas naprawy, jednak nie dłużej niż na 14 dni.

Samochód zastępczy z assistance

O samochód zastępczy możesz starać się także z assistance. You Can Drive (marka należącą do Ergo Hestia) w ramach rozszerzonego wariantu assistance proponuje klientom auto zastępcze na okres do 5 dni. O samochód wnioskować mogą klienci, którym w czasie korzystania z ochrony ubezpieczeniowej przytrafił się wypadek czy awaria pojazdu.

Uwaga! Niektórzy ubezpieczyciele oferują assistance w gratisie do OC. Jeżeli chcesz skorzystać z auta zastępczego, ale nie masz AC, przejrzyj dokumenty. Być może posiadasz assistance, które dopuszcza taką możliwość.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny