Nieprecyzyjny manewr na parkingu czy chwila nieuwagi – to wystarczy, aby uszkodzić zaparkowany obok samochód lub żeby inny kierowca wyrządził szkodę w Twoim pojeździe. Jak postąpić w takich sytuacjach?

Szkoda parkingowa – to warto wiedzieć:

 

  1. Szkodę parkingową można zlikwidować z polisy OC sprawcy zdarzenia.
  2. Jeśli przyznaje się on do winy, na miejsce nie trzeba wzywać policji – wystarczy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym.
  3. Interwencja policji będzie konieczna, jeśli np. sprawca zbiegł z miejsca kolizji, nie posiada OC lub jego wina nie jest oczywista.
  4. Jeśli do szkody parkingowej dojdzie z powodu działania czynnika zewnętrznego (np. spadającej z dachu czapy śniegu, zawalenia się na pojazd źle utrzymanego drzewa), o odszkodowanie można zwrócić się do zarządcy nieruchomości.

Zarysowanie karoserii, wgniecenie błotnika czy przetrącone lusterko – to najczęstsze szkody, które można wyrządzić w pojeździe pozostawionym na parkingu. Ponieważ szkoda parkingowa może zdarzyć się każdemu kierowcy, warto wiedzieć, jak prawidłowo postąpić w takiej sytuacji. Od tego zależy czy ubezpieczyciel pokryje szkody, czy też wystąpi z regresem do sprawcy.

Szkoda parkingowa – co zrobić po uszkodzeniu cudzego auta?

Jeżeli zdarzyło Ci się zarysować stojący obok pojazd podczas wyjeżdżania z parkingu, masz dwie możliwości – możesz:

  • zaczekać na właściciela pojazdu,
  • pozostawić za wycieraczką kartkę ze swoimi danymi.

W pierwszym przypadku wystarczy spisać oświadczenie o szkodzie parkingowej (tzw. oświadczenie o zdarzeniu drogowym). Jego wzór powinieneś zawsze wozić ze sobą. Jeżeli jednak ani Ty, ani poszkodowany kierowca go nie posiadacie, możecie samodzielnie je napisać. Najważniejsze informacje, które powinny znaleźć się w oświadczeniu to:

  • data i miejsce zdarzenia,
  • dane sprawcy szkody parkingowej i poszkodowanego,
  • numery rejestracyjne pojazdów,
  • numer polisy OC sprawcy szkody parkingowej i nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • okoliczności, w jakich doszło do szkody parkingowej.

Oświadczenie powinien podpisać zarówno sprawca, jak i poszkodowany. Jeżeli są świadkowie zdarzenia, to w sporządzanym oświadczeniu nie zaszkodzi podać ich danych osobowych i kontaktowych. Warto też udokumentować szkody fotografiami i opisać, jak doszło do powstania szkody.

Nie możesz zaczekać na właściciela uszkodzonego pojazdu? Pozostaw kontakt na siebie. Gdy poszkodowany kierowca skontaktuje się z Tobą, spiszecie oświadczenie. Jeżeli nie pozostawisz swoich danych, Twoja nieobecność zostanie potraktowana jako ucieczka z miejsca zdarzenia.

Szkoda parkingowa – kiedy nie obejdzie się bez interwencji policji?

Spisanie wspólnego oświadczenia nie zawsze jest możliwe. Czasem interwencja policji jest niezbędna, nawet w przypadku niewielkich szkód. Jeżeli:

  • nie spowodowałeś szkody, ale zostałeś o to oskarżony przez właściciela sąsiadującego samochodu,
  • sprawca szkody parkingowej nie przyznaje się do winy,
  • zostałeś poszkodowany, ale sprawca uciekł z miejsca zdarzenia

nie wahaj się wezwać policji. Jeśli parking jest monitorowany, policjanci zabezpieczą nagranie i spróbują ustalić sprawcę.

Przeczytaj także:
Zniżki OC – jak są liczone?
Tanie ubezpieczenie OC 
Kalkulator OC bez podawania danych

Gdy nie wiesz, że uszkodziłeś pojazd – co wówczas?

Może zdarzyć się tak, że wysiadając z pojazdu lub wyjeżdżając z parkingu, uszkodzisz sąsiadujący pojazd i tego nie zauważysz. W takiej sytuacji poszkodowany z pewnością wezwie policję, która ustali Twoje dane osobowe. Czy masz szansę skutecznie bronić się przed oskarżeniem, że świadomie uciekłeś z miejsca zdarzenia? To zależy od zgromadzonych dowodów, w tym zabezpieczonego monitoringu.

Jeżeli Twoje tłumaczenie okaże się niespójne, towarzystwo ubezpieczeniowe może wysłać Ci wezwanie do zapłaty. Zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w takiej sytuacji ubezpieczycielowi przysługuje tzw. regres ubezpieczeniowy, czyli zwrot wypłaconego odszkodowania od sprawcy szkody parkingowej.

Szkoda parkingowa, ale nie z winy kierowcy – jak postępować?

Nie zawsze szkoda parkingowa jest wynikiem nieostrożności innego kierowcy – czasem uszkodzenie pojazdu jest skutkiem zaniedbania zarządcy nieruchomości. Załóżmy, że parkujesz tuż pod marketem spożywczym. Po zrobieniu zakupów stwierdzasz uszkodzenie pojazdu, któremu winny jest oderwany sopel lodu. W takiej sytuacji masz prawo dochodzić odszkodowania z OC zarządcy nieruchomości.

Szkoda parkingowa może też powstać w wyniku działania tzw. siły wyżej. Jeżeli drzwi zostaną uszkodzone przez bardzo silny podmuch wiatru, to z oczywistych względów nie będziesz mógł liczyć na odszkodowanie z polisy OC.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mała mi
4 lat temu

Mam wielką nadzieję, że czyta to ktoś z klientów supermarektu, który przed Świętami zarysował mi samochód i sobie odjechał. A ja zostałam z problemem

Grazia
4 lat temu
Reply to  Mała mi

Szkoda że tak mało osób poczuwa się do odpowiedzialności po uszkodzeniu cudzego samochodu. Ja kiedyś nie popatrzyłam i zarysowałam lusterko na parkingu osiedlowym. Zostawiłam kartkę ze swoim numerem za wycieraczką. Właściciel sie ze mną skontaktował zapłaciłam mu za usunięcie szkody i przynajmniej teraz nie wstyd mi przed sąsiadem.

admin
4 lat temu
Reply to  Grazia

Dlatego drogie panie. Przezorny zawsze ubezpieczony i najlepiej wykupić sobie AC i spać spokojnie 🙂

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny