Podczas zakupu ubezpieczenia OC warto kierować się ceną polisy, gdyż jej zakres w każdym towarzystwie jest taki sam. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku Autocasco. Czy to oznacza, że tanie, a zarazem dobre AC nie istnieje?

Nie ma się co oszukiwać. Najlepsze AC z reguły jest najdroższe. Ale mamy też dobrą wiadomość. Każdy kierowca ma szansę na zakup polisy w dobrej cenie. Musi tylko wiedzieć, gdzie jej szukać i na co zwrócić uwagę.

1. Zakres ubezpieczenia jest najważniejszy

W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, świadczenia ochronne w AC ubezpieczyciele mogą ustalać samodzielnie. Podobnie jak ceny poszczególnych świadczeń. Jedna firma może zaproponować Ci więc ubezpieczenie w formule all risk, obejmujące wszystkie zdarzenia poza tymi, uwzględnionymi w OWU. Inny ubezpieczyciel zaoferuje Ci konkretny pakiet, zapewniający ochronę tylko w ściśle określonych sytuacjach.

Który wariant jest najlepszy? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakiej ochrony oczekujesz, a przede wszystkim potrzebujesz. Jeśli posiadasz kilkunastoletni, stosunkowo tani samochód, zadbaj by polisa zapewniła Ci wypłatę odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży. Jeśli auto jest sporo warte, rozszerz zakres ochrony, gdyż jego ewentualna naprawa może Cię dużo kosztować. Koniecznie sprawdź ofertę kilku towarzystw w kalkulatorze OC/AC. Może się okazać, że ten sam pakiet świadczeń, dostępny jest w zupełnie innej cenie.

baner-porownywarka-oc

2. Sprawdź, jakie są wyłączenia odpowiedzialności

Czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. W większości towarzystw są one niemal takie same, ale mogą występować pewne rozbieżności. Na pewno nie otrzymasz rekompensaty, jeśli spowodujesz szkodę w wyniku rażącego niedbalstwa lub pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Kiedy jeszcze? Każde towarzystwo może mieć nieco inną listę wyłączeń. Jeśli więc uda Ci się kupić tanią polisę, sprawdź w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkodę. Ostateczne koszty po Twojej stronie mogą być bowiem wyższe niż się spodziewałeś.

3. Udział własny – czasem się opłaca

To bardzo częsty zapis spotykany w umowach Autocasco. W praktyce polega na przeniesieniu części kosztów likwidacji szkody, na ubezpieczonego. Przykład? Kupujesz ubezpieczenie AC z udziałem własnym w kwocie 500 zł. Po wystąpieniu szkody wycenionej na 2000 zł, będziesz musiał zapłacić 500 zł, ubezpieczyciel pokryje kolejne 1500 zł. Z punktu widzenia klienta nie jest to więc nic opłacalnego. A jednak może tak być. Warto wiedzieć, że nawet niewielki udział własny może znacząco obniżyć cenę polisy. Jeśli więc szukasz oszczędności na cenie autocasco, rozważ zakup polisy właśnie z udziałem własnym. Oczywiście takim, który w przypadku wystąpienia szkody nie nadwyręży Twojego budżetu.

 4. Wybierz odpowiedni sposób naprawy auta

Ubezpieczyciel może zaproponować Ci dwa sposoby likwidacji szkody:

  • bezgotówkowy,
  • gotówkowy.

Pierwszy wariant polega na oddaniu uszkodzonego auta do warsztatu i jego odbiorze po naprawie. Właściciel auta nie musi martwić się o rozliczenie, które odbywa się na linii towarzystwo – warsztat. To zdecydowanie lepsza opcja dla posiadaczy nowych, wartościowych aut, którym zależy na użyciu oryginalnych części producenta.

Druga metoda polega na wycenie szkody i wypłacie gotówki właścicielowi auta. Model ten zakłada brak pośrednictwa ubezpieczyciela w naprawie samochodu. Ubezpieczony sam wybiera warsztat i dokonuje wszelkich napraw we własnym zakresie, za otrzymane wcześniej pieniądze. Na ten wariant decydują się głównie kierowcy starszych aut lub Ci, którzy są w stanie naprawić je taniej, np. samodzielnie.

Przeczytaj również:
Bezpośrednia likwidacja szkód (BLS)
Zielona Karta – co musisz wiedzieć?

 5. Porównaj oferty Autocasco

Ile będzie kosztować Cię polisa Autocasco, zależy nie tylko od wybranego przez Ciebie zakresu polisy i opcji dodatkowych, ale także od Twojego sprytu. Jeśli pójdziesz na łatwiznę i zdecydujesz się na propozycję pierwszego losowo wybranego towarzystwa, możesz przepłacić. Jeśli jednak poświęcisz kilka minut na kalkulację w porównywarce ubezpieczeń komunikacyjnych, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Będziesz miał szansę porównać nie tylko cenę, ale również zakres ofert wielu towarzystw i dzięki temu wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant. Dodatkowo, porównywarka umożliwi Ci wybór odpowiedniego pakietu ubezpieczeń OC+AC, co z reguły jest bardziej opłacalne niż zakup każdej z polis osobno.

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny