OC graniczne to – czasowe ubezpieczenie komunikacyjne. Chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami, spowodowanych przez siebie szkód w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. OC graniczne obejmuje ubezpieczonego ochroną taką samą, jak standardowe OC. Różnica polega głównie na terminie jego użytkowania.
Na jak długo można wykupić OC graniczne?
W państwach należących do systemu Zielonej Karty polisa zawierana jest na okres nie krótszy niż 15 dni. W Polsce termin ten wynosi min. 30 dni. Warto również dodać, że po wygaśnięciu polisy w Polsce, istnieje możliwość jej przedłużenia, jednak na okres nie krótszy niż kolejne 30 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy.
OC graniczne – gdzie kupić?
Na każdym przejściu granicznym, które wymaga kontroli celnej, dostępne są całodobowo otwarte punkty, w których można nabyć OC graniczne lub Zieloną Kartę. Jeśli więc kierowca, wyjeżdżający z kraju, zapomni o zakupie polisy, może ją nabyć właśnie podczas przekraczania granicy.
Polisę można kupić także w oddziale wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele oferują także sprzedaż zakup ubezpieczenia granicznego kanałem direct – przez Internet lub telefon.
Jak działa OC graniczne?
OC graniczne jest odpowiednikiem ubezpieczenia OC i tak jak ono chroni kierowcę i jego pojazd przed finansowymi konsekwencjami spowodowanych przez siebie szkód. Obowiązujące sumy gwarantowane podawane są w Euro i przeliczane na złotówki, zgodnie z obowiązującym na dzień zdarzenia kursem NBP.
Ile kosztuje OC graniczne?
Kierowcy wybierający się w zagraniczną podróż samochodem powinni dokładnie prześledzić trasę, która mają zamiar pokonać. Może się okazać, że wystarczy im Zielona Karta, której koszt nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Niektóre towarzystwa oferują ją nawet za darmo w ramach wykupionej wcześniej polisy OC. Koszt ubezpieczenia granicznego jest wyższy i w zależności od kraju wynosi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu euro.