ubezpieczenie-anglika
27 listopada 2017 (aktualizacja 10 października 2018)
[Głosów:167    Średnia:4.3/5]

Kupiłeś taniej samochód, tylko dlatego, że posiada kierownicę z prawej strony? Brawo! Po doliczeniu kosztów modyfikacji, cena auta i tak będzie niższa niż tego samego modelu ze standardowo umiejscowioną kierownicą. Ale nie ciesz się zbyt wcześnie. Twoja radość może minąć wraz z wizytą u ubezpieczyciela.

Od połowy sierpnia 2015 roku polscy kierowcy mogą rejestrować samochody sprowadzone z Wielkiej Brytanii z kierownicą po prawej stronie. Muszą je jednak przystosować do polskich wymogów i oczywiście ubezpieczyć. Okazuje się jednak, że obowiązkowe polisy dla tzw. anglików są droższe niż dla samochodów z kierownicą po lewej stronie.

Kierownica z prawej strony – ile kosztuje OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą odmówić ubezpieczenia auta sprowadzonego z zagranicy, nawet jeśli posiada ono kierownicę po prawej stronie. Mogą natomiast skutecznie zniechęcić jego właściciela do zakupu polisy, proponując wysokie stawki OC. I czasem rzeczywiście tak się dzieje.

 

Samochód Cena OC (kierownica po lewej stronie) Cena OC (kierownica po prawej stronie)
Honda Civic, rok produkcji 2012, poj. silnika  1,4 684 zł 1017 zł
Volkswagen Passat, rok produkcji 2005, poj. silnika 1,6 740 zł 1134 zł
Audi A6, rok produkcji 2009, poj. silnika  1,9 785 zł 1278 zł
Ford Fiesta, rok produkcji 2001, poj. silnika 1,2 749 zł 1008 zł
BMW X3, rok produkcji 2011, poj. silnika 1,9 933 zł 1811 zł

 

Powyższe zestawienie przedstawia najniższe ceny OC w kalkulatorze Ubezpieczamy-auto.pl na dzień 22.11.2017 r. dla 37-letniego kierowcy z Warszawy, posiadającego 60% zniżek OC za bezszkodową jazdę. W każdym z branych pod uwagę przypadków cena polisy dla auta posiadającego kierownicę po lewej stronie jest dużo wyższa. Dodatkowo, gdyby wziąć pod uwagę nie tylko ubezpieczycieli oferujących najniższe stawki, cena mogłaby skoczyć nawet o 200 lub 300%.

„Anglik” bardziej ryzykowny?

Od sierpnia 2015 r. do sierpnia 2016 r. kierowcy samochodów z kierownicą po prawej stronie spowodowali tylko 4 wypadki. Tylko lub aż, biorąc pod uwagę liczbę poruszających się po polskich drogach „anglików”. Według danych MSWiA z tego okresu, co 737 kierowca samochodu osobowego spowodował wypadek. Znacznie mniejsza liczba zarejestrowanych w Polsce aut z kierownicą po prawej stronie dała wynik dużo gorszy – z winy co 125 kierowcy doszło do wypadku. Ubezpieczycielom trudno zarzucić więc bezpodstawne przypisywanie większego ryzyka spowodowania kolizji właścicielom tego typu aut, które bezpośrednio przekłada się na wysokość ceny ubezpieczenia samochodu.

 

Ubezpieczenie to nie jedyny koszt

Aby móc legalnie poruszać się po polskich drogach samochodem posiadającym kierownicę po prawej stronie, auto musi przejść szereg modyfikacji. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, należy przystosować reflektory i lusterka wsteczne oraz wyskalować prędkościomierz z mil na kilometry. Całkowity koszt modyfikacji mieści się w granicach 800-2000 zł. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku nowych i drogich bądź mało popularnych aut, cena ta może sięgnąć nawet kilku tysięcy.

Aleksandra Stefanska
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00