Kupiłeś taniej samochód, tylko dlatego, że posiada kierownicę z prawej strony? Brawo! Po doliczeniu kosztów modyfikacji, cena auta i tak będzie niższa niż tego samego modelu ze standardowo umiejscowioną kierownicą. Ale nie ciesz się zbyt wcześnie. Twoja radość może minąć wraz z wizytą u ubezpieczyciela i kupnie OC.

Ubezpieczenie „anglika” w Polsce – ile to kosztuje? – warto wiedzieć

Od 2015 r. można rejestrować w Polsce pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii, nawet jeśli mają kierownicę po prawej stronie.

Zwykle polisa OC dla „anglika” jest tańsza niż dla pojazdu mającego kierownicę po lewej stronie.

Po sprowadzeniu „anglika” do Polski, należy opłacić akcyzę.

Polisę OC dla „anglika” należy zakupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu w Polsce.

 

Od połowy sierpnia 2015 roku polscy kierowcy mogą rejestrować samochody sprowadzone z Wielkiej Brytanii z kierownicą po prawej stronie. Muszą je jednak przystosować do polskich wymogów i oczywiście ubezpieczyć. Okazuje się jednak, że obowiązkowe polisy OC dla tzw. anglików są droższe niż dla samochodów z kierownicą po lewej stronie.

Kierownica z prawej strony – ile kosztuje OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą odmówić ubezpieczenia auta sprowadzonego z zagranicy, nawet jeśli posiada ono kierownicę po prawej stronie. Mogą natomiast skutecznie zniechęcić jego właściciela do zakupu polisy, proponując wysokie stawki OC. I czasem rzeczywiście tak się dzieje.

SamochódCena OC (kierownica po lewej stronie)Cena OC (kierownica po prawej stronie
Honda Civic, rok produkcji 2014, poj. silnika  1,4670 zł1045 zł
Volkswagen Passat, rok produkcji 2008, poj. silnika 1,6731 zł1123 zł
Audi A6, rok produkcji 2012, poj. silnika  1,9775 zł1307 zł
Ford Fiesta, rok produkcji 2005, poj. silnika 1,2732 zł996 zł
BMW X3, rok produkcji 2014, poj. silnika 1,9917 zł1713 zł

Powyższe zestawienie przedstawia najniższe ceny OC w kalkulatorze Ubezpieczamy-auto.pl na dzień 17.04.2020 r. dla 37-letniego kierowcy z Warszawy, posiadającego 60% zniżek OC za bezszkodową jazdę. W każdym z branych pod uwagę przypadków cena polisy dla auta posiadającego kierownicę po lewej stronie jest dużo wyższa. Dodatkowo, gdyby wziąć pod uwagę nie tylko ubezpieczycieli oferujących najniższe stawki, cena mogłaby skoczyć nawet o 200 lub 300%.

Czy „Angliki” powodują dużo wypadków?

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2016 roku doszło do 22 wypadków z udziałem anglików, w których zginęły 4 osoby. Rok później auta z kierownicą po prawej stronie spowodowały 20 wypadków, w których 3 osoby poniosły śmierć. Natomiast do sierpnia 2018 r. właściciele tych pojazdów byli sprawcami 8 wypadków, a zginęły w nich 2 osoby. Jak więc widać, angliki powodują mało wypadków na polskich drogach, ponieważ nie należą do zbyt często rejestrowanych pojazdów w Polsce.

Ubezpieczenie to nie jedyny koszt

Aby móc legalnie poruszać się po polskich drogach samochodem posiadającym kierownicę po prawej stronie, auto musi przejść szereg modyfikacji. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, należy przystosować reflektory i lusterka wsteczne oraz wyskalować prędkościomierz z mil na kilometry. Całkowity koszt modyfikacji mieści się w granicach 800-2000 zł. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku nowych i drogich bądź mało popularnych aut, cena ta może sięgnąć nawet kilku tysięcy.

Jakie dokumenty są wymagane przy rejestracji „Anglika” w Polsce?

Aby zarejestrować w Polsce samochód sprowadzony z Wielkiej Brytanii, należy posiadać dowód rejestracyjny V5c bądź certyfikat eksportowy V561, a także potwierdzenie własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży czy faktura zakupu). Następnie komplet dokumentów należy przetłumaczyć na język polski u tłumacza przysięgłego.

Po przetłumaczeniu dokumentów, należy wykonać badanie techniczne sprowadzonego samochodu w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. W kolejnym kroku należy opłacić akcyzę w urzędzie skarbowym. Nie musimy tego robić, jeśli pojazd był naszą własnością w Wielkiej Brytanii co najmniej 6 miesięcy. Stawka podatku akcyzowego jest uzależniona od pojemności silnika:

  • 3,1% dla pojemności do 2 l,
  • 18,6% dla pojemności powyżej 2 l.

Następnie do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania wydziału komunikacji, należy udać się z następującym kompletem dokumentów:

  • potwierdzeniem zakupu pojazdu oraz dowodem rejestracyjnym wraz z tłumaczeniem na język polski,
  • potwierdzeniem opłaty akcyzy,
  • pozytywnym wynikiem badania technicznego,
  • oryginalnymi tablicami rejestracyjnymi, jeśli pojazd je posiadał,
  • dowodem tożsamości.

Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, należy zakupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pav
2 lat temu

lprędkościomierz już posiada km i mile.
Duży Log book nie jest dla polskich władz dokumentem poiadania tylko umowa sprzedaży…….to dopiero jest bzdura

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny