Kupiłeś taniej samochód, tylko dlatego, że posiada kierownicę z prawej strony? Brawo! Po doliczeniu kosztów modyfikacji, cena auta i tak będzie niższa niż tego samego modelu ze standardowo umiejscowioną kierownicą. Ale nie ciesz się zbyt wcześnie. Twoja radość może minąć wraz z wizytą u ubezpieczyciela i po kupnie ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie „anglika” w Polsce – ile to kosztuje? – warto wiedzieć

Od 2015 r. można rejestrować w Polsce pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii, nawet jeśli mają kierownicę po prawej stronie.

Zwykle polisa OC dla „anglika” jest tańsza niż dla pojazdu mającego kierownicę po lewej stronie.

Po sprowadzeniu „anglika” do Polski, należy opłacić akcyzę.

Polisę OC dla „anglika” należy zakupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu w Polsce.

Od połowy sierpnia 2015 roku polscy kierowcy mogą rejestrować samochody sprowadzone z Wielkiej Brytanii z kierownicą po prawej stronie. Muszą je jednak przystosować do polskich wymogów i oczywiście ubezpieczyć. Okazuje się jednak, że obowiązkowe polisy OC dla tzw. anglików są droższe niż dla samochodów z kierownicą po lewej stronie.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika w Polsce?

Koszt zakupu pojazdu, nawet jeśli cena jest atrakcyjna, to nie jedyny wydatek, jaki poniesiesz na samochód. Dochodzą do tego koszty eksploatacyjne i ubezpieczenie samochodu. Potencjalni nabywcy anglika w Polsce mogą obawiać się, że z racji umiejscowienia kierownicy po prawej stronie i teoretycznie ograniczonej widoczności na drodze w ruchu prawostronnym, ryzyko spowodowania wypadku anglikiem będzie wyższe. Czy stawki za ubezpieczenie OC anglików to potwierdzają?

Zbadaliśmy stawki OC dla dwóch modeli Forda Focusa z 2015 r. Różnią się tylko tym, że jeden z nich ma kierownicę po prawej stronie, a drugi po lewej. Kierowca jest ten sam – 46-letni mieszkaniec Suwałk, żonaty, ojciec dwójki dzieci, który kupuje ubezpieczenie OC od ponad 10 lat i nigdy nie miał szkody.

Tyle zapłaciłby za ubezpieczenie Forda z kierownicą po lewej stronie.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ubezpieczenie Forda Focusa z 2015 r. z kierownicą po lewej stronie
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
360,00 zł* rata od 360 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
395,00 zł* rata od 395 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
399,00 zł* rata od 399 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
400,00 zł* rata od 400 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
494,00 zł* rata od 494 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
580,00 zł* rata od 580 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
584,16 zł* rata od 584,16 zł
Ubezpieczenie Forda Focusa z 2015 r. z kierownicą po lewej stronie
Balcia Insurance
360,00 zł* rata od 360.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
395,00 zł* rata od 395.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
399,00 zł* rata od 399.00
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
400,00 zł* rata od 400.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
494,00 zł* rata od 494.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
580,00 zł* rata od 580.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
584,16 zł* rata od 584.16
OC
AC
Assistance
NNW

* Data wykonania kalkulacji 04.12.2022

A tyle za ubezpieczenie tego samego Forda z kierownicą po prawej stronie.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ubezpieczenie Forda Focusa z 2015 r. z kierownicą po prawej stronie
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
559,00 zł* rata od 559 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
658,00 zł* rata od 658 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
964,00 zł* rata od 964 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2880,81 zł* rata od 2880,81 zł
Ubezpieczenie Forda Focusa z 2015 r. z kierownicą po prawej stronie
Uniqa
559,00 zł* rata od 559.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
658,00 zł* rata od 658.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
964,00 zł* rata od 964.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
2880,81 zł* rata od 2880.81
OC
AC
Assistance
NNW

* Data wykonania kalkulacji 04.12.2022

Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że oferta dla samochodu z kierownicą po prawej stronie jest dużo uboższa. Towarzystwa ubezpieczeniowe ostrożnie podchodzą do takich pojazdów i np. ofert firm Balcia czy Beesafe nie widzimy w zestawieniu.

Dodatkowo oferty dla anglika są dużo droższe. Link4 liczy sobie dodatkowo 2200 zł za obecnośc kierownicy po prawej stronie.

Czy „Angliki” powodują dużo wypadków?

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2016 roku doszło do 22 wypadków z udziałem anglików, w których zginęły 4 osoby. Rok później auta z kierownicą po prawej stronie spowodowały 20 wypadków, w których 3 osoby poniosły śmierć. Natomiast do sierpnia 2018 r. właściciele tych pojazdów byli sprawcami 8 wypadków, a zginęły w nich 2 osoby. Jak więc widać, angliki powodują mało wypadków na polskich drogach, ponieważ nie należą do zbyt często rejestrowanych pojazdów w Polsce.

Ubezpieczenie to nie jedyny koszt

Aby móc legalnie poruszać się po polskich drogach samochodem posiadającym kierownicę po prawej stronie, auto musi przejść szereg modyfikacji. Jakich? Prezentuje to poniższa tabela.

ModyfikacjaKoszt
Reflektory200-2000 zł/szt.
Lusterka zewnętrzne200-1500 zł/szt.
Światła przeciwmgielne50-150 zł/szt.
Licznik pokazujący prędkość w km/h100-400 zł
Źródło: dobrymechanik.pl

Jakie dokumenty są wymagane przy rejestracji „Anglika” w Polsce?

Aby zarejestrować w Polsce samochód sprowadzony z Wielkiej Brytanii, należy posiadać dowód rejestracyjny V5c bądź certyfikat eksportowy V561, a także dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży czy faktura zakupu). Następnie komplet dokumentów należy przetłumaczyć na język polski u tłumacza przysięgłego.

Po przetłumaczeniu dokumentów, należy wykonać badanie techniczne sprowadzonego samochodu w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. W kolejnym kroku należy opłacić akcyzę w urzędzie skarbowym. Nie musimy tego robić, jeśli pojazd był naszą własnością w Wielkiej Brytanii co najmniej 6 miesięcy. Stawka podatku akcyzowego jest uzależniona od pojemności silnika:

 • 3,1% dla pojemności do 2 l,
 • 18,6% dla pojemności powyżej 2 l.

Następnie do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania wydziału komunikacji, należy udać się z następującym kompletem dokumentów:

 • potwierdzeniem zakupu pojazdu oraz dowodem rejestracyjnym wraz z tłumaczeniem na język polski,
 • potwierdzeniem opłaty akcyzy,
 • pozytywnym wynikiem badania technicznego,
 • oryginalnymi tablicami rejestracyjnymi, jeśli pojazd je posiadał,
 • dowodem tożsamości.

Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, należy zakupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie anglika w Polsce po Brexicie

Dopóki Wielka Brytania była członkiem Unii Europejskiej, obowiązywały ją unijne przepisy, także te dotyczące pojazdów. Przekładało się to na łagodniejsze normy prawne w kwestii przepływu pojazdów pomiędzy krajami Wspólnoty.

Wraz z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię z końcem 2020 r., przestały ją obejmować unijne przepisy, a co za tym idzie, pojazdy wyprodukowane po 31 grudnia 2020 r. straciły pozwolenie na rejestrację w krajach Wspólnoty.

Oznacza to, że nadal możesz sprowadzić samochód z Wysp do Polski i ubezpieczyć go, pod warunkiem, że został wyprodukowany przed Brexitem.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie anglika w Polsce

 1. Ile kosztuje przeróbka anglika na polskie warunki?

  Serwis dobrymechanik.pl szacuje, że w zależności od marki i modelu samochodu, na taką operację trzeba przygotować od 550 do 4050 zł. Główna różnica w cenie zależy od tego, czy chcesz robić przekładkę, czy wolisz zostawić kierownicę po prawej stronie i skupić się jedynie na obowiązkowych elementach.

 2. Czy można ubezpieczyć anglika w Polsce?

  Tak, ale tylko na samochody dopuszczone do ruchu po drogach publicznych RP i wyprodukowane przed końcem 2020 r. Samochody wyprodukowane w Wielkiej Brytanii w 2021 r. nie otrzymają w Polsce zgody na rejestrację i nie zostaną dopuszczone do ruchu, a co za tym idzie, nie będzie można ich ubezpieczyć.

 3. Ile droższe ubezpieczenie na anglika?

  W naszym zestawieniu najtańsza polisa OC na samochód z kierownicą po lewej stronie kosztuje 360 zł, a najtańsza polisa na taki sam pojazd z kierownicą po prawej stronie to już 559 zł, co daje różnicę 200 zł - ponad 50%!

 4. Jakie dokumenty trzeba mieć podczas kontroli drogowej anglika w Polsce?

  Aktualnie dzięki bazie CEPIK do kontroli pojazdu w Polsce wystarczy dowód osobisty właściciela pojazdu lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem, jak prawo jazdy czy paszport. Jeśli samochód uzyskał zgodę na rejestrację w Polsce i został dopuszczony do ruchu, to osobie kontrolującej to wystarczy za potwierdzenie.

 5. Czy firma ubezpieczeniowa może odmówić sprzedaży polisy OC anglika?

  Nie. Jeśli tylko pojazd dopuszczono do ruchu, każde towarzystwo ubezpieczeniowe w Polsce ma obowiązek sprzedać Ci polisę OC na to auto, jeśli tylko chcesz w danym towarzystwie to ubezpieczenie kupić.

 6. Ile kosztuje rejestracja anglika w Polsce?

  Za rejestrację pojazdu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii zapłacisz w Polsce dokładnie tyle samo, ile za rejestrację innych pojazdów sprowadzonych z zagranicy, czyli 161,50 zł.

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pav
4 lat temu

lprędkościomierz już posiada km i mile.
Duży Log book nie jest dla polskich władz dokumentem poiadania tylko umowa sprzedaży…….to dopiero jest bzdura

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny