[Głosów:31    Średnia:4.7/5]

Ochrona przed utratą wartości auta. Przeznaczona jest dla osób, które kupują samochód na kredyt lub w leasingu. Ubezpieczenie GAP pokrywa różnicę między kwotą zobowiązania kredytowego a wysokością wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania. W przypadku polisy GAP odszkodowanie wypłacane jest po kradzieży auta lub po wystąpieniu szkody całkowitej. Ubezpieczony może otrzymać dwie wypłaty odszkodowania (z ubezpieczenia GAP oraz z Autocasco). W przypadku zniszczenia samochodu, nie ma znaczenia czy ubezpieczony był poszkodowanym czy sprawcą zdarzenia.

Przykład:
Pani Ewa kupiła na kredyt auto warte 100 tys. zł. Po dwóch latach użytkowania samochodu, zostało ono skradzione. Ubezpieczyciel wypłacił z polisy Autocasco 60 tys. zł (wartość auta na dzień powstania szkody). Różnica (40 tys. zł) między wartością rynkową samochodu a kwotą wypłaconego odszkodowania została pokryta z ubezpieczenia GAP, dzięki czemu Pani Ewa mogła spłacić pozostałe raty kredytu, a resztę pieniędzy przeznaczyła na zakup nowego samochodu.

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Istnieją 3 rodzaje ubezpieczenia GAP:

  • Fakturowy – towarzystwo wypłaca różnicę między ceną auta na fakturze, a jego wartością rynkową sprzed kradzieży lub wypadku.
  • Finansowy – towarzystwo pokrywa różnicę między pozostałymi do spłaty ratami, a kwotą odszkodowania wypłaconego z polisy Autocasco.
  • Indeksowy – Towarzystwo wypłaca odszkodowanie w wysokości 20-30% (w zależności od warunków umowy) wartości auta.

Najdroższy dla klienta jest wariant fakturowy, najtańszy finansowy. Koszt ubezpieczenia GAP w zależności od wybranego wariantu waha się z reguły od 0,5% do 1,2% wartości auta rocznie.

Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00