Zakup samochodu oznacza konieczność wykupienia ubezpieczenia OC. Na co możesz liczyć, opłacając składkę? Dlaczego w przypadku tej polisy warto wykazać się skrupulatnością i pilnować terminów?

Kierowcy rozmawiają o ubezpieczeniu OC najczęściej w kontekście podwyżek składek. Niektórzy twierdzą, że jeżdżą bardzo ostrożnie i w związku z tym nie potrzebują takiej polisy. Tymczasem za niewielką składkę każdy kierowca może czuć się na drodze bezpiecznie – w razie kolizji lub wypadku wszelkie roszczenia pokryje za niego ubezpieczyciel.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to jedno z ubezpieczeń komunikacyjnych (np. obok AC, Assistance i NNW). W odróżnieniu od pozostałych ubezpieczeń jest ono obowiązkowe – musi je posiadać każdy właściciel pojazdu. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują taki sam zakres ubezpieczenia OC, dlatego przy jego wyborze można kierować się ceną. Aby znaleźć najtańszą polisę, warto skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla kierowców?

Tylko w okresie od stycznia do czerwca 2018 r. policja odnotowała 14,5 tys. wypadków drogowych. Zarówno kolizja, jak i wypadek drogowy wiąże się ze szkodami osobowymi lub w mieniu. Niektóre szkody są na tyle duże, że sprawca nie byłby w stanie ich pokryć z własnej kieszeni, więc poszkodowany nie otrzymałby należnego mu odszkodowania. Aby uniknąć takiego scenariusza, wprowadzono obowiązek posiadania przez kierowców ubezpieczenia OC.

Aktywna polisa OC chroni wszystkich uczestników ruchu drogowego – zarówno sprawcę, jak i poszkodowanego. Towarzystwo ubezpieczeniowe za niewielką opłatą (składką) przejmuje na siebie ryzyko i wypłaca odszkodowania. Suma gwarancyjna (kwota, do której ubezpieczyciel pokryje szkodę) nie może być przy tym niższa niż: 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie i 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu.

Co pokrywa, a czego nie pokrywa ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC chroni sprawcę przed odpowiedzialnością finansową za spowodowane na drodze szkody. Można z niego pokryć m.in.:

 • koszt naprawy uszkodzonego pojazdu i wynajęcia samochodu zastępczego na czas naprawy,
 • koszt holowania uszkodzonego pojazdu,
 • koszt leczenia i rehabilitacji osób poszkodowanych,
 • zwrot utraconych korzyści (np. gdy poszkodowany nie mógł od razu wrócić do pracy),
 • szkodę całkowitą.

Mimo że zakres ubezpieczenia OC jest bardzo szeroki, to są też pewne wyłączenia, czyli sytuacje, w których z polisy nie będzie można pokryć szkody lub odszkodowanie zostanie wypłacone, ale ubezpieczyciel zwróci się do sprawcy o zwrot kosztów (tzw. regres). To m.in. przypadki, gdy kierowca:

 • w momencie zdarzenia znajdował się pod wpływem alkoholu lub innych środków psychotropowych,
 • działał umyślnie,
 • zbiegł z miejsca zdarzenia,

Towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania, gdy:

 • samochody biorące udział w kolizji są własnością jednej osoby,
 • zostały zniszczone przedmioty przewożone za opłatą,
 • zniszczono cenne dokumenty, biżuterię, zbiory itp.
 • doszło do skażenia środowiska.

Kary za brak ubezpieczenia OC

Ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, kierowcy, którzy go nie wykupią, muszą spodziewać się dotkliwych kar. Opłaty karne nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To instytucja wypłacająca świadczenia osobom poszkodowanym przez kierowców, którzy w momencie zdarzenia nie posiadali aktywnej polisy OC.

Ile kosztuje brak polisy OC? Stawki są bardzo wysokie, a podstawą do ich wyliczenia jest minimalne wynagrodzenie za pracę, obowiązujące w danym roku. Przykładowo właściciel samochodu osobowego, który bez ochrony ubezpieczeniowej będzie pozostawał przez okres:

 • do 3 dni – zapłaci 900 zł,
 • od 4 do 14 dni – zapłaci 2 250 zł,
 • powyżej 14 dni – zapłaci 4 500 zł.

Wysokość opłat karnych nakładanych na właścicieli samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i pozostałych pojazdów można sprawdzić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl). Nie warto ryzykować, o wiele rozsądniejszym wyborem zakup najtańszej polisy samochodowej i oszczędności rzędu nawet 1000 zł, a nie strata finansowa na poziomie nawet 4500 zł.

Kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie OC?

Aby uniknąć powyższych kar, pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia OC. Aktywną polisę musisz mieć nie tylko wówczas, gdy regularnie jeździsz po drogach, ale także wtedy, gdy Twój samochód przez większość roku stoi w garażu. Jeżeli planujesz kupić samochód, pamiętaj, aby już w dniu transakcji wykupić polisę (jeżeli auto nie posiada ważnego OC) .

Towarzystwa ubezpieczeniowe podpisują z klientami umowy OC na okres 12 miesięcy. Na 14 dni przed upływem tego terminu towarzystwo ubezpieczeniowe wyśle Ci informacje o ubezpieczeniu na kolejny okres. Jeżeli nie wypowiesz polisy, zostanie ona automatycznie odnowiona – będziesz musiał oczywiście uiścić wymaganą składkę za czas korzystania z ochrony.

Jak mogę sprawdzić, czy mam aktywne ubezpieczenie OC?

Chcesz sprawdzić, czy masz aktywne ubezpieczenie? Kierowca, który spowodował kolizję nie ma przy sobie dokumentów? W takiej sytuacji z pomocą przychodzą instytucje gromadzące informacje o kierowcach i pojazdach. Aby sprawdzić, czy masz aktywną polisę OC , możesz skorzystać z zasobów:

 • Ośrodka Informacji UFG. Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.ufg.pl, a następnie podasz numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu;
 • Systemu Informatycznego CEPiK. Aby sprawdzić historię OC pojazdu na stronie www.historiapojazdu.gov.pl, będziesz musiał podać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Upewnienie się, że posiadasz aktualną polisę, pozwoli Ci czuć się bezpiecznie podczas codziennego poruszania się po drogach i uniknąć kar finansowych.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny