Zakładasz firmę i zastanawiasz się, czy będziesz płacił więcej za ubezpieczenie samochodu? Prześledziliśmy oferty ubezpieczycieli i sprawdziliśmy, jakie pojazdy kwalifikują oni jako auta firmowe. Dowiedz się, jak korzystnie ubezpieczyć firmowy samochód.

Ubezpieczenie samochodu firmowego – podsumowanie

  1. Firmy ubezpieczeniowe za pojazd firmowy uważają taki, który jest użytkowany zarobkowo, jest użytkowany przez więcej niż jedną osobę i ma specjalne zastosowanie.
  2. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, kupisz ubezpieczenie OC i AC na zasadach analogicznych jak klienci indywidualni.
  3. Dla pojazdów w leasingu najczęściej trzeba kupić pakiet ubezpieczeń – OC, AC, NNW i Assistance.
  4. By znaleźć najkorzystniejszą ofertę ubezpieczeń OC i AC, wystarczy skorzystać z porównywarki OC AC lub telefonicznie skontaktować się z naszymi konsultantami.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często wprowadzają osobisty samochód do ewidencji środków trwałych swojej firmy. Takie działanie jest uzasadnione – pozwala odliczać m.in. koszt zakupu paliwa czy przeglądów. Inaczej rzecz ma się z przedsiębiorstwami, które najczęściej biorą pojazdy w leasing i budują flotę pojazdów firmowych. Dla firm ubezpieczeniowych forma prowadzenia działalności gospodarczej ma znaczenie, gdy mowa o ubezpieczeniu pojazdów.

Czym jest samochód firmowy?

Dla firmy ubezpieczeniowej nie każdy samochód wpisany do ewidencji środków trwałych jest samochodem firmowym. Osoby prowadzące jednoosobową działalność, które z posiadanego auta korzystają zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych, są przez ubezpieczycieli traktowane tak, jak osoby prywatne. Kiedy zatem można mówić o samochodzie firmowym?

Firmy ubezpieczeniowe za samochód firmowy najczęściej uznają pojazd, który:

  • jest używany do celów zarobkowych – przedsiębiorca wystawia klientom fakturę za przewóz osób lub rzeczy,
  • jest użytkowany przez więcej niż jednego użytkownika – z pojazdu korzysta nie tylko przedsiębiorca, ale również jego pracownicy,
  • ma specjalistyczne zastosowanie – przykładem może być samochód służący do nauki jazdy.

Odrębną grupą samochodów firmowych są samochody używane przez taksówkarzy. W ich przypadku firmy ubezpieczeniowe nie mają problemu z oszacowaniem ryzyka szkody – pojazd jest użytkowany przez jednego kierowcę.

Jak oblicza się cenę ubezpieczenia auta firmowego?

Cenę składki ubezpieczenia OC czy AC zasadniczo kształtują parametry dotyczące kierowcy (wiek, doświadczenie za kółkiem, liczba spowodowanych kolizji/wypadków) i pojazdu (marka, pojemność silnika, tuning). Ustalając wysokość składki ubezpieczenia OC lub AC dla pojazdu należącego do osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, każda firma ubezpieczeniowa będzie kierowała się wymienionymi czynnikami. Inaczej wysokość składki oblicza się w przypadku floty pojazdów firmowych.

W wielu firmach jest tak, że pracownicy korzystają z różnych pojazdów (w zależności od tego, jaki akurat jest dostępny). To powoduje, że zastosowanie standardowego wzoru wyliczania składki OC nie jest możliwe – ubezpieczyciel nie otrzyma od klienta precyzyjnych informacji o kierowcy danego pojazdu. Jak w związku z tym firmy ubezpieczeniowe szacują ryzyko i wyliczają wysokość składki? Stawki OC są uśredniane, dzięki czemu składka obowiązkowego ubezpieczenia jest taka sama dla wszystkich pojazdów. Zasada ta obowiązuje również dla ubezpieczenia AC, przy czym firmy ubezpieczeniowe pod uwagę biorą też wartość aut.

Czym wyróżnia się ubezpieczenie auta w leasingu?

Mimo że leasing pojazdów jest dostępny także dla klientów indywidualnych, to najczęściej korzystają z niego przedsiębiorcy. Każdy pojazd przekazany przedsiębiorcy do użytkowania przez firmę leasingową również musi być ubezpieczony. W przypadku samochodów w leasingu o rodzaju ubezpieczenia decydują leasingodawcy. Najczęściej wymagają oni pełnego ubezpieczenia, czyli pakietu OC, AC, NNW i Assistance.

Firmy leasingowe współpracują z wybranymi przez siebie ubezpieczycielami. Dla klienta oznacza to możliwość podpisania umowy leasingowej i ubezpieczenia w jednym miejscu, ale to rozwiązanie – choć bardzo wygodne – nie zawsze jest najkorzystniejsze cenowo. By zminimalizować koszty, warto sprawdzić, czy konkurencyjna firma ubezpieczeniowa nie zaproponuje lepszych warunków w porównywalnej lub niższej cenie.

Gdzie kupić ubezpieczenie auta firmowego?

Ubezpieczenia komunikacyjne dla firm oferują wszystkie firmy ubezpieczeniowe działające na polskim rynku. Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i szukasz pakietu ubezpieczeń OC i AC dla pojazdu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych Twojej firmy, skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń OC AC.

Porównywarka ubezpieczeń OC AC to intuicyjne w obsłudze narzędzie. Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań dotyczących Twojego stażu za kierownicą, podasz parametry samochodu i zaznaczysz, że pojazd będzie wykorzystywany w związku z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej. W odpowiedzi otrzymasz listę ofert. Po ich porównaniu pozostaje jedynie zakupić wybraną polisę i opłacić składkę. Cały proces nie wymaga wychodzenia z domu, co pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Szukasz ubezpieczeń dla floty pojazdów? Skontaktuj się z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Firmy ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że im więcej samochodów ubezpiecza przedsiębiorstwo, na tym lepsze warunki cenowe może liczyć. Mimo że cena jest ważna, to nie jest najważniejsza – równie istotne są udogodnienia, z których przedsiębiorca będzie mógł skorzystać, np. samochód zastępczy w razie wypadku. Z punktu widzenia firmy zarabiającej na przewozie osób czy rzeczy, takie rozwiązanie może być niezwykle korzystne.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny