Zakładasz firmę i zastanawiasz się, czy będziesz płacił więcej za ubezpieczenie samochodu? Prześledziliśmy oferty ubezpieczycieli i sprawdziliśmy, jakie pojazdy kwalifikują oni jako auta firmowe. Dowiedz się, jak korzystnie ubezpieczyć firmowy samochód.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często wprowadzają osobisty samochód do ewidencji środków trwałych swojej firmy. Takie działanie jest uzasadnione – pozwala odliczać m.in. koszt zakupu paliwa czy przeglądów. Inaczej rzecz ma się z przedsiębiorstwami, które najczęściej biorą pojazdy w leasing i budują flotę pojazdów firmowych. Dla firm ubezpieczeniowych forma prowadzenia działalności gospodarczej ma znaczenie, gdy mowa o ubezpieczeniu pojazdów.

Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie samochodu firmowego, zapoznaj się z ogólnymi zasadami związanymi z tym procesem. W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania z tego zakresu, a także wyjaśniamy, kiedy samochód firmowy może zostać ubezpieczony, a kiedy nie. Znalazł się również akapit poświęcony flocie pojazdów – te są nieco inaczej traktowane przez firmy ubezpieczeniowe.

Czym jest samochód firmowy?

Dla firmy ubezpieczeniowej nie każdy samochód wpisany do ewidencji środków trwałych jest samochodem firmowym. Osoby prowadzące jednoosobową działalność, które z posiadanego auta korzystają zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych, są przez ubezpieczycieli traktowane tak jak osoby prywatne. Kiedy zatem można mówić o samochodzie firmowym?

Firmy ubezpieczeniowe za samochód firmowy najczęściej uznają pojazd, który:

  • jest używany do celów zarobkowych – przedsiębiorca wystawia klientom fakturę za przewóz osób lub rzeczy,
  • jest użytkowany przez więcej niż jednego użytkownika – z pojazdu korzysta nie tylko przedsiębiorca, ale również jego pracownicy,
  • ma specjalistyczne zastosowanie – przykładem może być samochód służący do nauki jazdy.

Odrębną grupą samochodów firmowych są samochody używane przez taksówkarzy. W ich przypadku firmy ubezpieczeniowe nie mają problemu z oszacowaniem ryzyka szkody – pojazd jest użytkowany przez jednego kierowcę.

Zobacz też: Ubezpieczenie taxi – gdzie szukać najlepszej oferty na OC i AC dla taksówki?

OC dla samochodu firmowego jest takie samo jak analogiczna polisa dla auta prywatnego. Przedsiębiorca nie zyskuje szerszej ochrony ani specjalnych przywilejów. Przyczyną, dla której niektórzy właściciele firm decydują się ubezpieczyć pojazd w ofercie firmowej, są przede wszystkim korzyści podatkowe.

Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń

Jak oblicza się cenę ubezpieczenia auta firmowego?

Cenę składki ubezpieczenia OC czy AC zasadniczo kształtują parametry dotyczące kierowcy (wiek, doświadczenie za kółkiem, liczba spowodowanych kolizji/wypadków) i pojazdu (marka, pojemność silnika, tuning). Ustalając wysokość składki ubezpieczenia OC lub AC dla pojazdu należącego do osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, każda firma ubezpieczeniowa będzie kierowała się tymi czynnikami. Inaczej wysokość składki oblicza się w przypadku floty pojazdów firmowych.

W wielu firmach jest tak, że pracownicy korzystają z różnych pojazdów (w zależności od tego, jaki akurat jest dostępny). To powoduje, że zastosowanie standardowego wzoru wyliczania składki OC nie jest możliwe – ubezpieczyciel nie otrzyma od klienta precyzyjnych informacji o kierowcy danego pojazdu.

Jak w związku z tym firmy ubezpieczeniowe szacują ryzyko i wyliczają wysokość składki? Stawki OC są uśredniane, dzięki czemu składka obowiązkowego ubezpieczenia jest taka sama dla wszystkich pojazdów. Zasada ta obowiązuje również dla ubezpieczenia AC, przy czym firmy ubezpieczeniowe pod uwagę biorą też wartość aut.

Taksówka – dlaczego OC jest wysokie? Wyjaśniamy

W przypadku ubezpieczania samochodów firmowych zdecydowanie najmniej uprzywilejowani są właściciele samochodów przystosowanych do przewozu osób. Kierowcy taksówek przejeżdżają tysiące kilometrów miesięcznie, przez wiele godzin poruszając się w ruchu miejskim.

Statystyki są bezwzględne – są narażeni na wypadki i kolizje, a ubezpieczyciel, mając tego świadomość, proponuje właścicielom taksówek wysokie stawki ubezpieczeni.

Brane są pod uwagę następujące czynniki ryzyka:

  • Użycie pojazdu w godzinach szczytu oraz w trudnych warunkach atmosferycznych, co zwiększa ryzyko kolizji.
  • Wydłużone użytkowanie pojazdu, zwłaszcza w przypadku taksówkarza, który codziennie pokonuje o wiele więcej kilometrów, niż osoba pracującej w innym zawodzie, która używa samochodu jedynie sporadycznie.
  • Wysokie zużycie eksploatacyjnych części pojazdu, potencjalnie prowadzące do awarii, a także zwiększające ryzyko wypadku.
  • Konieczność podróżowania z trudnymi pasażerami, co może prowadzić do rozproszenia uwagi kierowcy, a w sytuacji stresowej zwiększać ryzyko kolizji.
  • Długotrwałe eksploatowanie pojazdu w intensywnych warunkach zwiększa ryzyko wypadków i wymaga szczególnej uwagi ze strony kierowcy.

Czym wyróżnia się ubezpieczenie auta w leasingu?

Mimo że leasing pojazdów jest dostępny także dla klientów indywidualnych, to najczęściej korzystają z niego przedsiębiorcy. Każdy pojazd przekazany im do użytkowania przez firmę leasingową również musi być ubezpieczony.

W przypadku samochodów w leasingu o rodzaju ubezpieczenia decydują leasingodawcy. Najczęściej wymagają oni pełnego ubezpieczenia, czyli pakietu OC, AC, NNW i Assistance.

Firmy leasingowe współpracują z wybranymi przez siebie ubezpieczycielami. Dla klienta oznacza to możliwość podpisania umowy leasingowej i ubezpieczenia w jednym miejscu, ale to rozwiązanie – choć bardzo wygodne – nie zawsze jest najkorzystniejsze cenowo.

Spróbuj! Aby zminimalizować koszty, warto sprawdzić, czy konkurencyjna firma ubezpieczeniowa nie zaproponuje lepszych warunków w porównywalnej lub niższej cenie.

W jaki sposób ubezpieczyć samochód na firmę?

Jeżeli pojazd spełnia kryteria określone przez towarzystwo ubezpieczeniowe dla statusu samochodu firmowego, właściciel firmy może nawiązać umowę z danym ubezpieczycielem. Skutkuje to udzieleniem ochrony ubezpieczeniowej dla pojazdu.

W sytuacji, gdy wybrany ubezpieczyciel nie uznaje danego pojazdu za firmowy, zaleca się rozważenie poszukiwania alternatywnego ubezpieczyciela. Firmy ubezpieczeniowe stosują odmienne kryteria, a odrzucenie wniosku w jednej z nich nie oznacza, że pojazd nie może zostać uznany za firmowy przez innego ubezpieczyciela.

Uwaga! Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które mają wpisane auto na swoje dane, również mogą skorzystać z OC dla firm. Często pojawia się informacja, że nie mają takiej możliwości, ale nie ma ona pokrycia w praktyce ubezpieczeniowej.

Dla mikroprzedsiębiorstwa dodatkowe koszty prowadzenia działalności, jakie generuje opłata OC, mogą okazać się bardzo korzystne.

Ubezpieczenie dla floty pojazdów – jak je kupić?

Szukasz ubezpieczeń dla floty pojazdów? Skontaktuj się z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Firmy ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że im więcej samochodów ubezpiecza przedsiębiorstwo, na tym lepsze warunki cenowe może liczyć.

Mimo że cena jest ważna, to nie jest najważniejsza – równie istotne są udogodnienia, z których przedsiębiorca będzie mógł skorzystać, np. samochód zastępczy w razie wypadku. Z punktu widzenia firmy zarabiającej na przewozie osób czy rzeczy, takie rozwiązanie może być niezwykle korzystne.

Ubezpieczenie dla floty pojazdów jest rozwiązaniem, które niesie za sobą wiele korzyści. Nie powinno więc dziwić, że właściciele dużych firm chętnie z nich korzystają. Firmy ubezpieczeniowe mają dla takich klientów specjalne oferty, za którymi idą konkretne korzyści:

  1. Możliwość zamrożenia cen na dłuższy okres, co oznacza stałą składkę przez 2 lata.
  2. Priorytetowe traktowanie w przypadku likwidacji szkód, zapewniając szybsze i skuteczniejsze działanie.
  3. Dostęp do dodatkowych bonusów i udogodnień, które są niedostępne dla klientów o mniejszym zakresie ubezpieczenia.
  4. Łatwość obsługi – nie musisz pamiętać o kończących się polisach dla każdego pojazdu, wszystko załatwia się jednorazowo.
  5. Korzystna cena polisy przeliczana jest na jeden pojazd, co sprawia, że oferta w przypadku większej liczby pojazdów jest bardziej konkurencyjna.

Szukasz ubezpieczeń dla floty pojazdów? Skontaktuj się z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Firmy ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że im więcej samochodów ubezpiecza przedsiębiorstwo, na tym lepsze warunki cenowe może liczyć. Mimo że cena jest ważna, to nie jest najważniejsza – równie istotne są udogodnienia, z których przedsiębiorca będzie mógł skorzystać, np. samochód zastępczy w razie wypadku. Z punktu widzenia firmy zarabiającej na przewozie osób czy rzeczy, takie rozwiązanie może być niezwykle korzystne.

Gdzie kupić ubezpieczenie auta firmowego?

Ubezpieczenia komunikacyjne dla firm oferują wszystkie firmy ubezpieczeniowe działające na polskim rynku. Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i szukasz pakietu ubezpieczeń OC i AC dla pojazdu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych Twojej firmy, skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń.

Porównywarka ubezpieczeń OC i AC to intuicyjne w obsłudze narzędzie. Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań dotyczących Twojego stażu za kierownicą, podasz parametry samochodu i zaznaczysz, że pojazd będzie wykorzystywany w związku z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej.

W odpowiedzi otrzymasz listę ofert. Po ich porównaniu pozostaje jedynie zakupić wybraną polisę i opłacić składkę. Cały proces nie wymaga wychodzenia z domu, co pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

  • Firmy ubezpieczeniowe różnicują podejście do samochodów firmowych w zależności od formy prowadzenia działalności gospodarczej oraz specyfiki korzystania z pojazdu.
  • Kryteria uznania samochodu za firmowy obejmują jego użytkowanie w celach zarobkowych, współużytkowanie przez więcej niż jednego użytkownika oraz posiadanie specjalistycznego zastosowania.
  • W przypadku samochodów używanych przez taksówkarzy, wysokie koszty ubezpieczenia wynikają z intensywnego użytkowania w warunkach ruchu miejskiego, ryzyka związanego z trudnymi warunkami atmosferycznymi i koniecznością podróżowania z trudnymi pasażerami.
  • Cena ubezpieczenia auta firmowego jest kształtowana głównie przez parametry dotyczące kierowcy i pojazdu, jednak w przypadku floty pojazdów firma ubezpieczeniowa uwzględnia średnie ryzyko, co pozwala na ujednolicenie stawek.
  • Ubezpieczenie dla floty pojazdów oferuje korzyści takie jak zamrożenie cen na dłuższy okres, priorytetowe traktowanie przy likwidacji szkód, dostęp do dodatkowych bonusów oraz ułatwioną obsługę polis, co sprawia, że oferta dla firm jest bardziej konkurencyjna.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o ubezpieczenie samochodu firmowego

  1. Czy mając firmę, jestem zobowiązany do ubezpieczenia samochodu na firmowe OC?

    Nie ma takiego obowiązku. Właściciel firmy sam może zdecydować, jak ubezpieczyć swój pojazd. Kluczowe jest oczywiście jego przeznaczenie. Jeśli auto zostało kupione z myślą o użytku prywatnym, ubezpieczenie na firmę nie byłoby nawet możliwe. W przypadku auta kupionego z myślą o obowiązkach służbowych, ubezpieczenie OC na firmę będzie optymalnym, ale nie obowiązkowym rozwiązaniem.

  2. Czy ubezpieczenie na samochód firmowy jest tańsze?

    Wiele zależy od okoliczności, w jakich użytkowane będzie auto firmowe. Ubezpieczyciel będzie potrzebował szczegółowych informacji dotyczących czasu użytkowania i przeznaczenia. Na tej podstawie oszacuje wysokość stawki OC. Może, ale nie musi być ono tańsze, niż w przypadku zakupu polisy na auto przeznaczone do celów prywatnych.

  3. Jak udowodnić ubezpieczycielowi, że jestem posiadaczem samochodu firmowego?

    Aby potwierdzić przed ubezpieczycielem, że samochód firmowy jest wykorzystywany w celach biznesowych, takich jak przewóz osób lub towarów, albo służy pracownikom, zaleca się wpisanie pojazdu do ewidencji środków trwałych lub w dowodzie rejestracyjnym podać nazwę leasingodawcy zamiast danych osoby fizycznej. Alternatywnie, można dostarczyć ubezpieczycielowi dokumenty takie jak kilometrówka czy regulamin użytkowania pojazdu w firmie, co stanowi dodatkowe potwierdzenie na korzystanie z samochodu w celach firmowych.

  4. Czy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogą ubezpieczyć pojazd na firmę?

    Wiele zależy od interpretacji ze strony firmy ubezpieczeniowej. Może ocenić, że samochód używany przez jedną osobę nie kwalifikuje się jako pojazd służbowy. Niemniej jednak jeśli zdecydujesz się na leasing pojazdu lub wpiszesz go do ewidencji środków trwałych, ubezpieczyciel może wyrazić zgodę na objęcie go ubezpieczeniem dla firmy. Każda sprawa analizowana jest indywidualnie.

Michał Grzybowski

Dziennikarz i redaktor internetowy z wieloletnim doświadczeniem. Od lat zajmuje się tematami związanymi z motoryzacją oraz pozornie zawiłymi kwestiami związanymi z rynkiem ubezpieczeń komunikacyjnych. Wychodzi z założenia, że wszystkie – nawet najbardziej złożone tematy – można wyjaśnić w prosty i przystępny sposób.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny