Samochód kempingowy, czyli tak zwany kamper, to pojazd, który cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Wyjazd kamperem na wakacje daje pewną niezależność i wygodę, ponieważ jedziesz kiedy chcesz, nocujesz, gdzie chcesz, bez konieczności szukania hotelu, zwłaszcza w okresie, kiedy obłożenia są tak duże, że trudno znaleźć coś odpowiedniego.

Jednak posiadanie kampera to nie tylko przyjemność, ale też pewne obowiązki. Jednym z nich jest wykupienie ubezpieczenia OC, aby móc bezpiecznie podróżować. Na jakie koszty musisz się nastawić, posiadając kampera? Z tego artykułu dowiesz się gdzie, jak i za ile można ubezpieczyć kampera.

  • Kamper to pojazd, który zdecydowanie nie należy do najtańszych. Na kampera musisz przeznaczyć od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Luksusowe kampery mogą kosztować nawet około miliona złotych.
  • Tak samo jak w przypadku samochodu osobowego na cenę OC kampera wpływają dane kierowcy i dane pojazdu, a także zapis w dowodzie rejestracyjnym określający rodzaj pojazdu (najkorzystniejszy to pojazd specjalny).
  • Zakres ochrony OC jest zawsze taki sam, dlatego warto poszukać ubezpieczyciela oferującego najtańszą polisę.
  • OC kampera nie możesz kupić przez internet, w związku z tym musisz udać się do agenta ubezpieczeniowego albo towarzystwa ubezpieczeniowego aby wykupić takie ubezpieczenie.
  • Koszt ubezpieczenia OC zależy od danej firmy ubezpieczeniowej, jednak mieści się on w przedziale od 500 do 1500 złotych.
  • Oprócz obowiązkowego OC dla kampera można dokupić dobrowolne AC, NNW, GAP lub assistance.
  • Wyjeżdżając za granicę warto zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne obejmujące wiele krajów na świecie.

Ile kosztuje kamper?

Zakup kampera to niemały wydatek. Dlatego jeśli wiesz, że korzystałbyś z niego bardzo rzadko, lepszą opcją dla Ciebie mogłoby okazać się wypożyczenie kampera. Wypożyczalnie kamperów w swojej ofercie mają samochody kempingowe o różnym wieku i standardzie. Cena ich wynajmu waha się od około 300-800 złotych za dobę. Wypożyczając kampera nie musisz martwić się o polisę ubezpieczeniową OC czy auto casco. Wypożyczalnia musi mieć ubezpieczone wszystkie pojazdy, które posiada.

Wracając do zakupu swojego własnego egzemplarza samochodu kempingowego. Kwota którą musisz przygotować na kampera mieści się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Tak więc przed nabyciem takiego pojazdu warto żebyś się dobrze zastanowił czego szukasz. Czy zależy Ci na wypasionej nówce z salonu, czy wolisz dobrze wyposażonego, ale kilkuletniego kampera. A może najważniejsze dla Ciebie jest po prostu to, żeby mieć się gdzie wyspać i przygotować posiłki.

Cena samochodów kempingowych uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim na jej wysokość ma wpływ rocznik kampera. I tu sprawdza się zasada, że im nowszy samochód, tym jego cena będzie wyższa.

Kolejnym elementem wpływającym na wartość jest stan techniczny oraz wyposażenie pojazdu. Tu też, im bogatsze i bardziej ekskluzywne wyposażenie, tym cena wzrasta. Taki doposażony kamper może kosztować tyle, co naprawdę luksusowy samochód albo mieszkanie w mieście.

Jeśli nie stać Cię na samochód kempingowy z salonu albo po prostu nie masz takich aspiracji czy potrzeb, znacznie korzystniej cenowo wyjdzie dla Ciebie zakup kilkuletniego pojazdu. Zapłacisz za niego znacznie mniej niż za nowy samochód, który najwięcej traci na wartości przez swoje pierwsze pięć lat. To ekonomiczne rozwiązanie, które zapewni Ci wygodny wypoczynek na łonie natury.

Gdy nie dysponujesz funduszami na zakup kilkuletniego pojazdu to nic straconego. Możesz rozejrzeć się za kilkunastoletnim kamperem. Może jego wyposażenie nie będzie aż tak bogate, jak w nowszym modelu, ale na pewno dobrze się w nim wyśpisz. A zamontowane w nim urządzenia kuchenne pozwolą Ci przygotowywać smaczne posiłki. To wszystko wystarczy Ci by cieszyć się odpoczynkiem w gronie rodziny wśród pięknej przyrody.

Jednak szukając starszego kampera uważaj na ruiny. Na rynku można znaleźć oferty nawet za kilka tysięcy złotych, ale dotyczą one wiekowych aut mających ponad dwadzieścia pięć lat, zazwyczaj mocno wyeksploatowanych, które wymagają sporych inwestycji.

Jeszcze inną trochę mniej kosztowną opcją jest zakup samochodu dostawczego i przerobienie go na wzór kampera. W tym wypadku jednak musisz się liczyć z tym, że dostosowanie go nie będzie takie proste.

Przerobienie busa na samochód kempingowy wiąże się ze sporym nakładem pracy i czasu, ale możesz zdecydować, że powierzysz to firmie, która ma w tym doświadczenie i zrobi to fachowo. Plusem tego rozwiązania jest dowolność w stworzeniu zabudowy, bo możesz zaplanować ją według swoich potrzeb.

Przerabiając samochód dostawczy na kampera musisz go zalegalizować, aby wszytko było zgodne z obowiązującymi przepisami. Legalizacji możesz dokonać na okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Niezależnie na jaki wariant się zdecydujesz, musisz zdawać sobie sprawę, że będzie się to wiązało ze sporym nakładem pieniężnym. Poza tym posiadając kampera musisz pamiętać o corocznych, okresowych dodatkowych kosztach, takich jak ubezpieczenie, przeglądy, koszty eksploatacji i napraw.

Co wpływa na cenę OC samochodu kempingowego?

Kamper, tak samo jak każdy inny zarejestrowany pojazd mechaniczny w Polsce, musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Na cenę polisy OC kampera mają wpływ różne czynniki. W większości są one podobne do tych, które dotyczą pozostałych pojazdów.

Między innymi należą do nich marka i model pojazdu, rocznik kampera, pojemność silnika oraz tak jak w przypadku samochodów osobowych, informacje o kierowcy, czyli wiek kierowcy, historia OC, długość posiadania prawa jazdy oraz miejsce zamieszkania.

Jednak na to, ile kosztuje ubezpieczenie OC kampera, duży wpływ ma też to, jaki zapis znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. A mianowicie to, czy został on zarejestrowany jako samochód osobowy, ciężarowy, czy pojazd specjalnego przeznaczenia.

Najbardziej korzystnym zapisem jest pojazd specjalnego przeznaczenia. Aby taki zapis znalazł się w dowodzie kamper musi spełniać określone warunki zakwalifikowane do kategorii M czyli z przedziałem mieszkalnym.

Jak to wygląda? Samochód z przedziałem mieszkalnym musi posiadać miejsce do przewozu osób i bagażu. W części mieszkalnej musi być tak zabudowany, aby posiadał miejsce do siedzenia (stół plus krzesła), miejsce do spania (łóżka) oraz miejsce na urządzenia kuchenne (szafki, zlew, miejsce na czajnik itp.).

Bardzo istotne jest, żeby wyposażenie i wszystkie elementy w przedziale mieszkalnym były zamontowane na stałe, z wyjątkiem stolika, który może być łatwo demontowalny w każdej chwili.

Tak więc, aby zaoszczędzić na składce OC, warto zwrócić uwagę właśnie na ten zapis w dowodzie i w razie potrzeby dokonać odpowiednich zmian. Na pewno nie są one łatwe, bo pojazd powinien przejść proces homologacji, ale warto, żebyś sprawdził czy w przypadku Twojego egzemplarza jest to opłacalne.

Biorąc pod uwagę ceny OC, zdecydowanie na niższą składkę OC samochodu kempingowego mogą liczyć kierowcy posiadający większe doświadczenie oraz bezszkodową historię OC. Natomiast młodzi niedoświadczeni kierowcy będą musieli liczyć się z dużo droższą składką, zwłaszcza w pierwszych latach użytkowania kampera.

Jak wybrać OC na kampera?

W świetle polskiego prawa i przepisów każde ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obejmujące pojazdy mechaniczne posiada taki sam zakres ochrony. Z tego względu większość kierowców poszukuje najtańszej oferty ubezpieczenia OC wśród towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli nie chcesz przepłacać, to porównaj każdą propozycję, gdyż rozbieżność w cenach ubezpieczeń OC jest naprawdę bardzo duża.

Wybierając OC kampera dobrze zapoznaj się z warunkami, gdyż niektóre firmy ubezpieczeniowe za nieco wyższą cenę oferują dodatkową ochronę ubezpieczeniową assistance. Jest to bardzo dobra opcja zwłaszcza dla bardziej wiekowych kamperów, które mogą ulec awarii w każdym momencie. Posiadając całoroczne ubezpieczenie assistance nie musisz się martwić o ewentualne usterki w czasie wyjazdu zarówno w kraju, jak i za granicą.

Gdzie kupić OC dla kampera?

Ubezpieczenie kampera opłaca się tak samo jak w przypadku samochodu osobowego raz w roku. Inaczej jest tylko w sytuacji, gdy masz składkę rozłożoną na raty. Niestety kampera nie można ubezpieczyć przez internet, więc nie możesz skorzystać z porównywarki, aby zobaczyć która firma ubezpieczeniowa posiada najkorzystniejszą ofertę.

Żeby wykupić ubezpieczenie OC kampera musisz udać się do ubezpieczyciela, który wyliczy Ci składkę. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w Polsce kampery nie są jeszcze tak popularne, jak w krajach zachodnich, w związku z czym niektóre ubezpieczalnie niechętnie chcą je ubezpieczać. W takim wypadku ustalają bardzo wysokie ceny za OC, aby zniechęcić klienta do ubezpieczenia kampera w w swojej firmie.

Najlepiej udaj się do agenta ubezpieczeniowego, który w swojej ofercie ma różne firmy ubezpieczeniowe. Pozwoli to Ci wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, które sprzeda Ci polisę w najniższej cenie, co w sumie jest najważniejsze w przypadku OC, bo jego zakres jest zawsze taki sam u wszystkich ubezpieczycieli.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla kampera?

Ile w takim razie może kosztować ubezpieczenie kampera? Koszt może być bardzo różny w zależności od tego, na jakie towarzystwo ubezpieczeniowe się zdecydujesz. Ponadto koszt polisy dla doświadczonego kierowcy nie mającego na swoim koncie żadnych szkód będzie stosunkowo niski. Z kolei młodzi kierowcy ze względu na brak stażu i potencjalną większą wypadkowość zapłacą wysokie składki.

Przy obliczaniu ceny ubezpieczenia będzie miało też znaczenie to, jaki posiadasz pojazd, czyli jego model, rocznik oraz pojemność silnika. Uwzględniając wszystkie te dane, koszt ubezpieczenia OC kampera mieści się najczęściej w przedziale od 500 do 1500 złotych. To jaką kwotę zapłacisz będzie zależne od wyżej wymienionych elementów.

Jakie inne ubezpieczenie warto kupić dla kampera?

Tak jak w przypadku każdego innego pojazdu mechanicznego ubezpieczenie OC kampera jest obowiązkowe. Tak więc bezwzględnie każdy właściciel kampera musi go wykupić. A jak w tym wypadku wygląda kwestia dodatkowej ochrony? Czy do kampera można wykupić inne ubezpieczenia? Tak, do kampera można dokupić ubezpieczenie autocasco (AC), assistance oraz NNW. To od Ciebie, jako właściciela kampera, zależy jaki rodzaj ochrony wybierzesz, aby cieszyć się spokojnymi i bezpiecznymi podróżami.

Autocasco zapewni ochronę przed kradzieżą lub zniszczeniem pojazdu. Powinieneś wiedzieć, że to właśnie kampery są szczególnie narażone na kradzież lub dewastację, dlatego warto pomyśleć o wykupieniu tej ochrony ubezpieczeniowej.

Sensowne będzie wykupienie AC zwłaszcza, gdy kamper parkowany jest przy ulicy lub na niestrzeżonym parkingu. Na autocasco przede wszystkim powinieneś zdecydować się, jeśli posiadasz dobrze wyposażonego i luksusowego kampera, gdyż właśnie takie auta najbardziej przyciągają wzrok złodziei.

Następne ubezpieczenie, które można zakupić to assistance. Ten rodzaj ubezpieczenia zapewni Ci ochronę, w przypadku awarii lub kolizji. Kamperem zazwyczaj wyjeżdża się w dalszą podróż, podczas której może przydarzyć się nieoczekiwana usterka lub co gorsza stłuczka czy wypadek. W takiej sytuacji przydatne będzie posiadanie ochrony assistance.

Ochrona assistance szczególne ważna jest za granicą kraju. W związku z tym zanim zdecydujesz się na określoną ofertę, upewnij się jaki zakres terytorium obejmuje dana polisa. Przy wykupie assistance masz do wyboru dwie opcje, a mianowicie ubezpieczenie na rok albo polisę krótkoterminową, na przykład tylko na czas wyjazdu. Jeśli często wyjeżdżasz swoim kamperem, to praktyczniejsza i korzystniejsza, zwłaszcza cenowo, będzie polisa na cały rok. Natomiast jeśli wyjazdy zdarzają się sporadycznie, to lepiej rozważ zakup polisy tylko na czas wyjazdu.

Trzecim ubezpieczeniem który można wykupić dla kampera jest NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. To ubezpieczenie chroni kierowcę i wszystkich pasażerów podróżujących kamperem, zapewniając odszkodowanie w razie wypadku. Gdy zdarzy się zdarzenie drogowe, to z ubezpieczenia NNW w zależności od doznanego uszczerbku wypłacane jest odszkodowanie wyrażane w procentach sumy ubezpieczenia.

Tak samo jak w przypadku assistance, NNW można wykupić na cały rok lub jako wersję krótkoterminową wyłącznie na wyjazd. Ze względu na dużą liczbę wypadków na drogach dobrze jest się ubezpieczyć i mieć pewność, że w razie takiego zdarzenia każdy pasażer, który dozna uszczerbku na zdrowiu, otrzyma stosowne odszkodowanie. Pamiętaj, żeby wybierając wariant tego ubezpieczenia zwrócić szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia.

Kolejnym ubezpieczeniem z którego warto skorzystać, zwłaszcza jeśli posiadasz nowy samochód kempingowy kupiony na kredyt lub w leasingu, jest ubezpieczenie GAP. Jest to skrót z języka angielskiego i oznacza Guaranteed Asset Protection. Chroni Cię ono najbardziej w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży kampera.

Co prawda mając kampera kupionego na kredyt lub w leasingu bank lub leasingodawca wymaga ubezpieczenia AC, ale suma odszkodowania, jaką otrzymasz w razie kradzieży lub szkody całkowitej może nie wystarczyć na spłatę wszystkich zobowiązań.

Jest tak dlatego, że przy kradzieży zazwyczaj jest odejmowany udział własny. Natomiast w przypadku szkody całkowitej ubezpieczyciel od sumy ubezpieczenia do wypłaty może odjąć wartość wraku. Jeśli masz ubezpieczenie GAP, to nie musisz się tym martwić, bo pokryje ono koszt strat finansowych związanych z ratami, jakie trzeba zwrócić do banku lub leasingodawcy.

Co z ubezpieczeniem na zagraniczny wyjazd kamperem?

Wyjazdy za granicę kamperem stają się coraz bardziej powszechne. O czy warto pamiętać jadąc w tak daleką podróż kamperem? Planując zagraniczną podróż kamperem nie można zapomnieć o swoim bezpieczeństwie oraz podróżujących z Tobą osób. Taką ochronę może zapewnić Ci dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne.

W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych znajdziesz najróżniejsze oferty ubezpieczeń (mniej lub bardziej rozszerzone) na podróż za granicę. Wybierając idealną ofertę dla siebie, uwzględnij wszystkie warunki i zagrożenia jakie mogą Cię spotkać podczas podróży za granicę. Z taką wiedzą ubezpieczyciel będzie mógł najlepiej dopasować dla Ciebie odpowiednie ubezpieczenie podróżne.

W zależności od wariantu możesz liczyć na pokrycie kosztów leczenia i ewentualnej rehabilitacji. Taka ochrona ubezpieczeniowa szczególnie ważna jest za granicą, gdzie koszty ratownictwa medycznego mogą być bardzo wysokie.

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają oferty ubezpieczeń turystycznych dla kamperów, które mogą działać w większości krajów na całym świecie. Dobre zabezpieczenie przynosi korzyści, ale też zapewnia spokój, który jest bardzo ważny w czasie wyjazdu na wypoczynek.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie kampera

  1. Czy w razie spowodowania szkody kamperem traci się część wypracowanych zniżek?

    Tak. Ubezpieczenie OC na kampera działa tak samo jak OC na samochód osobowy, dlatego w razie spowodowania kolizji lub wypadku właściciel kampera traci część wypracowanych zniżek. Warto jednak pamiętać, że utrata zniżek i zwyżka ceny będzie dotyczyć wszystkich Twoich pojazdów.

  2. Czy z dodatkowych ubezpieczeń można wykupić tylko jedno, czy można wszystkie?

    Tak. Dodatkowe ubezpieczenia są dobrowolne i każdy może wykupić te, które są mu potrzebne. Można je kupić osobno lub w pakietach.

  3. Czy posiadając kampera trzeba płacić za niego OC, gdy na przykład przez dwa lata stoi nieużywany w garażu?

    Tak, trzeba. Kamper jest tak samo traktowany jak każdy inny pojazd mechaniczny. Według obowiązującego w Polsce prawa każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi obowiązkowo posiadać ważne ubezpieczenie OC.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny