Czasami zachodzi potrzeba skorzystania z samochodu na wynajem. To rozwiązanie jest szczególnie popularne w okresie wakacyjnym. Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy kierowca spowoduje kolizję drogową wypożyczonym autem. Czy można ubezpieczyć samochód na wynajem? Kto porywa koszty likwidacji szkody? W artykule wyjaśniamy jak skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej, kiedy auto należy do wypożyczalni samochodów.

 • Ubezpieczenie samochodu na wynajem w niektórych wypożyczalniach może być obowiązkowym warunkiem do zawarcia umowy najmu. Koszty szkody własnej zwykle zostają przeniesione na najemcę auta.
 • Wynajmowany samochód powinien posiadać polisę OC.
 • Dodatkowe ubezpieczenia zapewniają ochronę przed pokrywaniem szkody z własnej kieszeni. Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie wkładu własnego i skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia od skutków kolizji.
 • Ubezpieczenie samochodu na wynajem w niektórych wypożyczalniach może być obowiązkowym warunkiem do zawarcia umowy najmu. Koszty szkody własnej zwykle zostają przeniesione na najemcę auta.
 • Wynajmowany samochód powinien posiadać polisę OC.
 • Dodatkowe ubezpieczenia zapewniają ochronę przed pokrywaniem szkody z własnej kieszeni. Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie wkładu własnego i skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia od skutków kolizji.
 • Najemca auta zazwyczaj może dokupić inne krótkoterminowe w celu zwiększenia ochrony np. PERS jest analogiczny do ubezpieczenia Assistance, TWP/GT gwarantuje ochronę szyb i opon, a Personal Accident Insurance w przypadku szkody osobowej powinien Ubezpieczenie samochodu na wynajem w niektórych wypożyczalniach może być obowiązkowym warunkiem do zawarcia umowy najmu. Koszty szkody własnej zwykle zostają przeniesione na najemcę auta.

Jakie ubezpieczenia wypożyczalnie wykupują dla aut?

Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC, nie ma znaczenia czy posiadaczem auta jest osoba prywatna, czy firma.  Dlatego wypożyczalnie muszą również zadbać o zakup polisy OC dla swoich pojazdów. 

Szukasz polisy OC dla własnego samochodu? Porównaj oferty kilkunastu ubezpieczycieli online na ubezpieczamy-auto.pl. Kup najtańszą polisę w kilka minut, bez wychodzenia z domu. 

Większość wypożyczalni decyduje się także na ubezpieczenie swoich pojazdów polisami AC, które pozwala na ochronę mienia w przypadku szkód bez udziału sprawcy. Na przykład w wyniku działań warunków atmosferycznych, kradzieży pojazdu czy w sytuacji uszkodzenia samochodu na parkingu. 

Udział własny w AC i depozyt – co powinien o nich wiedzieć najemca auta?

Szkody powstałe z winy kierujących bez udziału osób trzecich również bywają bardzo kosztowne i mocno obciążają polisę AC. Wypożyczalnie samochodów starają się unikać ryzyka zwiększania składki na polisie i coraz częściej stawiają swoim klientom twarde warunki najmu. 

Obecnie standardem w wielu wypożyczalniach jest wymóg wykupienia przez klienta udziału własnego. Jest to kwota, która stanowi zabezpieczenie finansowe i pokryje koszty szkód w razie ich wystąpienia. 

Sprawdź także: Udział własny w szkodzie – czym jest? Wady i zalety

W zależności od firmy udział własny może stanowić równoważność kaucji bądź bezzwrotny depozyt na poczet ewentualnych szkód. W ten sposób klient wypożyczalni płaci za ewentualną szkodę z własnej kieszeni, a wypożyczalnia na tym nie traci. 

Jakie ubezpieczenia zmniejszają wkład własny najemcy pojazdu?

Wypożyczalnie oferują swoim klientom skorzystanie z dodatkowych ubezpieczeń, które są odpowiednikami standardowych ryzyk ubezpieczeniowych, ale są ważne tylko na czas wypożyczenia auta. 

Wiele firm proponuje wykupienie ubezpieczenia CDW (Collision Damage Waiver, ubezpieczenie od skutków kolizji). Jest to podstawowe ubezpieczenie działające na zasadzie AC. Usuwa odpowiedzialność najemcy samochodu za całość lub część uszkodzeń wynajmowanego pojazdu w wyniku wypadku. 

Może cię zainteresować: Kto płaci za kolizję autem zastępczym?

Koszty naprawy potrafią być bardzo wysokie, dlatego niektóre firmy wynajmujące auta zastrzegają sobie nawet prawo do odmowy zawarcia umowy, jeśli klient nie wykupi ubezpieczenia CDW. 

Dlatego często to dodatkowe ubezpieczenie jest oferowane w cenie najmu i znosi obowiązek wykupienia udziału własnego w najmie. 

Z jakich ubezpieczeń mogą dodatkowo skorzystać najemcy aut?

Na drodze dochodzi do przeróżnych sytuacji, za które najemca ponosi odpowiedzialność w postaci wkładu własnego. Jakie ubezpieczenia można dokupić poza podstawowym ubezpieczeniem CDW? 

Ubezpieczenie PERS (Premium Emergency Roadside Assistance, ubezpieczenie assistance) pozwala na ochronę od zdarzeń, które nie są szkodami w postaci kolizji, ale stanowią uszkodzenie elementów pojazdu i konieczność ingerowania fachowców. Zapewnia serwis w przypadku nagłego holowania, zablokowania, przebicia opony, paliwa, zgubienia kluczyka i akumulatora. 

Z kolei ochrona TWP/GT (Tires and Windows Protection/ Glass&Tyres) przewiduje ubezpieczenie przedniej szyby, szyber dachu, szyby tylnej i bocznych, a także opon (o ile umowa nie stanowi inaczej). 

Sytuacją, która może najbardziej obciążyć finansowo klienta wypożyczalni samochodów na wynajem jest kradzież auta. Ochronę od kradzieży zapewnia ubezpieczenie nazywane TP/TW (Theft Protection/Theft Waiver). Jest to zwykle sytuacja, na którą trudno mieć jakikolwiek wpływ, natomiast ubezpieczyciel może odmówić pokrycia utraty pojazdu, jeżeli do kradzieży doszło z twojej winy w wyniku rażącego niedbalstwa lub nie zachowania należytej ostrożności. 

Natomiast szkody mogą dotyczyć także uczestników zdarzenia drogowego. Od takich sytuacji oferowane jest Personal Accident Insurance, które funkcjonuje jak ubezpieczenie NNW (Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków). Oznacza to, że w przypadku szkody osobowej takie ubezpieczenie powinno zapewnić odszkodowanie od urazów, a także uszkodzenia przedmiotów osobistych. 

,,Wypożyczenie samochodu na wynajem wiąże się z taką samą odpowiedzialnością jak posiadanie pojazdu na własność. Najemca auta odpowiada za szkody powstałe z jego winy. Oczywiście wypożyczalnie samochodów nie mają zamiaru dopłacać i obciążają swoich klientów wszelkimi kosztami ewentualnych usterek. Zakresy ubezpieczeń bywają różne, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertą, zanim podpiszesz umowę najmu. Najrozsądniejszym rozwiązaniem, które stosuje wielu najemców, jest wykupienie ubezpieczenia od wszystkich zdarzeń. Wtedy będąc na wakacjach, nie trzeba się przejmować ewentualnym ryzykiem dodatkowych kosztów, w szczególności za granicą.”

Opinia eksperta ubezpieczamy-auto.pl

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu na wynajem

 1. Czy samochód na wynajem może nie mieć OC?

  Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów. Przed skorzystaniem z samochodu na wynajem i podpisaniem umowy warto zweryfikować czy dany pojazd posiada ważną polisę OC. Wystarczy, że poprosisz pracownika wypożyczalni o okazanie dokumentu ubezpieczeniowego. Jest to ważne dlatego, że w sytuacji spowodowania kolizji ubezpieczyciel będzie dochodzić odszkodowania nie tylko od wypożyczalni, ale także od kierowcy. Dlatego warto się zabezpieczyć i sprawdzić zarówno warunki najmu, jak i obowiązkowe ubezpieczenie samochodu na wynajem.

 2. Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC?

  Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie, jeżeli w postępowaniu likwidacyjnym zostanie potwierdzona wina sprawy. Natomiast ustawodawca przewidział sytuacje prawne, kiedy ubezpieczyciel może dochodzić zwrotu wypłaconego odszkodowania z tytułu postępowania regresowego. Objęte ubezpieczeniem nie zostaną zdarzenia, w których najemca pojazdu był pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem, ukradł pojazd albo zbieg z miejsca zdarzenia.

 3. Czy w przypadku użytkowania samochodu zastępczego w szkodzie z winy sprawcy, muszę zapłacić za udział własny w najmie pojazdu?

  Wykupienie udziału własnego w pojazdach zastępczych ze szkód OC bywa stosowany przede wszystkim w sytuacji, gdy sprawca jest nieznany lub brakuje dowodu jego winy. W szkodach gdzie została już potwierdzona odpowiedzialność sprawcy, poszkodowany nie powinien ponosić dodatkowych kosztów. Inaczej jest jednak w sytuacji, kiedy poszkodowany spowoduje szkodę pojazdem zastępczym. W takim przypadku istotna jest odpowiedzialność najemcy. Jeżeli dojedzie do uszkodzenia pojazdu z twojej winy, ubezpieczyciel lub wypożyczalnia mogą obciążyć cię kosztami naprawy lub udziałów własnych.

 4. Jak długo czeka się na lawetę z Assistance?

  Każda wypożyczalnia samochodów powinna mieć ustalony maksymalny przedział czasowy na udzielenie pomocy. Zwykle przyjmuje się, że powinno być to maksymalnie do 8 godzin. Wszystko bywa jednak zależne od miejsca zdarzenia i dostępności fachowców na daną chwilę. Dlatego czasem można czekać na lawetę 30 minut, a czasami nawet kilka godzin od momentu zgłoszenia awarii samochodu.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny