Mimo że Polacy często narzekają na ceny OC, to w naszym kraju nie są one najwyższe. Jak wynika z danych porównywarki rankomat.pl, polski kierowca zapłacił za nie w 2020 r. średnio 672 zł. Najwięcej ubezpieczenie kosztowało mieszkańców Wrocławia, Gdańska i Warszawy.

Wydaje się sporo, ale Niemcy, Anglicy, Francuzi płacą za polisę OC znacznie więcej. To rodzi dylemat naszych rodaków, którzy przebywają w innych krajach i tam rejestrują samochody: gdzie kupić polisę OC? Czy w ogóle możliwe jest podpisanie umowy ubezpieczenia OC w Polsce dla auta zarejestrowanego za granicą? W artykule odpowiemy na pytania z tym związane.

Czy da się kupić OC w Polsce dla pojazdu zarejestrowanego za granicą?

Temat polisy OC reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Zgodnie z przepisami, w Polsce można ubezpieczyć wyłącznie pojazd, który jest zarejestrowany w naszym kraju. Ważne jest miejsce rejestracji auta – jeżeli samochód ma obce tablice rejestracyjne, żadne polskie towarzystwo nie sprzeda jego właścicielowi klasycznego ubezpieczenia OC.

Z kolei, jeśli samochód jest zarejestrowany w Polsce, ale przez większość roku użytkowany jest poza naszą granicą (firmy ubezpieczeniowe często pytają o to przy kalkulacji składki) – nie ma problemu, żeby ubezpieczyć go w Polsce.

Kolejny sposób, żeby kupić OC w Polsce dla samochodu zarejestrowanego w innym państwie, to podpisanie umowy o krótkoterminowe OC, bo na takie przepisy zezwalają.

Ciekawostka: błędne jest myślenie, że obowiązku posiadania OC komunikacyjnego nie ma wyłącznie w krajach Trzeciego Świata. Polisy nie muszą mieć np. mieszkańcy Nowej Zelandii oraz niektórych stanów w USA. Co, jeśli mieszkaniec takiego państwa przyjedzie swoim samochodem do Polski, gdzie jest obowiązek ubezpieczania pojazdu? Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi, że w takim przypadku trzeba ubezpieczyć samochód (w kraju rejestracji) na czas przebywania auta w Polsce.

Ubezpieczenie krótkoterminowe auta z zagranicy: dla kogo i na ile?

Polisa OC krótkoterminowa chroni w ten sam sposób, jak standardowe OC roczne, ale obowiązuje przez 30 dni i nie przedłuża się automatycznie. Oznacza to, że gdy skończy się czas ochrony polisą, to właściciel samochodu musi pamiętać o podpisaniu kolejnej umowy OC, tym razem już na rok.

OC na miesiąc to sposób na kupno polisy w polskim towarzystwie, ale jest ono dostępne wyłącznie dla określonej grupy posiadaczy pojazdów:

 1. Osób, które wjeżdżają do Polski samochodem wyrejestrowanym za granicą i tymczasowo zarejestrowanym w Polsce (mówi się o nich potocznie, że mają tablice rejestracyjne wjazdowe lub czasowe). Wobec tego, jeżeli skupimy się na temacie tego artykułu, to tak naprawdę on ich nie dotyczy, ponieważ poszukujemy metody na kupno OC w Polsce dla samochodu zarejestrowanego zagranicą, a nie wyrejestrowanego stamtąd.
 2. Osób, które przyjeżdżają do Polski samochodem zarejestrowanym w innym kraju, ale zamierzają przerejestrować go w Polsce. Na zarejestrowanie pojazdu w Polsce mają 30 dni.

Nie jest zatem możliwe posiadanie samochodu na stałe zarejestrowanego w innym kraju przy jednoczesnym zawieraniu w Polsce co miesiąc umowy o ubezpieczenie krótkoterminowe. Polisa krótkoterminowa dostępna jest tylko raz, nie można jej przedłużyć ani kupić kolejnej.

Jaka kara grozi za brak rejestracji auta z zagranicy w terminie?

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe ma zapewnić bezpieczeństwo i spokój na czas dopełnienia formalności związanych z rejestracją auta w Polsce. Kupując taką polisę, kierowca deklaruje, że w ciągu 30 dni zarejestruje samochód u nas w kraju. Termin 30 dni liczy się od dnia przekroczenia granicy samochodem. Jeżeli tego obowiązku nie dopełni, czeka go szereg kar finansowych. Pierwsza kara w wysokości od 200 do 1 000 zł, którą nakłada starosta, wynika z art. 140mb ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Oprócz tego, właściciel samochodu musi liczyć się z mandatem od policji za poruszanie się samochodem bez rejestracji (a więc niedopuszczonym do ruchu) oraz karą od UFG za brak ważnej polisy OC. Od 1 stycznia 2021 r. UFG podwyższyło grzywny za jazdę nieubezpieczonym autem osobowym i wynoszą one:

 • 1 120 zł – za brak ubezpieczenia do 3 dni,
 • 2 800 zł – za brak polisy od 4 do 14 dni,
 • 5 600 zł – za brak OC powyżej 14 dni.

Ile kosztuje polisa krótkoterminowa na auto z zagranicy?

Koszt polisy krótkoterminowej to około 100 zł. Dokładna cena zależy od podobnych czynników, jak stawki za standardowe OC, czyli m.in. od modelu i roku produkcji samochodu, oraz danych właściciela auta. OC krótkoterminowego nie można ani przedłużyć, ani kupić kolejnej polisy na miesiąc w innym towarzystwie. Krótko mówiąc, po zakończeniu OC krótkoterminowego należy wykupić standardowe OC roczne i należy przy tym pamiętać, żeby pomiędzy obiema polisami nie było ani dnia przerwy.

Ubezpieczenie samochodu zarejestrowane za granicą – co warto wiedzieć?

 1. W Polsce nie można wykupić standardowego, rocznego OC dla auta, które ma zagraniczne tablice rejestracyjne.
 2. Dla auta zarejestrowanego w innym kraju można kupić w Polsce krótkoterminowe OC, które jest ważne przez 30 dni, ale nie można go przedłużyć ani kupić kolejnej polisy na miesiąc.
 3. W ciągu 30 dni obowiązywania krótkoterminowego OC trzeba zarejestrować samochód w Polsce.
 4. Brak rejestracji samochodu przez miesiąc wiąże się karami finansowymi nałożonymi przez starostę, policję i UFG.

Źródła:

 1. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
 2. Ustawa Prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu za granicą

 1. Czy dla samochodu z zagranicy można pominąć ubezpieczenie OC krótkoterminowe i od razu podpisać w Polsce umowę o OC roczne?

  Nie. Przepisy nie pozwalają na zawarcie umowy dwunastomiesięcznej w przypadku samochodów, które mają zagraniczne tablice rejestracyjne.

 2. Czy OC można kupić przez internet?

  Nie. Ubezpieczenie krótkoterminowe dla samochodów zarejestrowanych za granicą jest niedostępne online, konieczny jest kontakt z firmą ubezpieczeniową.

 3. Czy rejestrując samochód w Polsce, trzeba oddać zagraniczne tablice rejestracyjne?

  Tak, tablice rejestracyjne wydane za granicą trzeba oddać w wydziale komunikacji.

 4. Czy rejestrując samochód w Polsce, należy jednocześnie załatwić jakieś formalności za zagranicą związane z jego wyrejestrowaniem?

  Nie. O fakcie wyrejestrowania polski wydział komunikacji sam poinformuje swój zagraniczny odpowiednik.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
8 miesięcy temu

W jakiej firmie ubezpieczeniowej mozna dokonać ubezpieczenia krótkoterminowego ?

Editor
7 miesięcy temu
Reply to  Anna

Dzień dobry, takie ubezpieczenie oferuje wiele towarzystw działających w Polsce, np. Link4, Allianz czy Compensa. W tym celu należy bezpośrednio skontaktować się z ubezpieczycielem. Jeśli ma Pani konkretne towarzystwo, w którym chciałaby poszukać takiej polisy, warto sprawdzić to też wcześniej na stronie firmy.

Editor
7 miesięcy temu
Reply to  Anna

Dzień dobry,

taką polisę kupi Pani w wielu polskich towarzystwach. Oferują ją m.in. Link4, Allianz czy Compensa. Warto sprawdzić dokładnie informacje na stronie internetowej towarzystwa, na którym Pani zależy. Co ważne, zakupu krótkoterminowego OC można dokonać bezpośrednio w towarzystwie – nie ma takie możliwości w kalkulatorze OC i AC.

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny