Nie wystarczy podać danych przy zawarciu polisy OC i AC. Do aktualizowania informacji jesteś zobowiązany przez cały czas trwania umowy z ubezpieczycielem. Należy do tego także dodanie nowego kierowcy pojazdu.,

Co warto wiedzieć o zgłoszeniu kolejnego kierowcy do ubezpieczenia samochodu

  1. O zmianie współwłaściciela lub użytkownika samochodu należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe.
  2. Cenowo korzystniejsze jest zgłoszenie kierowcy jako użytkownika niż współwłaściciela.
  3. Dodatnie młodych kierowców często wiąże się z dopłatą dodatkowej składki. Warto jednak to zrobić, aby przy AC ubezpieczyciel nie zastosował udziałów własnych.
  4. Młody i niedoświadczony kierowca, który zostanie współwłaścicielem samochodu może gromadzić na swoje konto zniżki za bezszkodową jazdę.

O każdej zmianie, która może wpływać na ocenę ryzyka powstania szkody powinieneś poinformować ubezpieczyciela. Jeżeli twoim samochodem będzie jeździł niedoświadczony kierowca, to informacja ta powinna dotrzeć do towarzystwa. Kiedy musisz to zgłosić firmie ubezpieczeniowej i co grozi za zatajenie tego stanu?

Czy i kiedy zgłosić kolejnego kierowcę do ubezpieczenia samochodu?

Jeżeli sam użytkujesz auto, a w trakcie trwania polisy okaże się, że będziesz je udostępniał np. dziecku, które skończyło 18 lat i zdało egzamin na prawo jazdy lub innej osobie, musisz poinformować o tym swojego ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa dają na to 14 dni, trzeba to zweryfikować w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, ponieważ każdy ubezpieczyciel może określić ten termin indywidualnie. Najczęściej jednak towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają niezwłocznego poinformowania o zmianach.

Co może grozić za zatajenie informacji o nowym kierowcy przed ubezpieczycielem?

Nowy kierowca może stwarzać dodatkowe ryzyko wystąpienia szkody. Szczególnie, gdy jest młody i niedoświadczony. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe inaczej określa granicę wieku młodego kierowcy. Najczęściej jest to około do 26 roku życia.

Oprócz młodego wieku, czynnikiem wyższego ryzyka jest także posiadanie prawa jazdy krócej niż 3 lata. Jeżeli nie zgłosisz nowych kierowców do ubezpieczenia, towarzystwo w przypadku dobrowolnego AC może zastosować udział własny. Wtedy przy wypłacie odszkodowania, jeżeli szkodę spowoduje młody kierowca, ubezpieczyciel potrąci określoną kwotę i nie pokryje całości naprawy.

Udostępniając samochód niedoświadczonemu kierowcy musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał dopłacić do składki, ponieważ ryzyko wystąpienia szkody jest wyższe. Udział własny za szkody spowodowane przez młodego kierowcę w większości towarzystw można wykupić za dopłatą składki.

Przykład: Pan Marian udostępnił swój samochód synowi, który niedawno skończył 18 lat i zdał egzamin na prawo jazdy. Zapomniał zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi. Niestety syn pana Mariana spowodował kolizję drogową, w wyniku czego uszkodził samochód swojego ojca. Pan Marian wykupił wcześniej AC i zgłosił szkodę. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie, jednak pomniejszone o 10% udziału własnego za szkodę spowodowaną przez niedoświadczonego kierowcę. Pan Marian musiał więc z własnej kieszeni dokładać do naprawy samochodu. Gdyby zgłosił wcześniej dodatkowego użytkownika i wykupił udział własny, ubezpieczyciel pokryłby szkody w całości.

W jakim terminie zgłosić dodatkowego kierowcę do polisy OC i AC?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma określone terminy na zgłoszenie zmian. Zazwyczaj jednak należy to zrobić niezwłocznie. Nie tylko dodatkowi kierowcy muszą zostać dodani. Każda zmiana dotycząca pojazdu powinna być zgłoszona, np. założenie instalacji gazowej, czy zmiana numerów rejestracyjnych.

Zmiany u właściciela także wpływają na ocenę ryzyka. Dlatego m.in. trzeba zgłosić zmianę adresu zamieszkania. Także o zmianie nazwiska powinien dowiedzieć się ubezpieczyciel. Do zawiadomienia o sprzedaży kierowca jest zobowiązany w ciągu 30 dni. W tym przypadku polisa OC przechodzi na nowego właściciela, a więc zmienia się całkowicie ryzyko wystąpienia szkody.

Co lepiej zgłosić ubezpieczycielowi – współwłaściciela czy użytkownika?

Współwłaściciel a użytkownik samochodu to dwie różne sprawy. Współwłaściciel otrzymuje lub kupuje część pojazdu i widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Tę zmianę należy zgłosić także w wydziale komunikacji. Natomiast użytkownik tylko na podstawie deklaracji właściciela może użytkować auto.

Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą wpisać do polisy dokładne dane współwłaściciela. Liczy mu się bowiem historia polisowo-szkodowa. W przypadku użytkownika nie trzeba podawać konkretnych danych, tylko wiek i datę otrzymania uprawnień. Ma to związek także ze zmianą składki. Sprawdźmy jak wygląda kalkulacja dla pana Andrzeja, którego syn w wieku 23 lat zdał egzamin na prawo jazdy.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena OC ze współwłaścicielemCena OC z użytkownikiem
Link4954 zł821 zł
Mtu24844 zł713 zł
Uniqa1059 zł901 zł
Proama1421 zł1060 zł
Benefia813 zł726 zł

Tańszą polisę OC mógłby wybrać pan Andrzej dołączając syna jako użytkownika. Jednak trzeba pamiętać o tym, że mimo tego, że syn pana Andrzeja będzie jeździł samochodem, nie będą naliczane dla niego zniżki za bezszkodową jazdę. Gdyby pan Andrzej dopisał syna jako współwłaściciela, zapłaciłby wprawdzie drożej, ale syn mógłby za kilka lat wykupić tańszą polisę, dzięki bezszkodowej historii ubezpieczenia.

Jak zmienia się koszt OC po wprowadzeniu starszego, ale niedoświadczonego kierowcy?

Nie tylko młodzi kierowcy do 26 roku życia generują wyższy koszt ubezpieczenia. Jeżeli osoba starsza dopiero co uzyska prawo jazdy, towarzystwa ubezpieczeniowe także mogą podwyższyć składkę ze względu na wyższe ryzyko wystąpienia szkody. Sprawdźmy to  na przykładzie pani Agnieszki, która zdała egzamin na prawo jazdy mając 40 lat. Jej mąż pan Antoni, kierowca z 20-letnim stażem z bezszkodową historią ubezpieczenia, zrobił kalkulacje na swój samochód, Opla Astrę 1.6 z 2010 roku.

Towarzystwo ubezpieczenioweSkładka OC bez dodatkowego kierowcySkładka OC z niedoświadczonym użytkownikiemSkładka OC z niedoświadczonych współwłaścicielem
Link4457 zł457 zł811 zł
Benefia604 zł604 zł977 zł
Uniqa349 zł406 zł602 zł
Proama477 zł477 zł801 zł
Mtu24504 zł504 zł695 zł

W większości towarzystw ubezpieczeniowych składka nie wzrośnie po zgłoszeniu dodatkowego kierowcy. Jeżeli stawka wzrasta to nieznacznie w towarzystwie Uniqa z 349 zł do 406 zł. Jednak wprowadzenie niedoświadczonego współwłaściciela generuje już wyższy koszt u wszystkich ubezpieczycieli. Natomiast dzięki temu pani Agnieszka będzie mogła pracować na swoje zniżki, aby w przyszłości ubezpieczyć samochód tylko na siebie z wykorzystaniem swojej historii ubezpieczenia.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny