Właśnie kupujesz samochód? Na pewno interesuje Cię jego stan techniczny, chcesz upewnić się, czy nie ma usterek, a jeśli wybierasz auto z salonu, uważnie przyglądasz się jego parametrom i wyposażeniu. Twoje postępowanie jest jak najbardziej uzasadnione. Pamiętaj jednak, że tak samo ważne jest dopełnianie formalności, a w tym zakup polisy OC. Kiedy to zrobić? Czy musisz opłacić OC przed, czy po rejestracji? Rozwiewamy wątpliwości.

Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie? Co mówią o tym przepisy?

To co musisz zrobić zaraz po zakupie samochodu – używanego i z salonu – dokładnie opisują przepisy. Jest to ujęte w art. 72 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nim, rejestrując pojazd, musisz okazać urzędnikowi:

  • dowód własności pojazdu – jest to najczęściej podpisywana umowa kupna-sprzedaży, faktura, ale także umowa darowizny, podziału majątku, a nawet postanowienie sądowe (dotyczące np. dziedziczenia);
  • kartę pojazdu – jeśli wcześniej była wydana;
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu lub inny dokument potwierdzający wykonanie oraz termin ważności badania technicznego – chodzi tu o zwykły przegląd. Kierowca, który właśnie kupił samochód, musi zadbać o jego ważność. Używane samochody wymagają badania najczęściej w późniejszym terminie, jeżeli ich poprzedni właściciel skrupulatnie przestrzegał przepisów;
  • świadectwo zgodności WE lub świadectwo zgodności wraz z oświadczeniem o dopuszczeniu jednostkowym pojazdu;
  • dowód rejestracyjny – dotyczy to tylko kierowców, którzy kupili pojazd z drugiej ręki;
  • dowód odprawy celnej przywozowej – jego okazanie obowiązuje w przypadku rejestracji pojazdów sprowadzonych z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej i rejestrowanych po raz pierwszy;
  • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub z którego wynika brak obowiązku jej uiszczania.

Na tej liście dokumentów brakuje polisy OC. Jednak to, że organ, który rejestruje pojazd, ma obowiązek kontrolowania ważności tego ubezpieczenia, wynika z art. 84. 2. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Rejestracja samochodu a ubezpieczenie – czy urzędnik może zażądać okazania polisy OC?

Tak – ma do tego pełne prawo, choć jego uprawnienia wynikają nie z przepisów Prawa o ruchu drogowym, a z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ponadto w większości urzędów dzieje się tak za każdym razem, gdy nowy właściciel chce zarejestrować pojazd – jest to standardowa procedura. Co stanie się, jeżeli wśród okazywanych przez ciebie dokumentów nie znajdzie się ważna polisa OC?

Urzędnik ma jedynie obowiązek skontrolowania tego, czy dany samochód jest ubezpieczony. Jeżeli petent nie zabrał ze sobą polisy, nie oznacza to od razu, że jego wniosek o rejestrację pojazdu zostanie odrzucony. Zależy to w dużej mierze od wewnętrznych ustaleń w danym wydziale komunikacji.

Jednak nawet jeżeli dojdzie do rejestracji auta, to urząd ma obowiązek zgłosić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, że kierowca nie okazał polisy OC. Wtedy rozpoczyna się procedura, podczas której stwierdza się, czy samochód ma ważne ubezpieczenie, czy nie. Jeżeli z centralnej ewidencji pojazdów będzie wynikać, że na dane auto OC ciągle obowiązuje, to jego właściciel może spać spokojnie. Natomiast jeżeli będzie wprost przeciwnie, kierowcę czekają poważne konsekwencje finansowe.

Kupujesz samochód? Dowiedz się, kiedy musisz wykupić OC

Jeżeli kupujesz auto z salonu, sytuacja jest jasna. Jest nowe, dlatego nigdy wcześniej nie miało OC. Musisz kupić je, zanim wyjedziesz nim na drogę, czyli w praktyce jeszcze przed odebraniem go z salonu. Oznacza to, że podczas rejestracji na pewno będziesz mieć dokument w ręku. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku używanych aut.

Rejestracja a OC w przypadku pojazdu z drugiej ręki

Często okazuje się, że auto będzie jeszcze przez pewien czas (np. kilka miesięcy) objęte ubezpieczeniem zbywcy. Wtedy nowy właściciel może udać się z taką „starą” polisą do wydziału komunikacji. Urzędnik nie będzie mieć zastrzeżeń co do dokumentu, na którym znajdują się dane osobowe sprzedającego. Liczy się dla niego to, że polisa jest ciągle ważna.

OC a rejestracja zabytkowego auta

Zabytkowe samochody zwykle miesiącami stoją w garażach i wyruszają na ulice tylko na czas zlotów pasjonatów motoryzacji oraz wystaw. Dlatego ustawodawca postanowił, że ich właściciele mogą wykupywać krótkoterminowe OC. Takie ubezpieczenie trzeba mieć tylko wtedy, gdy samochód faktycznie będzie poruszać się w ruchu drogowym. Oznacza to, że podczas jego rejestracji w urzędzie przez nowego właściciela urzędnik nie będzie wymagać okazania ważnej polisy.

Zobacz także: Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – jak kupić i ile kosztuje?

Sprzedawca przekonuje, że sprzedaje ci ubezpieczony samochód? Lepiej sprawdź to sam!

Gdy dochodzi do podpisania umowy kupna-sprzedaży ze sprzedawcą samochodu okazuje się, że zgubił on lub zapomniał zabrać ze sobą polisy OC. Zarzeka się jednak, że jest ona ważna. Czy można wierzyć mu na słowo? Nie. Jeżeli sprzedający mija się z prawdą, to nowy właściciel może mieć spore kłopoty i zapłacić wysoką karę.

Przezorny jest zawsze ubezpieczony, dlatego wcześniej, przed podpisaniem umowy sprawdź, czy polisa jest faktycznie opłacona. Jeżeli sprzedawca nie ma papierowego dokumentu, to i tak można stwierdzić, czy mówi prawdę – i to łatwymi sposobami:

  • skorzystaj ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – wystarczy, że znasz tylko numer rejestracyjny pojazdu. Wpisz go, a szybko okaże się, czy polisa jest nadal ważna, czy będzie trzeba ją wykupić od razu po kupieniu samochodu;
  • wejdź na stronę www.historiapojazdu.gov.pl.  Będziesz potrzebować numeru rejestracyjnego i numeru VIN auta oraz daty jego pierwszej rejestracji. Znajdujący się tam raport zawiera informacje także o OC – o tym, czy jest wykupione dla danego samochodu.

Dlaczego przed zakupem trzeba zawsze sprawdzić ważność polisy OC?

Poruszanie się samochodem po drogach bez ważnego ubezpieczenia jest nierozsądne i płaci się za to wysoką cenę. Taki kierowca może spodziewać się, że:

  • otrzyma karę wynoszącą od 1 lipca 2023 roku od 440 do aż 7 200 zł – wystarczą zaledwie 2 tygodnie zwłoki, aby zapłacić tę większą kwotę. UFG szybko weryfikuje, którzy z kierowców nie dopełnili obowiązku wykupienie OC, dlatego kara jest nieunikniona;
  • poniesie z własnej kieszeni wszystkie koszty związane z likwidacją szkody, jeżeli jadąc samochodem bez ważnego OC, spowoduje wypadek. Zapłaci za naprawę samochodu, ale być może też za kosztowne leczenie, jeżeli poszkodowany kierowca odniesie poważne urazy.

Kupiłeś auto z ważnym OC. I co dalej?

Samochód jest już twoją własnością, jest zarejestrowany i jeszcze przez kilka miesięcy będzie objęty OC poprzedniego właściciela. Czy to kończy sprawy związane z ubezpieczeniem? Niekoniecznie. Jako nowy właściciel auta z wciąż ważną polisą:

  • musisz poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu – może zdarzyć się, że dokona on rekalkulacji składki. W takiej sytuacji kierowca musi zwykle dopłacić do ubezpieczenia. Jednak dziś firmy ubezpieczeniowe odchodzą od praktyki wyliczania nowej składki dla nabywcy pojazdu;
  • możesz pomyśleć o nowym OC dopiero wtedy, kiedy straci ważność. Pamiętaj jednak, że polisa nie odnowi się automatycznie, gdyż umowa na nią została zawarta z poprzednim właścicielem. Musisz uważać, aby nie zapomnieć, kiedy upływa jej termin ważności – konsekwencje zapominalstwa mogą być poważne;
  • możesz kupić nowe OC – umowę z firmą ubezpieczeniową możesz wypowiedzieć w każdym momencie. Jednak już tego samego dnia auto musi być objęte nowym OC – nie można przerwać ciągłości ubezpieczenia. Dobra informacja jest taka, że umowę z ubezpieczycielem zawrzesz dziś online, a atrakcyjną ofertę znajdziesz bez wychodzenia z domu. Zrobisz to, korzystając z internetowego kalkulatora ubezpieczeń.

Nie bez powodu przepisy dotyczące OC są tak surowe i rygorystycznie egzekwowane. To ubezpieczenie chroni tak naprawdę interesy wszystkich uczestników ruchu. Poszkodowani kierowcy mają pewność otrzymania kosztów na naprawę auta. Natomiast sprawcy stłuczek i poważniejszych wypadków dzięki temu ubezpieczeniu nie muszą płacić za szkody z własnej kieszeni.

Dlatego jeżeli kupujesz samochód, od razu sprawdź ważność OC (odwiedzając odpowiednie strony internetowe), a najlepiej zażądaj odpowiedniego dokumentu od sprzedawcy. Dzięki temu unikniesz problemów w urzędzie oraz wysokiej kary pieniężnej.

Podsumowanie

  • Przepisy o ruchu drogowym nie mówią o tym, że do rejestracji auta jest potrzebne ważne OC. Jednak zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych organ rejestrujący auto musi skontrolować, czy jest ono ubezpieczone.
  • Brak dokumentu poświadczającego ważność polisy OC nie oznacza, że auto nie może być zarejestrowane.
  • Zawiadomienie o braku okazania polisy wydziale komunikacji wysyła się do UFG.
  • To, czy samochód ma ważne OC, można sprawdzić, korzystając z usługi Historia Pojazdu lub ze strony UFG.
  • Brak ważnego OC oznacza wysoką karę pieniężną dla właściciela pojazdu – wymierza ją UFG.
  • Nabywca auta, które jest jeszcze objęte ubezpieczeniem, może z niego korzystać do końca trwania umowy z ubezpieczycielem lub wypowiedzieć ją firmie ubezpieczeniowej.
  • Nowy właściciel pojazdu powinien poinformować firmę ubezpieczeniową o zawarciu umowy sprzedaży.

FAQ

  1. Co dla urzędu jest potwierdzeniem, że auto ma ważne OC?

    Jest nim tradycyjna umowa podpisana przez właściciela auta i przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej, a także wydruk komputerowy potwierdzający jej zawarcie. W wydziale komunikacji nie uznaje się jako dowodu ważności OC informacji znajdujących się na stronie UFG i Historia Pojazdu.

  2. Kiedy najpóźniej można zawrzeć umowę OC?

    Należy ją zawrzeć najpóźniej w momencie wprowadzenia samochodu do ruchu drogowego.

  3. Czy ubezpieczenie jest ważne po zmianie tablic przez nowego właściciela?

    Tak. Jednak należy jak najszybciej zgłosić ten fakt firmie ubezpieczeniowej.

  4. Kto może ubezpieczyć samochód, jeżeli auto ma dwóch lub więcej współwłaścicieli?

    Może to zrobić dowolny współwłaściciel. Jednak w trakcie zawierania umowy z ubezpieczycielem będzie on poproszona o podanie danych (imion, nazwisk, numerów PESEL i miejsc zamieszkania) pozostałych osób mających prawa do samochodu.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny