Awarie zdarzają się najczęściej w najmniej spodziewanych momentach. Nie można się przed nimi skutecznie uchronić, ale można się na ich wypadek zabezpieczyć, kupując ubezpieczenie assistance. Sprawdzamy, gdzie można kupić assistance bez limitu kilometrów w Europie.

ASS w Europie bez limitu kilometrów – co warto wiedzieć?

  1. Tylko Generali oferuje ubezpieczenie assistance w Europie bez limitu kilometrów. Oferta pozostałych firm umożliwia holowanie na odległość od 1000 do 1500 km.
  2. W ramach ubezpieczenia assistance klient otrzymuje dostęp także do innych świadczeń. Należą do nich m.in. samochód zastępczy czy zakwaterowanie w hotelu.
  3. Ubezpieczenie assistance powinno odpowiadać potrzebom klienta. Uwagę należy zwrócić zwłaszcza na ograniczenia i wyłączenia wymienione w OWU.
  4. Assistance może być sprzedawane jako osobny produkt lub w pakiecie z OC/AC. Aby porównać oferty pod względem ceny i zakresu, warto skorzystać z kalkulatora OC/AC.

Wśród często wybieranych przez właścicieli samochodów dobrowolnych polis wskazać należy na ubezpieczenie assistance. W przypadku tego ubezpieczenia regułą są limity, np. kilometrów holowania. Wybierasz się za granicę i poszukujesz assistance bez limitu kilometrów? Zapoznaj się z naszym zestawieniem – przeanalizowaliśmy pod tym względem oferty kilku firm ubezpieczeniowych.

Które firmy oferują holowanie w Europie bez limitu kilometrów?

Dla ubezpieczenia assistance charakterystyczne jest to, że firmy ubezpieczeniowe oferują je w różnych wariantach. Nie oznacza to jednak, że najbardziej rozbudowany wariant assistance zawsze gwarantuje holowanie pojazdu bez limitu kilometrów. Przeciwnie, większość ubezpieczycieli stosuje ograniczenia – świadczy o tym poniższe zestawienie.

Firma ubezpieczeniowaWariant assistanceLimit kilometrów holowania w PolsceLimit kilometrów holowania w Europie
GeneraliAssistance LuxBrak limitu – holowanie po wypadku, kradzieży, awarii Brak limitu – holowanie odbywa się po wypadku, kradzieży i awarii samochodu
CompensaAssistance wariant RozszerzonyBrak limitu - do dowolnego miejsca wskazanego przez osobę ubezpieczoną Według wyboru klienta, maksymalnie 1500 km – holowanie m.in. po wypadku, kradzieży auta czy uszkodzeniu na skutek wandalizmu
UniqaAssistance wariant VIP ExtraBez limitu, holowanie w wypadku unieruchomienia pojazdy na skutek awarii lub wypadkuHolowanie do 1200 km – jeżeli nie ma możliwości usprawnienia pojazdu na miejscu zdarzenia
BenefiaAssistance Benefia SOSDostępne są następujące opcje: do 150 km, 300 km, 500 km lub 1000 km.Holowanie do 1000 km – jeżeli naprawa na miejscu zdarzenia nie jest możliwa
ConcordiaAssistance wariant PremiumHolowanie do 1000 km – po wypadku, awarii, unieruchomieniu i kradzieży autaHolowanie do 1000 km – po wypadku, awarii, unieruchomieniu i kradzieży auta
Oferta aktualna w marcu 2023 r.

Jeżeli chodzi o inne oferty dostępne na rynku, to prezentują się one podobnie. Warta w ramach pakietu Moto Assistance Platynowy oferuje holowanie na terenie Europy do 1500 km, a Wiener pokryje koszty holowania do 1100 km od miejsca zdarzenia. Z kolei firmy InterRisk i PZU przewidują możliwość rozszerzenia limitu holowania do 1200 km. Kierowca, który zdecyduje się na to rozwiązanie, musi jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Obecnie tylko jedna firma ubezpieczeniowa na rynku nie stosuje limitu kilometrów holowania na terenie Europy – jest to Generali.

Na co jeszcze można liczyć w ramach ubezpieczenia assistance?

Ubezpieczenie assistance to znacznie więcej niż tylko holowanie pojazdu – produkt ten zapewnia wszechstronną pomoc. Dzięki posiadaniu polisy assistance kierowcy mogą liczyć na szereg dodatkowych usług. Poniżej znajdziesz informacje o najważniejszych świadczeniach oferowanych w ramach każdej polisy.

Generali – Assistance Lux

Ubezpieczenie assistance w wariancie Lux dostępne jest dla samochodów osobowych młodszych niż 13 lat. Oprócz holowania w Europie bez limitu kilometrów ubezpieczyciel zapewnia też:

  • naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia – jeżeli jest to możliwe,
  • pojazd zastępczy po wypadku, kradzieży i awarii – na okres 10 dni,
  • zakwaterowanie na okres 5 dni – jeżeli kontynuowanie podróży nie jest możliwe,
  • kierowcę zastępczego – w razie m.in. hospitalizacji kierowcy trwającej dłużej niż 5 dni,
  • pomoc tłumacza (m.in. po kradzieży auta i jego awarii) oraz pomoc informacyjną.

Suma ubezpieczenia proponowanego przez Generali wynosi 20 000 zł na jedno zdarzenie objęte ochroną ubezpieczeniową.

Compensa – Assistance wariant Rozszerzony

Chociaż Compensa ustanowiła limit holowania (maksymalnie 1100 km), to oferta dodatkowych świadczeń, z których skorzystać może klient jest bogata. Ubezpieczyciel wprowadził następujący podział:

  • pomoc techniczna – w jej ramach kierowca może liczyć m.in. na usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie, dostarczenie paliwa czy specjalistyczną pomoc na autostradzie,
  • pomoc w podróży – ubezpieczyciel oferuje kontynuację podróży lub powrót do domu, zakwaterowanie ubezpieczonych (maksymalnie 4 doby), pojazd zastępczy (do 21 dni), kierowcę zastępczego, pomoc tłumacza,
  • pomoc medyczna – przewóz medyczny, opieka po hospitalizacji, rehabilitacja, badania i zabiegi ambulatoryjne oraz dostarczenie lekarstw,
  • pomoc informacyjna i pozostałe świadczenia – w ich zakres wchodzą m.in. pomoc prawna, concierge i informacja medyczna.

Suma ubezpieczenia wynosi 10 000 euro na wszystkie świadczenia oferowane w ramach ubezpieczenia assistance w wariancie Rozszerzonym.

Uniqa – Assistance wariant VIP Extra

Assistance w wariancie VIP Extra to najbardziej rozbudowany wariant ubezpieczenia assistance oferowany przez firmę Uniqa. W jego ramach ubezpieczyciel proponuje klientom – obok holowania – szereg dodatkowych świadczeń:

  • samochód zastępczy – przysługuje on na okres nawet 30 dni,
  • zakwaterowanie podróżnych w hotelu – na okres do 5 dób,
  • kontynuacja podróży – to alternatywa dla zakwaterowania podróżnych w hotelu,
  • kierowca zastępczy – jeżeli kierowca ze względów zdrowotnych nie może prowadzić auta,
  • pomoc tłumacza i pomoc medyczna.

Do ubezpieczenia nie mogą być zgłoszone pojazdy starsze niż 15 lat. Suma ubezpieczenia na jedno zdarzenie została ustalona na 6000 euro.

Benefia – Assistance Benefia SOS

Na jakie dodatkowe świadczenia w ramach Assistance Benefia SOS może liczyć kierowca? Firma ta proponuje klientom m.in.:

  • naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia – jeżeli nie jest to możliwe, to pojazd jest holowany,
  • wynajem samochodu zastępczego – na okres 3, 7, 14 lub 21 dni, zgodnie z deklaracją złożoną przy zawieraniu umowy,
  • przewóz i zakwaterowanie ubezpieczonych (na 3 doby) – jeżeli długość trasy przewozu przekracza 1000 km, to transport odbywa się samolotem.

Benefia obejmuje ubezpieczeniem samochody, których czas eksploatacji nie przekroczył 15 lat. Suma ubezpieczenia wynosi 10 000 euro dla jednego zdarzenia.

Concordia – Assistance wariant Premium

W ramach najszerszego wariantu ubezpieczenia assistance w swojej ofercie firma Concordia również zapewnia szereg dodatkowych świadczeń. Są to:

  • pojazd zastępczy – przysługuje on ubezpieczonemu na maksymalnie 10 dni,
  • zakwaterowanie na 3 dni – jeżeli kontynuacja podróży nie jest możliwa,
  • kontynuacja podróży – firma organizuje i pokrywa koszt kontynuacji podróży lub powrotu ubezpieczonego do domu,
  • kierowca zastępczy – w razie śmierci lub hospitalizacji kierowcy powyżej 5 dni,
  • usługi informacyjne – aby uzyskać informacje np. o najbliższych bankomatach, hotelach czy stacjach paliw, wystarczy skontaktować się z infolinią.

Ubezpieczeniem mogą zostać objęte pojazdy osobowe w wieku do 12 lat. Suma ubezpieczenia wynosi 20 000 zł na zdarzenie.

Nocleg w ramach ochrony assistance – jak to wygląda w praktyce?

Dość często w ramach ochrony assistance pojawia się opcja noclegu w przypadku unieruchomienia samochodu, np. na skutek awarii czy wypadku. W praktyce ubezpieczyciel przeważnie organizuje ubezpieczonemu pobyt w najbliższym hotelu, z którym współpracuje oraz bezpieczny transport bagażu. Liczbę noclegów ustala się indywidualnie przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia. W przypadku wyjazdów za granicę takie zabezpieczenie może okazać się zbawienne.

Przykład: Pan Andrzej wraz z żoną wracali z wakacji w Danii. Po przekroczeniu granicy z Niemcami doszło do rozległej awarii auta. Dzięki zakupie odpowiedniej ochrony ASS małżeństwo nie musiało płacić za holowanie samochodu ani nieplanowany nocleg na czas naprawy pojazdu – te koszty pokrył ubezpieczyciel.

Gdzie kupić i ile kosztuje ubezpieczenie assistance bez limitu kilometrów?

Oferta ubezpieczeń assistance bez limitu jest dostępna w opcjach zarówno krótkoterminowej (np. na 7 dni), jak i całorocznej. Cena nie zależy jednak wyłącznie od okresu, przez jaki ubezpieczyciel będzie udzielał ochrony – wpływ na wysokość składki mają też indywidualne parametry, np. wiek klienta, jego dotychczasowa historia ubezpieczeniowa czy model pojazdu, z jakiego korzysta.

Jeżeli chcesz poznać ofertę cenową firm ubezpieczeniowych, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń – to najszybszy sposób, aby znaleźć assistance bez limitu kilometrów w Europie. Przy każdej propozycji znajdziesz:

  • listę świadczeń – prezentujemy najważniejsze świadczenia, z których będziesz mógł skorzystać w trakcie umowy,
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia – dzięki temu będziesz mógł zapoznać się m.in. z wyłączeniami czy ograniczeniami przewidzianymi przez firmę,
  • zakres ochrony – możesz kupić ubezpieczenie assistance w pakiecie z OC, AC lub NNW i w ten sposób zagwarantować sobie dodatkową ochronę.

Wypełnienie formularza zajmie Ci zaledwie kilka minut, a lista propozycji będzie obejmować oferty co najmniej kilku ubezpieczycieli.

O czym pamiętać przy wyborze assistance bez limitu kilometrów?

Ubezpieczenie assistance powinno być dostosowane do Twoich potrzeb – przy jego wyborze kieruj się nie tylko ceną, ale także zakresem oferowanej ochrony. Każda firma ubezpieczeniowa (choć w różnym stopniu) stosuje ograniczenia i wyłączenia. Jeżeli chcesz mieć pewność, że otrzymasz pomoc wówczas, gdy będziesz jej potrzebował, zapoznaj się z tą częścią Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Szczególną uwagę zwróć na ograniczenia, wyłączenia (w tym terytorialne) i na to, czy produkt jest sprzedawany osobno, czy w pakiecie.

Ograniczenia w OWU ubezpieczeń assistance

Jakie ograniczenia można znaleźć w OWU omawianych wyżej ofert ubezpieczenia assistance? Przykładowo:

  • w propozycji Generali pojazd zastępczy przysługuje kierowcy maksymalnie 2 razy w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej,
  • z usługi uruchomienia silnika pojazdu, który został unieruchomiony na skutek rozładowania się akumulatora kierowca posiadający assistance w Compensie może skorzystać maksymalnie 3 razy,
  • Benefia zapewni m.in. przewóz i zakwaterowanie ubezpieczonych wówczas, gdy do zdarzenia doszło dalej niż 50 km od miejsca zamieszkania, a pojazd został odholowany i nie może zostać naprawiony w tym samym dniu.

Holowanie bez limitu kilometrów czy inne świadczenia nie są dostępne po każdym zdarzeniu. Firma ubezpieczeniowa może przykładowo ustalić, że pomoc będzie się należała klientowi po awarii lub wypadku, ale nie po kradzieży pojazdu.

Wyłączenia w OWU ubezpieczeń assistance

W OWU praktycznie każdej polisy assistance można spotkać się także z wyłączeniami terytorialnymi. Z reguły firmy ubezpieczeniowe nie współpracują z warsztatami i firmami holującymi pojazdy działającymi na terenie Rosji, Mołdawii, Białorusi i Ukrainy. Niektórzy ubezpieczyciele ustanawiają jednak jeszcze więcej wyłączeń. Przykładowo firma Benefia wprost wymienia, w jakich krajach udzieli ubezpieczonemu pomocy.

Wyłączenie terytorialne to nie jedyny przykład wyłączeń, jakie można spotkać w OWU. Do tego dodać należy jeszcze standardowe wyłączenia przewidziane przez każdego ubezpieczyciela – firma ubezpieczeniowa nie zlikwiduje np. szkód, które ubezpieczony spowodował po spożyciu alkoholu.

Sprzedaż assistance – osobno lub w pakiecie

Nie każde ubezpieczenie assistance jest odrębnym produktem – zdarza się, że polisa jest dostępna wyłącznie dla klientów posiadających ubezpieczenie OC lub AC. Taki zapis widnieje m.in. w OWU assistance oferowanego przez Compensę: „Umowę Assistance można zawrzeć wraz z umową OC lub AC, lub w trakcie ich obowiązywania i tylko do końca okresu ubezpieczenia, który został wskazany na polisie potwierdzającej zawarcie umowy OC lub AC”.

Podobny zapis znaleźć można w OWU assistance oferowanego przez Concordię. Ten ubezpieczyciel dopuszcza jednak możliwość sprzedaży produktu bez OC lub AC. Aby uzyskać informacje o warunkach, niezbędne będzie skontaktowanie się z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej.

Jakie są korzyści holowania bez limitu kilometrów?

Posiadanie polisy assistance daje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Niezależnie od tego jakie zdarzenie przytrafi się kierowcy w trasie, będzie on mógł liczyć na wsparcie fachowców. Główne korzyści płynące z ubezpieczenia assistance bez limitu kilometrów to:

  • brak dodatkowych opłat za holowanie – koszty holowania pojazdu mogą być bardzo wysokie, jeżeli do awarii dojdzie np. w połowie podróży z Gdańska do Rzymu,
  • pomoc przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu – po awarii, wypadku lub kradzieży wystarczy jedynie skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i opisać sytuację, aby ubezpieczyciel zorganizował niezbędne wsparcie,
  • możliwość skorzystania z szeregu dodatkowych świadczeń – należą do nich m.in. samochód zastępczy czy kontynuacja podróży.

Ponieważ w ramach najbardziej rozbudowanych pakietów assistance klient może otrzymać pomoc tłumacza, to nie musi się on obawiać bariery językowej. Jeżeli dodać do tego niską składkę ubezpieczeniową, nie powinno specjalnie dziwić, że polisa assistance jest jednym z chętniej wybieranych przez kierowców ubezpieczeń komunikacyjnych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Assistance w Europie

  1. Czy assistance za granicą jest przydatne?

    To, czy ASS pomoże ci za granicą, zależy od wybranego wariantu polisy i ustaleń z ubezpieczycielem. Przeważnie taka ochrona gwarantuje holowanie pojazdu (w określonym zakresie) czy naprawę pojazdu w razie awarii, pomoc medyczną lub nocleg.

  2. Czy zakres ochronny ASS jest stały?

    Nie. Ze względu na to, że ASS nie jest obowiązkowe, jego zakresy i ceny mogą być bardzo różne. Każde TU ustala własne warunki polis assistance i należy się z nimi szczegółowo zapoznać w OWU. Różnice między ubezpieczycielami mogą występować np. w zakresie terytorialnym, oferowanych usługach, wyłączeniach i ograniczeniach ochrony.

  3. Czy kupowanie mini assistance za granicę ma sens?

    Nie ma sensu kupować mini assistance na zagraniczny wyjazd, ponieważ zapewnia zwykle podstawowe wsparcie tylko w razie wypadku. Jeśli uwzględnia holowanie pojazdu, to limit jest mocno ograniczony. Na wyjazd za granicę lepiej zainwestować w pełnowymiarowe ASS.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny