Po zakupie samochodu nabywca musi dopilnować formalności – jedną z nich jest rejestracja pojazdu. Nie każdy jednak wie, że procedurę tę można przeprowadzić również przez Internet. Wcale nie musisz zjawić się osobiście w urzędzie, aby dopełnić obowiązku. Jak wygląda rejestracja samochodu online i o czym musi pamiętać właściciel pojazdu?

Aby samochód został dopuszczony do jazdy, należy go zarejestrować. Niezależnie od tego, czy kupisz nowe, czy używane auto, czy nabędziesz je w kraju, czy sprowadzisz z zagranicy – musisz pamiętać o dopełnieniu obowiązku, czyli rejestracji w urzędzie, a dokładnie w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania zgłaszającego.

Do zarejestrowania pojazdu potrzebne będą dokumenty – w zależności od tego, czy rejestrujesz samochód używany, czy nowy będą to nieco inne dane. W urzędzie może stawić się właściciel, a także jego pełnomocnik. W większości przypadków rejestrację można przeprowadzić online.

Obowiązek rejestracji pojazdu co musisz wiedzieć?

Na właścicielu nowo nabytego pojazdu spoczywa obowiązek jego rejestracji. Należy to zrobić w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania interesanta (dla miast na prawach powiatu jest to urząd miasta, dla Warszawy urząd dzielnicy) lub, jeżeli auto zostało zakupione na firmę, w starostwie właściwym dla siedziby przedsiębiorstwa. Jednostką odpowiedzialną za przeprowadzenie procedury jest wydział komunikacji.

Zanim wybierzesz się do urzędu, przygotuj niezbędne dokumenty. Podstawowy zestaw zawiera poprawnie wypełniony wniosek o rejestrację samochodu, dowód tożsamości lub KRS w przypadku właściciela będącego osobą prawną. Do zarejestrowania pojazdu będzie również potrzebne zaświadczenie o ważności badania technicznego, a także dowód własności (faktura VAT, umowa kupna-sprzedaży lub darowizny, orzeczenie sądu itp.). Jeśli nie składasz wniosku osobiście a poprzez pełnomocnika, niezbędne będzie pełnomocnictwo (opłata skarbowa wynosi 17 zł dla pełnomocników niebędących członkami rodziny).

Porównaj ceny OC i AC

Do rejestracji samochodu używanego zakupionego w Polsce potrzebny jest także dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne. Właściciel nowego samochodu musi przedstawić świadectwo zgodności WE. Jeszcze inny komplet dokumentów będzie potrzebny do rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy. Tu dodatkowo należy przygotować dowód odprawy celnej (jeśli auto zakupiono poza UE) oraz potwierdzenie zapłaty akcyzy. Trzeba pamiętać, że dokumenty wystawione w języku obcym muszą zostać przetłumaczone.

Zainteresuje Cię także: Akcyza na samochody 2023 – ile wynosi? Kiedy trzeba zapłacić?

Rejestracja samochodu zabytkowego wymaga przedstawienia uwierzytelnionej kopii decyzji o wpisaniu pojazdu do rejestru aut zabytkowych, zaświadczenia z przeprowadzenia badania pojazdu, dowodu i tablic rejestracyjnych.

Od 4 września 2022 roku zniesiono obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej. Kierowcy nie muszą już dołączać karty pojazdu do wniosku o rejestrację.

A co z opłatą za rejestrację samochodu? Od 1 lipca 2023 roku nie obowiązuje opłata ewidencyjna. W większości przypadków właściciel zapłaci za rejestrację 160 zł.

Rejestrację pojazdu można przeprowadzić osobiście w urzędzie lub w prosty sposób przez Internet. Czy jednak każdy może skorzystać z tej opcji?

Czy rejestracja samochodu online to opcja dostępna dla każdego?

Możliwość rejestracji samochodu online to duże ułatwienie. Teoretycznie każdy ma taką możliwość. Zanim jednak przystąpisz do załatwiania formalności, musisz się upewnić, że twój urząd korzysta z elektronicznej skrzynki podawczej. Ty musisz mieć profil zaufany lub aplikację mObywatel, ponieważ rejestracja przez Internet wymaga złożenia podpisu elektronicznego.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy dany urząd pozwala na rejestrację pojazdu online, wejdź na jego stronę internetową lub zadzwoń i zapytaj pracownika wydziału komunikacji. Informację taką uzyskasz również, wchodząc na rządowy portal https://epuap.gov.pl/.

W przypadku, gdy w twoim urzędzie możliwa jest rejestracja samochodu online, wystarczy zgromadzić niezbędne dokumenty i przeprowadzić szybką procedurę.

Rejestracja auta online jest prosta i szybka, wymaga jednak podania wielu danych i informacji z dokumentów dotyczących samochodu, dlatego dobrze jest sobie je wcześniej przygotować. Jeśli chcesz uniknąć stania w kolejkach, niepotrzebnych nerwów i straty czasu, korzystaj z udogodnień rejestracja pojazdu online to naprawdę duże ułatwienie

zachęca Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w ubezpieczamy-auto.pl

Dane i dokumenty wymagane do rejestracji pojazdu przez Internet

Aby zarejestrować samochód, czy to online, czy bezpośrednio w urzędzie, musisz mieć przygotowany komplet wymaganych dokumentów. Będą one różnić się nieco w zależności od tego, czy auto było kupione w kraju, czy za granicą. Inne informacje potrzebne są przy rejestracji pojazdu nowego, inne, gdy rejestrujesz samochód używany. Rejestrując pojazd online, przygotuj skany:

  • dokumentu potwierdzającego własność pojazdu;
  • dowodu rejestracyjnego (jeśli był już wydany);
  • zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego;
  • dowodu odbycia odprawy celnej (jeśli auto zostało sprowadzone z zagranicy);
  • dowodu potwierdzającego zapłatę akcyzy;
  • świadectwa zgodności WE.

Jeśli nie chcesz wysyłać skanów dokumentów, możesz je dostarczyć pocztą tradycyjną lub kurierem. Urząd poinformuje cię, ile masz na to czasu.

Przykład: Pan Jan postanowił zarejestrować auto przez Internet. Zależało mu na czasie, a nie miał przygotowanych wymaganych skanów. Złożył wniosek, decydując się na późniejsze dosłanie dokumentów. Na podany podczas rejestracji adres mailowy otrzymał wiadomość z urzędu o terminie ich dostarczenia. Niezbędną dokumentację wraz z tablicami rejestracyjnymi postanowił nadać kurierem.

Dokumenty wymagane przy rejestracji online pojazdu z zagranicy

Jak wygląda zarejestrowanie pojazdu z zagranicy? W tym przypadku konieczne będzie przygotowanie dodatkowych dokumentów. Ważne, aby wcześniej zostały one przetłumaczone na język polski. Jeśli rejestrujesz pojazd nowy, poza standardowym zestawem przygotuj również:

  • dowód opłacenia akcyzy;
  • dowód odbycia odprawy celnej przewozowej, jeśli auto zostało sprowadzone z państwa niebędącego członkiem UE;
  • świadectwo zgodności WE lub świadectwo zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane pojazdu, dopuszczenie jednostkowe pojazdu, decyzję o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu;
  • oświadczenie producenta lub importera o przeprowadzeniu badania technicznego.

Urząd może również zażądać oświadczenia o sprowadzeniu pojazdu z zagranicy, a także o braku tablic rejestracyjnych.

Jeśli rejestrujesz samochód używany, przygotuj również dowód rejestracyjny lub inny dokument potwierdzający rejestrację wozu za granicą. Może to być również wtórnik dowodu rejestracyjnego. Konieczne będzie także dołączenie tablic rejestracyjnych lub przedstawienie oświadczenia o ich braku.

Pamiętaj! Jeśli nie masz dowodu odprawy celnej czy potwierdzenia zapłaty akcyzy, nadal możesz zarejestrować pojazd. Jest to tzw. rejestracja warunkowa. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek. Przed wydaniem dokumentu, musisz jednak uzupełnić braki – wyjaśnia nasz ekspert. Rejestracja samochodów sprowadzonych spoza Polski wymaga przetłumaczenia dokumentów (przez tłumacza przysięgłego lub konsula).

Rejestracja samochodu online krok po kroku

Jeśli planujesz zarejestrować samochód w prosty i szybki sposób, wypróbuj metodę online. Jak wygląda proces rejestracji przez Internet?

Krok 1: Sprawdź, czy możesz zarejestrować pojazd online

Zanim przystąpisz do rejestracji samochodu online, sprawdź, czy twój urząd daje ci taką możliwość. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  1. Wejdź na stronę internetową danego urzędu – powinna być tam informacja o możliwości rejestracji online.
  2. Wejdź na portal gov.pl. Ścieżka wygląda następująco: Strefa klienta – Katalog spraw – Motoryzacja i transport – Zarejestrowanie pojazdu. W tym miejscu będziesz mieć opcję wybrania konkretnej sprawy np. rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Właściwy wydział komunikacji wybierzesz z rozwijanej listy.
  3. Wejdź na stronę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, zarejestruj się lub zaloguj, jeśli masz już konto. W menu znajdź odpowiednią zakładkę (złóż wniosek), wybierz województwo i urząd.

Krok 2: Wypełnij wniosek przez elektroniczną skrzynkę podawczą

Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku, czyli podanie wymaganych informacji. To dane osobowe:

  • imię,
  • nazwisko,
  • numer PESEL,
  • data urodzenia,
  • adres zamieszkania,
  • dane kontaktowe (mail, numer telefonu).

Konieczne jest również wypełnienie pól dotyczących rejestrowanego samochodu. Podaj:

  • rodzaj,
  • markę,
  • typ pojazdu,
  • model,
  • rok produkcji,
  • numer VIN,
  • pojemność silnika,
  • numer rejestracyjny.

Jeśli chcesz wymienić tablice na indywidualne, jest to odpowiedni moment. Zaznacz odpowiednie pole w formularzu i podaj wymagane informacje.

Sprawdź: Jak i gdzie sprawdzić VIN samochodu?

Krok 3: Dodaj wymagane załączniki w formie skanów

Po wypełnieniu wniosku przychodzi czas na dodanie załączników. Potrzebne dokumenty możesz zeskanować, ale również wysłać pocztą lub kurierem. Do wniosku składanego online najczęściej dodawany jest:

  • skan dowodu rejestracyjnego;
  • dowód własności: skan umowy kupna sprzedaży, faktura potwierdzająca zakup pojazdu itp.;
  • poświadczenie odbycia odprawy celnej i zapłaty akcyzy;
  • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym samochodu.

Trzeba pamiętać, aby przygotować dokumenty niezbędne w danym przypadku. Niektóre z nich konieczne są jedynie w przypadku samochodów kupionych za granicą. Warto wcześniej upewnić się, które będą potrzebne podczas rejestracji – przypomina Kamil Sztandera.

Krok 4: Wnieś opłaty wymagane przy rejestracji samochodu online

Przedostatnim etapem jest dokonanie opłaty. 1 lipca 2023 roku zostały zniesione opłaty ewidencyjne za każdą czynność związaną z rejestracją. Standardowy koszt rejestracji to 160 zł. W przypadku indywidualnych tablic rejestracyjnych kwota ta wzrasta do 1080 zł.

Krok 5: Podpisz elektronicznie wniosek o rejestrację pojazdu

Ostatnim krok przed złożeniem dokumentów jest podpisanie wniosku. Gdy rejestrujesz samochód online, użyjesz podpisu elektronicznego. Możesz skorzystać z Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

Jakie są dwa etapy rejestracji samochodu online?

Proces rejestracji dzieli się na dwa etapy rejestrację czasową i właściwą. Najpierw musisz dokonać czasowej rejestracji pojazdu, która obowiązuje przez 30 dni. Zalegalizowane tablice rejestracyjne, potwierdzenie pozwolenia czasowego oraz nalepkę kontrolną możesz odebrać osobiście w urzędzie lub poprosić o przesłanie ich na wskazany adres. Urzędnik ma 30 dni na rejestrację właściwą twojego pojazdu, jednak to w twoim interesie jest pilnowanie terminu. Istnieje możliwość wydłużenia tego okresu o 14 dni.

W ciągu 30 dni urząd sprawdzi dostarczone dokumenty i zarejestruje samochód. Dokumenty zostaną wysłane pocztą lub będą przygotowane do odebrania w urzędzie.

Zgłoszenie nabycia auta a jego rejestracja – to nie to samo!

Ustawa z 26 maja 2023 roku zniosła obowiązek zgłaszania nabycia pojazdu, zastępując go koniecznością przerejestrowania. Zgodnie z nowymi przepisami właściciel ma 30 dni od dnia nabycia pojazdu na jego przerejestrowanie. Za opóźnienie zostanie nałożona kara finansowa:

  • 250 zł dla dotychczasowego właściciela, jeśli nie zawiadomi starosty o zbyciu pojazdu;
  • 500 zł dla nowego właściciela, który w ciągu 30 dni nie złoży wniosku o rejestrację;
  • 1000 zł, jeśli opóźnienie wyniesie ponad 180 dni.

Nowelizacja ma zapewnić aktualność danych w centralnej ewidencji pojazdów i zapobiec sytuacji, gdy np. mandat zostaje nałożony na osobę, która nie jest już właścicielem pojazdu.

Do tej pory właściciel pojazdu musiał pamiętać, że rejestracja i zgłoszenie nabycia były dwiema odrębnymi procedurami. Zgłoszenie zbycia lub nabycia auta miało charakter czysto informacyjny. Rejestracja samochodu online (lub osobista) skutkowała zarejestrowaniem pojazdu, dokonaniem wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Oto najważniejsze różnice:

RejestracjaZgłoszenie zbycia/nabycia
kończy się wydaniem tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego; rejestrujący pojazd online otrzymuje potwierdzenie UPOma charakter informacyjny; zgłaszający nabycie online nie otrzymuje żadnego potwierdzenia
należy wnieść stosowną opłatęjest bezpłatne
wymaga złożenia kompletu wymaganych dokumentówpotrzebne są dane nabywającego i zbywającego oraz umowa kupna-sprzedaży

Co ważne, złożenie wniosku o rejestrację było tożsame ze zgłoszeniem jego nabycia.

Rejestracja pojazdu online przez pośrednika

Jeśli kupujesz samochód w salonie, możesz zlecić przeprowadzenie jego rejestracji dealerowi – wszystko za sprawą nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym z 2021 roku. To kolejny ukłon w stronę nabywców pojazdów; nie muszą oni samodzielnie załatwiać formalności, wystarczy, że upoważnią do przeprowadzenia tej procedury przedstawiciela salonu.

Dealerzy mogą w imieniu swoich klientów zarejestrować online nowo nabyte auto czy motocykl, korzystając z firmowego konta ePUAP. Co musisz zrobić, aby rejestracja samochodu przez Internet odbyła się w salonie? Wystarczy że wystawisz upoważnienie do złożenia wniosku o rejestrację oraz do odbioru decyzji, pozwolenia czasowego i tablic rejestracyjnych.

We wniosku składanym przez dealera muszą się znaleźć dane nabywcy, informacje dotyczące pojazdu, dane teleadresowe salonu. Należy również zaznaczyć, w jaki sposób właściciel zamierza odebrać decyzję i dowód rejestracyjny. Niezbędne jest dołączenie upoważnienia, dowodu nabycia pojazdu oraz potwierdzenia dokonania wymaganych opłat.

Ważne! Dealer staje się pełnomocnikiem nabywcy, dlatego musi mieć odpowiednie upoważnienie. Ma ono formę pisemną. Za wydanie pełnomocnictwa należy wnieść opłatę skarbową w kwocie 17 zł. Dokumenty i tablice rejestracyjne mogą zostać wysłane bezpośrednio na adres właściciela samochodu lub do salonu.

Ubezpieczenie samochodu online – to także możliwe

Wiesz już, że możesz przeprowadzić rejestrację samochodu online i że jest to procedura prosta i szybka. Czy masz jednak świadomość, że w podobny sposób możesz auto ubezpieczyć? Jest to metoda równie nieskomplikowana, jak proces rejestracji auta przez Internet. Wystarczy wypełnić formularz online w kalkulatorze OC i AC. Nie musisz kontaktować się z doradcą, możesz samodzielnie wybrać towarzystwo, obliczyć wysokość składki i zakupić e-polisę.

Porównaj ceny OC i AC

Dlaczego warto? W ten sposób oszczędzasz czas – ubezpieczenie możesz kupić w dowolnej chwili, jeśli tylko masz dostęp do Internetu. Zanim wybierzesz najkorzystniejszą opcję, porównaj oferty kilku towarzystw. Sprawdź, czy bardziej opłaca ci się kupić samo OC, czy może pakiet ubezpieczeń z AC czy Assistance. W tym celu skorzystaj ze wspomnianego darmowego kalkulatora OC i AC. Dzięki przykładowej kalkulacji łatwiej będzie Ci podjąć decyzję i wybrać najkorzystniejszy wariant.

Przykład: Panu Marianowi kończy się OC. Postanowił zakupić polisę przez Internet. Najpierw jednak wykonał kalkulację korzystając z kalkulatora. Porównał oferty kilku znanych towarzystw, sprawdził zakres wsparcia i wybrał najbardziej odpowiadającą mu opcję. Szybki i sprawnie dokonał płatności za e-polisę.

Oto wyliczenia, które otrzymał Pan Marian (44 lata, żonaty, mieszkaniec Wrocławia) dla samochodu marki Audi A6 1,9 kombi, benzyna z 2015 roku

TUOCACASSNNWCENA
Trastix---670,00 zł
UNIQAx-x-688,00 zł
Balciax---753,00 zł
TUZx-xx769,00 zł
Beesafex---835,13 zł
LINK4x-x-884,47 zł
Benefiax---897,00 zł

Jak widać, na cenę ubezpieczenia samochodu wpływa szereg czynników, również zakres ochrony, na jaką się zdecydujesz. Pozwól sobie na wybór oferty idealnie dopasowanej do swoich potrzeb i możliwości, zaoszczędzając przy tym od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych!

Podsumowanie:

  1. Rejestracja online jest szybkim i prostym sposobem na dopełnienie obowiązku przez właścicieli pojazdów.
  2. Rejestrujący musi mieć profil zaufany lub aplikację mObywatel.
  3. Po wypełnieniu wniosku należy dołączyć skany dokumentów (można dosłać je także pocztą).
  4. Rejestracja samochodu online wiąże się z taką sam opłatą jak reksetracja w urzędzie.
  5. Rejestracja a zawiadomienie o nabyciu pojazdu to dwie różne procedury.
  6. Samochód kupiony w salonie może zarejestrować pełnomocnik, czyli np. przedstawiciel salonu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o rejestrację samochodu online

  1. Czy każdy samochód mogę zarejestrować online?

    Każdy pojazd można zarejestrować przez Internet, zarówno nowy, jak używany, kupiony w kraju lub sprowadzany z zagranicy.

  2. Jakie jeszcze operacje związane z samochodem mogę przeprowadzić przez Internet?

    Korzystając z kalkulatorów, możesz wykonać kalkulację kosztów ubezpieczenia. Masz również możliwość wykupienia polisy online.

  3. Ile będę czekać na dowód rejestracyjny przy rejestracji pojazdu online?

    Urząd ma 30 dni na zapoznanie się z dokumentami i zarejestrowanie samochodu. Do tego czasu będzie cię obowiązywała rejestracja czasowa. Pilnuj terminu, ponieważ w razie konieczności można wydłużyć rejestrację czasową o 14 dni.

  4. Czego potrzebuję do zarejestrowania samochodu przez Internet?

    Potrzebne ci te same dokumenty, które składa się w urzędzie. Możesz wraz z wnioskiem przesłać skany lub całą dokumentację dostarczyć do urzędu pocztą. Aby zarejestrować pojazd online musisz mieć profil zaufany lub aplikację mObywatel, ponieważ wniosek wymaga podpisu elektronicznego.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny