Zgubiłeś dowód rejestracyjny swojego auta, a właśnie kończy Ci się umowa ubezpieczenia OC? Mamy dobrą wiadomość – nie będziesz miał problemu z zakupem kolejnej polisy. Kłopoty mogą się jednak pojawić, jeżeli zdecydowałeś się nabyć pojazd bez tego dokumentu. 

Od 1 października 2018 r. zniesiony został obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego podczas prowadzenia pojazdu. Nie oznacza to jednak, że ten dokument nie będzie Ci potrzebny – to właśnie w nim znajdują się informacje, o które pytają firmy ubezpieczeniowe przed zaprezentowaniem oferty ubezpieczenia OC, AC, NNW czy Assistance.

Jak kupić OC bez dowodu rejestracyjnego?

Zbliża się termin zakupu polisy OC, a Ty zgubiłeś dowód osobisty? Spokojnie – bez dowodu rejestracyjnego wciąż możesz ubezpieczyć pojazd.

Jeśli korzystasz z automatycznego przedłużenia ubezpieczenia, ubezpieczyciel sam prześle Ci potwierdzenie odnowienia polisy i wezwanie do zapłaty składki. Chociaż ta opcja jest bardzo wygodna, to nie musi okazać się dla Ciebie najkorzystniejsza – konkurencyjny ubezpieczyciel może Ci zaoferować polisę w lepszej cenie.

Jeżeli jednak zdecydujesz się kupić polisę w innej formie ubezpieczeniowej, musisz znać dane samochodu wymagane do ubezpieczenia, takie jak:

  • markę i model pojazdu
  • rok produkcji,
  • pojemność i moc silnika,
  • data pierwszej rejestracji,
  • numer VIN pojazdu,
  • numer rejestracyjny.
  • Skorzystać z

Najszybciej dane te znajdziesz oczywiście w dowodzie rejestracyjnym. Ale to niejedyne miejsce, w którym możesz je sprawdzić. Gdzie – poza dowodem rejestracyjnym – możesz znaleźć dane, które będziesz musiał podać, chcąc wyliczyć składkę ubezpieczenia za pośrednictwem np. naszego kalkulatora OC AC? Pomocna będzie tutaj aplikacja mObywatel.

Czym jest i jak działa usługa „Mój Pojazd”?

Usługa „Mój Pojazd”, a dokładniej zakładka „Moje pojazdy” w aplikacji mObywatel, to rozwiązanie za pomocą którego możesz pozyskać dane z dowodu rejestracyjnego. Jak to zrobić? Aby uzyskać dostęp do tych informacji, potrzebujesz profilu zaufanego.

Po zalogowaniu się na swoje konto w mObywatelu i kliknięciu we wspomnianą zakładkę, znajdziesz szereg informacji na temat swojego pojazdu. Będą to przede wszystkim dane dotyczące:

  • rejestracji pojazdu,
  • oznaczeń pojazdu – model, marka, rok produkcji, homologacja,
  • badań technicznych,
  • aspektów technicznych – pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa,
  • właścicieli auta.

Skorzystanie z usługi „Mój Pojazd” nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Inne dokumenty potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia

Oprócz danych z dowodu rejestracyjnego, do wyliczenia składki OC będziesz potrzebował także:

  • Prawa jazdy – ubezpieczyciel będzie chciał wiedzieć, kiedy uzyskałeś uprawnienia do prowadzenia samochodu.
  • Aktualnej polisy (oczywiście jeżeli ją masz) –  w tym dokumencie znajdziesz informacje o aktualnym ubezpieczycielu oraz o zakresie dotychczasowej ochrony pojazdu.

Nie musisz znać wysokości swoich zniżek w OC czy AC. Jeśli podasz liczbę lat, w których kupowałeś polisy komunikacyjne, towarzystwa ubezpieczeniowe same sprawdzą i naliczą przysługujące Ci bonusy.

Czy można kupić AC bez dowodu rejestracyjnego?

Analogicznie jak w przypadku ubezpieczenia OC, brak dowodu rejestracyjnego nie uniemożliwia zakupu polisy AC. W odróżnieniu jednak od obowiązkowego OC, ubezpieczenie AC nie odnawia się automatycznie na kolejny okres. Oznacza to, że jeżeli chcesz korzystać z dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej, co roku będziesz musiał na nowo zapoznawać się z propozycjami ubezpieczycieli, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę uwzględniającą Twoje potrzeby.

Aby wyliczyć składkę ubezpieczenia przy pomocy naszego kalkulatora OC AC, powinieneś podać wszystkie wymagane dane. Informacje techniczne czy dane dotyczące oznaczeń pojazdu możesz uzyskać, korzystając z opisanej już usługi „Mój Pojazd”. Pamiętaj przy tym, że zakup ubezpieczenia OC i AC w pakiecie jest korzystniejszy cenowo niż zakup dwóch osobnych polis.

Jak wyrobić wtórnik dowodu rejestracyjnego?

Mimo że ubezpieczenie OC czy AC zakupisz bez dowodu rejestracyjnego, dokument ten będzie Ci niezbędny przy badaniu technicznym pojazdu i przy jego sprzedaży. Jak wyrobić wtórnik dowodu rejestracyjnego? W tym celu będziesz musiał wypełnić stosowny wniosek (bez trudu znajdziesz go w internecie), a następnie złożyć go do wydziału komunikacji (właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania).

Do wniosku o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego będziesz musiał również dołączyć załączniki, czyli:

  • zniszczony dowód rejestracyjny (jeśli go posiadasz),
  • wypełniony wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego.
  • zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu,
  • oświadczenie właściciela o utracie dokumentu,
  • polisę OC.

Jeżeli pojazd, dla którego ubiegasz się o wtórnik dowodu rejestracyjnego, jest własnością więcej niż jednej osoby, to wystarczy, że w urzędzie pojawi się tylko jeden z właścicieli. Musi on mieć przy sobie dowód osobisty, a jeżeli reprezentuje on firmę, niezbędne będzie okazanie odpisu z KRS (może być to wydruk ze strony internetowej).

Czy warto kupić auto bez dowodu rejestracyjnego?

Poszukujesz samochodu na rynku wtórnym? Bardzo możliwe, że zwracasz uwagę na tańsze oferty. Ich cechą wspólną jest występujący w pojeździe defekt, przy czym nie zawsze jest on techniczny – może być też formalny, w postaci np. braku dowodu rejestracyjnego. Czy warto decydować się na auto, dla którego aktualny właściciel nie posiada tego dokumentu? Jest to ryzykowne z kilku powodów.

Po pierwsze może się okazać, że pojazd jest w złym stanie technicznym – nie przejdzie obowiązkowego badania technicznego i tym samym nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego. Po drugie kłopotliwy może okazać się zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeżeli będziesz chciał zrezygnować z ubezpieczenia po poprzednim właścicielu, będziesz musiał podpisać nową umowę z firmą ubezpieczeniową, co może być problematyczne bez danych z dowodu rejestracyjnego. W przeciwnym razie narazisz się na wysoką karę za przerwę w ubezpieczeniu.

Aby uniknąć problemów, powinieneś poprosić aktualnego właściciela pojazdu o to, aby wyrobił on wtórnik dowodu rejestracyjnego – dla niego będzie to znacznie łatwiejsze niż dla Ciebie, jako nowego właściciela pojazdu. Wymówki czy zapewnienia sprzedawcy, że nie będziesz miał żadnych problemów z samodzielnym wyrobieniem wtórnika dowodu rejestracyjnego, przyjmuj z rezerwą.

Podsumowanie

  1. Zakup ubezpieczenia OC i AC bez dowodu rejestracyjnego jest możliwy. Dane z tego dokumentu można uzyskać za pośrednictwem usługi „Mój Pojazd”.
  2. Usługa „Mój Pojazd” jest bezpłatna. Aby uzyskać informacje o swoim pojeździe, trzeba posiadać profil zaufany.
  3. Wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego wiąże się z koniecznością złożenia wniosku i wniesienia opłaty. Ze złożeniem wniosku nie warto zwlekać – dowód rejestracyjny jest niezbędny przy badaniu technicznym i sprzedaży auta.
  4. Zakup samochodu bez dowodu rejestracyjnego jest ryzykowny. Najlepiej poprosić dotychczasowego właściciela, aby wyrobił on wtórnik tego dokumentu przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży.

–>

FAQ

  1. Czy można ubezpieczyć samochód bez numeru rejestracyjnego?

    Tak, można kupić OC dla samochodu bez tablic rejestracyjnych jeśli ma on ważne badanie techniczne.

  2. Co zrobić, gdy zgubiłem dowód rejestracyjny?

    Trzeba zgłosić jak najszybciej do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wydanie wtórnika.

  3. Czy dowód rejestracyjny jest potrzebny do przeglądu?

    Tak, jadąc na przegląd samochodu trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty.

Michalina Miotk
Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny