Zgubiłeś dowód rejestracyjny swojego auta, a właśnie kończy Ci się umowa ubezpieczenia OC? Mamy dobrą wiadomość – nie będziesz miał problemu z zakupem kolejnej polisy. Kłopoty mogą się jednak pojawić, jeżeli zdecydowałeś się nabyć pojazd bez tego dokumentu. 

Podsumowanie

  1. Zakup ubezpieczenia OC i AC bez dowodu rejestracyjnego jest możliwy. Dane z tego dokumentu można uzyskać za pośrednictwem usługi „Mój Pojazd”.
  2. Usługa „Mój Pojazd” jest bezpłatna. Aby uzyskać informacje o swoim pojeździe, trzeba posiadać profil zaufany (eGo).
  3. Wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego wiąże się z koniecznością złożenia wniosku i wniesienia opłaty. Ze złożeniem wniosku nie warto zwlekać – dowód rejestracyjny jest niezbędny przy badaniu technicznym i sprzedaży auta.
  4. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego oznacza osobistą wizytę w wydziale komunikacji, który zarejestrował pojazd lub w dowolnej jednostce policji.
  5. Zakup samochodu bez dowodu rejestracyjnego jest ryzykowny. Najlepiej poprosić dotychczasowego właściciela, aby wyrobił on wtórnik tego dokumentu przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży.

Od 1 października 2018 r. zniesiony został obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas prowadzenia pojazdu. Nie oznacza to jednak, że ten dokument nie będzie Ci potrzebny – to właśnie w nim znajdują się informacje, o które pytają firmy ubezpieczeniowe przed zaprezentowaniem oferty ubezpieczenia OC, AC, NNW czy Assistance. Dowód rejestracyjny jest też niezbędny przy obowiązkowym badaniu technicznym.

Jak kupić OC bez dowodu rejestracyjnego?

Czy można kupić OC, nie posiadając dowodu rejestracyjnego? Co do zasady tak – bez dowodu rejestracyjnego możesz ubezpieczyć pojazd, zwłaszcza jeżeli polisy nie kupujesz dla niego po raz pierwszy. Wówczas masz dwie możliwości:

  • Skorzystać z automatycznego przedłużenia ubezpieczenia. W tym przypadku nic nie musisz robić, a ubezpieczyciel prześle Ci potwierdzenie odnowienia polisy i wezwanie do zapłaty składki. Chociaż ta opcja jest bardzo wygodna, to nie musi okazać się dla Ciebie najkorzystniejsza – konkurencyjny ubezpieczyciel może Ci zaoferować polisę w lepszej cenie.
  • Zrezygnować z dotychczasowego ubezpieczenia i znaleźć OC na własną rękę. W tym celu możesz skorzystać z naszego kalkulatora OC AC. Aby poznać propozycje firm ubezpieczeniowych, będziesz potrzebował danych z dowodu rejestracyjnego.

Gdzie – poza dowodem rejestracyjnym – możesz znaleźć dane, które będziesz musiał podać, chcąc wyliczyć składkę ubezpieczenia za pośrednictwem naszego kalkulatora OC AC (np. datę pierwszej rejestracji pojazdu, pojemność i moc silnika czy model samochodu)? Skorzystaj z narzędzi udostępnianych przez CEPiK http://www.cepik.gov.pl/.

Czym jest i jak działa usługa „Mój Pojazd”?

Rozbudowa systemu CEPiK umożliwiła udostępnienie obywatelom wielu usług cyfrowych. Jedną z nich jest usługa „Mój Pojazd”. Za jej pomocą możesz pozyskać dane z dowodu rejestracyjnego. Jak to zrobić? Aby uzyskać dostęp do informacji, potrzebujesz profilu zaufanego (eGO).

Po zalogowaniu się na swoje konto, znajdziesz szereg informacji na temat swojego pojazdu. Będą to przede wszystkim dane dotyczące:

  • rejestracji pojazdu,
  • oznaczeń pojazdu – model, marka, rok produkcji, homologacja,
  • badań technicznych,
  • aspektów technicznych – pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa,
  • właścicieli auta.

Skorzystanie z usługi „Mój Pojazd” nie wiąże się z żadnymi opłatami. Informacje zgromadzone w serwisie „Mój Pojazd” można też pobrać w formacie PDF i wydrukować.

Czy można kupić AC bez dowodu rejestracyjnego?

Analogicznie jak w przypadku ubezpieczenia OC, brak dowodu rejestracyjnego nie uniemożliwia zakupu polisy AC. W odróżnieniu jednak od obowiązkowego OC, ubezpieczenie AC nie odnawia się automatycznie na kolejny okres. Oznacza to, że jeżeli chcesz korzystać z dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej, co roku będziesz musiał na nowo zapoznawać się z propozycjami ubezpieczycieli, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę uwzględniającą Twoje potrzeby.

Aby wyliczyć składkę ubezpieczenia przy pomocy naszego kalkulatora OC AC, powinieneś podać wszystkie wymagane dane. Informacje techniczne czy dane dotyczące oznaczeń pojazdu możesz uzyskać, korzystając z opisanej już usługi „Mój Pojazd”. Pamiętaj przy tym, że zakup ubezpieczenia OC i AC w pakiecie jest korzystniejszy cenowo niż zakup dwóch osobnych polis.

Jak wyrobić wtórnik dowodu rejestracyjnego?

Mimo że ubezpieczenie OC czy AC zakupisz bez dowodu rejestracyjnego, dokument ten będzie Ci niezbędny przy badaniu technicznym pojazdu i przy jego sprzedaży. Jak wyrobić wtórnik dowodu rejestracyjnego? W tym celu będziesz musiał wypełnić stosowny wniosek (bez trudu znajdziesz go w internecie), a następnie złożyć go do wydziału komunikacji (właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania).

Do wniosku o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego będziesz musiał również dołączyć załączniki, czyli:

  • zniszczony dowód rejestracyjny (jeśli go posiadasz),
  • kartę pojazdu,
  • zaświadczenie z ważnym badaniem technicznym,
  • dowód wniesienia opłaty za wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego (wynosi ona 73,50 zł),
  • aktualne ubezpieczenie OC.

Jeżeli pojazd, dla którego ubiegasz się o wtórnik dowodu rejestracyjnego, jest własnością więcej niż jednej osoby, to wystarczy, że w urzędzie pojawi się tylko jeden z właścicieli. Musi on mieć przy sobie dowód osobisty, a jeżeli reprezentuje on firmę, niezbędne będzie okazanie odpisu z KRS (może być to wydruk ze strony internetowej).

Jak i gdzie odebrać zatrzymany dowód rejestracyjny online?

Dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany zarówno przez Policję, jak i Inspekcję Transportu Drogowego (https://gitd.gov.pl/) m.in. wówczas, gdy pojazd nie posiada aktualnych badań technicznych. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak i gdzie odebrać zatrzymany dowód rejestracyjny?

Od 1 października 2018 r. uprawnione do kontroli pojazdów służby zatrzymują dowód rejestracyjny online. W praktyce sprowadza się to do wprowadzenia stosownej wzmianki w bazie danych systemu CEPiK. Jak zatem „odebrać” dowód rejestracyjny? Do usunięcia wzmianki z CEPiK-u uprawnieni są:

  • Funkcjonariusze policji. O zwrot dowodu rejestracyjnego można zwrócić się do dowolnej jednostki policji. Jeżeli powodem zatrzymania dokumentu był brak badań technicznych, należy je wykonać i dopiero z zaświadczeniem od diagnosty udać się na policję.
  • Urzędnicy z wydziału komunikacji. W tym przypadku do zwrotu dowodu rejestracyjnego uprawnieni są wyłącznie urzędnicy z tego wydziału komunikacji, w którym samochód został zarejestrowany.

Być może już wkrótce uciążliwości związane z odzyskaniem dowodu rejestracyjnego będą mniejsze. Do sejmowej komisji infrastruktury trafił przepis, zgodnie z którym również diagności będą mogli „zwrócić” dowód rejestracyjny, jeżeli powodem jego zatrzymania była usterka pojazdu.

Czy warto kupić auto bez dowodu rejestracyjnego?

Poszukujesz samochodu na rynku wtórnym? Bardzo możliwe, że zwracasz uwagę na tańsze oferty. Ich cechą wspólną jest występujący w pojeździe defekt, przy czym nie zawsze jest on techniczny – może być też formalny, w postaci np. braku dowodu rejestracyjnego. Czy warto decydować się na auto, dla którego aktualny właściciel nie posiada tego dokumentu? Jest to ryzykowne z kilku powodów.

Po pierwsze może się okazać, że pojazd jest w złym stanie technicznym – nie przejdzie obowiązkowego badania technicznego i tym samym nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego. Po drugie kłopotliwy może okazać się zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeżeli nie będziesz przejmował ubezpieczenia po poprzednim właścicielu, będziesz musiał podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową w dniu zawarcia umowy kupna pojazdu, co może być problematyczne bez danych z dowodu rejestracyjnego. W przeciwnym razie narazisz się na wysoką karę za przerwę w ubezpieczeniu.

Aby uniknąć problemów, powinieneś poprosić aktualnego właściciela pojazdu o to, aby wyrobił on wtórnik dowodu rejestracyjnego – dla niego będzie to znacznie łatwiejsze niż dla Ciebie, jako nowego właściciela pojazdu. Wymówki czy zapewnienia sprzedawcy, że nie będziesz miał żadnych problemów z samodzielnym wyrobieniem wtórnika dowodu rejestracyjnego, przyjmuj z rezerwą.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny