Dodanie w dowodzie rejestracyjnym współwłaściciela auta to nie tylko prawne uregulowanie kwestii własności pojazdu, ale też umożliwienie jednemu z kierowców korzystania ze zniżek tego bardziej doświadczonego. Podpowiadamy, jak dopisać do dowodu drugiego właściciela samochodu.

Jak dopisać współwłaściciela do samochodu? – Warto wiedzieć

  1. Aby dopisać współwłaściciela auta do polisy OC, należy sporządzić akt darowizny.
  2. W urzędzie skarbowym należy wypełnić druk PCC-1.
  3. W wydziale komunikacji należy dopisać współwłaściciela auta do dowodu rejestracyjnego.
  4. Należy poinformować ubezpieczyciela o zmianie własności auta.

Aby uniknąć wielu formalności związanych z ustanowieniem drugiego właściciela pojazdu, najlepiej byłoby wpisać go do dowodu już na etapie zakupu pojazdu. Jeśli jednak w trakcie użytkowania samochodu zaszła potrzeba poruszania się nim regularnie przez kolejnego kierowcę, trzeba liczyć się z koniecznością sporządzenia pewnych dokumentów i odwiedzeniem kilku instytucji. Po zapoznaniu się z naszym poradnikiem, cały proces nie powinien jednak sprawić większych trudności.

ubezpieczenie-samochodu-od-kradziezy

Krok pierwszy – sporządź akt darowizny

Jeśli dotychczas byłeś jedynym właścicielem auta, musisz przygotować akt darowizny. Tylko w ten sposób przekażesz część udziałów w samochodzie kolejnemu kierowcy. Z reguły dzielone są one po połowie, ale wcale nie musi tak być. Możesz przekazać dowolną część np. 5%. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego nie ma bowiem znaczenia, jaki jest podział procentowy udziałów. Większość z nich bierze pod uwagę zniżki bardziej doświadczonego kierowcy (czasami, żeby tak się stało, kierowca z większym doświadczeniem musi być wpisany w dowodzie rejestracyjnym na pierwszym miejscu). Wielkość udziałów będzie miała natomiast znaczenie podczas sprzedaży samochodu i podziale zysku.

Przeczytaj także:
Auto zastępcze z OC
Jak wyrejestrować samochód?
Sprzedaż auta a polisa OC

Gotowy druk aktu darowizny bez problemu znajdziesz w internecie. Możesz go również sporządzić samodzielnie. Jeśli wybierzesz drugą możliwość, pamiętaj, że musi on zawierać następujące informacje:

  • dane obu stron – darczyńcy obdarowanego,
  • dane samochodu,
  • datę i miejsce podpisania umowy darowizny,
  • oświadczenie o prawie własności pojazdu,
  • oświadczenie o przekazaniu części udziałów,
  • oświadczenie o przyjęciu udziałów.

Dokument musi zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach – po jednym dla darczyńcy i obdarowanego.

Krok drugi – idź do Urzędu Skarbowego

Z poprawnie wypełnionym aktem darowizny musisz udać do urzędu skarbowego. Tam wypełniasz też dodatkowy dokument – druk PCC-1. Na ich podstawie pracownik urzędu potwierdza stopień pokrewieństwa, od którego uzależniona jest wysokość koniecznej do zapłaty kwoty podatku lub zwolnienie z niej.

Zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych są osoby najbliżej spokrewnione (tzw. pierwsza grupa podatkowa). Są to np. rodzice, dzieci, małżonkowie. Należy jednak pamiętać, że na zgłoszenie darowizny mają 6 miesięcy od daty podpisania umowy.

W przypadku przynależności do innej grupy podatkowej (np. znajomi, kuzyni) należy uiścić opłatę. Jej wysokość zależy od stopnia pokrewieństwa stron (im dalsze, tym wyższa opłata). Wyjątek stanowi darowizna, której wartość nie przekracza kwoty wolnej od podatku. W takiej sytuacji opłata nie zostanie naliczona.

Krok trzeci – dodaj współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

Po załatwieniu formalności w urzędzie skarbowym, czeka Cię kolejna wycieczka. Tym razem do wydziału komunikacji. To właśnie tam możesz dopisać kolejnego kierowcę do dowodu rejestracyjnego. Musisz mieć ze sobą następujące dokumenty:

  • dowody osobiste obu stron,
  • kartę pojazdu (jeśli została wydana do auta),
  • dowód rejestracyjny,
  • akt darowizny,
  • ubezpieczenie OC.

Do wydziału komunikacji należy zgłosić się w terminie do 30 dni od momentu podpisania aktu darowizny. Najlepiej, aby obecne były obie strony umowy, a w przypadku braku jednej z nich, należy pamiętać o odpowiednim pełnomocnictwie.

Krok czwarty – poinformuj ubezpieczyciela o zmianie własności

Tak jak każda zmiana danych, dopisanie kolejnego właściciela w dowodzie rejestracyjnym niesie ze sobą konieczność zgłoszenia tego faktu ubezpieczycielowi. Należy jednak liczyć się z możliwością rekalkulacji składki przez towarzystwo. Szczególnie, jeśli nowym współwłaścicielem jest młody, niedoświadczony kierowca lub, nieposiadający własnych zniżek za bezszkodową jazdę. W takiej sytuacji ubezpieczyciel niemal na pewno podniesie cenę ubezpieczenia OC.

O zmianie danych należy ubezpieczyciela poinformować niezwłocznie. Jeśli tego nie zrobisz, a nowy współwłaściciel spowoduje wypadek lub kolizję, towarzystwo ma prawo rekalkulować składkę.

Jak widać, dopisanie współwłaściciela samochodu do dowodu rejestracyjnego wbrew pozorom nie jest aż tak bardzo skomplikowane. Wystarczy, że będziesz pamiętać o 4 następujących krokach:

Krok po kroku jak dopisać współwłaściciela pojazdu

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ForumSamochodowe.pl
4 lat temu

Współwłasność najlepiej załatwić przy kupnie samochodu i oszczędzić sobie czas ponieważ późniejsze dopisywanie drugiego właściciela zajmuje dużo czasu.

Jacek
4 lat temu

Witam.Kupiłem auto we Francji na fakturze figuruję tylko ja akcyza itp,też tylko ja pozostała tylko rejestracja w wydziale komunikacji,Pytanie czy zanim zarejestruję mogę dokonać aktu darowizny na rzecz córki jako współwłaściciel i wtedy udać się do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu na mnie i córkę.

Krzysztof
4 lat temu

Zastanawia mnie dlaczego pojawia się stwierdzenie, że dodanie współwłaściciela w późniejszym terminie jest uciążliwe. W przypadku najbliższej rodziny sporządzam akt darowizny (5 min.), składam elektronicznie druk podatkowy (10 min.) (podatku nie płacę jeżeli to rodzice, dzieci itd.) z dokumentami i aktem do urzędu komunikacji i po sprawie, wychodzi że dodatkowe 15 min. roboty czy coś mi umknęło ?

Szymon
4 lat temu
Reply to  Krzysztof

myślę, że jednym z powodów może być działanie urzędów komunikacji, w niektórych miastach należy kilka dni wcześniej wybrać „numerek”, aby móc w ogóle coś załatwić, do tego godziny pracy urzędu też nie są zbyt przychylne (7-15, jeden dzień do 17) oraz to, że niekiedy mieszka się w innym mieście niż przynależy do Urzędu Komunikacji, więc trzeba brać dzień wolny w pracy. Mniej więcej to Ci umknęło 🙂

Gregor
4 lat temu

Witam,
wypełniamy PPC-1 czy PCC-3?

karol
4 lat temu

Wypisujemy PPC-1 czy PCC-3? bo różne rzeczy wyczytałem.

Edmund
4 lat temu
Reply to  karol

Moim zdaniem nie PCC1 bo nie ma takiej deklaracji, również nie PCC3 ,tylko deklaracja SD-Z2 , którą składamy w przypadku otrzymania spadku ,lub darowizny.

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny