jak dopisać współwłaściciela
14 maja 2018 (aktualizacja 10 października 2018)
[Głosów:136    Średnia:4.2/5]

Dodanie w dowodzie rejestracyjnym współwłaściciela auta to nie tylko prawne uregulowanie kwestii własności pojazdu, ale też umożliwienie jednemu z kierowców korzystania ze zniżek tego bardziej doświadczonego. Podpowiadamy, jak dopisać do dowodu drugiego właściciela samochodu.

Aby uniknąć wielu formalności związanych z ustanowieniem drugiego właściciela pojazdu, najlepiej byłoby wpisać go do dowodu już na etapie zakupu pojazdu. Jeśli jednak w trakcie użytkowania samochodu zaszła potrzeba poruszania się nim regularnie przez kolejnego kierowcę, trzeba liczyć się z koniecznością sporządzenia pewnych dokumentów i odwiedzeniem kilku instytucji. Po zapoznaniu się z naszym poradnikiem, cały proces nie powinien jednak sprawić większych trudności.

ubezpieczenie-samochodu-od-kradziezy

Krok pierwszy – sporządź akt darowizny

 

Jeśli dotychczas byłeś jedynym właścicielem auta, musisz przygotować akt darowizny. Tylko w ten sposób przekażesz część udziałów w samochodzie kolejnemu kierowcy. Z reguły dzielone są one po połowie, ale wcale nie musi tak być. Możesz przekazać dowolną część np. 5%. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego nie ma bowiem znaczenia, jaki jest podział procentowy udziałów. Większość z nich bierze pod uwagę zniżki bardziej doświadczonego kierowcy (czasami, żeby tak się stało, kierowca z większym doświadczeniem musi być wpisany w dowodzie rejestracyjnym na pierwszym miejscu). Wielkość udziałów będzie miała natomiast znaczenie podczas sprzedaży samochodu i podziale zysku.

Gotowy druk aktu darowizny bez problemu znajdziesz w Internecie. Możesz go również sporządzić samodzielnie. Jeśli wybierzesz drugą możliwość, pamiętaj, że musi on zawierać następujące informacje:

 • dane obu stron – darczyńcy obdarowanego,
 • dane samochodu,
 • datę i miejsce podpisania umowy darowizny,
 • oświadczenie o prawie własności pojazdu,
 • oświadczenie o przekazaniu części udziałów,
 • oświadczenie o przyjęciu udziałów.

Dokument musi zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach – po jednym dla darczyńcy i obdarowanego.

Krok drugi – idź do Urzędu Skarbowego

Z poprawnie wypełnionym aktem darowizny musisz udać do Urzędu Skarbowego. Tam wypełniasz też dodatkowy dokument – druk PCC-1. Na ich podstawie pracownik urzędu potwierdza stopień pokrewieństwa, od którego uzależniona jest wysokość koniecznej do zapłaty kwoty podatku lub zwolnienie z niej.

Zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych są osoby najbliżej spokrewnione (tzw. pierwsza grupa podatkowa). Są to np. rodzice, dzieci, małżonkowie. Należy jednak pamiętać, że na zgłoszenie darowizny mają 6 miesięcy od daty podpisania umowy.

W przypadku przynależności do innej grupy podatkowej (np. znajomi, kuzyni) należy uiścić opłatę. Jej wysokość zależy od stopnia pokrewieństwa stron (im dalsze, tym wyższa opłata). Wyjątek stanowi darowizna, której wartość nie przekracza kwoty wolnej od podatku. W takiej sytuacji opłata nie zostanie naliczona.

Krok trzeci – dodaj współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

Po załatwieniu formalności w Urzędzie Skarbowym, czeka Cię kolejna wycieczka. Tym razem do Wydziału Komunikacji. To właśnie tam możesz dopisać kolejnego kierowcę do dowodu rejestracyjnego. Musisz mieć ze sobą następujące dokumenty:

 • dowody osobiste obu stron,
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana do auta),
 • dowód rejestracyjny,
 • akt darowizny,
 • ubezpieczenie OC.

Do Wydziału Komunikacji należy zgłosić się w terminie do 30 dni od momentu podpisania aktu darowizny. Najlepiej, aby obecne były obie strony umowy, a w przypadku braku jednej z nich, należy pamiętać o odpowiednim pełnomocnictwie.

Krok czwarty – poinformuj ubezpieczyciela o zmianie własności

Tak jak każda zmiana danych, dopisanie kolejnego właściciela w dowodzie rejestracyjnym niesie ze sobą konieczność zgłoszenia tego faktu ubezpieczycielowi. Należy jednak liczyć się z możliwością rekalkulacji składki przez towarzystwo. Szczególnie, jeśli nowym współwłaścicielem jest młody, niedoświadczony kierowca lub, nieposiadający własnych zniżek za bezszkodową jazdę. W takiej sytuacji ubezpieczyciel niemal na pewno podniesie cenę ubezpieczenia OC.

O zmianie danych należy ubezpieczyciela poinformować niezwłocznie. Jeśli tego nie zrobisz, a nowy współwłaściciel spowoduje wypadek lub kolizję, towarzystwo ma prawo rekalkulować składkę.

Przeczytaj także:

Auto zastępcze z OC

Jak wyrejestrować samochód?

Sprzedaż auta a polisa OC

Aleksandra Stefanska
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JacekForumSamochodowe.pl Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ForumSamochodowe.pl
Gość
ForumSamochodowe.pl

Współwłasność najlepiej załatwić przy kupnie samochodu i oszczędzić sobie czas ponieważ późniejsze dopisywanie drugiego właściciela zajmuje dużo czasu.

Jacek
Gość
Jacek

Witam.Kupiłem auto we Francji na fakturze figuruję tylko ja akcyza itp,też tylko ja pozostała tylko rejestracja w wydziale komunikacji,Pytanie czy zanim zarejestruję mogę dokonać aktu darowizny na rzecz córki jako współwłaściciel i wtedy udać się do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu na mnie i córkę.

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00