Wielu z nas staje przed wyborem towarzystwa ubezpieczeniowego, chociażby w sytuacji kupowania obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych OC. Jak wybrać ubezpieczyciela, aby później nie żałować? Czym się kierować? Gdzie uzyskać podstawowe informacje?

Po pierwsze – dobra opinia

Najważniejsza jest dobra opinia o potencjalnym ubezpieczycielu, warto więc wypytać wśród znajomych, gdzie się ubezpieczają, czy są zadowoleni, jak szybko uzyskali odszkodowanie i czy nie mieli dużych problemów z firmą ubezpieczeniową w razie potrzeby. Ponadto można uzyskać podstawowe informacje w Internecie, na forach czy panelach dyskusyjnych.

Właściciele ubezpieczeń dzielą się tam swoimi opiniami na temat towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli zamierzamy się ubezpieczyć w firmie ubezpieczeniowej, która dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki na naszym rynku, w Internecie, na stronach anglojęzycznych uzyskamy potrzebne nam informacje. Dobra opinia wśród klientów to najważniejszy element, który decyduje o wyborze ubezpieczyciela. Warto zatem omijać towarzystwa ubezpieczeniowe, które cieszą się złą opinią. Możemy bowiem w sytuacji nieszczęśliwszego zdarzenia, nie uzyskać specjalistycznej pomocy, a później mieć problem z uzyskaniem odszkodowania. Na szczęście oferta jest dość bogata, więc na pewno każdy znajdzie firmę, która będzie odpowiednia.

Zobacz także:
Wypowiedzenie OC
BLS – bezpośrednia likwidacja szkód

Po drugie – różne możliwości zawarcia umowy

Kolejnym ważnym aspektem w wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego jest możliwość wyboru sposobu zawarcia umowy. Dziś możemy oszczędzić czas i kupić ubezpieczenie przez Internet bądź telefon. Nie musimy tracić czasu i energii na spotkanie z przedstawicielem ubezpieczyciela, a zaoszczędzone chwile przeznaczymy np. na zabawę z dziećmi. Oczywiście dla tych, którzy wolą jednak spotkania bezpośrednie, towarzystwa ubezpieczeniowe również dają takie możliwości. Mnogość opcji w tej sferze świadczy o tym, że firmy ubezpieczeniowe się prężnie rozwijają i dostosowują do potrzeb swoich klientów. Ubezpieczyciele w ten sposób pragną podkreślić, że nie tylko szanują samego klienta, ale również jego czas.

Po trzecie – dostępność

Trzecim ważnym elementem decydującym o wyborze ubezpieczyciela jest jego dostępność. Bardzo istotna jest lokalizacja firmy lub przedstawicielstwa towarzystwa ubezpieczeniowego (agencja ubezpieczeniowa). W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zasięgnąć informacji bezpośrednio u ubezpieczyciela, dlatego ważne jest czy dana firma ubezpieczeniowa ma np. infolinię, czy też biuro przedstawiciela w danym mieście. Po prostu, w razie procedury odszkodowania dużo łatwiej nam będzie dopilnować wszystkich formalności, jeżeli nie będziemy mieć żadnych problemów w skontaktowaniu się z ubezpieczycielem. Dostępność ubezpieczyciela jest zatem bardzo istotna, aczkolwiek nie powinna warunkować wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego.

Po czwarte – procedury odszkodowawcze

Celem każdej podpisanej umowy ubezpieczeniowej jest uzyskanie odszkodowania, w momencie zaistnienia nieszczęśliwych wydarzeń, opisanych szczegółowo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń. Kiedy zawieramy taką umowę, chcemy być pewni, że procedura uzyskania odszkodowania przebiegnie szybko i bez żadnych zakłóceń. Warto zatem zasięgnąć informacji w tej kwestii bezpośrednio u samego ubezpieczyciela oraz na forach internetowych, które są prawdziwą skarbnicą wiedzy o towarzystwach ubezpieczeniowych.

Rynek ubezpieczeniowy jest bardzo zróżnicowany. Powstaje coraz więcej firm ubezpieczeniowych, a ich oferta nieustannie się wzbogaca. Bardzo trudno jest samemu wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe. Najczęściej z braku czasu podopisujemy umowę u pierwszego napotkanego ubezpieczyciela. Może się jednak okazać, że wybraliśmy pochopnie i obecnie jesteśmy bardzo niezadowoleni, gdyż ubezpieczenie, a przede wszystkim ubezpieczyciel nie spełnił naszych oczekiwań.

Mamy nadzieję, że wspomniane wyżej elementy pomogą wam dobrze wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe. Sprawdź też jak wybrać OC dla młodego kierowcy!

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny