W Polsce nie brakuje chętnych do zakupu aut sprowadzonych z zagranicy. Szwajcaria nie jest najpopularniejszym krajem, jednak i tam wiele osób poszukuje samochodów. Czy warto sprowadzić samochód ze Szwajcarii, jak go znaleźć oraz ile to kosztuje?

Najwięcej aut do Polski sprowadza się z Niemiec, Francji oraz Belgii. Ze Szwajcarii w 2023 roku ten kraj znalazł się co prawda w TOP10 krajów, z których importujemy auta, jednak wciąż brakuje mu do pozycji lidera. W okresie od stycznia do maja 2024 roku ze Szwajcarii sprowadzono do Polski 9 379 sztuk pojazdów (19,8% całego importu w tym czasie). Dało to Szwajcarii dokładnie 10. pozycję.

Kierowców od tego kierunku może odstraszać dalsza odległość, droższa cena oraz fakt, że Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, co powoduje dodatkowe formalności. Sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii wydaje się proste. Jednak zastanawiasz się jak sprawdzić historię, zarejestrować i ubezpieczyć? Podpowiemy poniżej.

Gdzie szukać samochodów w Szwajcarii?

Chcesz kupić samochód? Zastanawiasz się, jak go znaleźć? Jest kilka sposobów, aby znaleźć upragnione auto w Szwajcarii. Można zacząć od serwisów sprzedażowych. Najpopularniejsze z nich to carwiss.pl, autazeszwajcarii.pl. Jeżeli władasz obcymi językami można także skorzystać z zagranicznych stron tj.: Carforyou.ch, Ooyyo.com, Autolina.ch, Ricardo.ch. Można także samemu udać się w podróż do Szwajcarii i obejrzeć auta w komisach lub pojeździć do osób prywatnych. Jednak trzeba liczyć się z kosztami paliwa oraz nie ma gwarancji, że wrócisz wymarzonym samochodem do Polski. Wiele osób korzysta także z pomocy pośrednika, który zawodowo sprowadza auta do Polski. Jednak trzeba liczyć się z większymi kosztami w tym przypadku, gdyż będziesz musiał zapłacić za jego pracę.

Sprowadzenie auta ze Szwajcarii jest popularne, ponieważ w tym kraju jest wysoka stopa życiowa, a samochody są dobrze wyposażone i Szwajcarzy często wymieniają je na nowsze modele. Można więc kupić samochód w dobrym stanie technicznym. Powodem tego może być także bardziej restrykcyjne prawo dotyczące badań technicznych. Zawsze jednak warto sprawdzić dokładnie stan techniczny auta, aby nie żałować zakupu.

Jak sprawdzić samochód ze Szwajcarii?

Zawsze przed zakupem samochodu trzeba go jak najdokładniej sprawdzić. Trzeba działać z zasadą ograniczonego zaufania. Aktualnie jest to wygodne, ponieważ samochody sprowadzane ze Szwajcarii można sprawdzać po VIN na stronie historiapojazdu.gov.pl. Można sprawdzić dowolny pojazd, wpisując numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Może okazać się, że samochodu sprowadzonego ze Szwajcarii nie ma w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wtedy za pomocą profilu zaufanego (eGo) będzie można sprawdzić historię pojazdu. W ciągu godziny można zweryfikować maksymalnie 20 pojazdów.

Ważne jest także sprawdzenie pojazdu pod kątem technicznym. Jeżeli nie możesz udać się na miejsce zakupu ze swoim zaufanym mechanikiem, warto skorzystać z serwisu w Szwajcarii, aby nie okazało się, że do zakupionego samochodu będziesz musiał dokładać. W przypadku świadomej decyzji o nabyciu uszkodzonego pojazdu, lepiej naprawiać go w Polsce, ponieważ ceny w Szwajcarii są wyższe.

Jak kupić używany samochód ze Szwajcarii?

Jeżeli już zdecydujesz się na konkretny model w Szwajcarii, wystarczy podpisać umowę zakupu, sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym czy samochód został wyrejestrowany. Są dwie możliwości transportu pojazdu do Polski. Można samochód bez tablic przewieźć na lawecie do Polski. Można także zrobić przegląd techniczny, wykupić ubezpieczenie oraz tablice eksportowe. Wtedy będziesz mógł już jechać swoim nowym samochodem do Polski. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie na przejazd możesz wykupić między 16 a 25 dniem miesiąca. W inne dni zakup polisy też jest możliwy, jednak będzie ona droższa.

Warto pamiętać, że w Szwajcarii tablice rejestracyjne są przypisane do właściciela, a nie samochodu. Dlatego nie wolno wracać na starych tablicach do Polski. Rejestrując samochód w Polsce będzie trzeba oświadczyć, że wrócił on bez tablic – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert porównywarki Ubezpieczamy-auto.pl.

Jak zarejestrować samochód ze Szwajcarii?

Rejestracja samochodu sprowadzonego ze Szwajcarii odbywa się w kilku krokach. Pamiętaj, że na rejestrację masz 30 dni.

 1. Opłacenie akcyzy. Za każdy sprowadzony samochód trzeba opłacić akcyzę. Kwota akcyzy różni się od pojemności silnika. Do 2000 cm3 trzeba zapłacić 3,1% wartości pojazdu, a powyżej 2000 cm3 będzie to koszt 8,6%.
 2. Tłumaczenie dokumentów. Do rejestracji potrzeba przetłumaczonej umowy sprzedaży oraz dowodu rejestracyjnego. W indywidualnych przypadkach dokumentów może być więcej. Trzeba więc udać się do tłumacza przysięgłego.
 3. Przegląd samochodu. Bez przeglądu nie ma możliwości zarejestrowania pojazdu.
 4. Zarejestrowanie samochodu. Gdy zbierzesz wszystkie niezbędne dokumenty, trzeba udać się do Wydziału Komunikacji. Można wcześniej wypisać wniosek o rejestrację. W urzędzie będzie też trzeba uiścić opłatę. Aktualnie to 256 zł przy wyborze standardowych tablic rejestracyjnych.

Pamiętaj, że musisz także zgłosić zakup pojazdu w Urzędzie Skarbowym i opłacić podatek. Masz na to 14 dni od zakupu.

Jak szybko ubezpieczyć auto ze Szwajcarii?

Pamiętaj, że w dniu rejestracji pojazdu w Polsce musisz go ubezpieczyć. Wystarczy obowiązkowa polisa OC. Możesz także wybrać dodatkowe ubezpieczenia. Jednak nieubezpieczenie auta w ramach OC może skutkować karą. Maksymalna kwota kary w 2024 r. dla pojazdów osobowych to 8600 zł za brak ubezpieczenia przez ponad 14 dni.

Warto skorzystać z porównywarki internetowej, gdzie w jednym miejscu porównasz oferty wielu ubezpieczycieli. Nie wychodząc z domu, możesz zaoszczędzić i czas, i pieniądze.

kary za brak oc 2024
kara za brak oc 2024 2

Przykład:

Pan Sławomir sprowadził samochód ze Szwajcarii. Dokonał wszystkich formalności i zarejestrował auto. Samochód miał jednak do poprawienia elementy blacharskie, więc pan Sławomir na razie go nie użytkował. Nie wykupił OC. Gdy naprawił samochód zawarł umowę OC. Niestety było to 3 tygodnie po zarejestrowaniu. Wskutek tego do pana Sławomira przyszła kara z UFG w kwocie 5600 zł. Trzeba pamiętać, że nawet, gdy samochód nie jest użytkowany, musi mieć ważne OC od momentu zarejestrowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta ze Szwajcarii?

Sprawdźmy, ile pan Tomasz musiałby zapłacić za ubezpieczenie Opla Corsy, silnik 1.0 z 2016 roku sprowadzonego ze Szwajcarii. Pan Tomasz mieszka w Łodzi i od 15 lat ma prawo jazdy i ubezpiecza samochody bezszkodowo.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ze Szwajcarii?
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
555,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
629,37 zł* rata od 224,26 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
631,00 zł* rata od 214,75 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
643,00 zł* rata od 207 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
655,27 zł* rata od 230,74 zł
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ze Szwajcarii?
Trasti
555,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
629,37 zł* rata od 224.26
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
631,00 zł* rata od 214.75
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
643,00 zł* rata od 207.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
655,27 zł* rata od 230.74
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 22.12.2021 r., Opel Corsa silnik 1.0 z 2016 roku

Warto sprawdzać różne oferty, aby nie przepłacać. W przypadku samego OC można wybrać najtańszą opcję. Natomiast w przypadku całego pakietu z AC, NNW i assistance warto sprawdzić zakres ubezpieczenia, bo każde towarzystwo może mieć inne warunki.

 1. W 2024 w okresie od stycznia do maja do Polski sprowadzono ponad 9 tys. samochodów ze Szwajcarii.
 2. Samochód ze Szwajcarii można przywieźć na lawecie lub wykupić tablice przewozowe, ubezpieczenie i przyjechać na kołach.
 3. Do rejestracji pojazdu w Polsce potrzebne jest opłacenie akcyzy i przetłumaczenie dokumentów.
 4. Ubezpieczenia na samochód ze Szwajcarii warto poszukać w porównywarce ubezpieczeń.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód ze Szwajcarii

 1. Jak długo można jeździć na tablicach wyjazdowych ze Szwajcarii?

  Na tablicach jest napisany ich termin ważności. Nie wolno go przekraczać. Samochodem z nieważnymi tablicami nie wolno poruszać się po drogach publicznych.

 2. Czy na pojazd sprowadzony ze Szwajcarii można wykupić OC krótkoterminowe?

  OC krótkoterminowe można wykupić na pojazdy sprowadzone z zagranicy. Jednak warto pamiętać, że jeżeli sprowadziłeś pojazd na lawecie, nie możesz wykupić OC, bo i tak nie możesz poruszać się po drodze samochodem bez tablic. Natomiast, jeżeli wróciłeś na wyjazdowych tablicach, to musiałeś kupić tam także ubezpieczenie.

 3. Kiedy należy opłacić cło?

  Cło trzeba opłacić, jeżeli samochód nie jest wyprodukowany w Unii Europejskiej. Trzeba więc sprawdzić, gdzie był wyprodukowany samochód, który sprowadzasz ze Szwajcarii. W tym przypadku może okazać się, że jest on produkcji szwajcarskiej, czyli spoza UE.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny