Sprzedałeś samochód, który był objęte polisą AC? Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie to –  jak w przypadku OC – przeszło na kupującego? Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz poniżej. Dowiedz się, jak wygląda zwrot składki AC po sprzedaży auta.

Ubezpieczenie AC należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych, co oznacza, że to Ty jako właściciel pojazdu, decydujesz czy taka polisa Ci się przyda. Z tego względu ubezpieczenie AC nie przechodzi automatycznie na kolejnego właściciela samochodu, a jego dotychczasowy posiadacz może liczyć na zwrot części opłaconej składki.

Sprzedaż samochodu a zwrot składki AC

Informacji o sytuacjach, w których następuje rozwiązanie zawartej umowy o ubezpieczenie AC, powinieneś szukać w OWU. Przykładowo InterRisk w OWU zamieścił zapis, zgodnie z którym umowa rozwiązuje się z dniem przeniesienia prawa własności pojazdu przez ubezpieczającego (właściciela pojazdu) na inną osobę. Jednocześnie InterRisk jako jedno z nielicznych towarzystw ubezpieczeniowych na rynku dopuszcza możliwość przeniesienia praw z umowy ubezpieczenia na kupującego, zastrzegając przy tym, że musi wyrazić na to zgodę.

Aby otrzymać zwrot składki AC za niewykorzystany okres ochrony, będziesz musiał złożyć wniosek o wypłatę tych środków.

Wyrejestrowanie pojazdu a zwrot składki AC

Na zwrot składki AC za niewykorzystany okres ochrony możesz liczyć również w przypadku wyrejestrowania pojazdu. Jest ono skutkiem m.in. kradzieży pojazdu czy przekazania go do kasacji.

W OWU ubezpieczenia AC oferowanego przez AXA Direct widnieje zapis, zgodnie z którym zwrot składki OC ma miejsce m.in.:

  • z chwilą wyrejestrowania pojazdu,
  • z chwilą utraty lub całkowitego zniszczenia ubezpieczonego pojazdu,
  • z dniem wypłaty odszkodowania za kradzież pojazdu lub szkodę całkowitą.

Odstąpienie od umowy a zwrot składki AC

Podpisałeś umowę o ubezpieczenie AC na okres dłuższy niż 6 miesięcy, a po kilku dniach znalazłeś korzystniejszą ofertę? Jeżeli od zakupienia polisy nie minęło 30 dni, możesz odstąpić od umowy. W takiej sytuacji również masz prawo do zwrotu składki za okres, przez który nie korzystałeś z ochrony.

O prawie do odstąpienia od umowy powinien poinformować Cię ubezpieczyciel. Przykładowo Link4 w OWU zamieścił następujący zapis: „Jeśli jesteś konsumentem, a najpóźniej w chwili zawarcia Umowy nie poinformujemy Cię o tym prawie, na odstąpienie od Umowy masz 30 dni od dnia, w którym się o nim dowiesz”. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, czasu na odstąpienie od umowy będziesz miał mniej, bo zaledwie 7 dni.

Zobacz także:
Tanie ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie autocasco

Wypowiedzenie umowy o ubezpieczenie AC zawartej kanałem direct a zwrot składki

Towarzystwa ubezpieczeniowe już od dawna proponują zmotoryzowanym klientom zakup ubezpieczenia AC poprzez rozmowę telefoniczną z konsultantem lub przez internet. Po zakupie polisy AC kanałem direct również masz aż 30 dni na odstąpienie od umowy.

Aby wypowiedzieć umowę o ubezpieczenie AC zawartą przez telefon lub internet, nie musisz podawać powodu – wystarczy, że sporządzisz pismo, w którym poinformujesz towarzystwo ubezpieczeniowe o swojej decyzji.( w artykule „Wypowiedzenie OC” znajdziesz instrukcje krok po kroku jak to zrobić)

Zwrot składki AC nie odbywa się automatycznie

Za niewykorzystany okres ochrony możesz otrzymać zwrot składki, ale wypłata nie odbywa się automatycznie – towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają złożenia wniosku. Wielu ubezpieczycieli (np. Uniqa) publikuje na swoich stronach internetowych wzór wniosku o zwrot składki. Możesz również samodzielnie sporządzić takie pismo. Pamiętaj, aby jego w treści znalazły się:

  • Twoje dane osobowe i kontaktowe,
  • numer polisy,
  • informacja z jakiego tytułu ubiegasz się o wypłatę środków (np. sprzedaż pojazdu),
  • rachunek bankowy, na który ma zostać dokonany zwrot.

Jeżeli sprzedałeś pojazd, we wniosku powinieneś zamieścić dane nabywcy. Do przygotowanego dokumentu dołącz również załączniki, czyli np. kserokopię zawartej z nabywcą pojazdu umowy czy potwierdzenie z urzędu świadczące o wyrejestrowaniu pojazdu.Dokumentów do towarzystwa ubezpieczeniowego nie musisz dostarczać osobiście ani za pośrednictwem poczty – większość ubezpieczycieli dopuszcza przesłanie wniosku drogą elektroniczną.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
DarekT
4 lat temu

Dwa miesiące temu sprzedałem samochód, na który wykupiłem w PandaUbezpieczenia ubezpieczenie autocasco. Polisa wygasała dopiero za 6 miesięcy. Złożyłem wymagane dokumenty i w niespełna miesiąc otrzymałem zwrot składki AC na moje konto.

Ela
2 lat temu

Nie mam dobrych wspomnien… mnie oszukał ubezpieczyciel Kubiak z Gostynia Wlkp., twierdzil ze zglosil w ubezpieczalni moja sprzedaz pojazdu a mnie zwodzil, Ergo Hesita uznala, ze moge zloyzc skarge na pana Kubiaka 😉 Koniec koncow.. za dobre pol roku AC nie otrzymalismy zwrotu.. Uwazajcie na nieuczciwych ubezpieczycieli

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny