Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC nałożony jest na wszystkich właścicieli zarejestrowanych w Polsce pojazdów. To właśnie dzięki niemu poszkodowani w kolizjach i wypadkach mogą liczyć na likwidację szkody finansowaną przez ubezpieczyciela. A jak wypłata odszkodowania z OC wygląda w praktyce?
Na parkingu pod hipermarketem moje auto zarysował kierowca innego samochodu. Spisaliśmy na miejscu oświadczenie i zgłosiłam sprawę do ubezpieczyciela. Czekam już tydzień, ale wciąż nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. Kiedy mogę spodziewać się wypłaty odszkodowania? – pyta poszkodowana w kolizji parkingowej Ewa.
Kto wypłaci odszkodowanie?
Jeszcze do niedawna ze zgłoszeniem szkody i wszystkimi dokumentami ubezpieczony musiał zgłosić się nie do towarzystwa w którym sam wykupił polisę, ale do ubezpieczyciela sprawcy. To z jego polisy wypłacane jest odszkodowanie. Obecnie większość towarzystw oferuje w ramach ubezpieczenia OC usługę BLS, czyli bezpośrednią likwidację szkody. Oznacza to, że poszkodowany ma prawo załatwić wszystkie formalności ze swoim ubezpieczycielem, który następnie zwróci się do towarzystwa sprawcy o zwrot poniesionych kosztów.
Co powinien zawierać wniosek o likwidacje szkody?
Aby ubezpieczyciel jak najszybciej rozpatrzył wniosek o likwidację szkody należy złożyć pełną dokumentację, zawierającą:
- dane uczestników zdarzenia (imię, nazwisko, pesel) oraz numer polisy sprawcy,
- numery rejestracyjne pojazdów, które brały udział w zdarzeniu,
- oświadczenie z miejsca zdarzenia wraz ze wskazaniem sprawcy,
- zeznania świadków (jeśli są),
- ew. zdjęcia z miejsca zdarzenia,
- ew. notatka policyjna z miejsca zdarzenia
Jeśli Twoje towarzystwo nie oferuje BLS, szkodę należy zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy.
Poczekaj na rzeczoznawcę
Po zgłoszeniu szkody do towarzystwa należy poczekać na kontakt rzeczoznawcy, który dokona oględzin uszkodzonego auta, a następnie wyceni szkody. Do tego czasu wstrzymaj się z wszelkimi naprawami auta we własnym zakresie. Jeśli ubezpieczyciel zastanie auto w lepszym stanie niż w momencie wypadku, może ustalić niższą kwotę odszkodowania. Po wizycie rzeczoznawcy skontaktuje się z Tobą towarzystwo i przedstawi gotowy kosztorys. Pamiętaj, że masz prawo ubiegać się o naprawę auta częściami oryginalnymi. Ubezpieczyciel może zlikwidować szkodę przy użyciu zamienników tylko jeśli właściciel samochodu wyrazi na to zgodę lub jeśli w momencie zdarzenia pod maską samochodu nie było oryginalnych części.
A może uproszczona likwidacja szkody?
W przypadku najmniejszych szkód (zarysowań i innych delikatnych uszkodzeń) towarzystwo może zastosować tzw. uproszczoną likwidację szkody. Wymaga ona mniejszej ilości dokumentów i z reguły odbywa się bez wizyty rzeczoznawcy. Szkoda może zostać wyceniona np. na podstawie zdjęć sporządzonych na miejscu zdarzenia. Na wypłatę odszkodowania również czeka się zdecydowanie krócej (z reguły do dwóch tygodni). Aby dowiedzieć się, czy możesz skorzystać z uproszczonej likwidacji szkody i jakich dokładnie formalności należy dokonać, warto skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem.
Przeczytaj także:
Wypowiedzenie umowy OC
Zielona karta
Sposób naprawy samochodu
Jako poszkodowany w zdarzeniu masz także możliwość wyboru sposobu, w jaki zostanie zlikwidowana szkoda. Istnieją dwie metody:
- kosztorysowa – odszkodowanie w formie gotówkowej na podstawie sporządzonego wcześniej kosztorysu,
- warsztat – odszkodowanie w formie bezgotówkowej. Poszkodowany oddaje auto do warsztatu, a jego właściciel rozlicza się za naprawę bezpośrednio z ubezpieczycielem.
Nie można jednoznacznie stwierdzić, która metoda likwidacji szkody jest lepsza. Metodę kosztorysową wybierają najczęściej klienci, którzy mają możliwość naprawy auta w zaprzyjaźnionym warsztacie, taniej niż w innym miejscu. Na metodą warsztatową decydują się głównie kierowcy, którzy obawiają się zaniżonego odszkodowania.
Ile czasu ma ubezpieczyciel?
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych towarzystwo ma 30 dni na wypłatę odszkodowania od daty zgłoszenia szkody. Termin ten może ulec wydłużeniu do max. 90 dni, jeśli sprawa jest wyjątkowo skomplikowana i występuje wiele wątpliwości. Jeszcze dłużej na odszkodowanie możesz czekać, jeśli nikt nie przyznaje się do winy, a ustalenia przyczyn zdarzenia dokonywane jest na drodze sądowej. W takiej sytuacji, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie dopiero po zakończonym postępowaniu.
Szukasz taniego i idealnie dopasowanego OC do Twojego auta? Sprawdź nasz internetowy kalkulator OC online i zacznij oszczędzać!