oc-na-raty
15 września 2017 (aktualizacja 8 listopada 2019)
[Głosów:261    Średnia:4.4/5]

Polacy chętnie kupują na raty. Co ciekawe, tendencja ta dotyczy już nie tylko produktów takich jak sprzęt AGD, ale przenosi się na inne płaszczyzny, np. ubezpieczeniową. Wiele towarzystw wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kierowców i oferuje im zakup obowiązkowego OC w ratach. Tylko czy rzeczywiście OC na raty to korzystniejsza opcja niż jednorazowy zakup polisy?

Dlaczego ubezpieczenie OC na raty jest wygodne?

Zakup OC na raty  jest dla klientów po prostu wygodny. Z jednej strony nie muszą wydawać jednorazowo większej kwoty pieniędzy, z drugiej nawet jeśli zapomną o opłaceniu kolejnej raty, ubezpieczyciel ma obowiązek kontynuować ochronę. Część osób uważa, że płacąc ratalnie, płaci mniej. Przynajmniej w teorii. Sprawdziliśmy bowiem, jakie warunki sprzedaży ratalnej w praktyce oferują towarzystwa ubezpieczeniowe.

OC na raty – komu opłaca się sprzedaż ratalna?

Na pewno nie ubezpieczycielowi. Większość towarzystw oczywiście posiada ofertę ubezpieczeń OC na raty, ale zdecydowanie chętniej sprzedają polisy, notując płatność jednorazową. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest bardzo prosta. Dla ubezpieczyciela klient decydujący się na zakup ratalny, to po prostu spore ryzyko finansowe. Powiedzmy, że klient zdecydował się na zakup OC z rozbiciem płatności na 4 raty. Pierwszą zapłacił w terminie, ale pieniądze za kolejną nie wpłynęły. Klient sporo się spóźnia, ubezpieczyciel w tym czasie nie zarabia. Czy w związku tym ochrona ubezpieczeniowa przestaje działać? Nie. Zakład ubezpieczeń zobowiązany jest ustawowo do świadczenia ochrony także w takiej sytuacji. Co więcej, towarzystwo nie ma prawa wypowiedzieć umowy OC klientowi spóźniającemu się z opłacaniem kolejnych rat, przed zakończeniem umowy ubezpieczenia.

Dlaczego więc ubezpieczyciele w ogóle oferują rozbicie składki OC na raty? Również ta odpowiedź jest dość prosta. Takie są oczekiwania klientów. Ubezpieczyciele podejmują więc ryzyko, liczą, że nierzetelnych klientów będzie zdecydowanie mniej niż terminowo opłacających kolejne raty.

Czy raty są korzystne dla kierowców?

No dobrze – wiemy już, jak sytuacja wygląda z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego. Zajmijmy się więc najbardziej zainteresowanymi, czyli właścicielami aut. Rozbicie składki OC na raty może wydawać się im bardzo atrakcyjne, szczególnie porównując ratę do jednorazowej ceny OC. Pozostaje tylko pytanie, ile faktycznie zapłaci kierowca? Każde towarzystwo podchodzi do kwestii prowizji za sprzedaż ratalną indywidualnie więc trzeba porównać kilka różnych ofert.

Zestawiliśmy proponowane przez różne towarzystwa oferty OC na raty. Pod lupę wzięliśmy młodego (20-letniego) kierowcę, posiadającego prawo jazdy od roku. To właśnie młodzi kierowcy należą do grupy osób najbardziej zainteresowanych rozbiciem składki na kilka części, gdyż ubezpieczyciele proponują im najwyższe stawki za ubezpieczenie OC. Jednorazowa płatność często przekracza ich możliwości finansowe.

W tabeli zostały przedstawione najniższe ceny ubezpieczenia OC dla 20-letniego kierowcy z Andrychowa, posiadającego Volkswagena Golfa z 2006 r, z silnikiem benzynowym 1,4.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Rodzaj

ubezpieczenie

Składka

(płatność jednorazowa)

Ilość rat

Wysokość raty

Całkowita cena ratalna

MTU OC+ASS+NNW

1955 zł

2

4

1086 zł

624,5 zł

2172 zł

2498 zł

AXA Direct OC+ASS

2129 zł

2

1218 zł

2436 zł

You Can Drive OC+ASS

2362 zł

2

4

1270 zł

660 zł

2540 zł

2640 zł

AVIVA OC+ASS

2866 zł

2

1678 zł

3356 zł

Link4 OC+ASS

3352,71 zł

2

4

1927,29 zł

1089,11 zł

3854,57 zł

4356,42 zł

 

To, że cena ubezpieczenia OC może różnić się znacznie w poszczególnych towarzystwach, nie jest tajemnicą. Na podstawie powyższej tabeli można jednak zauważyć, że tendencja ta jest równie widoczna w przypadku zakupu polisy na raty. Gdyby nasz młody kierowca nie porównał ofert różnych ubezpieczycieli, za jedną ratę mógłby zapłacić niemal tyle, ile w innych wynosi całkowita cena polisy.

OC na raty – czy warto kupić?

W tym temacie niestety trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od możliwości finansowych właściciela auta. Całkowita cena polisy rozdzielonej na raty, zawsze będzie wyższa niż w przypadku płatności jednorazowej. Analizując jednak wysokość obecnych cen OC, łatwo zauważyć, że nie wszyscy kierowcy mogą pozwolić sobie na jednorazowy wydatek. Jak więc wybrać najlepsze ubezpieczenie na raty? Przeanalizować oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Powyższe zestawienie stanowi jedynie przykład, jednak świetnie obrazuje możliwą rozbieżność cen. Aby nie przepłacić za polisę, warto dokonać analizy kosztów – nie tylko tych tu i teraz, ale również całościowych.

Zobacz też:

Samochód zastępczy z OC – co musisz wiedzieć?
Sprzedaż samochodu a OC

Aleksandra Stefanska
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
UrszulaSebastian Ulatowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sebastian Ulatowski
Gość
Sebastian Ulatowski

a ja mam pytanie, czy jezeli sam sobie rozbije na raty platnosc np polowe w pierwszym miesiacu, polowe w drugim miesiacu, czy ubezpieczyciel moze mnie obciazyc dodatkowymi kosztami ?
Pozdrawiam,
Sebastian Ulatowski

Urszula
Gość
Urszula

Można się zastanowić nad wynajęciem samochodu, unikniemy wtedy kosztów ubezpieczenia OC i AC , serwisy samochodu leżą po stronie wypożyczalni, od kilku miesięcy korzystam z wypożyczonego samochodu jest to świetne rozwiązanie, ja korzystam z wypożyczalni samochodów Best-Rent w Warszawie , wynajem poszedł szybko , bez zbędnych formalności

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00