oc-na-raty
15 września 2017 (aktualizacja 26 listopada 2019)
[Głosów:261    Średnia:4.4/5]

Polacy chętnie kupują na raty. Co ciekawe, tendencja ta dotyczy już nie tylko produktów takich jak sprzęt AGD, ale przenosi się na inne płaszczyzny, np. ubezpieczeniową. Wiele towarzystw wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kierowców i oferuje im zakup obowiązkowego OC w ratach. Tylko czy rzeczywiście OC na raty to korzystniejsza opcja niż jednorazowy zakup polisy?

OC na raty – to warto wiedzieć

 

  1. Większość towarzystw zgadza się na rozbicie składki OC tylko na dwie raty. Znacznie trudniej znaleźć ubezpieczyciela, który rozdzieli płatność na cztery części lub na opłaty miesięczne.
  2. Ubezpieczyciele pobierają prowizję za sprzedaż ratalną w wysokości od kilku do nawet kilkudziesięciu procent.
  3. Podczas poszukiwań najtańszej polisy na raty warto sprawdzić oferty kilku najtańszych ubezpieczycieli. Nie zawsze firma, która proponuje tanie OC płatne jednorazowo będzie miała atrakcyjną ofertę sprzedaży ratalnej.
  4. Zakup OC na raty może być bardzo korzystny w przypadku osób, które planują w najbliższym czasie sprzedaż auta. Po takiej transakcji obowiązek opłaty kolejnych części składki przechodzi na nabywcę pojazdu.

 

Zakup OC na raty  jest dla klientów wygodny. Z jednej strony nie muszą wydawać jednorazowo większej kwoty pieniędzy, z drugiej nawet jeśli zapomną o opłaceniu kolejnej raty, ubezpieczyciel ma obowiązek kontynuować ochronę. Część osób uważa, że płacąc ratalnie, płaci mniej. Przynajmniej w teorii. Sprawdziliśmy bowiem, jakie warunki sprzedaży ratalnej w praktyce oferują towarzystwa ubezpieczeniowe.

Czy sprzedaż OC ratalna jest opłacalna?

Większość towarzystw posiada ofertę ubezpieczeń OC na raty, ale zdecydowanie chętniej sprzedają polisy, notując płatność jednorazową. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest bardzo prosta. Dla ubezpieczyciela klient decydujący się na zakup ratalny, to po prostu spore ryzyko finansowe.

Powiedzmy, że klient zdecydował się na zakup OC z rozbiciem płatności na 4 raty. Pierwszą zapłacił w terminie, ale pieniądze za kolejną nie wpłynęły. Klient sporo się spóźnia, ubezpieczyciel w tym czasie nie zarabia. Czy w związku tym ochrona ubezpieczeniowa przestaje działać? Nie. Zakład ubezpieczeń zobowiązany jest ustawowo do świadczenia ochrony także w takiej sytuacji. Co więcej, towarzystwo nie ma prawa wypowiedzieć umowy OC klientowi spóźniającemu się z opłacaniem kolejnych rat, przed zakończeniem umowy ubezpieczenia.

Dlaczego więc ubezpieczyciele w ogóle oferują rozbicie składki OC na raty? Również ta odpowiedź jest dość prosta. Takie są oczekiwania klientów. Ubezpieczyciele podejmują więc ryzyko, licząc, że nierzetelnych klientów będzie zdecydowanie mniej niż terminowo opłacających kolejne raty.

Na ile rat można podzielić składkę OC?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych proponuje swoim klientom podział składki OC na dwie raty, płatne co pół roku. Znacznie trudniej znaleźć ubezpieczyciela, który zgodzi się na rozbicie opłaty OC na 4 raty (zazwyczaj tylko przy droższych polisach). Oferta ze spłatą składki w miesięcznych ratach jest natomiast prawdziwą rzadkością.

Czy raty są korzystne dla kierowców?

Wiemy już, jak sytuacja wygląda z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego. Zajmijmy się więc najbardziej zainteresowanymi, czyli właścicielami aut. Rozbicie składki OC na raty może wydawać się im bardzo atrakcyjne, szczególnie porównując ratę do jednorazowej ceny OC. Jednak, aby nie przepłacić za polisę, powinni oni dokonać analizy kosztów – nie tylko tych tu i teraz, ale również całościowych.

Warto pamiętać, że każde towarzystwo podchodzi do kwestii prowizji za sprzedaż ratalną indywidualnie. W związku z tym, w jednej firmie dopłacimy do składki (w porównaniu do jednorazowej) kilka procent, a w innej nawet kilkadziesiąt.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Dopuszczalna ilość rat

Dopłata do składki jednorazowej

AXA Direct

2

4

8%

17%

mtu24

2

4

8%

30%

You Can Drive

2

4

12

8%

30%

30%

Benefia

2

4

12,5%

25%

Uniqa

2

15%

Link4

2

4

15%

30%

Allianz Direct

2

15%

Aviva

2

17%

Wiener

2

17%

Proama

2

29%

Generali

2

30%

*oferty aktualne 08.11.2019 r.

Jak znaleźć najtańsze OC na raty?

Warto podkreślić, że powyższe zestawienie nie powinno być jedyną wskazówką dla właściciela pojazdu, który poszukuje najtańszej polisy OC na raty. Skierowanie kroków tylko do przedstawiciela towarzystwa które pobiera najmniejszą prowizję za sprzedaż ratalną, byłoby poważnym błędem.

Jeśli zamierzamy kupić OC na raty, powinniśmy najpierw sprawdzić, kto może nam zaoferować najtańsze ubezpieczenie. Dopiero po wytypowaniu kilku firm możemy przejść do ustalania, na ile rat uda nam się podzielić składkę i jakim to będzie kosztem.
Dlaczego to takie ważne? Oferty OC przedstawione temu samemu kierowcy mogą się różnić o kilkaset a nawet kilka tysięcy złotych. Ważna jest więc cena wyjściowa – im będzie niższa, tym większą mamy szansę na zakup taniej polisy na raty.

Poza tym, ubezpieczyciel, który proponuje najtańsze OC płatne jednorazowo, niekoniecznie posiada najtańszą ofertę po rozbiciu składki na raty. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na przykład poniżej.

Zestawiliśmy proponowane przez różne towarzystwa oferty OC na raty dla przykładowego kierowcy. Pod lupę wzięliśmy 20-latka, posiadającego prawo jazdy od kilku miesięcy, który kupuje swoją pierwszą polisę. Nasz wybór nie był przypadkowy – to właśnie młodzi kierowcy należą do grupy osób najbardziej zainteresowanych rozbiciem składki na kilka części, gdyż ubezpieczyciele proponują im najwyższe stawki za ubezpieczenie OC.

W tabeli zostały przedstawione najniższe ceny ubezpieczenia OC dla 20-letniego kierowcy z Warszawy, posiadającego Forda Galaxy z 2010 r., z silnikiem benzynowym 2,3 l.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Rodzaj

ubezpieczenia

Składka

(płatność jednorazowa)

Ilość rat

Wysokość raty

Całkowita cena ratalna

Uniqa OC+ASS+NNW

2675 zł

2

1538 zł

3076 zł

AXA Direct OC+ASS

2779 zł

2

4

1500,50 zł

812,75 zł

3001 zł

3251 zł

mtu24 OC

2876 zł

2

4

12

1547,50 zł

931,25 zł

310,42 zł

3095 zł

3725 zł

3725 zł

Benefia OC

 3088 zł

2

4

1854 zł

1028,25 zł

3708 zł

4113 zł

Proama OC+ASS+NNW

3343 zł

2

2166 zł

4332 zł

Dlaczego warto porównywać ceny OC?

To, że cena ubezpieczenia OC może różnić się znacznie w poszczególnych towarzystwach, nie jest tajemnicą. Na podstawie powyższej tabeli można jednak zauważyć, że tendencja ta jest równie widoczna w przypadku zakupu polisy na raty. Gdyby nasz młody kierowca nie porównał ofert różnych ubezpieczycieli, za jedną ratę mógłby zapłacić niemal tyle, ile w najtańszym towarzystwie wynosi całkowita cena polisy.

Co z ratami w OC po sprzedaży auta?

Planujesz sprzedać samochód i akurat kończy się okres obowiązywania Twojej polisy OC? Jeśli nie zdążysz znaleźć kupca przed końcem ubezpieczenia, będziesz zobowiązany do zawarcia kolejnej umowy. Wtedy, wprost nieoceniony może okazać się zakup OC na raty. Dlaczego? Ponieważ będziesz zobowiązany do zapłaty tylko tych części składki, których terminy płatności przypadają przed sprzedażą auta.

Przykładowo:

Zawarłeś umowę OC w styczniu i ustaliłeś z ubezpieczycielem, że będziesz opłacał miesięczne raty. Zapłaciłeś pierwszą ratę i po kilku dniach udało Ci się sprzedać samochód. Zgodnie z prawem, drugą i kolejne raty będzie już zobowiązany opłacać nowy właściciel auta. Jest tylko jeden warunek – w ciągu 14 dni powinieneś powiadomić towarzystwo o sprzedaży samochodu.

Uwaga! Niedotrzymanie tego terminu i brak przesłania informacji do ubezpieczyciela, może skutkować koniecznością solidarnego opłacenia kolejnych rat z nabywcą auta lub nawet zapłatą całości składki (w związku z tzw. solidarnością dłużników).

OC na raty – czy warto kupić?

W tym temacie niestety trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od możliwości finansowych właściciela auta. Całkowita cena polisy rozdzielonej na raty, zawsze będzie wyższa niż w przypadku płatności jednorazowej. Analizując jednak wysokość obecnych cen OC, łatwo zauważyć, że nie wszyscy kierowcy mogą pozwolić sobie na jednorazowy wydatek. Jak więc wybrać najlepsze ubezpieczenie na raty? Najlepiej przeanalizować oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych.

Zobacz też:

Samochód zastępczy z OC – co musisz wiedzieć?
Sprzedaż samochodu a OC

Aleksandra Stefanska
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
UrszulaSebastian Ulatowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sebastian Ulatowski
Gość
Sebastian Ulatowski

a ja mam pytanie, czy jezeli sam sobie rozbije na raty platnosc np polowe w pierwszym miesiacu, polowe w drugim miesiacu, czy ubezpieczyciel moze mnie obciazyc dodatkowymi kosztami ?
Pozdrawiam,
Sebastian Ulatowski

Urszula
Gość
Urszula

Można się zastanowić nad wynajęciem samochodu, unikniemy wtedy kosztów ubezpieczenia OC i AC , serwisy samochodu leżą po stronie wypożyczalni, od kilku miesięcy korzystam z wypożyczonego samochodu jest to świetne rozwiązanie, ja korzystam z wypożyczalni samochodów Best-Rent w Warszawie , wynajem poszedł szybko , bez zbędnych formalności

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00