Zniżki za bezszkodową jazdę są kluczowe przy wycenie składki za OC. Bogata i czysta historia może znacząco obniżyć składkę za OC nawet dla młodych, niedoświadczonych kierowców. 

W tym artykule poznasz odpowiedź na pytanie: “Jak sprawdzić, ile mam zniżki OC?”.

Możesz sprawdzić zniżki OC przez Internet

Postępująca digitalizacja przestrzeni społecznej w połączeniu z pandemią Covid-19 przeniosły sporo spraw urzędowych do Internetu. Możliwość ominięcia urzędu to prawdziwe błogosławieństwo.

Na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego znajdziesz taką informację:

“W zaświadczeniu znajdują się informacje o wykupionych polisach OC lub AC, ewentualnych szkodach  oraz wypłaconych odszkodowaniach. Ośrodek Informacji nie gromadzi danych o wysokości przysługujących  zniżek.
UFG udostępnia dane  o przebiegu ubezpieczeń komunikacyjnych  w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej oraz w dwóch wariantach czasowych: za ostatnie 5 lat oraz pełną historię w bazie UFG, czyli od 2004 r. w przypadku ubezpieczenia OC  oraz od 2006 r. dla ubezpieczenia AC”.

Aby pobrać informacje z UFG na temat swojego przebiegu ubezpieczenia, wykonaj następujące kroki. 

Krok 1. Wejdź na stronę UFG i najedź kursorem na kafelek „Baza OC i AC”

UFG Przebieg ubezpieczenia

Krok 2. Zaloguj się w portalu

Po kliknięciu tej opcji formularz każe Ci się zarejestrować lub zalogować, jeśli już masz konto.

UFG rejestracja

Możesz się zalogować za pośrednictwem login.gov.pl.

Krok 3. Wypełnij wniosek

Po zalogowaniu trafisz do zakładki „Moje konto”.

UFG moje konto

Wybierz opcję „Przebieg ubezpieczeń OC i AC„.

Krok 4. Złóż wniosek o zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia OC i AC

Kliknij „Wniosek o udostępnienie informacji o przebiegu ubezpieczeń OC i AC”.

UFG wniosek o udostępnienie informacji o przebiegu ubezpieczenia

To przeniesie Cię do formularza, który należy udostępnić autentycznymi danymi.

UFG wniosek o udostępnienie informacji o przebiegu ubezpieczenia 2

W formularzu możesz wybrać język dokumentu oraz okres, za jaki ma być wydane zaświadczenie.

Wniosek do UFG możesz złożyć także pocztą tradycyjną, wysyłając uzupełniony i podpisany dokument na adres:

ul. Płocka 9/11, 01-231 Warszawa

Ważne! Osobny druk wniosku jest dla osób fizycznych i dla firm.

UFG wyda zaświadczenie w ciągu 15 dni od otrzymania prawidłowo wypełnionego wniosku.

Zdobądź zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego

Każda firma ubezpieczeniowa w Polsce ma obowiązek na wniosek wydać Ci zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego – ZOPUK. 

Wniosek możesz złożyć online, przez formularz, mailowo lub u agenta.

Wniosek o wydanie ZOPUK musi zawierać:

 • Twoje dane – imię, nazwisko, adres zamieszkania i PESEL lub jeśli OC było na firmę: nazwa, adres siedziby i REGON/NIP,
 • dane pojazdu, którego polisa OC dotyczy – marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN,
 • dane kontaktowe – numer telefonu oraz adres e-mail, na który firma ma wysłać zaświadczenie. 

Zaświadczenie ZOPUK p

Idź do agenta ubezpieczeniowego

Agent ubezpieczeniowy podczas wyliczania Twojej składki za OC będzie mieć podgląd Twojej historii ubezpieczeniowej. Wystarczy go spytać o ilość zniżek i liczbę lat bezszkodowego posiadania OC. 

Co robić, jeśli ilość zniżek się nie zgadza?

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek rejestracji umów OC i AC. Każdego roku wysyłają sążniste raporty do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego z dokładną listą wszystkich zawartych polis. Jeżeli tylko zawarliśmy umowę OC, to firma ubezpieczeniowa powinna przekazać jej dane w raporcie. 

Często mają miejsce sytuacje, gdzie przez błąd agenta, literówkę w nazwisku albo niedopatrzenie informacje w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym nie zgadzają się ze stanem faktycznym. Na przykład – masz w domu pięć polis OC, a w UFG figurują tylko trzy. 

Co robić w takiej sytuacji? 

Jeśli masz oryginały polis OC, które w odpowiednim okresie ochrony były ważne, zrób ich skan lub zdjęcie i wyślij do UFG z prośbą o zaliczenie ich na Twoje konto. 

Za co można mieć zwyżkę w OC?

Są sytuacje, gdzie pomimo posiadania zniżek zapłacisz za OC więcej. Te sytuacje mają miejsce wtedy, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie wniosku widzi, że danym pojazdem możesz stwarzać większe ryzyko, niż standardowe.

Wiek i staż za kółkiem

To podstawowe kryterium nakładania zwyżek przez towarzystwa ubezpieczeniowe i główny powód, dla którego młodzi kierowcy, którzy dopiero co zrobili prawo jazdy, płacą za OC tak dużo. 

Niestety, tej zwyżki nie da się obejść – nie przybędzie Ci 7 lat życia ot tak. To trzeba odpokutować i jedyna opcja jest taka, że od 13-14 roku życia będziesz zbierać zniżki, kupując OC np. na przyczepkę lub skuter. 

Ewentualnie weźmiesz swój pierwszy samochód na współwłasność z doświadczonym kierowcą. 

Mandaty i punkty karne

Od 17 czerwca 2022 r. ubezpieczyciele mają dostęp do informacji na temat Twojego zachowania na drodze. W lipcu 2022 r. pierwsze towarzystwa ubezpieczeniowe podpięły się do systemu CEPIK i zaczęły brać pod uwagę nowe informacje przy wyliczaniu składki za OC (sprawdź: Punkty karne a ubezpieczenie OC). 

Jeżeli często przekraczasz prędkość, łapiesz mandaty i punkty, ubezpieczyciele wezmą to pod uwagę podczas obliczania składki za OC. 

Przeznaczenie pojazdu

Gdy auto służy Ci do okazjonalnych przejazdów np. z pracy i do pracy czy od czasu do czasu na zakupy, to nic się nie dzieje. Ale jeśli z uwagi na charakter użytkowania pojazdu będzie on bardziej narażony na spowodowanie szkody, firma ubezpieczeniowa podniesie składkę. 

Zapłacisz więcej za OC, jeżeli pojazd:

 • służy działalności zarobkowej (np. Taxi),
 • bierze udział w wyścigach lub przygotowaniach do wyścigów, 
 • służy nauce jazdy, 
 • jest przedmiotem leasingu lub kredytu, 
 • jest własnością innego podmiotu niż ubezpieczający. 

Podsumowanie:

 • To, ile masz zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy w OC i AC, możesz sprawdzić na stronie UFG, rejestrując się w portalu i wypełniając wniosek.
 • Warto sprawdzić, ile masz zniżek, i porównać to ze stanem faktycznym. Choć towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek raportowania danych z polis OC i AC do UFG, zdarzają się błędy. Tym sposobem je zidentyfikujesz i poprawisz, co może przełożyć się na cenę Twojego kolejnego ubezpieczenia.
 • Wniosek o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia możesz złożyć także u agenta ubezpieczeniowego danego towarzystwa, na stronie internetowej towarzystwa, mailowo lub pocztą na adres firmy ubezpieczeniowej.
 • Poprawnie wypełniony wniosek powinien zawierać dane ubezpieczonego, dane pojazdu, dane firmy i okres, za jaki ma być wydane zaświadczenie.
 • Sprawdzenie zniżek OC jest darmowe niezależnie od metody.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie zniżek OC

 1. Ile kosztuje sprawdzenie, ile mam zniżek w ubezpieczeniu OC?

  Tak, sprawdzenie zniżek za ubezpieczenie OC i AC jest każdorazowo darmowe.

 2. Czy za szkodę z AC stracę zniżki za bezszkodową jazdę w OC?

  Nie. AC i OC to dwa niezależne od siebie ubezpieczenia i jedno nie ma wielkiego wpływu na drugie.

 3. Czy zniżki OC przechodzą na małżonka?

  Tak, ale nie we wszystkich firmach. W niektórych firmach przeniesiesz całość zniżek, w innych część, a w jeszcze innych w ogóle. Aby się tego dokładnie dowiedzieć, spytaj agenta ubezpieczeniowego, z którym będziesz rozmawiać o ubezpieczeniu. Co ciekawe: zniżki przechodzą, ale szkody nie.

 4. Kiedy będę mieć maksymalne zniżki w OC i AC?

  Mówi się, że 5 lat bezszkodowej jazdy to 60% zniżki, ale towarzystwa ubezpieczeniowe stosują wiele różnych dodatkowych zniżek OC i AC, np. za posiadanie pola uprawnego, ubezpieczenia nieruchomości, dla nowej polisy OC czy dla zakupu w pakiecie.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny