Belgia to jeden z najpopularniejszych krajów, jeśli chodzi o import używanych samochodów do Polski. Dowiedz się wszystkiego na temat procedury związanej ze ściągnięciem pojazdu, sprawdź jak go zarejestrować i gdzie ubezpieczyć. Rejestracja samochodu z Belgii nie wcale nie musi być trudna!

W 2022 roku Belgia była trzecim krajem na liście najpopularniejszych kierunków sprowadzania aut do Polski. Więcej pojazdów ściągnęliśmy jedynie z Niemiec oraz Francji.

Jak podaje Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, tylko w zeszłym roku w polskich urzędach zarejestrowano 49 638 belgijskich samochodów – przede wszystkim osobowych.

To pokaźna liczna, która pokazuje jednocześnie, o jak dużej skali mówimy. Planujesz sprowadzić auto z Belgii? Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze jeśli chodzi o ten – tylko pozornie – skomplikowany proces. Sprawdź również, ile zapłacisz ze rejestrację samochodu w naszym kraju i jak ubezpieczyć auto sprowadzone z Belgii.

Czy samochód z Belgii się opłaca?

W powszechnej opinii Belgowie dbają o swoje samochody. Oczywiście każdy egzemplarz należy dokładnie sprawdzić przed sprowadzeniem, ale specjaliści potwierdzają, że auta z Belgii ściągane do Polski są często auta w bardzo dobrym stanie technicznym – zadbane i serwisowane, regularnie poddawane kontrolom.

Co równie ważne, w Belgii każdy pojazd musi mieć dokument Car-pass, w którym odnotowywany jest przebieg auta. Potencjalny nowy właściciel auta z pewnością to doceni.

Nie jest tak, że każdy pojazd z Belgii będzie w stanie idealnym, ale statystycznie jest duża szansa, że jego stan techniczny będzie bardzo dobry. Belgia to również doskonały kraj dla łowców okazji, którzy kupują pojazdy powypadkowe, sprowadzają, a następnie naprawiają je w Polsce. Belgijscy ubezpieczyciele często orzekają szkody całkowite, wypłacając kierowcy odszkodowanie. W wielu wypadkach samochody wcale nie są w aż tak złym stanie i ich naprawa w rzeczywistości jest opłacalna.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w Belgii panuje przekonanie, że kiedy samochód zaczyna się psuć – mowa o drobnych problemach technicznych – to najlepiej go sprzedać i kupić nowy. Dlatego na rynku pojazdów używanych znaleźć można prawdzie perełki.

Wszystko to sprawia, że auto z Belgii może być naprawdę dobrym wyborem dla kierowcy z Polski, który szuka okazji i chce przetestować import samochodów.

Gdzie kupić samochód z Belgii? Tam znajdziesz interesujące oferty!

Najłatwiej kupić auto z Belgii od pośrednika, który zajmuje się handlem używanymi pojazdami. To jednak spore ryzyko, ponieważ można przypadkowo kupić egzemplarz powypadkowy bez świadomości jego statusu. Dużo lepiej spróbować przeprowadzić zakup samochodu z Belgii samodzielnie. Oczywiście wymaga to większego zaangażowania, ale w ostatecznym rozrachunku może być opłacalne.

Jeśli planujesz kupno samochodu z Belgii, koniecznie zapoznaj się z ofertą internetowych serwisów ogłoszeniowych działających w tym kraju. Najczęściej wskazywane są cztery poniższe:

 • www.gocar.be/en (dostępne również w języku angielskim),
 • www.autoscout24.be,
 • www.a12auto.be,
 • www.2dehands.be/autos.

W serwisach możliwe jest zapoznanie się z historią pojazdu, a także – choć nie jest to normą – rozpoczęcie licytacji. Eksperci sugerują jednak skontaktowanie się z właścicielem i rozpoczęcie bezpośrednich negocjacji. Wówczas jest szansa na korzystniejszą ofertę. W Belgii porozumiesz się w językach belgijskim i niderlandzkim, ale wiele osób komunikuje się również po angielsku.

Inną możliwością jest wyjazd do Belgii w celu poszukiwania wymarzonego egzemplarza. Oczywiście to bardziej uciążliwe czasochłonne, ale na pewno pewniejsze rozwiązanie. Warto sprawdzać lokalne ogłoszenia, również prasowe, i umawiać się na oględziny. Możesz też skorzystać z lokalnych giełd samochodowych, na których zwykle panuje spory ruch. Te najpopularniejsze to:

 • Automarkt Brussel, Werkhuizenkaai 22, 1210 Bruksela,
 • Boomsesteenweg 956, 2610 Wilrijk (Antwerpia),
 • Automarkt Gent, Wiedauwkaai 52, 9000 Gent Antwerpia: A12 Automarkt (Gandawa).

Porównaj ceny OC/AC

Jak sprawdzić samochód z Belgii?

Jeśli udało Ci się znaleźć ciekawą ofertę, zanim podejmiesz jakieś kroki, sprawdź pojazd na stronie historiapojazdu.gov.pl. Potrzebować będziesz w tym celu:

 • numeru rejestracyjnego,
 • numeru VIN,
 • daty pierwszej rejestracji.

Jeśli nie dysponujesz takimi informacjami, najlepiej skontaktuj się z właścicielem wybranego używanego samochodu. W serwisie znajdziesz podstawowe dane związane z autem z Belgii – przede wszystkim te dotyczące potencjalnej kradzieży, ale również przebiegu. Być może dzięki temu wstępnie ocenisz, czy sprowadzenie samochodu z zagranicy jest dla Ciebie opłacalne.

Jeśli przeczytałeś opis samochodu, weryfikacja przebiegła pomyślnie i udałeś się do Belgii, nie podpisuj umowy od razu. Skorzystaj z możliwości i sprawdź stan techniczny pojazdu na stacji diagnostycznej. Takie badanie kosztuje około 40 euro. Pozwoli Ci to na kolejny etap weryfikacji stanu auta z z Belgii. Jeśli sam nie jesteś ekspertem, najlepiej jeśli zabierzesz ze sobą zaufanego mechanika.

Wiedz również, że po przeglądzie samochód uzyska Car-pass, który jest dokumentem potwierdzającym aktualny stan techniczny auta (ważny przez 2 miesiące od wystawienia).

Bezpieczny zakup, czyli jakie dokumenty odebrać razem z autem z Belgii?

Pojazd z Belgii może być zadbany i gotowy do jazdy, ale nie powinieneś dać ponieść się emocjom. Kluczowe jest podpisanie umowy kupna-sprzedaży lub otrzymanie faktury, jeśli auto pochodzi z komisu. Kolejnym niezbędnym elementem, o którym koniecznie musisz pamiętać, są dokumenty. Szczególną uwagę warto zwrócić m.in. na książkę serwisową używanego auta. Powinieneś także uzyskać od sprzedającego komplet kluczyków.

Zgodnie z belgijskimi przepisami po zakupie samochodu jego dotychczasowy właściciel powinien wydać Ci konkretne dokumenty. Ich lista prezentuje się następująco:

 • Car-pass;
 • dokument potwierdzający wykonanie badania technicznego,
 • dowód rejestracyjny (Certificat d’immatriculation – fra. / Inschrijvingsbewijs – nid.),
 • książeczka serwisowa,
 • karta pojazdu (opcjonalnie, nie zawsze jest wydawana),
 • Certificate of conformity (dokument wydawany przez producenta potwierdzający, że dany model jest uznawany na terenie Unii Europejskiej; nie zawsze właściciel go posiada, ale warto zapytać).

Jak sprowadzić do Polski samochód z Belgii?

Samochód z Belgii już jest Twój? Teraz kluczowe jest jego przewiezienie. Jak zorganizować transport auta z zagranicy? Masz dwie możliwości:

 • przejazd na lawecie,
 • przyjazd samochodem na kołach.

Jak sprowadzić samochód na lawecie?

W pierwszym wypadku proces jest dużo prostszy, ponieważ – posiadając wszystkie dokumenty z opisanej listy – będziesz mógł po prostu przejechać przez granicę. Warto jednak wiedzieć, że jeśli nie posiadasz własnej lawety, proces może być kosztowny – obecnie to nawet 2500 zł. W przypadku pojazdów uszkodzonych nie będziesz miał jednak innej możliwości.

Jak sprowadzić auto na kołach?

Sprowadzenie auta z Belgii można zrealizować również bez żadnej pomocy. Jeśli stan techniczny samochodu jest bez zarzutu, możesz przejechać nim przez granicę, jednak pod kilkoma warunkami:

 • auto musi zostać wyrejestrowane i mieć tymczasowe tablice rejestracyjne (tzw. wywozowe), za które będziesz musiał zapłacić,
 • powinieneś ubezpieczyć samochód (OC) – przynajmniej czasowo,
 • pod ręką musisz mieć dokument potwierdzający ważne badanie techniczne.
 • Wyrejestrowanie samochodu i inne formalności zrealizujesz w urzędzie City Atrium w Brukseli (Vooruitgangstraat 60).

Rejestracja samochodu z Belgii – krok po kroku

Samochód z Belgii, w świetle polskich przepisów, musi zostać zarejestrowany w ciągu 30 dni od momentu przekroczenia granicy.

W tym celu powinieneś udać się do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Może być to wydział w urzędzie miasta, dzielnicy (w przypadku Warszawy) lub w starostwie powiatu. Jeśli nie zarejestrujesz pojazdu we wskazanym okresie, grozi Ci kara administracyjna (od 200 do 1000 zł).

Aby zarejestrować auto z Belgii, jeszcze przed złożeniem wniosku wykonać musisz następujące kroki:

 • Zapłata podatku akcyzowego – wyliczany jest on na podstawie specyfikacji samochodu, a konkretnie pojemności silnika lub jego rodzaju (w przypadku silników hybrydowych płaci się zwykle mniej niż rejestrując pojazd spalinowy o pojemności silnika powyżej 2000 cm3).
 • Tłumaczenie dokumentów – wybrane dokumenty (umowę kupna-sprzedaży oraz kartę pojazdu) powinieneś zlecić do przełożenia na język polski tłumaczowi przysięgłemu. Ze względu na fakt, że Belgia należy do Unii Europejskiej, zwykle nie trzeba tłumaczyć dowodu rejestracyjnego (chyba że znajdują się w nim dodatkowe adnotacje).
 • Badanie techniczne – samochód z Belgii, jak każdy inny pojazd, który ma poruszać się po polskich drogach, musi mieć ważny przegląd. Jego ustawowa cena to 99 zł dla samochodu osobnego (162 zł, jeśli w pojeździe jest instalacja gazowa).

Wiedząc już, co musisz zrobić po sprowadzeniu samochodu z Belgii, pora zapoznać się z pełną listą dokumentów do rejestracji auta, które będziesz musiał dostarczyć do wydziału komunikacji:

 • wniosek rejestracyjny (do samodzielnego wypełnienia, wzór znajdziesz w Internecie oraz urzędzie),
 • umowa kupna-sprzedaży / faktura,
 • potwierdzenie wniesienia opłaty akcyzowej,
 • potwierdzenie przeprowadzenia badania technicznego,
 • oryginalny (belgijski) dowód rejestracyjny,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne (jeśli ich nie było – zaświadczenie o ich braku),
 • dowód osobisty,
 • dowód dokonania opłat.

Ile kosztuje rejestracja auta z Belgii?

Zastanawiasz się, jakie są koszty rejestracji pojazdu z zagranicy? Rejestracja auta z Belgii – jeśli zdecydowałeś się na zwykłe tablice rejestracyjne – wynosi 161,50 zł. Na wysokość tej opłaty składają się:

 • 80 zł – wydanie tablic rejestracyjnych (1000 zł jeśli wybrałeś indywidualne tablice rejestracyjne),
 • 54 zł – wydanie dowodu rejestracyjnego,
 •  13,50 zł – pozwolenie czasowe,
 • 12,50 zł – nalepka legalizacyjna,
 • 1,50 zł – opłaty ewidencyjne.

Porównaj ceny OC/AC

Ubezpieczenie samochodu z Belgii – gdzie szukać ofert?

Rejestracja samochodu z Belgii za Tobą? Pamiętaj, że każdy nowy pojazd, który pojawia się na polskich drogach, musi zostać ubezpieczony (OC). Szukając sprawdzonych firm ubezpieczeniowych korzystaj z możliwości, jakie daje Internet – porównywarki i kalkulatory OC i AC są niezawodnymi narzędziami, które w łatwy sposób pozwolą Ci na porównanie ofert działających w Polsce ubezpieczycieli. Pamiętaj, żeby zagłębić się w szczegóły – najtańsza oferta wcale nie musi być najlepsza!

Zobacz także: Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

Zobacz, jakie propozycje otrzymał 58-letni właściciel Volvo S90 z 2015 roku, sprowadzonego z Belgii o parametrach: benzyna 2.0, przebieg 220 tys. W ciągu ostatniego roku ma na swoim koncie jedną szkodę.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1245,00 zł rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1410,06 zł rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1545,00 zł rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
3157,00 zł rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
3367,39 zł rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
4094,30 zł rata od 0 zł
mtu24.pl
1245,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1410,06 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1545,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
3157,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
3367,39 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
4094,30 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Podsumowanie:

 • Samochód z Belgii to dobre rozwiązanie dla osób, które szukają zadbanych egzemplarzy. W tym kraju kierowcy dbają o swoje pojazdy, a także korzystają z systemu Car-pass (dokumentują przebieg).
 • Jeśli chcesz sprowadzić dobry egzemplarz, unikaj pośredników. Samodzielne załatwienie sprawy wymaga nieco czasu, ale nie jest przesadnie kłopotliwe.
 • Po sprowadzeniu samochodu pamiętaj, że musisz go zarejestrować – masz na to 30 dni. Zanim udasz się do urzędu, zapoznaj się z listą dokumentów, które musisz przygotować. Pozwoli Ci to na zaoszczędzenie czasu.
 • Zarejestrowany samochód z Belgii, żeby mógł wjechać na polskie drogi, musi być ubezpieczony. Korzystaj z porównywarek i kalkulatorów OC, żeby znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o samochody z Belgii

 1. Ile muszę zapłacić za przerejestrowanie w Polsce samochodu z Belgii?

  Opłata za zarejestrowanie samochodu sprowadzonego z Belgii to 161,50 zł.

 2. Czy muszę zlecić tłumaczenie dokumentów auta z Belgii?

  Niezbędne jest przygotowanie tłumaczenia wybranych dokumentów (zwykle są to umowa kupna-sprzedaży oraz karta pojazdu, czasem dowód rejestracyjny). Dokumenty muszą być przygotowane przez tłumacza przysięgłego.

 3. Ile obecnie wynosi akcyza za samochód z Belgii?

  Stawka podatku akcyzowego jest różna w zależności od rodzaju silnika – 3,1% wartości pojazdu zapłacą osoby sprowadzające auto z silnikiem poniżej 2000 m3, natomiast 18,6% posiadacze pojazdów z silnikiem większym niż 2000 m3. Akcyza za hybrydy waha się od 0 do 9,3% wartości auta.

 4.  Ile mam czasu na wniesienie opłaty akcyzowej za samochód sprowadzony z zagranicy?

  Na wniesienie opłaty akcyzowej masz 30 dni od przekroczenia granicy. Co jednak ważne, w terminie do 14 dni złożyć musisz w urzędzie skarbowym lub przez Internet deklarację AKC-U/S.

Michał Grzybowski

Dziennikarz i redaktor internetowy z wieloletnim doświadczeniem. Od lat zajmuje się tematami związanymi z motoryzacją oraz pozornie zawiłymi kwestiami związanymi z rynkiem ubezpieczeń komunikacyjnych. Wychodzi z założenia, że wszystkie – nawet najbardziej złożone tematy – można wyjaśnić w prosty i przystępny sposób.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny