Ubezpieczenie direct to polisa nabywana w modelu sprzedaży bezpośredniej – przez Internet lub telefon bezpośrednio przez towarzystwo ubezpieczeniowe do klienta. Do kanałów direct należą też porównywarki ubezpieczeń. Obliczenie składki i wybór najkorzystniejszej oferty odbywa się online, a transakcja może zostać sfinalizowana przelewem tradycyjnym, elektronicznym lub przy osobistym odbiorze polisy.
Takie rozwiązanie niesie za sobą określone korzyści, jak niższy koszt, skrócony czas obsługi czy lepsza kontrola nad portfelem klientów, ale ma też wady. W tym artykule opowiemy Ci, jak kupić ubezpieczenie direct, kiedy warto to zrobić i dlaczego.
Dlaczego powstały ubezpieczenia direct?
Ubezpieczenia direct to odpowiedź na potrzeby i problemy zarówno klientów, jak i firm ubezpieczeniowych.
- brak zaufania do agentów ubezpieczeniowych zarówno ze strony ubezpieczonych jak i ubezpieczycieli,
- obniżenie kosztów poprzez eliminację pośrednika,
- niewygodna konieczność dojazdu do placówki,
- długi czas obsługi,
- rozwój kanałów digitalowych.
Pierwszym ubezpieczeniem Direct w Polsce było Link4. Rankomat jako pierwsza firma w Polsce połączyła kilka firm ubezpieczeniowych w jeden kanał direct.
Ubezpieczenie direct – zalety
Jako że ubezpieczenia direct powstały w odpowiedzi na konkretne problemy, rozwiązanie tych problemów to ich największe benefity. Główne zalety ubezpieczeń direct wymieniamy poniżej.
Niższe koszty obsługi i samych ubezpieczeń
Agent ubezpieczeniowy za wystawienie polisy weźmie prowizję. Tę prowizję należy doliczyć do kosztu obsługi polisy, jaki ponosi towarzystwo ubezpieczeniowe.
Możliwość sprzedaży ubezpieczeń bezpośrednio do klientów obniża koszty obsługi.
Możliwość samodzielnego znalezienia najtańszej polisy
Idąc do agenta, jesteś niejako zdany na jego łaskę. Albo znajdzie dobre ubezpieczenie, albo nie. Nigdy tak naprawdę nie wiesz. Jako klient masz prawo nie wiedzieć, jak liczy się składkę za OC czy AC.
Tymczasem podczas porównywania ofert online, np. w porównywarce rankomat.pl, widzisz wszystkie oferty, ich zakres, cenę i to Ty wybierasz interesującą Cię polisę.
Brak konieczności wychodzenia z domu
Szczególnie wyraźnie było to widać podczas pandemii Covid 19. Obostrzenia zmusiły wielu agentów ubezpieczeniowych do poszukiwania nowych rozwiązań i przejścia do kanałów digitalowych. Konieczność wprowadzania nowych rozwiązań zaowocowała wieloma problemami.
Tymczasem firmy oferujące ubezpieczenia direct miały gotowe rozwiązania i procedury, więc można powiedzieć, że w pewien sposób wygrały na pandemii.
Szybkość zrealizowania transakcji
Jeśli policzyć sam dojazd do agenta ubezpieczeniowego,
To wszystko przy założeniu, że akurat nie będzie kolejki, ale jeśli Twój agent ubezpieczeniowy jest dobry w swoim fachu, to będzie kolejka.
A jeśli nie jest dobry – zapraszamy do nas.
Ekologia
Każda polisa ubezpieczeniowa to minimum 3 kartki papieru – oryginał dla klienta, kopia dla agenta i kopia dla towarzystwa ubezpieczeniowego. W Polsce jest obecnie ok. 31 tysięcy agentów ubezpieczeniowych. Jeśli każdy z nich wystawi jedną polisę dziennie, mamy w skali roku prawie 34 miliony kartek. A według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń w 2021 r. w Polsce wystawiono ponad 59 milionów polis.
Tymczasem polisa wystawiona i wysłana przez Internet jest tak samo ważna, a do jej stworzenia wystarczy trochę miejsca w chmurze, a nie drzewo.
Wady zakupu polisy direct
Ubezpieczenia direct oferują wygodę, relatywnie niższy koszt i swobodę wyboru. Zgodnie z odwiecznym marketingowym prawem każda strona interesu dąży od odcięcia pośrednika.
Brak odpowiedzialności
Z ubezpieczeniami direct jest ten problem, że gdy coś pójdzie nie tak, jest błąd w polisie, w danych, pretensje musisz kierować bezpośrednio do firmy ubezpieczeniowej. Rozwiązanie problemu przez internet lub telefon bywa problematyczne i czasochłonne.
Dużo łatwiej takie sprawy załatwia się w biurze u agenta ubezpieczeniowego.
Trudniejszy kontakt i konsultacja
Kiedy dzwonisz lub piszesz maila, musisz poczekać na odpowiedź. Tymczasem człowiek w biurze na zadane pytanie odpowie z marszu. To szczególnie przydatne, kiedy musisz omówić warunki umowy.
Szczególnie będzie to widoczne w przypadku ubezpieczenia AC, gdzie zakres ochrony i oferty ubezpieczenia różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i rodzaju umowy i trzeba o wszystko dopytać. Ogólne warunki ubezpieczenia to kluczowy dokument w tej sytuacji.
Należy jednak mieć na uwadze, że w kanałach online oraz telefonicznych po drugiej stronie też jest pełnoprawny agent ubezpieczeniowy, który również doradzi.
Jak działa ubezpieczenie direct?
Wystarczy skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, wpisać wszystkie potrzebne dane, a następnie wybrać najkorzystniejszą ofertę. Istnieje także możliwość skontaktowania się z telefonicznym konsultantem, który przeprowadzi przez cały proces zakupu polisy. Jeśli klient zdecyduje się na zakup OC online lub ubezpieczenie nieruchomości, dokument zostanie przesłany na jego skrzynkę mailową kilka minut po zakończeniu transakcji.
Czy ubezpieczenie direct jest ważne?
Ubezpieczenie direct jest pełnoprawnym dokumentem, takim samym jak polisa zakupiona w oddziale ubezpieczyciela czy u agenta ubezpieczeniowego. Ubezpieczenie direct jest honorowane przez służby uprawnione do jego kontroli.
Wielu klientów, szczególnie wśród osób ze starszego pokolenia, jest nieufnych wobec Internetu i nie chce załatwiać spraw finansowych online. Internet kojarzy im się z oszustami, kradzieżą danych i hakerami. Nie są też pewni, czy polisa zawarta przez Internet jest ważna. Przecież żeby podpisać umowę, trzeba ją… no właśnie, podpisać. A jak podpisać umowę przez Internet?
Nie ma tutaj jednak powodów do obaw. Według aktualnego stanu prawnego w Polsce umowa zawarta przez Internet lub telefon jest tak samo ważna, jak polisa zawarta z agentem ubezpieczeniowym.
Czy zakup ubezpieczenia direct jest bezpieczny?
Jeśli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia w kalkulatorze internetowym, nie musisz się niczego obawiać. Wszystkie przekazane przez Ciebie dane są w pełni chronione oraz odpowiednio przechowywane. Dostęp mają do nich wyłącznie współpracujący z porównywarką partnerzy, czyli towarzystwa ubezpieczeniowe.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia direct
-
Czy ubezpieczenia direct są lepsze niż stacjonarne?
W tej kwestii nie ma podziału na lepsze czy gorsze, ponieważ wszystko zależy od potrzeb klienta. Gdy klient ma potrzebę fizycznej obecności w biurze i rozmowy z agentem ubezpieczeniowym twarzą w twarz, powinien wybrać ubezpieczenia stacjonarne. Gdy zaś chce ominąć korki albo mieć większy wpływ na proces zakupowy, ubezpieczenia direct powinny być jego wyborem.
-
Jakie ubezpieczenia direct mogę kupić?
Obecnie właściwie wszystkie ubezpieczenia, które są w ofercie agentów stacjonarnych, czyli komunikacyjne (OC, AC, Assistance, NNW), ubezpieczenia domu, podróży, na życie i zdrowie.
-
Jakie są formalności przy ubezpieczeniu direct?
Formalności przy ubezpieczeniu direct są praktycznie takie same jak przy ubezpieczeniu stacjonarnym. Musisz podać dane pozwalające na oszacowanie ryzyka ubezpieczeniowego, co pozwoli na obliczenie składki ubezpieczeniowej. Główną różnicą jest brak papierowej polisy i fizycznego podpisu.