Duża grupa przedsiębiorców korzysta z samochodów dostawczych, czyli aut o wadze do 3,5 tony. Polisy OC, AC czy Assistance dla tych pojazdów można kupić m.in. przez internet, korzystając z zamieszczonej na naszej stronie porównywarki ubezpieczeń OC i AC. Ile można zyskać?

Ubezpieczenie auta ciężarowego do 3,5 t – to warto wiedzieć:

 • Pojazdy ciężarowe do 3,5 t najczęściej są wykorzystywane przez działające na rynku firmy i przedsiębiorców do celów zarobkowych.
 • To, czy firma ubezpieczeniowa potraktuje samochód jako firmowy, zależy m.in. od tego, w jaki sposób pojazd będzie wykorzystywany.
 • Dla pojazdów dostawczych w leasingu firmy leasingowe wymagają najczęściej pełnego pakietu ubezpieczeń (OC, AC, NNW i Assistance).
 • Najwygodniejszym sposobem na znalezienie ubezpieczeń OC, AC, NNW i Assistance jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń online.

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi posiadać ubezpieczenie OC – nie ma znaczenia, czy jest to samochód osobowy czy ciężarowy. Właściciele samochodów dostawczych mogą zakupić obowiązkową polisę OC oraz zapewnić sobie dodatkową ochronę bez wychodzenia z domu. Skorzystanie z porównywarki OC AC to prosta i szybka metoda, by zorientować się w ofertach ubezpieczycieli. To także sposób, by zadbać o ciągłość ubezpieczenia i uchronić się przed wysokimi opłatami karnymi nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jakie pojazdy zalicza się do samochodów ciężarowych do 3,5 t?

W Polsce samochody są przypisywane do danej kategorii zgodnie z załącznikiem nr 2 do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kategoria N została zarezerwowana dla pojazdów samochodowych mających co najmniej cztery koła, które zostały zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków. W obrębie tej kategorii wyróżnia się:

 • pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t – kategoria N1,
 • pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą przekraczającą 3,5 t, ale nieprzekraczającą 12 t – kategoria N2,
 • pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą przekraczającą 12 t – kategoria N3.

Dla większości właścicieli pojazdów ciężarowych do 3,5 t podziały stosowane w ustawie Prawo o ruchu drogowym nie mają jednak większego znaczenia – dla nich znacznie ważniejsze są przepisy prawa podatkowego. Ustawa o VAT jasno precyzuje, kiedy pojazd można zaliczyć do pojazdów ciężarowych i tym samym uwzględnić jego zakup w kosztach firmowych.

Samochód ciężarowy do 3,5 t – do celów własnych czy firmowych?

Pojazdy dostosowane do przewozu ładunków najczęściej są wykorzystywane przez firmy, choć bywają sytuacje, kiedy przedsiębiorca z pewnych względów nie wprowadza ich do ewidencji środków trwałych. Sam fakt, że pojazd jest wykorzystywany przez firmę nie oznacza też, że również firma ubezpieczeniowa będzie go traktować jako samochód firmowy.

Ubezpieczyciele kierują się innymi przesłankami niż urzędnicy skarbowi. Aby firma ubezpieczeniowa uznała samochód za pojazd firmowy, musi on być:

 • użytkowany zarobkowo – samochód jest narzędziem, które pozwala przedsiębiorcy zarabiać,
 • wykorzystywany zarówno przez właściciela firmy, jak i jego pracowników,
 • zarejestrowany na firmę lub przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą – stosowny wpis musi znajdować się w dowodzie rejestracyjnym.

Przed zakupem ubezpieczenia koniecznie należy podać dokładne dane, w tym określić, jak (prywatnie czy w celach zarobkowych) będzie wykorzystywany pojazd. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z wypłatą odszkodowania czy to z polisy OC, czy też dodatkowych ubezpieczeń.

Jeśli posiadasz samochód firmowy, ale korzystasz z niego tylko prywatnie, polisę możesz kupić za pośrednictwem naszego kalkulatora OC i AC.

Ile kosztują polisy OC i AC dla aut ciężarowych?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają jednolitego cennika – każdy klient jest traktowany indywidualnie. Wysokość składki ubezpieczenia OC czy AC zależy od kilku czynników, w tym m.in. od typu pojazdu, jego przebiegu czy pojemności silnika.

Na jaki koszt trzeba się przygotować, kupując ubezpieczenie OC lub AC dla samochodu ciężarowego do 3,5 t?

Postanowiliśmy to sprawdzić, wykorzystując do tego nasz kalkulator OC AC. Przyjęliśmy, że chcemy zakupić pakiet polis OC i AC dla pojazdu Citroen Jumper z 2019 r. (diesel, poj. silnika 2179 cm3). Pojazd jest zarejestrowany na jednoosobową działalność gospodarczą i jest wyposażony w zabezpieczenia antykradzieżowe (immobilizer, blokada skrzyni biegów, alarm i monitoring GPS). Z auta korzystać będzie jeden kierowca (główny, właściciel firmy), który ma ponad 30-letnie doświadczenie za kierownicą i wypracował maksymalne zniżki. Na co dzień pojazd będzie poruszał się po łódzkich drogach (wykorzystywany tylko na dojazdy do pracy i w celach prywatnych).

Oto wybrane propozycje firm ubezpieczeniowych:

 • 2 575 zł od Link4 – OC, AC (suma ubezpieczenia 67 000, kosztorysowy sposób likwidacji szkody, wysokość udziału własnego – 500 zł), NNW i Assistance
 • 3 240 zł od mtu24.pl – OC, AC Mini (suma ubezpieczenia 70 487 zł), NNW i Assistance,
 • 4 423 zł od Allianz – OC, AC (suma ubezpieczenia 69 359 zł, warsztatowy sposób likwidacji szkody, naprawa na częściach oryginalnych, wysokość udziału własnego – 0 zł) , NNW i Assistance,
 • 7 508 zł od Uniqa – OC, AC (suma ubezpieczenia 66 947 zł, warsztatowy sposób likwidacji szkody, naprawa na częściach oryginalnych, wysokość udziału własnego – 500 zł) , NNW i Assistance.

Dlaczego polisy dla samochodów ciężarowych do 3,5 t są droższe niż dla samochodów osobowych?

Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę ryzyko wystąpienia szkody. Jest ono tym wyższe, im więcej kilometrów pojazd pokonuje. Samochody firmowe najczęściej są w trasie przez większość dnia. To z kolei powoduje, że ryzyko kolizji czy wypadku z udziałem takiego pojazdu jest wyższe.

Ubezpieczenie auta ciężarowego w leasingu – co trzeba wiedzieć?

Wśród przedsiębiorców bardzo popularny jest leasing pojazdów. Głównym powodem są korzyści na gruncie podatkowym. Ponieważ jednak przez okres trwania umowy leasingowej to leasingodawca pozostaje właścicielem samochodu, to on ma ostateczne słowo w kwestii jego ubezpieczenia. Najczęściej firmy leasingowe wymagają od swoich klientów pełnego ubezpieczenia, czyli nabycia polis OC, AC, NNW i Assistance.

Leasingodawcy najczęściej współpracują z wybranymi firmami ubezpieczeniowymi, ale to nie przeszkoda, by klient samodzielnie dobrał polisy. Pomóc może w tym kalkulator online OC AC dostępny na naszej stronie. Większość firm leasingowych dopuszcza możliwość ubezpieczenia pojazdu w firmie wskazanej przez klienta, przy czym zakres AC nie może być okrojony – najczęściej wymagane jest pełne ubezpieczenie, w ramach którego w razie wypadku będzie możliwa naprawa w autoryzowanym warsztacie.

Polisa dla pojazdu dostawczego do 3,5 t przez Internet – to się opłaca

Ubezpieczenie dla pojazdu ciężarowego do 3,5 t można zakupić przez internet – wystarczy wypełnić formularz zamieszczony na naszej stronie internetowej. Przekazane dane będą podstawą do wyliczenia składki ubezpieczeniowej. Dlaczego warto to zrobić? Właściciel pojazdu może w ten sposób sporo zaoszczędzić. Wystarczy spojrzeć na wskazany przykład – między najtańszą a najdroższą polisą jest prawie 5 000 zł różnicy! Dzięki możliwości porównania zakresu ubezpieczenia AC, właściciel samochodu ciężarowego do 3,5 t może także dostosować polisę do swoich potrzeb.

Zakup polisy dla pojazdu dostawczego przez Internet jest wygodny. Składkę można opłacić przelewem, a umowa wraz z potwierdzeniem zawarcia polisy zostaje wysłana na adres mailowy podany przez klienta. Dla przedsiębiorców to podwójny zysk – zarówno zaoszczędzone pieniądze, jak i czas mogą przeznaczyć na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny