Zapewne każdy kierowca przynajmniej raz usłyszał nazwę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub skrót UFG. Niewielu jednak wie co to w ogóle za instytucja i czym dokładnie się zajmuje. Tymczasem warto poznać bliżej UFG – nie tylko dlatego, że trafia do niego część każdej składki wpłaconej za OC, ale ze względu na pomoc, jaką niesie on poszkodowanym w wypadkach.
- Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
- Skąd UFG ma fundusze na wypłaty odszkodowań?
- Jak działa UFG i jak zwrócić się do niego o pomoc?
- Kiedy Fundusz wypłaca odszkodowanie? Co z uszkodzonym w kolizji samochodem?
- Jak uzyskać dane z UFG o ubezpieczeniu samochodu
- Jak sprawdzić ważność polisy OC w bazie UFG?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to nie tylko baza OC – warto wiedzieć
- UFG wypłaca poszkodowanym w zdarzeniach drogowych odszkodowania, jeśli sprawca nie posiadał ważnej polisy OC.
- W 2020 r. UFG za brak ważnego OC może nałożyć na właściciela auta osobowego karę do 5200 zł.
- UFG pokryje koszty uszkodzonego auta, ale tylko jeśli poszkodowany właściciel będzie hospitalizowany dłużej niż 14 dni.
- W bazie UFG można sprawdzić ważność ubezpieczenia OC pojazdu.
Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, której podstawowym zadaniem jest wypłata odszkodowań dla osób, które ucierpiały w wyniku wypadku drogowego, gdy jego sprawca nie był ubezpieczony lub nie został ustalony. UFG zajmuje się także kontrolą spełnienia obowiązku zakupu ubezpieczenia OC przez każdego posiadacza samochodu zarejestrowanego w Polsce. Kiedy UFG wykryje brak polisy lub przerwę w ochronie, nakłada i egzekwuje odpowiednią karę finansową od właściciela pojazdu.
Wykonaj kalkulację OC/AC w kalkulatorze ubezpieczeniowym w 3 minuty!
Skąd UFG ma fundusze na wypłaty odszkodowań?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny działa w oparciu o zapisy ustawy z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Członkami UFG są wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, działające na terenie Polski na podstawie odpowiednich przepisów i sprzedające polisy OC.
Od każdej opłaconej składki ochrony obowiązkowej około 0,7% jej wartości przekazywane jest na konto Funduszu. Dodatkowo do UFG wpływają kary za brak ubezpieczenia OC, co pomaga instytucji gromadzić odpowiedni kapitał, potrzebny na wypłaty odszkodowań.
Jak działa UFG i jak zwrócić się do niego o pomoc?
Gdy w wyniku wypadku zostaje poszkodowana jakaś osoba, należy jej się odszkodowanie. Zazwyczaj jest ono wypłacane z OC sprawcy, ale jeśli ten nie ma takowej polisy lub jeśli osoba, która spowodowała zdarzenie uciekła i nie można jej ustalić, wypłatą należnego zadośćuczynienia zajmuje się właśnie UFG.
Roszczenie można zgłosić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeń, które w swojej ofercie posiada obowiązkowe OC. Nie może ono odmówić przyjęcia takiego zgłoszenia. Podczas weryfikacji szkody ubezpieczyciel informuje dokładnie o tym jakie dokumenty będą potrzebne, aby precyzyjnie ustalić wysokość odszkodowania. Przeprowadza on też całe postępowanie dotyczące stanu faktycznego wypadku i zasadności wypłaty. Komplet dokumentów zostaje wysłany do UFG. Po pozytywnej weryfikacji następuje wypłata odszkodowania.
Kiedy Fundusz wypłaca odszkodowanie? Co z uszkodzonym w kolizji samochodem?
UFG nie działa jak towarzystwa. Na pierwszym miejscu jest przede wszystkim człowiek, dlatego w pierwszej kolejności Fundusz zajmuje się odszkodowaniem dla poszkodowanych osób. Jeśli zaś chodzi o samochody, to sprawy wyglądają już zgoła inaczej. UFG pokryje koszty uszkodzonego auta, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy poszkodowany właściciel będzie hospitalizowany dłużej niż 14 dni. W przypadku, gdy osoba pokrzywdzona nie została nawet ranna (czyli mamy do czynienia nie z wypadkiem, ale z kolizją), pojazd będzie musiała naprawiać we własnym zakresie.
Zobacz też:
Wypowiedzenie OC – jak to zrobić?
BLS – bezpośrednia likwidacja szkody
Jak uzyskać dane z UFG o ubezpieczeniu samochodu
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny już od kilku lat gromadzi informacje na temat OC pojazdów i ich właścicieli. Wszyscy ubezpieczyciele oferujący polisy OC są zobowiązani do tego, aby do UFG przesyłać podstawowe informacje na temat pojazdów, ich właścicieli oraz wykupionej ochrony odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu UFG może na bieżąco śledzić historię ubezpieczeniową każdego pojazdu.
Z bazy Funduszu mogą korzystać także kierowcy. Po podaniu numeru rejestracyjnego pojazdu system poda informacje w jakim towarzystwie zawarta jest polisa OC i jaki jest jej numer. Przy kolizji lub wypadku zawsze warto upewnić się, czy sprawca zdarzenia posiada obowiązkową ochronę.
Jak sprawdzić ważność polisy OC w bazie UFG?
Aby sprawdzić ważność ubezpieczenia OC w bazie UFG, należy na stronie internetowej ufg.pl wejść do zakładki „sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Następnie wystarczy wypełnić formularz, w którym należy podać następujące dane:
- nr VIN pojazdu, czyli nr nadwozia. Możesz go znaleźć na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego w pozycji E, a także po wewnętrznej stronie przedniej ściany samochodu obok drzwi,
- nr rejestracyjny pojazdu, który można znaleźć na tablicy rejestracyjnej samochodu bądź na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego w pozycji A,
- datę pierwszej rejestracji pojazdu, którą można znaleźć na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego w pozycji B.
Po podaniu powyższych danych, należy wpisać kod zabezpieczający z obrazka. Następne zostaniesz przekierowany na kolejną stronę, na której znajdziesz podstawowe informacje na temat pojazdu oraz ważności ubezpieczenia OC w dniu, w którym je sprawdzasz. Możesz również pobrać raport.
Niestety dane dostępne w UFG o ważności ubezpieczenia OC samochodu są aktualne tylko w dniu, w którym je sprawdzasz. Czasami zachodzi więc możliwość, że system wyświetli informację o braku ważnej polisy, a auto w rzeczywistości ma aktualną polisę. Jest to możliwe, ponieważ zdarzają się opóźnienia w wymianie danych między ubezpieczycielami a UFG. Aby mieć całkowitą pewność, warto jednocześnie sprawdzić ważność ubezpieczenia OC również bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym.
Informacje w bazie UFG możesz sprawdzić nie tylko na ekranie komputera, lecz także na smartfonie przy użyciu aplikacji mobilnej „UFG Na wypadek”. Dzięki niej w razie wypadku lub kolizji drogowej, możesz sprawdzić informacje o ważności ubezpieczenia OC sprawcy bezpośrednio na miejscu zdarzenia.
W UFG można również sprawdzić informacje o szkodach, które zostały zgłoszone w ramach ubezpieczenia OC pojazdu w ciągu ostatnich 5 lat. Jednak ta funkcjonalność jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników, więc musisz założyć konto. Dane o szkodach mogą być przydatne, jeśli np. chcesz kupić nową polisę, a zapomniałeś w ilu stłuczkach brałeś udział w kilku ubiegłych latach. Po zalogowaniu możesz to ustalić w kilka minut.
Podsumowując
UFG to ważna instytucja, która nie tylko dba o to, aby żadna poszkodowana w wyniku wypadku osoba nie została bez odszkodowania, ale i by wszyscy właściciele pojazdów wypełniali nałożone na nich obowiązki i co roku ubezpieczali swoje samochody.