Wymiana tablic rejestracyjnych nie jest już w większości przypadków konieczna. To spora zmiana, ponieważ dotąd przerejestrowanie samochodu wiązało się ze zmianą tablic – te przypisane były do miejsca zamieszkania kierowcy. Co dokładnie się zmieniło w kwestii tablic rejestracyjnych? Sprawdziliśmy.

Wymiana tablic rejestracyjnych była przez długi czas konieczna. Po tablicach można było rozpoznać, skąd pochodzi kierowca. Konsekwencją przerejestrowania samochodu było otrzymanie dowodu rejestracyjnego z nazwiskiem nowego właściciela oraz tablic przypisanych do jego miejsca zamieszkania.

Od 31 stycznia 2022 roku zmiana tablic rejestracyjnych nie jest wymagana, a kupujący auto może zatrzymać dotychczasowe numery rejestracyjne. Jest jednak kilka wyjątków od tej reguły – wymiana tablic jest konieczna, jeśli są zniszczone, nieczytelne lub nie spełniają unijnych wymogów.

Co zmieniło się w obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych?

W 2022 roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdów. Tym samym zezwolono na pozostawienie dotychczasowych tablic rejestracyjnych niezależnie od tego, czy nowy kierowca mieszka w tym samym powiecie co poprzednik, czy w innym.

Sytuacja ta dotyczy samochodów używanych, zarejestrowanych na terenie Polski. Zmiany te oznaczają dla kierowców oszczędności i wygodę koszt rejestracji zmniejszy się o 80 zł (cena zakupu nowych tablic rejestracyjnych).

Nowe przepisy wprowadziła ustawa zmieniająca ustawę Prawo o ruchu drogowym oraz niektóre inne ustawy.

Porównaj ceny OC i AC

Wymiana tablic rejestracyjnych najważniejsze zasady

Przede wszystkim należy podkreślić, że nowe przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych dają kierowcom możliwości, ale nie obligują ich. Oznacza to, że właściciel samochodu ma wybór – wymienia tablice lub pozostawia dotychczasowe. Prawo to dotyczy również indywidualnych tablic rejestracyjnych poprzedniego posiadacza pojazdu.

Tablice rejestracyjne nie muszą zostać wymienione, jeśli są czytelne, w dobrym stanie i zgodne z obowiązującym w Unii Europejskiej wzorem.

Brak obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych nie oznacza, że nowy właściciel może zrezygnować z rejestracji pojazdu. Przepisy wyraźnie wskazują, że należy ją przeprowadzić w ciągu 30 dni od momentu nabycia samochodu.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Rejestrację pojazdu przeprowadza wydział komunikacji właściwy dla miejsca zamieszkania nowego właściciela. Musi on zjawić się w urzędzie z kompletem dokumentów:

 • wypełnionym wnioskiem,
 • dotychczasowym dowodem rejestracyjnym,
 • tablicami,
 • kartą pojazdu,
 • dowodem własności (umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny).

Na rejestrację urząd ma 30 dni. Najczęściej nowy dowód rejestracyjny wydany jest już po 10-14 dniach.

Co zrobić, aby zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne?

Chcesz zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu? Nic prostszego! Wystarczy złożyć wniosek o rejestrację samochodu bez zmiany tablic. Nowe tablice rejestracyjne nie zostaną w tym przypadku wydane, a organ rejestrujący dokona jedynie legalizacji tych dotychczasowych.

Ważne! Decydując się na pozostawienie dotychczasowych tablic rejestracyjnych, właściciel oszczędza pieniądze, ale i minimalizuje formalności.

Jeśli chcesz zostawić stare tablice rejestracyjne, musisz pamiętać o kilku ważnych szczegółach:

 • tablice muszą być w dobrym stanie – nie mogą być zagięte, nieczytelne, z dodatkowymi napisami;
 • tablice rejestracyjne należy przynieść do urzędu, ponieważ zostaną on zalegalizowane; pojawi się na nich specjalna nalepka legalizacyjna;
 • tablice, które mają pozostać muszą mieć odpowiedni wiek – czarne tablice rejestracyjne z flagą Polski, zamiast Unii muszą zostać bezwzględnie zastąpione tablicami w nowym wzorze.

Ciekawe! Jeśli zostawiasz stare tablice, nie otrzymasz tymczasowego dowodu rejestracyjnego. W dotychczasowym dokumencie pojawi się adnotacja o rejestracji i oczekiwaniu na nowy dowód.

Bark obowiązku wymiany tablic to nie brak obowiązku rejestracji pojazdu!

Nabycie pojazdu, nowego lub używanego, wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności – jedną z nich jest rejestracja pojazdu w wydziale komunikacji. Nabywca ma na to 30 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Pierwsza rejestracja oraz przerejestrowanie auta to obowiązek, o którym kierowca musi pamiętać. Nie ma znaczenia, czy będzie miał zamiar wymieniać tablice rejestracyjne, czy też postanowi korzystać z dotychczasowych numerów rejestracyjnych.

Ważne! Rejestracja pojazdu to procedura, której celem jest dopuszczenie pojazdu do ruchu po drogach publicznych. Celem przerejestrowania jest również aktualizacja danych.

Nabywca samochodu musi stawić się w wydziale komunikacji z niezbędnymi dokumentami, aby przerejestrować auto, w przeciwnym razie grozi mu kara finansowa.

Grzywna za nieprzerejestrowanie pojazdu obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku i wynosi 500 zł za opóźnienie powyżej 30 dni oraz 1000 zł, jeśli kierowca nie zgłosi się do urzędu w ciągu 180 dni.

Zobacz więcej: Ile kosztuje rejestracja auta? Sprawdź, ile zapłacisz

Kiedy trzeba obowiązkowo wymienić tablice rejestracyjne?

Udając się do wydziału komunikacji, musisz wiedzieć, czy będziesz wymieniać tablice rejestracyjne, czy pozostaniesz przy dotychczasowych. O decyzji należy poinformować urzędnika podczas składania wniosku o rejestrację.

Nabywca pojazdu musi zdawać sobie sprawę, że nie zawsze będzie mógł korzystać z dotychczasowego numeru rejestracyjnego, bywają bowiem sytuacje, w których wymiana tablicy rejestracyjnej będzie konieczna gdy jest zniszczona, nieczytelna, niewłaściwie oznaczona.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Kiedy stare tablice nie spełnią swojego zadania i wymagają trwałego zdemontowania? Konieczna jest wymiana tablicy rejestracyjnej uszkodzonej, nieczytelnej, porysowanej.

Pamiętaj, że tablice umożliwiają identyfikację pojazdu, dlatego muszą być w dobrym stanie!

Rejestracja samochodu z zagranicy

O zmianie tablic musi pamiętać każdy, kto sprowadza samochód z zagranicy. Każdy pojazd musi zostać zarejestrowany i oznaczony zgodnie z wymogami obowiązującymi w naszym kraju. Auto spoza Polski otrzyma odpowiednio oznaczone tablice samochodowe, zostanie też wprowadzone do polskiej ewidencji pojazdów.

Zniszczenie lub trwałe zabrudzenie tablic

Zmiany tablic wymaga się również w przypadku, gdy są one zniszczone, zabrudzone, nieczytelne. Wszystkie oznaczenia muszą być dobrze widoczne, powinny umożliwiać identyfikację pojazdu. Tablica rejestracyjna to znak rozpoznawczy samochodu, dlatego obowiązkiem kierowcy jest troska o jej stan.

Brak dostosowania do unijnych standardów

Wymiana tablic rejestracyjnych dotyczy też właścicieli pojazdów ze starymi oznaczeniami, np. czarnymi tablicami rejestracyjnymi. Kierowców obowiązuje wzór zgodny z unijnymi standardami – tablice niespełniające wymogów muszą być wymienione na nowe.

Wymiana tablic rejestracyjnych a przeprowadzka

Obowiązujące przepisy mówią, że nie trzeba wymieniać tablic rejestracyjnych po zmianie adresu zamieszania. Jedynym obowiązkiem właściciela pojazdu jest aktualizacja danych w dowodzie rejestracyjnym. Czy wymienić tablice rejestracyjne, czy też pozostawić stare to już indywidualna decyzja posiadacza samochodu.

Wcześniejsze przepisy zakładały zmianę tablic po przeprowadzce do innego powiatu (jeśli zbywca i nabywca samochodu mieszkali w tym samym powiecie, tablice mogły pozostać te same). Dziś w kwestii tej panuje dowolność. To nie tylko wygoda dla kierowców, ale też oszczędności.

Czy brak obowiązku wymiany tablic pomaga kierowcom?

Czy brak obowiązku zmiany tablic może kierowcom pomóc? Na pewno zostawia w ich kieszeni 80 zł, tyle bowiem kosztują nowe tablice rejestracyjne. Co ciekawe, właściciel pojazdu ma też możliwość pozostawić sobie indywidualne tablice rejestracyjne poprzednika – jeśli tylko takie mu odpowiadają. To z kolei pozwala zaoszczędzić już 1000 zł!

Co do samej procedury rejestracji samochodu, wygląda ona identycznie właściciel samochodu musi stawić się w wydziale komunikacji z wypełnionym wnioskiem i kompletem dokumentów. Niezbędne będzie potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia OC, dowód własności, dokument tożsamości, dotychczasowy dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, a także potwierdzenie dokonania opłaty ewidencyjnej.

Jedyna różnica polega na tym, że w przypadku pozostawienia starych tablic, kierowca nie otrzyma pozwolenia czasowego. Wydanie dowodu rejestracyjnego następuje zazwyczaj w ciągu 10-14 dni.

Dla niektórych osób minusem pozostawienia starych tablic jest pewna niezgodność – oznaczenie regionu nie odpowiada rzeczywistemu miejscu rejestracji samochodu. Po zakupie auta warto się zastanowić, czy jest to do zaakceptowania, czy stanowi problem.

Zmiana tablicy rejestracyjnej a ubezpieczenie OC

O zmianie tablicy rejestracyjnej nie musisz informować ubezpieczyciela, jednak powinien on mieć świadomość, że samochód zmienił właściciela. Fakt ten może oznaczać rekalkulację składki, czyli jej ponowne przeliczenie.

Dlaczego? Na wysokość ceny polisy OC wpływa wiele czynników, również miejsce zamieszkania kierowcy. Zazwyczaj w mniejszych miastach koszt zakupu obowiązkowego ubezpieczenia jest niższy niż w dużych metropoliach. Oczywiście TU uwzględni także:

 • wiek i doświadczenie kierowcy,
 • rodzaj i pojemność silnika pojazdu.

Wszystko to ma znaczenie i wpływa na ofertę towarzystwa. Zmiana miejsca zamieszkania, a także zmiana właściciela samochodu może oznaczać wyższą lub niższą składkę na OC.

Ważne! Nowy właściciel może kontynuuować polisę poprzednika. Ubezpieczenie to nie odnowi się automatycznie, dlatego kierowca musi pilnować terminu!

Nabywca samochodu może też wypowiedzieć OC i wykupić nowe ubezpieczenie w innej firmie. Aby znaleźć atrakcyjną ofertę, może skorzystać z porównywarki internetowej. Kalkulator OC i AC pozwala szybko porównać propozycje wielu TU. Wystarczy podać kilka najważniejszych informacji na temat pojazdu i danych dotyczących kierowcy.

Porównaj ceny OC i AC

Brak obowiązku kupowania nowych tablic to ułatwienie i oszczędność. Część kierowców decyduje się pozostać przy starych tablicach i ograniczyć koszty i formalności.

Jeśli jednak chcesz dopasować oznaczenia do twojego miejsca zamieszkania, masz taką możliwość. Za 80 zł otrzymasz nowe numery rejestracyjne. Trzeba jednak pamiętać, że bywają sytuacje, gdy musisz wymienić tablice rejestracyjne – to ich zniszczenie, nieczytelność i niezgodność z obowiązującym wzorem.

 1. Od 31 stycznia 2022 roku nie ma obowiązku wymiany tablic na nowe – ułatwienie to dotyczy właścicieli samochodów zarejestrowanych w Polsce.
 2. Tablice należy bezwzględnie wymienić w przypadku ich uszkodzenia, zniszczenia, a także jeśli nie są zgodne z obowiązującym wzorem.
 3. Zmiana tablic rejestracyjnych wiąże się z opłatą w wysokości 80 zł.
 4. Po zakupie auta warto zgłosić się do ubezpieczyciela, aby sprawdzić, czy polisa jest ważna, opłacona w całości. W niektórych przypadkach TU decyduje o rekalkulacji składki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wymianę tablic rejestracyjnych

 1. Czy nowe tablice rejestracyjne są obowiązkowe po zakupie używanego samochodu?

  Nie, od 2022 roku nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych. Właściciel może pozostawić dotychczasowy numer rejestracyjny lub zdecydować się na nowy.

 2. Ile kosztuje wymiana tablic rejestracyjnych na nowe?

  Standardowe tablice rejestracyjne to koszt 80 zł.

 3. Czy ubezpieczenie OC jest ważne po zmianie tablice rejestracyjnych samochodu?

  Tak, ubezpieczenie OC jest ważne po zmianie tablic rejestracyjnych, jeśli nowy właściciel samochodu nie wypowiedział ubezpieczenia. Musi jednak pilnować terminu, ponieważ polisa nie przedłuży się automatycznie. Fakt zakupu auta należy też zgłosić do firmy ubezpieczeniowej.

 4. Jakie dokumenty należy przygotować przed wymianą tablic?

  Wymiana tablic związana jest z procedurą rejestracji pojazdu. Konieczny jest wypełniony poprawnie wniosek o rejestrację samochodu, potwierdzenie własności pojazdu, polisa OC, dotychczasowy dowód rejestracyjny oraz tablice. Należy również mieć przy sobie dowód tożsamości oraz dołączyć do dokumentów potwierdzenie opłat ewidencyjnych.

 5. Gdzie można wyrobić nowe tablice rejestracyjne?

  Po nowe tablice należy zgłosić się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania kierowcy.

Agnieszka Wawrzaszek

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny