W założeniu działa to tak: stłuczka, wskazanie winnego i naprawa samochodu z OC sprawcy. Jak jednak wiadomo, praktyka pozostawia wiele do życzenia, a odmowa wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela jest na porządku dziennym. Jeśli i tobie odmówiono zadośćuczynienia, nie martw się na zapas, bo to jeszcze nie oznacza, że nic nie dostaniesz. O swoje będziesz jednak musiał trochę powalczyć.

Szanowny Panie, nic Pan nie dostanie

W wielkim skrócie właśnie tak będzie brzmieć list, który możesz dostać od ubezpieczyciela sprawcy. Powody odmowy mogą być najróżniejsze, tak więc nie warto ich przytaczać. Jeśli jesteś pewien swoich racji, nie poddawaj się. Po Twojej stronie stoi kilka instytucji, które chętnie pomogą Ci porozumieć się z towarzystwem i będą walczyć o wypłatę tego, co Ci się prawnie należy.

odwolanie pisemne

Odwołanie od odmowy wypłaty odszkodowania z OC

Przede wszystkim najpierw powinieneś odwołać się od decyzji towarzystwa (szczegółowe informacje jak to zrobić znajdziesz w artykule pt.: „Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela„), wystosowując do niego odpowiednie pismo. Musisz tam zawrzeć informację o tym, że nie zgadzasz się z decyzją, podać swoje argumenty i czekać na odpowiedź. Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w sierpniu zeszłego roku, towarzystwo ma 30 dni, aby wysłać do Ciebie swoją odpowiedź. Jeśli tego nie zrobi, oznacza to, że uwzględnia Twoje odwołanie i przyznaje Ci rację. Jeżeli ponownie otrzymasz odmowę wypłaty odszkodowania, należy pójść krok dalej.

Rzecznik Finansowy

W sytuacji, gdy towarzystwo sprawcy nadal obstaje przy tym, że zadośćuczynienie Ci się nie należy, a Ty wysłałeś już kilka odwołań, czas poprosić o wsparcie Rzecznika Finansowego (dawniej Rzecznika Ubezpieczonych). Jest to instytucja, która ma chronić klientów rynku finansowego, w tym też osoby ubezpieczone przed niewłaściwym, niekorzystnym i bezprawnym działaniem instytucji finansowych. Trochę to skomplikowane, ale mówiąc krótko, jeśli zawarłeś umowę np. z bankiem lub ubezpieczycielem i uważasz, że dana firma mówiąc kolokwialnie: chce się wykpić ze swoich powinności, to możesz poprosić o pomoc Rzecznika Finansowego. To swojego rodzaju mediator, który zapozna się obiektywnie ze sprawą i jeśli uzna że racja jest po Twojej stronie, będzie starał się wpłynąć na ubezpieczyciela.

Zobacz też: BLS, Zielona Karta, Opłata OC po terminie

Z roku na rok Rzecznik Finansowy coraz skuteczniej walczy o prawa ubezpieczonych, jednak musisz pamiętać o tym, że nie może on zmusić towarzystwa do zmiany decyzji. Ma on narzędzia w postaci nakładania kar finansowych na towarzystwo, które nie wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków, ale niczego nie może nakazać.

głośna kłótnia

Mediacja

Kolejnym krokiem będzie więc prośba do Rzecznika Finansowego, aby zajął się mediacją między tobą, a towarzystwem, które nie chce wypłacić Ci odszkodowania. Dużym atutem jest na pewno to, że ubezpieczyciel nie może odmówić stawienia się na tego typu spotkanie i musi wysłać swojego przedstawiciela. Jeśli chcesz spróbować załatwić sprawę w ten sposób, będziesz musiał wnieść opłatę w wysokości 50 zł oraz wyczerpać wszelkie inne drogi porozumienia (dwie powyższe). Jeśli i to nie poskutkuje, pozostaje Ci droga sądowa.

Mediacja w tego typu konfliktach nie jest domeną jedynie Rzecznika Finansowego. Również Komisja Nadzoru Finansowego posiada odpowiednie instytucje. Są to Sąd Polubowny przy KNF oraz Centrum Mediacji przy tym sądzie. Dzięki nim również możesz spróbować dogadać się jeszcze z towarzystwem, które jest Ci winne odszkodowanie. Warto jednak abyś wiedział, że w przypadku tych instytucji ubezpieczyciel musi zgodzić się na arbitraż lub mediację.

„Przed sąd bracie idziesz”

Pozwanie ubezpieczyciela do sądu jest już ostatecznością, ale nie bój się tego kroku. Jeśli Rzecznik Finansowy był po Twojej stronie, wszystko będzie o wiele prostsze. Nie obawiaj się też o koszty całego postępowania, bo twój prawnik z pewnością uwzględni je w ramach wnioskowanego świadczenia. Jeśli chcesz uzyskać należne Ci odszkodowanie, przede wszystkim musisz znaleźć odpowiednią kancelarię, która specjalizuje się w tego typu sprawach. Następnie umawiasz się na spotkanie, które najczęściej jest darmowe, aby prawnik mógł zapoznać się z całą sprawą. Nie zapomnij zabrać ze sobą wszystkich posiadanych dokumentów zarówno od ubezpieczyciela, jak i Rzecznika Finansowego.

Sprawy tego typu bardzo często da się załatwić po myśli osoby poszkodowanej. Wszystko nie obciąży też twojego budżetu, bowiem prawnik wniesie do sądu pozew o tak wysokie odszkodowanie, aby pokryło ono twoje roszczenia i opłatę za jego usługi. Kiedy już zdecydujesz się na ten krok, nie pozostaje Ci nic innego, jak czekać na wyrok sądu.

Skarga do KNF

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) oprócz prób rozwiązania konfliktu między Tobą a ubezpieczycielem ma również możliwość nałożenia kary finansowej na firmę, która nie wywiązuje się ze swoich obowiązków lub próbuje się od nich wykręcić. Odmowa wypłaty należnego odszkodowania bez poważnego powodu, również podlega karze. Odpowiednią skargę możesz przesłać za pośrednictwem tradycyjnej poczty, e-maila lub też zanieść osobiście do siedziby KNF – więcej szczegółów znajdziesz na stronie instytucji.
Komisja rozpatrzy pismo i jeśli uzna, że towarzystwo rzeczywiście działa niezgodnie z prawem i nie wypełnia swoich obowiązków, zostanie na nie nałożona odpowiednio wysoka kara.

Jak więc widzisz, oficjalne pismo z odmową wypłaty odszkodowania nie jest ostateczne. Dlatego też, jeśli uważasz, że odszkodowanie Ci się należy, nie czekaj tylko działaj i walcz o swoje. Masz wielu sprzymierzeńców.

Powinien Cię zainteresować również artykuł pt.; „Odwołanie od kary za brak OC – kiedy i jak złożyć?

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paulina Tokarczyk
7 lat temu

U mnie firma nie wywiązała się z obowiązków w stosunku do mnie w kwestii wypłacenia pieniędzy. Przesuwali termin w nieskończoność, a ja tam chodziłam, dzwoniłam, ciągle się przypominałam i nic nie mogłam wskórać. Dopiero prawnik rozwiązał sytuacje. Skorzystałam z pomocy kancelarii jwc, szybko załatwili sprawę o wiele szybciej niż ja próbowałam to zrobić sama.

Janek1989
7 lat temu

Ja też korzystałam z usług kancelarii odszkodowawczej, bo inaczej to byśmy sobie tylko pomarzyli o pieniążkach. Ludzie są naprawde źli, czlowiek w wypadku traci zdrowie, jest w dołku fizycznym i psychicznym, a taki ubezpieczyciel nie widzi problemu, twierdzi, że stan zdrowia się nie pogorszył od tego sprzed wypadku. Ja byłam wykonczona i już chciałam rezygnować, iśc i zapomnieć, ale koleżanka namówila mnie na firmę ADVOCO. No i nie spodziewalam się takich rezultatów. Wywalczyli o polowe więcej niz smiałam marzyć. Są dobzi ludzi jednak na tym świecie!

Joanna Walczak
7 lat temu

Nie tylko z OC sprawcy nie chcą płacić, ciężko nawet jak się ma ubezpieczenie NNW, no przecież nieszczęśliwy wypadek to nieszczęśliwy wypadek, co tu dużo mówić ;/ Oparzyłam się w pracy, nie mogłam pracować, a stwierdzili, że mogłam uważać!!! Na szczęście znalazłam ****Reklama**** niewiele bo niewiele w sumie tego odszkodowania było, ale zawsze coś

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny