opłata OC po terminie
14 czerwca 2018 (aktualizacja 10 października 2018)
[Głosów:235    Średnia:4.2/5]

Brak wpłaty kolejnej raty za ubezpieczenie komunikacyjne nie musi oznaczać wielkich kłopotów, jeśli jak najszybciej uregulujesz zaległości. Nie bez znaczenia pozostaje jednak kwestia, jakiej polisy dotyczy zaległa wpłata.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia oraz ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych precyzyjnie określają, jakie działania podejmie ubezpieczyciel, jeśli klient nie opłaci kolejnej raty ubezpieczenia komunikacyjnego. A te różnią się w zależności od rodzaju polisy. O ile opóźnienie zapłaty w przypadku ubezpieczenia OC nie wpłynie na obowiązywanie ochrony, to w przypadku Autocasco może skutkować nawet zerwaniem umowy przez towarzystwo.

Brak kolejnej raty OC

Ubezpieczenie samochodu, a właściwie jego zakres, regulowany jest ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ustawa określa również warunki, na których ubezpieczyciel obejmuje ochroną swojego klienta. A te wskazują, że nawet w przypadku nieopłacenia kolejnej raty za OC, ubezpieczyciel ma obowiązek chronić ubezpieczonego. Jeśli więc w trakcie roku polisowego (12 miesięcy od momentu podpisania umowy), kierowca spowoduje kolizję lub wypadek, to towarzystwo wypłaci poszkodowanym należne odszkodowanie. Stanie się tak nawet, jeśli ubezpieczony opłaci tylko jedną ratę. Nie oznacza to jednak, że nieterminowemu klientowi nie grożą żadne konsekwencje.

Jeśli do końca trwania umowy nie ureguluje on zaległości, to umowa nie zostanie przedłużona na kolejny rok. Dodatkowo nieopłaconą składkę i tak będzie musiał zwrócić, a ubezpieczyciel będzie miał prawo naliczać odsetki od niezapłaconej kwoty. Jeśli mimo ponagleń, ubezpieczony nie dokona płatności, sprawa może ostatecznie zostać skierowana do sądu i poddana egzekucji komorniczej.

Brak kolejnej raty AC

Zasady działania ubezpieczenia Autocasco nie są uregulowane ustawą, co oznacza, że każde towarzystwo może ustalać własne reguły. Dotyczy to zarówno ceny i zakresu polisy, jak i terminu płatności składki lub jej części. Szczegółowe informacje powinny znaleźć się w OWU konkretnej umowy. Większość towarzystw za dzień ustania odpowiedzialności uznaje upływ 7 dni od daty otrzymania wezwania do zapłaty zaległej części składki.

Np. towarzystwo Aviva określa to w następujący sposób:

Jeżeli nie opłacisz drugiej lub kolejnych rat składki w terminie określonym w polisie, wówczas telefonicznie, pocztą elektroniczną, bądź listownie poprosimy Ciebie o zapłatę raty składki w terminie 7 dni od otrzymania od nas powiadomienia wraz z informacją o zagrożeniu ustania odpowiedzialności jeżeli tego nie zrobisz. Jeżeli nie wpłacisz raty składki, nasza odpowiedzialność ustanie z upływem 7 dnia, licząc od daty otrzymania przez Ciebie tego powiadomienia.

Ubezpieczony, który zignoruje wezwania do zapłaty, nie dość, że przestanie być chroniony, to dodatkowo będzie musiał uregulować należność wraz z odsetkami.

Przeczytaj również:
Wyrejestrowanie samochodu – krok po kroku
OC dla młodych kierowców – co zrobić żeby nie przepłacić?

Brak środków na składkę – co robić?

Jeśli masz chwilowe kłopoty finansowe i wiesz, że nie uda Ci się opłacić kolejnej raty składki, koniecznie skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Być może uda się rozłożyć płatność na bardziej dogodne raty. Nigdy nie bagatelizuj wezwań od towarzystwa. Zaległości będziesz musiał w końcu uregulować, a odsetki mogą tylko znaczącą podnieść tę kwotę.

Podsumowanie:

  1. Nieopłacona rata ubezpieczenia OC nie sprawi, że ochrona towarzystwa wygaśnie. Polisa nie zostanie jednak przedłużona, a klient i tak będzie musiał uregulować zaległości.
  2. Nieopłacna rata ubezpieczenia AC może skutkować wypowiedzeniem umowy przez towarzystwo.
  3. Jeśli mimo wezwań klient nie ureguluje płatności kolejnej raty OC lub AC, ubezpieczyciel naliczy odsetki, a sprawę może skierować na drogę sądową.
Aleksandra Stefanska
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Robert Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

Wykupiłem polisę OC w MTU 24. W rozłożeniu na raty. Pierwszą ratę zapłaciłem tego samego dnia. Dzisiaj mija kolejny a na stronie UFG nie ma takiej polisy. Czy ktoś mnie zrobił w konia czy jak?

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00