Brak wpłaty kolejnej raty za ubezpieczenie komunikacyjne nie musi oznaczać wielkich kłopotów, jeśli jak najszybciej uregulujesz zaległości. Nie bez znaczenia pozostaje jednak kwestia, jakiej polisy dotyczy zaległa wpłata.

Opłata OC po terminie – warto wiedzieć

  1. Opóźnienie zapłaty za OC nie wpłynie na obowiązywanie ubezpieczenia auta.
  2. Jeśli wszystkie raty OC nie zostaną opłacone, polisa nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok.
  3. Ubezpieczyciel może skierować sprawę długoterminowo uchylającego się od opłacania składek OC właściciela pojazdu do egzekucji komorniczej.
  4. Opóźnienia płatności za AC może zakończyć się zerwaniem umowy przez ubezpieczyciela.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia oraz ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych precyzyjnie określają, jakie działania podejmie ubezpieczyciel, jeśli klient nie opłaci kolejnej raty ubezpieczenia komunikacyjnego. A te różnią się w zależności od rodzaju polisy. O ile opóźnienie zapłaty w przypadku ubezpieczenia OC nie wpłynie na obowiązywanie ochrony, to w przypadku Autocasco może skutkować nawet zerwaniem umowy przez towarzystwo.

Co oznacza brak kolejnej raty OC?

Ubezpieczenie samochodu, a właściwie jego zakres, regulowany jest ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ustawa określa również warunki, na których ubezpieczyciel obejmuje ochroną swojego klienta. A te wskazują, że nawet w przypadku nieopłacenia kolejnej raty za OC, ubezpieczyciel ma obowiązek chronić ubezpieczonego.

Jeśli więc w trakcie roku polisowego (12 miesięcy od momentu podpisania umowy), kierowca spowoduje kolizję lub wypadek, to towarzystwo wypłaci poszkodowanym należne odszkodowanie. Stanie się tak nawet, jeśli ubezpieczony opłaci tylko jedną ratę. Nie oznacza to jednak, że nieterminowemu klientowi nie grożą żadne konsekwencje.

Jeśli do końca trwania umowy nie ureguluje on zaległości, to umowa nie zostanie przedłużona na kolejny rok. Dodatkowo nieopłaconą składkę i tak będzie musiał zwrócić, a ubezpieczyciel będzie miał prawo naliczać odsetki od niezapłaconej kwoty. Jeśli mimo ponagleń, ubezpieczony nie dokona płatności, sprawa może ostatecznie zostać skierowana do sądu i poddana egzekucji komorniczej.

Za brak przedłużenia OC na kolejny rok może grozić 5200 zł kary

Nieopłacenie nawet jednej, ostatniej raty ubezpieczenia OC pojazdu może być dla kierowcy bardzo dotkliwe finansowo. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie tylko naliczy dodatkowe odsetki, a w razie długotrwałego uchylania się od uregulowania zaległości, skieruje sprawę do egzekucji komorniczej.

Jeśli obowiązkowe ubezpieczenie samochodu nie jest opłacone w całości, ubezpieczyciel nie przedłuży automatycznie polisy na kolejny rok. Oznacza to, że jeżeli właściciel auta nie kupił nowego OC w innej firmie ubezpieczeniowej, to nie zachował ciągłości ubezpieczenia samochodu. Za to grożą wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

W przypadku samochodu osobowego, za brak ubezpieczenia OC tylko do 3 dni, UFG może nałożyć na właściciela karę w wysokości 1040 zł. Jeśli auto nie będzie ubezpieczone powyżej 14 dni, grzywna może wzrosnąć do 5200 zł.

Jeszcze surowsze kary grożą właścicielom samochodów ciężarowych. W ich przypadku za brak ważnego ubezpieczenia OC powyżej 14 dni, UFG może nałożyć grzywnę do 7800 zł.

Kara za brak OC-2020

Jak widać, lepiej opłacać składki w wyznaczonym terminie. Aby obniżyć cenę polisy, warto porównać ze sobą co najmniej kilka ofert różnych ubezpieczycieli w kalkulatorze OC/AC. Dzięki temu na zakupie ubezpieczenia OC możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Brak kolejnej raty AC

Zasady działania ubezpieczenia Autocasco nie są uregulowane ustawą, co oznacza, że każde towarzystwo może ustalać własne reguły. Dotyczy to zarówno ceny i zakresu polisy, jak i terminu płatności składki lub jej części. Szczegółowe informacje powinny znaleźć się w OWU konkretnej umowy. Większość towarzystw za dzień ustania odpowiedzialności uznaje upływ 7 dni od daty otrzymania wezwania do zapłaty zaległej części składki.

Np. towarzystwo Aviva określa to w następujący sposób:

Jeżeli nie opłacisz drugiej lub kolejnych rat składki w terminie określonym w polisie, wówczas telefonicznie, pocztą elektroniczną, bądź listownie poprosimy Ciebie o zapłatę raty składki w terminie 7 dni od otrzymania od nas powiadomienia wraz z informacją o zagrożeniu ustania odpowiedzialności jeżeli tego nie zrobisz. Jeżeli nie wpłacisz raty składki, nasza odpowiedzialność ustanie z upływem 7 dnia, licząc od daty otrzymania przez Ciebie tego powiadomienia.

Ubezpieczony, który zignoruje wezwania do zapłaty, nie dość, że przestanie być chroniony, to dodatkowo będzie musiał uregulować należność wraz z odsetkami.

Przeczytaj również:
Wyrejestrowanie samochodu – krok po kroku
OC dla młodych kierowców – co zrobić żeby nie przepłacić?

Brak środków na składkę – co robić?

Jeśli masz chwilowe kłopoty finansowe i wiesz, że nie uda Ci się opłacić kolejnej raty składki, koniecznie skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Być może uda się rozłożyć płatność na bardziej dogodne raty. Nigdy nie bagatelizuj wezwań od towarzystwa. Zaległości będziesz musiał w końcu uregulować, a odsetki mogą tylko znaczącą podnieść tę kwotę.

Podsumowanie:

  1. Nieopłacona rata ubezpieczenia OC nie sprawi, że ochrona towarzystwa wygaśnie. Polisa nie zostanie jednak przedłużona, a klient i tak będzie musiał uregulować zaległości.
  2. Nieopłacna rata ubezpieczenia AC może skutkować wypowiedzeniem umowy przez towarzystwo.
  3. Jeśli mimo wezwań klient nie ureguluje płatności kolejnej raty OC lub AC, ubezpieczyciel naliczy odsetki, a sprawę może skierować na drogę sądową.
Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
3 lat temu

Wykupiłem polisę OC w MTU 24. W rozłożeniu na raty. Pierwszą ratę zapłaciłem tego samego dnia. Dzisiaj mija kolejny a na stronie UFG nie ma takiej polisy. Czy ktoś mnie zrobił w konia czy jak?

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny