Czasami zachodzi potrzeba skorzystania z samochodu na wynajem. To rozwiązanie jest szczególnie popularne w okresie wakacyjnym. Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy kierowca spowoduje kolizję drogową wypożyczonym autem. Czy można ubezpieczyć samochód na wynajem? Kto porywa koszty likwidacji szkody? W artykule wyjaśniamy jak skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej, kiedy auto należy do wypożyczalni samochodów.

  • Ubezpieczenie samochodu na wynajem w niektórych wypożyczalniach może być obowiązkowym warunkiem do zawarcia umowy najmu. Koszty szkody własnej zwykle zostają przeniesione na najemcę auta.
  • Wynajmowany samochód powinien posiadać polisę OC.
  • Dodatkowe ubezpieczenia zapewniają ochronę przed pokrywaniem szkody z własnej kieszeni. Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie wkładu własnego i skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia od skutków kolizji.
  • Ubezpieczenie samochodu na wynajem w niektórych wypożyczalniach może być obowiązkowym warunkiem do zawarcia umowy najmu. Koszty szkody własnej zwykle zostają przeniesione na najemcę auta.
  • Wynajmowany samochód powinien posiadać polisę OC.
  • Dodatkowe ubezpieczenia zapewniają ochronę przed pokrywaniem szkody z własnej kieszeni. Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie wkładu własnego i skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia od skutków kolizji.
  • Najemca auta zazwyczaj może dokupić inne krótkoterminowe w celu zwiększenia ochrony np. PERS jest analogiczny do ubezpieczenia Assistance, TWP/GT gwarantuje ochronę szyb i opon, a Personal Accident Insurance w przypadku szkody osobowej powinien Ubezpieczenie samochodu na wynajem w niektórych wypożyczalniach może być obowiązkowym warunkiem do zawarcia umowy najmu. Koszty szkody własnej zwykle zostają przeniesione na najemcę auta.

Jakie ubezpieczenia wypożyczalnie wykupują dla aut?

Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC, nie ma znaczenia czy posiadaczem auta jest osoba prywatna, czy firma.  Dlatego wypożyczalnie muszą również zadbać o zakup polisy OC dla swoich pojazdów. Co w praktyce daje to Tobie jako osobie wynajmującej auto? Nie będziesz musiał samodzielnie pokrywać z własnej kieszeni należności za szkody. Wypłaty ubezpieczenia są gwarantowane i wynoszą:

● do 1 050 000 euro w przypadku szkody na mieniu bez względu na liczbę poszkodowanych,
● do 5 210 000 euro w przypadku szkody na osobie, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Są to tak zwane sumy gwarancyjne. Warto pamiętać, że ubezpieczenie jest przypisane do samochodu, a nie osoby, dlatego nawet w przypadku wynajmu będzie obowiązywać. Wypłata ubezpieczenia obowiązuje zawsze, jednak w niektórych przypadkach ubezpieczalnia może ubiegać się o zwrot kosztów od kierującego pojazdem, który spowodował wypadek. Mowa o sytuacjach, w których kierowca:

● spowodował wypadek lub kolizję pod wpływem środków odurzających lub alkoholu,
● zbiegł z miejsca zdarzenia,
● nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdów,
● wszedł w posiadanie pojazdu wskutek przestępstwa.

Szukasz polisy OC dla własnego samochodu? Porównaj oferty kilkunastu ubezpieczycieli online na ubezpieczamy-auto.pl. Kup najtańszą polisę w kilka minut, bez wychodzenia z domu. 

Większość wypożyczalni decyduje się także na ubezpieczenie swoich pojazdów polisami AC, które pozwala na ochronę mienia w przypadku szkód bez udziału sprawcy. Na przykład w wyniku działań warunków atmosferycznych, kradzieży pojazdu czy w sytuacji uszkodzenia samochodu na parkingu. 

AC w wynajmowanym pojeździe – o czym trzeba pamiętać?

Szkody powstałe z winy kierujących bez udziału osób trzecich również bywają bardzo kosztowne i mocno obciążają polisę AC. Wypożyczalnie samochodów starają się unikać ryzyka zwiększania składki na polisie i coraz częściej stawiają swoim klientom twarde warunki najmu. 

Obecnie standardem w wielu wypożyczalniach jest wymóg wykupienia przez klienta udziału własnego. Jest to kwota, która stanowi zabezpieczenie finansowe i pokryje koszty szkód w razie ich wystąpienia. 

Warto przy tym wiedzieć, co obejmuje, a czego nie zawiera ubezpieczenie AC. Bardzo często polisy obejmują m.in. ubezpieczenie bagażu czy sprzętu turystycznego. Z kolei mogą nie zawierać zwrotu kosztów za rzeczy zniszczone z winy kierowcy – dotyczy to tapicerki, zamków czy wnętrza bagażnika.

Warto brać pod uwagę, że wiele wypożyczalni oczekuje deklaracji, że osoba podpisująca umowę będzie jedynym kierowcą. Za kolejnego w takim przypadku obowiązuje dopłata. Jeśli pojazd będzie prowadziła osoba, która nie została wpisana do umowy, wypożyczalnia może ubiegać się o zwrot kosztów np. naprawy.

Sprawdź także: Udział własny w szkodzie – czym jest? Wady i zalety

Udział własny w ubezpieczeniu AC pojazdu z wypożyczalni
Udział własny w ubezpieczeniu AC to nic innego jak kwota, która jest częścią wartości szkody i będzie pokryta z własnej kieszeni osoby wynajmującej pojazd. Jest on wyrażany:

● w formie konkretnej kwoty,
● w formie procentowej.

Zazwyczaj udział własny ma formę zwrotnego depozytu, czyli kaucji. Jest to kwota zabezpieczana podczas podpisywania umowy i zwracana do wynajmującego, jeśli auto wróci w nienaruszonym stanie.
Udział własny w ubezpieczeniu może być zmniejszony w konkretnych przypadkach. Mowa przede wszystkim o opcji wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, które ma rozszerzony zakres ochrony.

W zależności od firmy udział własny może stanowić równoważność kaucji bądź bezzwrotny depozyt na poczet ewentualnych szkód. W ten sposób klient wypożyczalni płaci za ewentualną szkodę z własnej kieszeni, a wypożyczalnia na tym nie traci. 

Jakie ubezpieczenia zmniejszają wkład własny najemcy pojazdu?

Wypożyczalnie oferują swoim klientom skorzystanie z dodatkowych ubezpieczeń, które są odpowiednikami standardowych ryzyk ubezpieczeniowych, Różnica jest taka, że są ważne tylko na czas wypożyczenia auta. 

Wiele firm proponuje wykupienie ubezpieczenia CDW (Collision Damage Waiver, ubezpieczenie od skutków kolizji). Jest to podstawowe ubezpieczenie działające na zasadzie AC. Usuwa odpowiedzialność najemcy samochodu za całość lub część uszkodzeń wynajmowanego pojazdu w wyniku wypadku. 

Może cię zainteresować: Kto płaci za kolizję autem zastępczym?

Koszty naprawy potrafią być bardzo wysokie, dlatego niektóre firmy wynajmujące auta zastrzegają sobie nawet prawo do odmowy zawarcia umowy, jeśli klient nie wykupi ubezpieczenia CDW. Jednocześnie ubezpieczenie to jest dość ograniczone, np. może nie obejmować uszkodzeń szyb.

SCDW, czyli Super Collision Damage Waiver

SCDW to rozszerzenie powyższej ochrony, a zarazem szansa na to, aby zupełnie uniknąć wkładu własnego przy wykupieniu AC. Zapewnia szerszą odpowiedzialność za szkody powstałe w razie kolizji.

TWP/GT, czyli Tires and Windows/Glass&Tires Coverage

Ochrona TWP/GT (Tires and Windows Protection/ Glass&Tyres) przewiduje ubezpieczenie przedniej szyby, szyber dachu, szyby tylnej i bocznych, a także opon (o ile umowa nie stanowi inaczej). ). Mowa o sytuacjach, w których doszło np. do pęknięcia szyby wskutek uderzenia albo pęknięcia opony przy nierównej nawierzchni jezdni.

TP/TW, czyli Theft Protection/Theft Waiver

Sytuacją, która może najbardziej obciążyć finansowo klienta wypożyczalni samochodów na wynajem jest kradzież auta. Ochronę od kradzieży zapewnia ubezpieczenie nazywane TP/TW (Theft Protection/Theft Waiver). Jest to zwykle sytuacja, na którą trudno mieć jakikolwiek wpływ, natomiast ubezpieczyciel może odmówić pokrycia utraty pojazdu, jeżeli do kradzieży doszło z twojej winy w wyniku rażącego niedbalstwa lub nie zachowania należytej ostrożności. 

PAI, czyli Personal Accident Insurance

Szkody mogą dotyczyć także uczestników zdarzenia drogowego. Od takich sytuacji oferowane jest Personal Accident Insurance, które funkcjonuje jak ubezpieczenie NNW (Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków). Oznacza to, że w przypadku szkody osobowej takie ubezpieczenie powinno zapewnić odszkodowanie od urazów, a także uszkodzenia przedmiotów osobistych. 

RP, czyli Roadside Protection

Ubezpieczenie Roadside Protection to odpowiednik Assistance w konkretnym, ograniczonym umową zakresie. Ochrona to oferuje np. dowiezienie paliwa, gdy skończy się ono w baku daleko od stacji, albo wymianę koła w razie jego uszkodzenia.

Koszt ubezpieczeń dodatkowych samochodu na wynajem

To, ile kosztuje ubezpieczenie dodatkowe, zależy w dużej mierze od wypożyczalni, jej oferty oraz dodatkowych promocji czasowych albo dla stałych klientów. W większości przypadków ubezpieczenie wykupowane w formie dodatku chroni przed wkładem własnym, co jest sporą korzyścią w razie zdarzenia drogowego. Bardzo często ostateczny koszt wynajmu pojazdu różni się od tego pokazanego wstępnie w symulacji. Ceny ubezpieczeń wahają się od 13 do nawet 550 euro za dobę.

,,Wypożyczenie samochodu na wynajem wiąże się z taką samą odpowiedzialnością jak posiadanie pojazdu na własność. Najemca auta odpowiada za szkody powstałe z jego winy. Oczywiście wypożyczalnie samochodów nie mają zamiaru dopłacać i obciążają swoich klientów wszelkimi kosztami ewentualnych usterek. Zakresy ubezpieczeń bywają różne, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertą, zanim podpiszesz umowę najmu. Najrozsądniejszym rozwiązaniem, które stosuje wielu najemców, jest wykupienie ubezpieczenia od wszystkich zdarzeń. Wtedy będąc na wakacjach, nie trzeba się przejmować ewentualnym ryzykiem dodatkowych kosztów, w szczególności za granicą.”

Opinia eksperta ubezpieczamy-auto.pl

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu na wynajem

  1. Czy samochód na wynajem może nie mieć OC?

    Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów. Przed skorzystaniem z samochodu na wynajem i podpisaniem umowy warto zweryfikować czy dany pojazd posiada ważną polisę OC. Wystarczy, że poprosisz pracownika wypożyczalni o okazanie dokumentu ubezpieczeniowego. Jest to ważne dlatego, że w sytuacji spowodowania kolizji ubezpieczyciel będzie dochodzić odszkodowania nie tylko od wypożyczalni, ale także od kierowcy. Dlatego warto się zabezpieczyć i sprawdzić zarówno warunki najmu, jak i obowiązkowe ubezpieczenie samochodu na wynajem.

  2. Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC?

    Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie, jeżeli w postępowaniu likwidacyjnym zostanie potwierdzona wina sprawy. Natomiast ustawodawca przewidział sytuacje prawne, kiedy ubezpieczyciel może dochodzić zwrotu wypłaconego odszkodowania z tytułu postępowania regresowego. Objęte ubezpieczeniem nie zostaną zdarzenia, w których najemca pojazdu był pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem, ukradł pojazd albo zbieg z miejsca zdarzenia.

  3. Czy w przypadku użytkowania samochodu zastępczego w szkodzie z winy sprawcy, muszę zapłacić za udział własny w najmie pojazdu?

    Wykupienie udziału własnego w pojazdach zastępczych ze szkód OC bywa stosowany przede wszystkim w sytuacji, gdy sprawca jest nieznany lub brakuje dowodu jego winy. W szkodach gdzie została już potwierdzona odpowiedzialność sprawcy, poszkodowany nie powinien ponosić dodatkowych kosztów. Inaczej jest jednak w sytuacji, kiedy poszkodowany spowoduje szkodę pojazdem zastępczym. W takim przypadku istotna jest odpowiedzialność najemcy. Jeżeli dojedzie do uszkodzenia pojazdu z twojej winy, ubezpieczyciel lub wypożyczalnia mogą obciążyć cię kosztami naprawy lub udziałów własnych.

  4. Jak długo czeka się na lawetę z Assistance?

    Każda wypożyczalnia samochodów powinna mieć ustalony maksymalny przedział czasowy na udzielenie pomocy. Zwykle przyjmuje się, że powinno być to maksymalnie do 8 godzin. Wszystko bywa jednak zależne od miejsca zdarzenia i dostępności fachowców na daną chwilę. Dlatego czasem można czekać na lawetę 30 minut, a czasami nawet kilka godzin od momentu zgłoszenia awarii samochodu.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny