Chcesz poruszać się po polskich drogach samochodem z ubezpieczeniem ukraińskim? Musisz mieć dodatkowo tzw. Zieloną Kartę. Jeśli nie masz polisy wykupionej w Ukrainie, potrzebne ci ubezpieczenie graniczne. Sprawdź, co musisz zrobić, by legalnie jeździć w Polsce autem zarejestrowanym na terenie Ukrainy.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu poruszającego się po drodze – musisz wykupić je dla samochodu, motocykla, ciężarówki. Obywatel Ukrainy, który ma polisę wykupioną w swoim kraju, a chce podróżować po polskich drogach, musi postarać się o Zieloną Kartę. Wystawia ją ukraińskie towarzystwo ubezpieczeniowe w celu potwierdzenia, że pokryje ewentualne szkody spowodowane przez właściciela pojazdu w naszym kraju.

Kierowca, który ma komplet dokumentów, nie musi kupować polisy w Polsce. W przeciwnym przypadku potrzebne mu będzie tzw. ubezpieczenie graniczne.

Czym jest obowiązkowe ubezpieczenie OC i przed czym chroni?

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej, OC PPM) jest obowiązkowe. Za jego brak grożą kary finansowe. Polisa OC pozwala pokryć koszt naprawy szkód spowodowanych przez kierowcę w wyniku kolizji, stłuczki, wypadku. Ubezpieczenie OC przypisane jest do samochodu, nie do kierowcy. O zakresie OC informuje art. 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Mówi on, że odszkodowanie zostanie wypłacone, jeżeli następstwem zdarzenia z udziałem ubezpieczonego pojazdu będzie:

  • śmierć;
  • uszkodzenie ciała;
  • rozstrój zdrowia;
  • utrata, uszkodzenie, zniszczenie mienia.

Ważne! OC zadziała, jeśli kierowca doprowadzi do zdarzenia w trakcie jazdy, ale także przy wsiadaniu, wysiadaniu, podczas parkowania, garażowania, czy rozładunku.

Zakupu ubezpieczenia OC należy dokonać najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Polisa obowiązuje przez 12 miesięcy.

Czy ukraińskie OC jest ważne na terytorium Polski?

Ukraińskie OC jest ważne na terenie Polski łącznie z tzw. Zieloną Kartą. Jest to dokument, który potwierdza odpowiedzialność ukraińskiego ubezpieczyciela za szkody wyrządzone przez właściciela pojazdu za granicą.

Jeżeli obywatel Ukrainy ma ubezpieczenie wykupione w swoim kraju oraz Zieloną Kartę, może poruszać się po polskich drogach legalnie. Nie ma też obowiązku wykupienia polisy w polskim towarzystwie ubezpieczeniowym. Zielona Karta może być ważna w okresie od 15 dni do 12 miesięcy. Niestety, w przypadku braku dokumentu, kierowca musi mieć wykupione ubezpieczenie OC, tzw. ubezpieczenie graniczne, które oferują polskie towarzystwa ubezpieczeniowe

wskazuje Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w ubezpieczamy-auto.pl

Gdzie Ukrainiec może uzyskać Zieloną Kartę?

Zielona Karta jest dokumentem, który wystawia towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupioną polisę OC. Jest to międzynarodowy dowód ubezpieczenia, potwierdzenie wykupienia OC w państwie, w którym pojazd został zarejestrowany. Zazwyczaj TU wystawia ją za niewielką opłatą lub całkowicie bezpłatnie. Właściciel samochodu może więc mieć pewność, że jeśli doprowadzi do kolizji czy wypadku za granicą swojego kraju, ubezpieczyciel pokryje wyrządzone szkody finansowe. Co ważne, zakres ochrony jest dokładnie taki, jak polisy OC.

Może cię zainteresować: Ukraińskie prawo jazdy w Polsce – jak załatwić formalności

Aby wyrobić dokument, należy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i podać kraj, w którym karta będzie potrzebna. Oznacza to, że obywatele Ukrainy muszą postarać się o Zieloną Kartę jeszcze przed opuszczeniem swojego państwa. Wyrobienie dokumentu może trwać nawet do 3 tygodni. Jeśli konieczne jest natychmiastowe opuszczenie kraju, może się zdarzyć, że uzyskanie karty będzie niemożliwe. W takiej sytuacji należy skorzystać z usług polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie samochodu z Ukrainy a brak Zielonej Karty

Brak Zielonej Karty oznacza konieczność wykupienia ubezpieczenia OC granicznego. Jeśli kierowca z Ukrainy korzysta z takiej polisy, musi pamiętać, że jest ona ważna jedynie 30 dni.

Polską polisę można wykupić od razu po przekroczeniu granicy. Na przejściach granicznych funkcjonują całodobowe punkty towarzystw ubezpieczeniowych, z których pomocy można skorzystać – wyjaśnia ekspert. Wojna w Ukrainie spowodowała masowe przemieszczanie się obywateli Ukrainy i często doprowadzała do sytuacji, gdy właściciele pojazdów musieli pomyśleć o wykupieniu polisy dopiero po dotarciu do Polski.

Cztery polskie firmy zaproponowały bezpłatne OC graniczne (Allianz, Warta, Ergo Hestia i PZU); to realne wsparcie dla imigrantów. Bezpłata polisa OC jest ważna przez 30 dni.

Jak działa OC graniczne?

Wjeżdżając do Polski z Ukrainy pojazdem z ukraińskimi rejestracjami, właściciel musi mieć Zieloną Kartę lub OC graniczne. To drugie może kupić w punktach na granicy, u agentów ubezpieczeniowych, a także przez infolinię. Jako formę wsparcia dla obywateli Ukrainy kilka towarzystw ubezpieczeniowych przygotowało ofertę bezkosztowego OC granicznego na okres 30 dni.

Ustawa z 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przedstawia kwestie związane z wypłatą odszkodowań z OC granicznego.

Czytamy tam, że wypłatą odszkodowań, świadczeń oraz kosztów wynikających z roszczeń z ubezpieczenia granicznego zajmuje się polski Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To z niego zostaną wypłacone środki dla osób poszkodowanych w wyniku kolizji (zarówno dla Polaków, jak i Ukraińców będących właścicielami pojazdów mechanicznych).

Po upływie 30 dni (ważność bezpłatnego OC granicznego) właściciel pojazdu powinien skorzystać z oferty jednego z towarzystw ubezpieczeniowych działających w Polsce i wykupić OC ważne przez 12 miesięcy.

Gdzie obywatel Ukrainy może nabyć OC graniczne?

Obywatele Ukrainy zainteresowani ubezpieczeniem granicznym bezkosztowym mogą skorzystać z oferty czterech towarzystw:

  • Allianz – polisę można nabyć w punktach granicznych oraz u agenta ubezpieczeniowego w punktach Allianz na terenie całej Polski;
  • Ergo Hestia – ubezpieczenie OC graniczne dostępne jest przez infolinię działającą 24/7; porady udzielane są w języku polskim i ukraińskim pod numerem telefonu +48 58 766 34 04;
  • PZU – ubezpieczenie można nabyć przy przekraczaniu granicy u agenta; umowa ubezpieczenia może również zostać zawarta zdalnie; informacje udzielane są pod numerem telefonu +48 22 505 15 63 – podczas rozmowy konsultanci wyjaśnią szczegóły;
  • Warta – informacje na temat ubezpieczenia OC granicznego udzielane są pod numerem +48 814 607 900 w godzinach: pon.-pt. 8.00-20.00 oraz w sob. 8.00-16.00.

OC graniczne można jednak kupić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, które oferuje polisy komunikacyjne.

Co robić, gdy ubezpieczenie graniczne Ukraińca wygasa?

Trzeba pamiętać, że OC graniczne jest polisą krótkoterminową, a za jazdę bez ważnego ubezpieczenia grożą kary finansowe. OC komunikacyjne należy przedłużyć, gdy zbliża się koniec jego ważności. W tym celu można udać się do wybranego ubezpieczyciela, by wykupić polisę na kolejny okres lub skorzystać z opcji zakupu online.

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC dotyczy również obcokrajowców poruszających się po polskich drogach.

Gdzie w Polsce można kupić ubezpieczenie OC dla samochodu z Ukrainy?

Polisę OC można zakupić odwiedzając agenta ubezpieczeniowego. Drugą opcją jest wykupienie e-polisy. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu właściciel pojazdu oszczędzi czas i pieniądze. Jego zaletą jest także możliwość porównania ofert wielu ubezpieczycieli.

Kalkulator OC i AC daje szansę zapoznania się z różnymi ofertami ubezpieczeń. Jest prosty w obsłudze, wystarczy podać informacje związane z samochodem i dane właściciela. Otrzymując kalkulację właściciel pojazdu zapoznaje się również z opcją rozszerzonych ubezpieczeń. Nie musi ograniczać się do zakupu obowiązkowego OC, ale może skorzystać z dodatkowej ochrony

kontynuuje Stefania Stuglik

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie? Oczywiście ważnym kryterium jest cena, zakres ubezpieczenia OC jest zawsze taki sam. Niektóre towarzystwa oferują jednak, za niewielką dopłatą, OC z poszerzonym zakresem. To opcja warta przemyślenia.

Trzeba pamiętać, że kupowanie polisy online oznacza minimum formalności, a więc także mniej stresu i niepewności. Obywatele Ukrainy legalnie przebywający w Polsce bez problemu kupią ubezpieczenie komunikacyjne OC, ale też polisę na życie itp. Do podpisania umowy potrzebny będzie jeden z poniższych dokumentów:

  • dokument potwierdzający tożsamość (paszport),
  • karta stałego pobytu,
  • dokument potwierdzający miejsce zameldowania.

W większości przypadków warunkiem wykupienia dodatkowego ubezpieczenia majątkowego lub osobowego jest posiadanie stałego adresu zameldowania, numeru PESEL, ważnego paszportu lub karty pobytu.

Czym grozi jazda bez ważnego OC i Zielonej Karty?

Wykupienie polisy OC PPM jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu poruszającego się po polskich drogach – dotyczy również obywateli Ukrainy przebywających w naszym kraju. Jeśli np. podczas rutynowej kontroli okaże się, że nie może on wylegitymować się Zieloną Kartą (jest ona potwierdzeniem ochrony wynikającej z faktu wykupienia ubezpieczenia w kraju ojczystym), OC granicznym lub samodzielnie wykupionym OC długoterminowym, zostanie ukarany grzywną.

Kary finansowe za brak OC PPM nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Od 1 lipca 2023 roku kwota grzywny wynosi:

  • za opóźnienie w wykupieniu polisy do 3 dni 1440 zł;
  • do 14 dni 3600 zł;
  • powyżej 14 dni 6200 zł.
co grozi za brak OC 2

Jednak kierowcy bez OC PPM grożą nie tylko grzywny za brak ubezpieczenia, ale także poważne konsekwencje, gdy spowoduje wypadek.

Przykład: Obywatel Ukrainy doprowadził do kolizji. Nie miał ani Zielonej Karty ani ważnego ubezpieczenia OC PPM. Wyrządzone szkody pokrył UFG, następnie wezwał właściciela pojazdu do zwrotu kosztów.

Konsekwencje mogą być jeszcze inne.

Przykład: Obywatel Ukrainy nie wykupił obowiązkowego OC. Spowodował wypadek, w którym została poszkodowana pasażerka drugiego pojazdu. Właściciel nieubezpieczonego samochodu został obciążony kosztami leczenia szpitalnego i rehabilitacji kobiety.

Trzeba mieć świadomość, że konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze. Sprawca wypadku zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, np. będzie musiał płacić dożywotnią rentę. Jeśli sprawa traf do sądu (np. za uchylanie się od zapłaty za szkodę), właściciel pojazdu poniesie koszty procesu mającego na celu wyegzekwowanie należnego odszkodowania. Powyższe przykłady są tylko dodatkowym dowodem na to, że nie tylko należy, ale warto korzystać z ubezpieczeń komunikacyjnych.

Przykład: Właścicielka samochodu marki Hyundai i30 z 2012 (1.6, diesel, przebieg 270 tys.) postanowiła wykupić ubezpieczenie. Wykorzystując kalkulator sprawdziła ceny polis OC u różnych ubezpieczycieli. Zdecydowała się na opcję najtańszą za 568 zł na rok. Kara za niewykupienie OC jest znacznie wyższa.

Oto, jakie dokładnie propozycje otrzymała kobieta dzięki porównywarce ubezpieczeń online.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
568,00 zł rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
698,00 zł rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
765,00 zł rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
796,00 zł rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
868,00 zł rata od 0 zł
Trasti
568,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
698,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
765,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
796,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
868,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

*kalkulacja z dnia 26.10.2023

W tym przypadku różnica między ofertami wyniosła od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale są przypadki, w których za pomocą porównywarki klient może zaoszczędzić nawet kilka się tysięcy złotych! O atrakcyjne ubezpieczenie auta w dobrej cenie zatem nietrudno  – należy o nim pamiętać chcąc poruszać się po drogach publicznych, niezależnie od numerów rejestracyjnych.

  1. Obywatele Ukrainy przemieszczający się po polskich drogach, mający ukraińskie ubezpieczenie, muszą okazać Zieloną Kartę.
  2. Osoby, które nie mają Zielonej Karty, są zobowiązane do wykupienia OC granicznego (krótkoterminowego).
  3. Po upływie terminu ważności OC granicznego, obywatel Ukrainy zobowiązany jest do wykupienia standardowej polisy OC u polskiego ubezpieczyciela.
  4. Za nieposiadanie ważnej polisy grożą poważne kary finansowe.
  5. W związku z wojną w Ukrainie cztery towarzystwa ubezpieczeniowe zaoferowały obywatelom ukraińskim wsparcie w postaci bezkosztownego OC granicznego. To Warta, PZU, Allianz i Ergo Hestia.

Bibliografia

  1. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
  2. Ustawa z 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu z Ukrainy

  1. Czy obywatel Ukrainy może uzyskać Zieloną Kartę już po przekroczeniu polskiej granicy?

    Zieloną Kartę należy wykupić u ubezpieczyciela, który sprzedał polisę, zatem w kraju ojczystym. Po przekroczeniu granicy możliwe jest wykupienie tzw. ubezpieczenia granicznego (np. w punktach rozmieszczonych na przejściach granicznych). Obowiązek podpisania umowy ubezpieczenia granicznego powstaje z chwilą przekroczenia granicy i wjazdu na teren Polski.

  2. Czy OC graniczne oferuje każde polskie towarzystwo ubezpieczeniowe?

    OC graniczne można wykupić u każdego ubezpieczyciela, który oferuje ubezpieczenia komunikacyjne. Cztery TU oferują bezkosztowe OC graniczne.

  3. Czym różni się standardowe OC od OC granicznego?

    OC graniczne jest ubezpieczeniem krótkoterminowym i obowiązuje przez 30 dni. Po zakończeniu tego okresu ubezpieczenie graniczne należy zastąpić standardową polisą OC długoterminową.

  4. Jak długo można jeździć na OC granicznym?

    OC graniczne obowiązuje przez 30 dni.

  5. Czy Ukrainiec zapłaci w Polsce karę za brak ważnego OC lub Zielonej Karty?

    OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą wysokie kary finansowe. Także obywatel Ukrainy zapłaci karę za nieposiadanie ważnej polisy.

Agnieszka Wawrzaszek
Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny