Trafiła Ci się okazja – możesz kupić wymarzony samochód po dobrej cenie. Problem w tym, że nie posiadasz jeszcze uprawnień do prowadzenia pojazdów. Czy istnieje możliwość ubezpieczenia samochodu bez tego dokumentu? Postanowiliśmy to sprawdzić.

OC bez prawa jazdy – to warto wiedzieć: 

 

 1. Osoba, która nie posiada prawa jazdy, może bez przeszkód wykupić ubezpieczenie OC pojazdu.
 2. Większość towarzystw wymaga, aby właściciel auta bez prawa jazdy wskazał głównego użytkownika samochodu.
 3. Brak prawa jazdy właściciela auta może spowodować wzrost ceny OC.
 4. Sposobem na obniżenie składki będzie ustanowienie współwłaścicielem auta osoby z doświadczeniem za kierownicą.
 5. Właściciel auta gromadzi zniżki za bezszkodową historię ubezpieczenia nawet wtedy, gdy nie posiada prawa jazdy.

Od formalnej strony nie ma żadnych przeciwwskazań, aby osoba, która nie posiada prawa jazdy, kupiła samochód i ubezpieczenie OC. Jedyną niedogodnością może być wysokość składki. Każdy kierowca doskonale wie, że towarzystwa ubezpieczeniowe nagradzają za staż. Wraz z wysokością przyznanych zniżek maleje wysokość składki. Nie musisz jednak przepłacać – jest kilka sposobów, aby obniżyć składkę ubezpieczenia OC.

Ile może kosztować OC bez prawa jazdy?

Ubezpieczenie OC może być bardzo kosztowne dla osoby, która zakupiła samochód, ale nie posiada jeszcze prawa jazdy. Oto przykładowe propozycje towarzystw ubezpieczeniowych dla 30-letniego kawalera z Gdańska, posiadającego Forda Focusa z roku 2010 r.

 • w MTU za ubezpieczenie OC będzie on musiał zapłacić 1516 zł; jeżeli zdecyduje się na opcję z NNW, to wysokość składki wrośnie do 1582 zł,
 • You Can Drive proponuje 1832 zł za ubezpieczenie OC i 1876 zł za polisę OC rozszerzoną o opcję NNW,
 • Allianz za polisę OC i assistance naliczy 2113 zł.

Jak obniżyć wysokość składki ubezpieczenia OC? Jednym ze sposobów jest wskazanie doświadczonego kierowcy jako głównego kierowcy pojazdu. Jeżeli właściciel pojazdu jako głównego kierowcę poda np. swojego ojca, który posiada prawo jazdy od 20 lat i dotychczas wypracował 60 proc. zniżek za bezszkodową jazdę, to:

 • AXA Direct zaproponuje składkę OC wraz z assistance w wysokości 803 zł; koszt pakietu rozszerzonego o NNW wyniesie 868 zł,
 • MTU ustali wysokość składki OC na kwotę 833 zł; pakiet z NNW będzie kosztował 899 zł,
 • Allianz zaproponuje polisę OC wraz z assistance za 1023 zł.

Jak widać z powyższych przykładów wskazanie jako współwłaściciela doświadczonego kierowcy, który wypracował zniżki, bardzo się opłaca. Różnica między dwiema najtańszymi propozycjami wynosi ponad 700 zł! Tyle właśnie może zostać w Twojej kieszeni, jeżeli skorzystasz z tego rozwiązania.

Przeczytaj też:
Jak wybrać ubezpieczenie opon?
Najtańsze OC w 5 minut!

Jak towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają zniżki?

Towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają klientom zniżki za bezszkodowe lata jazdy. Zasada obowiązująca w większości towarzystw ubezpieczeniowych jest prosta – za każdy rok bezszkodowej jazdy ubezpieczyciel daje 10 proc. zniżki. To jednak tylko teoria. Przed 2003 r. wszyscy ubezpieczyciele stosowali te same zasady, ale po zmianie przepisów mają możliwość stosowania własnego systemu naliczania i odbierania zniżek. Doskonale obrazują to następujące przykłady:

 • w MTU maksymalną wysokość zniżki (60 proc.) kierowca może otrzymać już po 3 latach bezszkodowej jazdy,
 • kierowca korzystający z oferty AXA wypracuje prawo do pełnych zniżek po 8 latach bezszkodowej jazdy,
 • Gothaer przyzna zniżkę w wysokości 60 proc. dopiero po 10 latach bezszkodowej jazdy.

Powyższe przykłady pokazują, że przy wyborze ubezpieczyciela nie warto kierować się wyłącznie ceną. Jeżeli zwrócisz uwagę na to, jak towarzystwo ubezpieczeniowe nalicza zniżki za bezszkodową jazdę, to jedynie zyskasz. Im szybciej nabędziesz maksymalną zniżkę za bezszkodowość, tym mniejszą składkę będziesz płacił

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jola243
5 lat temu

czy jeśli mąż kupi drugi samochód to będzie mógł korzystać ze znizki za bezwypadkową jazdę?

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny