Rodzaj paliwa może mieć znaczenie podczas kalkulacji składki OC. Choć właściciele samochodów z instalacją gazową oszczędzają na tankowaniu auta, to właśnie oni powinni liczyć się z wyższymi składkami obowiązkowej polisy.

Ubezpieczenie auta na gaz – to warto wiedzieć:

 

 • Ubezpieczenie auta na gaz może być droższe niż OC pojazdu zasilanego innym paliwem.
 • Niekwestionowaną zaletą samochodu z LPG jest oszczędność na zakupie paliwa.
 • Właściciele aut zasilanych gazem powinni brać pod uwagę nie tylko koszt instalacji i ubezpieczenia, ale również eksploatacji pojazdu.
 • O założeniu nowej instalacji gazowej w swoim samochodzie należy powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe.

 

Już ok. 3 miliony aut napędzanych gazem jeździ po polskich drogach. Na popularność tego rozwiązania wpływa przede wszystkim korzystna cena paliwa. Gaz jest obecnie ponad dwa razy tańszy niż benzyna. Niewielu kierowców zdaje sobie jednak sprawę, że jazda autem napędzanym LPG, może zwiększyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia. Jak bardzo?

Auto na gaz – ile kosztuje polisa?

Na cenę ubezpieczenia wpływ mają nie tylko dane użytkownika auta, ale również parametry pojazdu, a wśród nich rodzaj paliwa.

Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że w I kwartale 2020 r. najwięcej na polisy OC przeznaczali właśnie posiadacze samochodów z instalacją LPG. Średnie ceny polis wynosiły w zależności od rodzaju paliwa:

 • benzyna: 660 zł
 • benzyna + gaz: 737 zł
 • diesel: 699 zł
 • benzyna/elektryczny: 677 zł
 • elektryczny: 484 zł

Sprawdziliśmy również różnice w ofertach OC przedstawianych przykładowym kierowcom, zmieniając podczas każdej kalkulacji wyłącznie rodzaj stosowanego paliwa.

KierowcaSamochódNajniższa cena OC - paliwo PBNajniższa cena OC - paliwo PB +LPG
43 lata, Opole, 60% zniżkiSkoda Fabia, 2012 r, poj. silnika 1,4 l479 zł525 zł
24 lata, Rzeszów, 30% zniżkiSeat Ibiza, 2007 r., poj. silnika 1,2 l642 zł722 zł
31 lat, Bydgoszcz, 40% zniżkiFord Fiesta, 2011 r., poj. silnika 1,6603 zł688 zł
26 lat, Gdańsk, 10% zniżkiFiat 500, 2010 r. , poj. silnika 1,2 l1259 zł1290 zł
34 lata, Błonie, 30% zniżkiHonda Civic, 2008 r., poj. silnika 1,8 l646 zł776 zł
24 lata, Wrocław, 20% zniżkiOpel Astra, 2005 r., poj. silnika 1,6 l1441 zł1759 zł
29 lat, Warszawa, brak zniżekFiat Stilo, 2006 r., poj. silnika 1,4 l1962 zł2089 zł
22 lata, Gdynia, 30% zniżkiHonda Accord, 2012 r., poj. silnika 2,0 l1346 zł1480 zł

Choć w we wszystkich powyższych przykładach cena polisy dla auta z instalacją gazową jest wyższa niż dla samochodu z silnikiem benzynowym, to różnica w wysokości składki nie jest duża. Biorąc pod uwagę całoroczną oszczędność na paliwie, może stać się wręcz niezauważalna.

Sprawdź także:
Podatek od kupna samochodu
BLS – bezpośrednia likwidacja szkód
Tanie ubezpieczenie OC 

Dlaczego właściciele samochód z LPG płacą więcej?

Na zakup auta z instalacją gazową lub jej późniejsze wbudowanie, decydują się z reguły kierowcy, którzy pokonują rocznie duże odległości. To właśnie w tym czynniku ubezpieczyciele upatrują potencjalnego zagrożenia. Częsta i długa jazda autem, to większe ryzyko spowodowania szkody, a ryzyko to bezpośrednio przekłada się na wysokość składki. Istnieje bowiem większa szansa, że towarzystwo będzie musiało wypłacić odszkodowanie.

Czy ubezpieczenie auta na gaz zawsze jest droższe?

Choć cena ubezpieczenia OC dla właścicieli aut napędzanych gazem jest nieznacznie wyższa niż w przypadku pozostałych rodzajów paliwa, to warto pamiętać, że na ostateczną wysokość składki wpływ ma wiele dodatkowych czynników. Do najważniejszych z nich należą: wiek i miejsce zamieszkania posiadacza auta, wypracowane przez niego zniżki za bezszkodową jazdę, a także parametry samochodu (pojemność silnika, rok produkcji, modyfikacje, a nawet marka i model).

Kierowcy starsi, którzy np. wypracowali maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę lub ci, którzy mieszkają w miejscowości, gdzie ruch drogowy jest niewielki, mogą czasami liczyć na specjalne względy ubezpieczycieli. Za OC samochodu z instalacją gazową zapłacą wówczas taką samą składkę jak za auto napędzane tradycyjnym paliwem. Najszybciej i najprościej mogą się o tym przekonać, przeprowadzając kalkulację w naszej porównywarce. Przedstawia ona propozycje ubezpieczenia kilkunastu firm ubezpieczeniowych.

Swoje ubezpieczenie OC samochodu oblicz w kalkulatorze OC/AC!

Czy warto jeździć autem z instalacją gazową?

Niekwestionowaną zaletą posiadania samochodu na gaz jest oszczędność podczas tankowania. Przejechanie 100 km autem na gaz kosztuje bowiem znacznie mniej niż np. podróż samochodem na benzynę.

Przykładowo:

Średni koszt przejechania 100 km samochodem rodzinnym wynosi:

 • 49,90 zł, gdy auto jest zasilane PB98,
 • 23,52 zł, gdy auto zasilane jest LPG,

przy założeniu, że średnia cena paliwa to odpowiednio 4,99 zł/l i 1,96 zł/l , a spalanie 10 i 12 l/100 km

Co z pozostałymi kosztami użytkowania auta na gaz?

Pamiętaj, że koszty paliwa to nie jedyne wydatki, z jakimi musisz się liczyć podczas użytkowania auta. Tym co może obciążyć Cię finansowo bardziej niż np. właścicieli aut napędzanych tradycyjnym paliwem, to koszty serwisu.

Przykładowo:

 • za coroczny przegląd zapłacisz ok. 50% więcej,
 • homologacja butli jest ważna przez 10 lat. Po upływie tego czasu będziesz musiał ją przedłużyć (na kolejne 10 lat). Często bardziej opłacalna jest wymiana od razu na nową,
 • po zakupie starszego pojazdu konieczny może okazać się gruntowny serwis instalacji gazowej,
 • aby instalacja działała prawidłowo przez wiele lat, warto wymieniać filtr gazu po przejechaniu ok. 10-15 tys. km,
 • specjaliści doradzają także, aby np. regularnie wymieniać reduktor i sprawdzać wtryskiwacze.

Jeśli zamierzasz zainstalować w swoim samochodzie instalację gazową, poniesiesz także dodatkowe koszty związane z rejestracją.

Pamiętaj, aby poinformować towarzystwo o założeniu instalacji gazowej

Jeśli podczas korzystania z polisy OC lub AC zainstalujesz w swoim samochodzie instalację gazową, powinieneś pamiętać nie tylko o zgłoszeniu się do wydziału komunikacji po odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym. O zmianach dokonanych w pojeździe poinformuj także swoje towarzystwo. Jest to szczególnie ważne, gdy posiadasz polisę AC.

• Brak zgłoszenia instalacji gazowej podczas korzystania z OC może skutkować rekalkulacją składki (o ile towarzystwo stosuje zwyżkę dla aut z LPG);

• Brak powiadomienia w przypadku posiadania polisy AC może natomiast skutkować znacznie poważniejszymi konsekwencjami finansowymi. Po kolizji lub wypadku towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania za zniszczoną instalację. Nowa instalacja gazowa podnosi także wartość pojazdu. Jeśli więc dojdzie do szkody całkowitej czy kradzieży, otrzymasz pieniądze tylko do wysokości sumy ubezpieczenia, ustalonej pierwotnie w umowie AC.

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny