auto na gaz polisa oc
5 lipca 2018 (aktualizacja 15 listopada 2019)
[Głosów:50    Średnia:4.4/5]

Rodzaj paliwa może mieć znaczenie podczas kalkulacji składki OC. Choć właściciele samochodów z instalacją gazową oszczędzają na tankowaniu auta, to właśnie oni muszą liczyć się z wyższymi składkami obowiązkowej polisy.

 

Już prawie 3 miliony aut napędzanych gazem jeździ po polskich drogach. Na popularność tego rozwiązania wpływa przede wszystkim korzystna cena paliwa. Gaz jest obecnie ponad dwa razy tańszy niż benzyna. Niewielu kierowców zdaje sobie jednak sprawę, że jazda autem napędzanym LPG, może zwiększyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia. Jak bardzo?

Auto na gaz – ile kosztuje polisa?

Na cenę ubezpieczenia wpływ mają nie tylko dane użytkownika auta, ale również parametry pojazdu, a wśród nich rodzaj paliwa. Na przykładzie trzech różnych kierowców, sprawdziliśmy jak bardzo różnią się ceny OC w zależności od wybranego rodzaju paliwa.

 

Kierowca i auto PB – cena OC PB+LPG – cena OC
Kierowca: 43 lata, Opole, 60% zniżki

Auto: Skoda Fabia, 2012 r, poj. silnika 1,4

479 zł

525 zł

Kierowca: 24 lata, Rzeszów, 30% zniżki

Auto: Seat Ibiza, 2007 r., poj. 1,2

642 zł

722 zł

Kierowca: 31 lat, Bydgoszcz, 40% zniżki

Auto: Ford Fiesta, 2011 r., poj. 1,6

603 zł

688 zł

 

Choć w we wszystkich powyższych przykładach cena polisy dla auta z instalacją gazową jest wyższa niż dla samochodu z silnikiem benzynowym, to różnica w wysokości składki nie jest duża (40-85 zł). Biorąc pod uwagę całoroczną oszczędność na paliwie, staje się wręcz niezauważalna.

Sprawdź także:
Podatek od kupna samochodu
BLS – bezpośrednia likwidacja szkód
Tanie ubezpieczenie OC 

Dlaczego właściciele samochód z LPG płacą więcej?

Na zakup auta z instalacja gazową lub jej późniejsze wbudowanie, decydują się z reguły kierowcy, którzy pokonują rocznie duże odległości. To właśnie w tym czynniku ubezpieczyciele upatrują potencjalnego zagrożenia. Częsta i długa jazda autem, to większe ryzyko spowodowania szkody, a ryzyko to bezpośrednio przekłada się na wysokość składki. Istnieje bowiem większa szansa, że towarzystwo będzie musiało wypłacić odszkodowanie.

Czy warto jeździć autem z instalacją gazową?

Niekwestionowaną zaletą posiadania samochodu na gaz jest oszczędność podczas tankowania. Przejechanie 100 km autem na gaz kosztuje bowiem średnio 22,87 zł. Najwięcej na tej samej trasie zapłacą właściciele samochodów benzynowych – 42,35 zł. Przejechanie 100 km dieslem kosztuje natomiast 40,50 zł.

Czy ubezpieczenie na gazowe auto zawsze jest droższe?

Choć cena ubezpieczenia OC dla właścicieli aut napędzanych gazem jest nieznacznie wyższa niż w przypadku pozostałych rodzajów paliwa, to warto pamiętać, że na ostateczną wysokość składki wpływ ma wiele dodatkowych czynników. Do najważniejszych z nich należą: wiek i miejsce zamieszkania posiadacza auta, wypracowane przez niego zniżki za bezszkodową jazdę, a także parametry samochodu (pojemność silnika, rok produkcji, modyfikacje, a nawet marka i model). Swoje ubezpieczenie OC samochodu oblicz w kalkulatorze OC/AC!

Aleksandra Stefanska
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00