Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie ocenia ryzyko. W efekcie podczas obliczania wysokości składki za OC, przyznaje kierowcy zwyżki lub zniżki. W tym miejscu aż prosi się, aby dopisać: „za bezszkodową jazdę”, ale… premiowanie niższą składką lub „karanie” wyższą dopłatą do OC jest bardziej złożone i jest wiele czynników, które o tym decydują.

Komu zniżki, komu zwyżki przy obliczaniu składki OC? – warto wiedzieć

  1. Doświadczeni kierowcy mogący pochwalić się wieloletnią, bezszkodową jazdą mogą liczyć nawet na 60% zniżki.
  2. Cena OC dla młodego i niedoświadczonego kierowcy może być nawet 4-krotnie wyższa niż dla doświadczonego właściciela pojazdu.
  3. Ubezpieczyciele zaliczają młodych kierowców do grupy największego ryzyka.
  4. Policyjne statystyki potwierdzają, że młodzi kierowcy (18-24 lata), są sprawcami największej liczby wypadków.

 

Bądź „grzeczny i stateczny” – dostaniesz zniżkę na OC

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego w Polsce zgodnie z przepisami ma obowiązek posiadać OC komunikacyjne. Ceny ubezpieczeń samochodów każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa indywidualnie na podstawie wielu czynników. Jednym z najistotniejszych jest wiek. Im starszy i bardziej doświadczony kierowca, tym niższa składka.

Jednak znacznie głębiej do portfela podczas zakupu polisy OC muszą sięgnąć młodzi i niedoświadczeni kierowcy. Aby nie przepłacić, warto aby przed zakupem obowiązkowego ubezpieczenia auta, porównali ze sobą oferty co najmniej kilku ubezpieczycieli. W prosty sposób można to zrobić za pomocą kalkulatora OC/AC.

Jakie czynniki mogą wpływać na jej obniżenie ?

  • Zniżki w OC możemy oczywiście uzyskać za wspomnianą wcześniej bezszkodową jazdę. Ulga ta może wynieść zwykle do 60%. Wystarczy przez kilka lat nie wyrządzić żadnej szkody w ruchu drogowym. Może to być argument, aby jeździć ostrożniej, bo te 60 % zniżki to spora kwota, którą możemy zaoszczędzić. Oczywiście za każdą stłuczkę czy inny wypadek, który ma miejsce z naszej winy, firma ubezpieczeniowa obniży nam ulgę o kilka procent. Ile wówczas stracimy? Z reguły 5 – 15% z wcześniejszej zniżki.
  • Kolejna przydzielana zniżka to ta za staż. Jeżeli posiadamy prawo jazdy już od dłuższego czasu, możemy liczyć na lepsze warunki ubezpieczenia OC. Korzystniejszą ofertę otrzymamy również, jeżeli kontynuujemy polisę OC w tej samej firmie ubezpieczeniowej. Uwaga! Nie zawsze!

Niektóre towarzystwa nastawione na „wabienie” nowych klientów zapominają o tych obecnych. Najlepiej więc, na wszelki wypadek – porównać ceny u konkurencji jeszcze przed odnowieniem dotychczasowego OC.

  • Na zniżki mogą również liczyć kobiety, bo według statystyk, to one dużo rzadziej są sprawcami wypadków. Ubezpieczyciele szanują i premiują także rodziców, czyli osoby, które często przewożą dzieci w samochodzie – uważa się, że takie osoby są ostrożniejsze i powodują mniej wypadków.
  • Podobnie jest w przypadku starszych kierowców. Zniżki przysługują właścicielom pojazdów, którzy znajdują się w przedziale wiekowym 40-55 lat. Oczywiście właściciele nowych samochodów też otrzymają zniżki – zwykle ok. 10 -20%. Jeżeli posiadamy ekologiczny silnik, to ulga może wynieść ok. 5%.
  • Opłacalne jest także zapłacenie składki za cały rok z góry. Rozłożenie na raty to ok. 10% więcej do zapłaty.

Zobacz też:
Wypowiedzenie umowy OC
Podatek od kupna samochodu

Uwaga na ubezpieczenie zniżek!

To tzw. program ochrony zniżek. Jeżeli go wykupimy, mamy pewność, że pomimo spowodowania kolizji czy wypadku, nie stracimy zgromadzonych zniżek. Jednak… to jedyne, czego możemy być pewni.

Ubezpieczenie OC z ochroną zniżek wcale nie musi kosztować tyle samo co w roku ubiegłym. Poza tym – „ochrona zniżek” dotyczy tylko obecnego ubezpieczyciela. Jeśli zmienimy towarzystwo (nawet po kilku latach) – nasza historia bezszkodowej jazdy zostanie sprawdzona w bazie UFG, a składka przeliczona po uwzględnieniu wszystkich spowodowanych przez nas szkód.

Zwyżki w OC – nie tylko za spowodowanie kolizji

Teraz trochę o mniej przyjemnym temacie – mianowicie o zwyżkach w ubezpieczeniach OC.

Kto zapłaci więcej za OC? Przede wszystkim:

  • kierowcy, którym częściej zdarzają się wypadki samochodowe,
  • osoby, które od niedawna posiadają prawo jazdy,
  • młodzi kierowcy – ci, którzy nie ukończyli 25 roku życia – jest to tzw. grupa podwyższonego ryzyka. Jeżeli do niej należymy, możemy zapłacić nawet do 50% więcej za ubezpieczenie OC.(sprawdź jak kupić OC dla młodego kierowcy) Wynika to ze statystyk, które pokazują, że młodzi kierowcy cechują się brawurową jazdą i są sprawcami dużej liczby wypadków drogowych,
  • posiadacze starszych samochodów, szczególnie tych wyprodukowanych ponad 10 lat temu – takie pojazdy nie posiadają pewnych systemów zabezpieczeń, np. ABS, czyli łatwiej w nich o wypadek,
  • właściciele samochodów, które mogą przewozić więcej niż 6 osób.

Najwyższe zwyżki dotyczą samochodów o szczególnym przeznaczeniu (np. taxi czy nauka jazdy). Ich właściciele mogą zapłacić nawet do 200% składki więcej.

Dlaczego młody i niedoświadczony kierowca nie ma szans na zniżki?

W 2019 r. średnio za ubezpieczenie OC kierowcy w wieku 19 lat płacili aż 1965 zł, a w wieku 62 lat zaledwie 561 zł. Czemu towarzystwa ubezpieczeniowe tak nieprzychylnie oceniają młodych i niedoświadczonych właścicieli samochodów?

Na niekorzyść młodych kierowców wpływają policyjne statystyki. Użytkownicy dróg wieku 18-24 lata zanotowali najwyższy wskaźnik wypadków w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców (17,4%). Z kolei w ubiegłym roku byli sprawcami 4 910 wypadków (18,5% wypadków powstałych z winy kierujących), a np. w grupie wiekowej 60+ ten wskaźnik wyniósł jedynie 4,5%.

Czy możemy sprawdzić tabelę wszystkich zwyżek i zniżek w wybranym towarzystwie?

Niestety, zazwyczaj ubezpieczyciele udostępniają swoim klientom tylko tabelę bonus/malus, czyli wykaz zniżek i zwyżek za bezszkodową jazdę. Żaden z nich nie „powie głośno” jakimi pozostałymi wytycznymi kieruje się wyliczając składkę OC. Jak zatem sprawdzić czy jego oferta ubezpieczenia jest dla nas atrakcyjna? Dowiemy się tego porównując ceny polis wśród jak największej grupy ubezpieczycieli.

Pamiętajmy

OC pojazdu to obowiązek i ustawowe warunki ochrony. Wysokość składki OC to indywidualna decyzja towarzystwa. Nie musimy wcale wiedzieć co na nią wpływa. Wystarczy, gdy będziemy wiedzieć, gdzie jest dla nas najtaniej.

Oczywiście zachęcamy do skorzystania w tym celu z naszego kalkulatora ubezpieczeń OC, z ofertami kilkunastu firm ubezpieczeniowych.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patrycja Kaczyńska-Hołubiec
6 lat temu

A jeśli jestem kobietą, mam ponad 25 lat, prawko od 3 miesięcy, jeżdżę dobrze, przewoze dzieci do szkoły i ubezpieczenie OC chcemy z teściem kupić który ma 60 lat i prawko od 40 lat, żadne z nas nie miało wypadku itp to jak ubezpieczyciel wyliczy OC? Na kogo bardziej spojrzy na mnie czy na teścia?

zuzol
4 lat temu

Gorzej będzie jak wydarzy się coś złego i niestety zniżki polecą w dół ? Nie lepiej brac od razu ubezpieczenie na siebie i nie kombinować?

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny