ikona samochód
1 lutego 2016 (aktualizacja 14 sierpnia 2018)
[Głosów:199    Średnia:4.5/5]

Każde towarzystwo indywidualnie ocenia ryzyko ubezpieczeniowe i podczas obliczania składki za OC przyznaje kierowcy zwyżki lub zniżki – w tym miejscu aż prosi się, aby dopisać: „za bezszkodową jazdę”, ale… premiowanie niższą składką lub „karanie” wyższą dopłatą do OC jest bardziej złożone i jest wiele czynników, które o tym decydują.

Bądź „grzeczny i stateczny” – dostaniesz zniżkę na OC

OC to polisa, do której wykupienia zobowiązany jest na mocy obowiązującej ustawy każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Warunki ubezpieczenia są takie same. Oferty różnią się jedynie istotnym szczegółem – mianowicie ceną.
Przeprowadzone badania dowodzą, że wielu Polaków jako główne kryterium wyboru firmy ubezpieczeniowej podaje wysokość składki. Czyli ten drobny szczegół – cena, okazuje się jednak całkiem sporym wyznacznikiem wyboru polisy.

Jakie czynniki mogą wpływać na jej obniżenie ?

  • Zniżki w OC możemy oczywiście uzyskać za wspomnianą wcześniej bezszkodową jazdę. Ulga ta może wynieść zwykle do 60% (niektóre towarzystwa oferują nawet więcej, np. Proama). Wystarczy przez kilka lat nie wyrządzić żadnej szkody w ruchu drogowym. Może to być argument, aby jeździć ostrożniej, bo te 60 % zniżki, to spora kwota, którą możemy zaoszczędzić. Oczywiście za każdą stłuczkę czy inny wypadek, który ma miejsce z naszej winy, firma ubezpieczeniowa obniży nam ulgę o kilka procent. Ile wówczas stracimy? Z reguły 5 – 15% z wcześniejszej zniżki.
  • Kolejna przydzielana zniżka to ta za staż. Jeżeli posiadamy prawo jazdy już od dłuższego czasu, możemy liczyć na lepsze warunki ubezpieczenia OC. Korzystniejszą ofertę otrzymamy również, jeżeli kontynuujemy polisę OC w tej samej firmie ubezpieczeniowej. Uwaga! Nie zawsze!

Niektóre towarzystwa nastawione na „wabienie” nowych klientów zapominają o tych obecnych. Najlepiej więc, na wszelki wypadek – porównać ceny u konkurencji jeszcze przed odnowieniem dotychczasowego OC.

  • Na zniżki mogą również liczyć kobiety, bo według statystyk, to one dużo rzadziej są sprawcami wypadków. Ubezpieczyciele szanują i premiują także rodziców, czyli osoby, które często przewożą dzieci w samochodzie – uważa się, że takie osoby są ostrożniejsze i powodują mniej wypadków.
  • Podobnie jest w przypadku starszych kierowców. Zniżki przysługują kierowcom, którzy znajdują się w przedziale wiekowym 40 -55 lat. Oczywiście właściciele nowych samochodów też otrzymają zniżki – zwykle ok. 10 -20%. Jeżeli posiadamy ekologiczny silnik, to ulga może wynieść ok. 5%.
  • Opłacalne jest także zapłacenie składki za cały rok z góry. Rozłożenie na raty to ok. 10% więcej do zapłaty.

Zobacz też:
Wypowiedzenie umowy OC
Podatek od kupna samochodu

Uwaga na ubezpieczenie zniżek!

To tzw. program ochrony zniżek. Jeżeli go wykupimy, mamy pewność, że pomimo spowodowania wypadku samochodowego, nie stracimy zgromadzonych zniżek. Jednak… to jedyne, czego możemy być pewni.

Ubezpieczenie OC z ochroną zniżek wcale nie musi kosztować tyle samo co w roku ubiegłym. Poza tym – „ochrona zniżek” dotyczy tylko obecnego ubezpieczyciela. Jeśli zmienimy towarzystwo (nawet po kilku latach) – nasza historia bezszkodowej jazdy zostanie sprawdzona w bazie UFG, a składka przeliczona po uwzględnieniu wszystkich spowodowanych przez nas szkód.

Zwyżki w OC – nie tylko za spowodowanie kolizji

Teraz trochę o mniej przyjemnym temacie – mianowicie o zwyżkach w ubezpieczeniach OC.

Kto zapłaci więcej za OC? Przede wszystkim:

  • kierowcy, którym częściej zdarzają się wypadki samochodowe,
  • osoby, które od niedawna posiadają prawo jazdy,
  • młodzi kierowcy – ci, którzy nie ukończyli 25 roku życia – jest to tzw. grupa podwyższonego ryzyka. Jeżeli do niej należymy, możemy zapłacić nawet do 50% więcej za ubezpieczenie OC.(sprawdź jak kupić OC dla młodego kierowcy) Wynika to ze statystyk, które pokazują, że młodzi kierowcy cechują się brawurową jazdą i są sprawcami dużej ilości wypadków drogowych,
  • posiadacze starszych samochodów, szczególnie tych wyprodukowanych ponad 10 lat temu – takie pojazdy nie posiadają pewnych systemów zabezpieczeń, np. ABS, czyli łatwiej w nich o wypadek,
  • właściciele samochodów, które mogą przewozić więcej niż 6 osób.

Najwyższe zwyżki dotyczą samochodów o szczególnym przeznaczeniu (np. taxi czy nauka jazdy). Ich właściciele mogą zapłacić nawet do 200% składki więcej.

Czy możemy sprawdzić tabelę wszystkich zwyżek i zniżek w wybranym towarzystwie?

Niestety, zazwyczaj ubezpieczyciele udostępniają swoim klientom tylko tabelę bonus/malus, czyli wykaz zniżek i zwyżek za bezszkodową jazdę. Żaden z nich nie „powie głośno” jakimi pozostałymi wytycznymi kieruje się wyliczając składkę OC. Jak zatem sprawdzić czy jego oferta ubezpieczenia jest dla nas atrakcyjna? Dowiemy się tego porównując ceny polis wśród jak największej grupy ubezpieczycieli.

Pamiętajmy

OC pojazdu to obowiązek i ustawowe warunki ochrony. Wysokość składki OC to indywidualna decyzja towarzystwa. Nie musimy wcale wiedzieć co na nią wpływa. Wystarczy, gdy będziemy wiedzieć, gdzie jest dla nas najtaniej.

Oczywiście zachęcamy do skorzystania w tym celu z naszego kalkulatora ubezpieczeń OC, z ofertami kilkunastu firm ubezpieczeniowych.

Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
zuzolPatrycja Kaczyńska-Hołubiec Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Patrycja Kaczyńska-Hołubiec
Gość
Patrycja Kaczyńska-Hołubiec

A jeśli jestem kobietą, mam ponad 25 lat, prawko od 3 miesięcy, jeżdżę dobrze, przewoze dzieci do szkoły i ubezpieczenie OC chcemy z teściem kupić który ma 60 lat i prawko od 40 lat, żadne z nas nie miało wypadku itp to jak ubezpieczyciel wyliczy OC? Na kogo bardziej spojrzy na mnie czy na teścia?

zuzol
Gość
zuzol

Gorzej będzie jak wydarzy się coś złego i niestety zniżki polecą w dół ? Nie lepiej brac od razu ubezpieczenie na siebie i nie kombinować?

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00