Jednoślady sukcesywnie zyskują na popularności, co jest widoczne na polskich drogach szczególnie w okresie wakacyjnym. Pomimo niewielkich osiągów skuter (zwłaszcza elektryczny) znajduje drogę do garaży polskich kierowców. Nic zresztą dziwnego, ponieważ mały rozmiar skuterów pozwala na wygodne poruszanie się po zatłoczonym mieście. Stanowią także stosunkowo tani środek transportu ze względu na małą pojemność silnika i niskie spalanie.

Sporo wątpliwości może budzić fakt, czy skuter jest rozpatrywany przez przepisy polskiego prawa w podobnej kategorii jak samochód. Czy skuter jest również pojazdem objętym rygorem prawnym, który narzuca Ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach? Ile kosztuje ubezpieczenie skutera?

Czy skutera OC jest obowiązkowe?

Choć skuter może prowadzić już 14-letnia osoba, to jednak w świetle prawa, do poruszania się skuterem wymagane jest prawo jazdy kategorii AM. W przypadku osoby nieletniej do zdania prawa jazdy będzie wymagana zgoda opiekunów prawnych.

Określenie skuter zostało przyjęte jako nazwa zwyczajowa, jednak ustawodawca w ustawie Prawo o ruchu drogowym używa sformułowania motorower. Oznacza to, skuterem lub motorowerem możemy zdefiniować każdy pojazd, który jest dwukołowy lub trójkołowy, a także zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Obowiązki ubezpieczeniowe zostały określone jednak w innym akcie prawnym. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych motorower jest rozumiany jako pojazd mechaniczny. Przepisy określają zatem wprost, iż ubezpieczenie OC skutera jest obowiązkowe i właściciele jednośladów muszą wykupić polisę.

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera?

Trudno jednoznacznie wskazać konkretną ile wynosi cena OC za ubezpieczenie skutera, ponieważ jest to zależne od wielu czynników.

Przy wycenie składki ubezpieczyciele zwykle zwracają uwagę na podobne kryteria jak w przypadku OC samochodu. Będzie zatem istotny m.in. model skutera, przebieg, pojemność silnika, historia ubezpieczenia, a także profil i szkodowość kierowcy. Podobnie zresztą będzie w przypadku OC motocykla.

Może cię zainteresować: Gdzie kupić najlepsze ubezpieczenie motocykla?

Z pewnością jednak ubezpieczenie OC skutera jest o wiele tańsze niż ubezpieczenie samochodu. Zwykle zapłacimy za nie kilkaset złotych.

Przykład

Skuter marki Honda z 2017 roku o przebiegu 120 tys. km, pojemności silnika 125 cm3, dla 26-letniej bezdzietnej kobiety z miejscowości o średniej wielkości oraz bez szkód w historii kierowcy. Kobieta może ubezpieczyć swój pojazd np. w Benefii za kwotę w przedziale 180-260 zł w zależności od dokupienia dodatkowych wariantów w postaci Assistant lub NNW.

Na nieco niższe, choć w tym przedziale kwoty, kobieta mogłaby liczyć ubezpieczając skuter z 2010 r. marki Peugeot o takim samym przebiegu o mniejszej pojemności silnika. Wtedy polisa w Benefii będzie kosztowała od 110 zł.

Brak OC na skuter – jaka kara?

Skutery świetnie sprawdzają się w okresie letnim, ponieważ łatwo się nimi przemieszczać podczas upalnych dni. Zajmują mało miejsca na parkingu, dlatego można zabrać go praktycznie w każde miejsce.

Podobnie jednak jak w przypadku ubezpieczenia OC samochodu polisa OC skutera musi zostać wykupiona na cały rok. W przeciwnym wypadku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może nałożyć wysoką karę za zerwanie ubezpieczenia.

Skuter powinien zostać ubezpieczony już od dnia zakupu. Dlatego, okresowa rezygnacja z opłacenia składki również nie jest rekomendowana, np. w przypadku kiedy skuter nie będzie używany w okresie zimowym.

Za każdy dzień przerwania ochrony ubezpieczeniowej Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę w przypadku wykrycia nieprawidłowości w ciągłości. Ubezpieczenie skutera jest istotne, a za jego brak obliczana jest kara finansowa za każdy dzień zwłoki. W przypadku skutera może wynosić (stan danych na 2022 rok):

 • do 200 zł za brak ubezpieczenia OC do 3 dni.
 • do 500 zł za brak ubezpieczenia OC do 4 do 14 dni. 
 • do 1000 zł za brak ubezpieczenia OC powyżej 14 dni.

Zmianie ulegnie także wysokość składki ubezpieczeniowej w wyniku przerwania ciągłości ubezpieczenia, ponieważ wtedy ubezpieczyciel może wyliczyć za to wyższą składkę i wtedy zapłacimy więcej. Kolejne nieprzyjemności to konsekwencje finansowe w postaci obowiązku pokrycia całości szkody, jeśli na miejscu zdarzenia okaże się, że kierowca skutera nie posiada ważnego OC.

W takim przypadku kierowca pojazdu, a zarazem sprawca, zostaje obciążony pełnymi kosztami likwidacji szkody przez UFG. Szkody zdarzają się również kierowcom z wieloletnim doświadczeniem. Dlatego musimy zadbać o ważne ubezpieczenie OC, a z pewnością unikniemy dodatkowo poniesionych wydatków.

Ubezpieczenie OC zapewnia niezbędną ochronę, a właściciel skutera może uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. O wiele korzystniejsze będzie opłacenie rocznej – stosunkowo niskiej składki, niżeli ponoszenie wysokich kosztów w postaci kar i roszczeń regresowych.

Gdzie kupić ubezpieczenie skutera?

OC dla skutera oraz ubezpieczenie motocykla oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Z racji tego, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe, ubezpieczyciel nie może odmówić sprzedaży polisy. Ofertę ubezpieczeniową skuterów i motocykli możemy znaleźć m.in. w Benefii, Compensie, Generali, Proamie, Beesafe, Link4, Warcie, Ergo Hestii czy Uniqa.

Polisę możemy kupić na różne sposoby. Najwygodniejszą formą jest zakup przez Internet. W ten sposób najprościej dowiedzieć się ile kosztuje ubezpieczenie OC. Przy zakupie polisy warto przejrzeć wszystkie oferty i rozważyć różne opcje.

W tym celu najlepiej porównać ceny ubezpieczeń za pomocą wyszukiwarek internetowych lub porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych. W przypadku potrzeby profesjonalnej porady możemy posłużyć się także poradą agenta ubezpieczeniowego.

Aby łatwo porównać ceny ubezpieczenia OC skutera, warto skorzystać z porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych jak ubezpieczamy-auto.pl, gdzie w szybki sposób bez wychodzenia z domu, można zweryfikować oferty polis, gdzie istnieje także możliwość konsultacji z ekspertem, który rozwieje ewentualne wątpliwości.

Opinia eksperta: ,,Zakup obowiązkowej polisy OC dla skutera wiąże się z podobnymi dylematami jak w przypadku zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego samochodu. Podczas zakupu polisy powinniśmy zwracać uwagę, na to ile kosztuje ubezpieczenie, ale także na renomę i nasze zaufanie do danego zakładu ubezpieczeń. Zakup taniego ubezpieczenia nie zawsze jest najlepszym rozwiązanie. Wybór zaufanego zakładu ubezpieczeń może pomóc uniknąć ewentualnych problemów podczas procesu likwidacji szkody. Jeśli już ubezpieczamy samochód w danym zakładzie ubezpieczeń, warto również poprosić ubezpieczyciela o przedstawienie oferty na drugą polisę, która obejmowałaby ubezpieczenie skutera. Czasem zdarza się, że przy zakupie kolejnej polisy, możemy liczyć na specjalne oferty.

Niestety nie zawsze ubezpieczenie OC dwóch pojazdów u jednego ubezpieczyciela wiąże się z lepszą ceną, mimo oferowanych promocji. Dlatego najrozsądniej, należałoby porównać ceny ubezpieczeń we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych, które złożyły nam ofertę.’’

Podsumowanie:

 • Zasady ubezpieczenia OC skutera są identyczne jak w przypadku OC samochodu. Polskie prawo uznaje skuter za pojazd mechaniczny, który jest takim samym uczestnikiem ruchu jak samochód.
 • Ubezpieczenie OC skutera jest obowiązkowe na pełne 12 miesięcy.
 • Ubezpieczenie skutera będzie sporo tańsze niż ubezpieczenie auta, ale przy wyliczeniu składki ubezpieczyciel będzie brał pod uwagę podobne wskaźniki.
 • Za brak ubezpieczenia OC skutera, UFG może nałożyć karę od 200 do 1000 zł. Jeśli spowodujesz wypadek drogowy, za likwidację szkody będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.
 • Do porównania cen ubezpieczenia OC skutera warto skorzystać z porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych lub zasięgnąć porady eksperckiej u zaufanego agenta.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie skutera

 1. Czy jeśli kupię używany skuter, czy wtedy też muszę kupować nową polisę?

  Co do zasady, wraz z zakupem pojazdu, poprzedni właściciel ma obowiązek przekazania kupującemu aktualnej polisy, którą można kontynuować do momentu zakończenia. Najlepiej jednak skontaktować się w tym celu z zakładem ubezpieczeń i zgłosić sprzedaż pojazdu. Polisę można również wypowiedzieć i zakupić nowe ubezpieczenie OC we własnym zakresie. Jeśli jednak zdecydujesz się na kontynuowanie polisy po poprzednim właścicielu, należy pamiętać, że nie przedłuża się ona automatycznie i wygasa z końcem umowy, dlatego trzeba zadbać o kontynuację.

 2. Co oznacza regres ubezpieczeniowy w przypadku braku polisy OC skutera?

  W tym konkretnym przypadku regres będzie oznaczał wystąpienie ubezpieczyciela z roszczeniem do sprawcy wypadku bez ważnego OC. Zwykle wiąże się to z dużymi kosztami pokrycia przeprowadzonej likwidacji szkody, ponieważ UFG ma prawo wystąpić z roszczeniem do sprawy kolizji i ukarać karą finansową. Trzeba pamiętać, że regres może dotyczyć nie uszkodzonego pojazdu, ale także mogą wystąpić szkody osobowe. W tym wypadku odszkodowanie zwykle pokrywa stronie poszkodowanej rekompensatę, koszty leczenia, rehabilitację, zadośćuczynienie, a nawet dożywotnią rentę dla osoby poszkodowanej. Dodatkowym kosztem będzie także wypożyczenie przez poszkodowanego pojazdu zastępczego lub szkoda majątkowa np. uszkodzenie laptopa. Kwoty takiego odszkodowania mogą zatem oscylować nawet w setkach tysięcy złotych.

 3. Czy można wnioskować o zwrot kosztów części opłaconej składki, jeśli nie używam skutera przez znaczną część roku?

  Niestety, ale nie jest to możliwe i żaden zakład ubezpieczeń nie uzna takiego roszczenia. Obowiązkowe ubezpieczenie skutera na cały rok nakłada ustawodawca i kierowca pojazdu nie może poruszać się bez ważnego ubezpieczenia. Należy również zadbać o ciągłość kolejnych polis, ponieważ w przeciwnym wypadku można być narażonym na konsekwencje finansowe w postaci kar od UFG.

 4. Czy ubezpieczenie skutera jest tańsze niż ubezpieczenie OC motocykla?

  Z uwagi na niską pojemność skutera, ubezpieczenie OC dla niego będzie nieco tańsze niż dla motocykla, szczególnie takiego z silnikiem o wysokiej pojemności.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny