Umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowca standardowo zawiera na 12 miesięcy. Po ich upływie polisa przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Są jednak sytuacje, kiedy OC może obowiązywać krócej. OC krótkoterminowe można kupić jedynie w ściśle określonych przypadkach. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, by skorzystać z takiego OC.
- Czym jest OC krótkoterminowe?
- Dla kogo jest OC krótkoterminowe?
- OC krótkoterminowe dla pojazdów zarejestrowanych czasowo
- OC krótkoterminowe dla samochodu sprowadzanego z zagranicy
- OC krótkoterminowe dla właścicieli komisów samochodowych
- OC krótkoterminowe dla pojazdów historycznych i zabytkowych
- Pojazdy wolnobieżne a polisa OC
- Pojazdy do jazd testowych – jakie OC?
- Co grozi za zakup OC krótkoterminowego niezgodnie z prawem?
- Ile kosztuje OC krótkoterminowe?
- Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC krótkoterminowe
Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym w Polsce jest polisa OC. Chroni ona właściciela pojazdu przed finansowymi konsekwencjami szkody wyrządzonej innym uczestnikom ruchu drogowego. Umowę podpisuje się na rok, a kierowca musi pamiętać o zachowaniu ciągłości ubezpieczenia – nawet jednodniowa przerwa grozi nałożeniem kary finansowej. OC krótkoterminowe przeznaczone jest dla ściśle określonych grup, np. komisów samochodowych czy firm wynajmujących pojazdy historyczne. Taka polisa ma identyczny zakres ochrony jak całoroczne OC, jednak jej ważność nie przedłuża się automatycznie – zabezpieczenie straci ważność po upływie okresu, na jaki została zawarta umowa.
Czym jest OC krótkoterminowe?
OC krótkoterminowe to rodzaj polisy obowiązkowej, którą można kupić na okres krótszy niż 12 miesięcy (najczęściej na 30 dni lub 3 miesiące). Działa na podstawie tych samych przepisów co roczne ubezpieczenie, czyli Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Co ważne, OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie na kolejny miesiąc. Wygasa wraz z ostatnim dniem okresu, na jaki została zawarta umowa. Warto również podkreślić, że ubezpieczenie samochodu krótkoterminowe zapewnia taką samą ochronę jak to, które zawierane jest na 12 miesięcy. Ochrona działa na terenie Polski oraz w państwach, które podpisały Jednolite Porozumienie Wielostronne.
Sumy gwarancyjne dla posiadaczy OC krótkoterminowego wynoszą:
- 5 210 000 dla jednego zdarzenia w przypadku szkód na osobie;
- 1 050 000 dla jednego zdarzenia w przypadku szkód na mieniu.
Dla kogo jest OC krótkoterminowe?
OC krótkoterminowe można kupić tylko w określonych w ustawie sytuacjach. OC na okres krótszy niż 12 miesięcy mogą kupić:
- właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo (czasowo można zarejestrować pojazd na okres nieprzekraczający 30 dni);
- osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na zakupie i sprzedaży aut (np. komis);
- nabywcy samochodów sprowadzonych z zagranicy, nieposiadających ważnego OC (OC co najmniej na 30 dni);
- właściciele pojazdów wolnobieżnych (poruszających się z maksymalną prędkością 25 km/h); umowa musi zostać zawarta na okres nie krótszy niż 3 miesiące;
- właściciele pojazdów zabytkowych, czyli wpisanych do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów (OC na okres nie krótszy niż 30 dni);
- posiadacze pojazdów przeznaczonych do jazd testowych (na czas ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, nie krócej niż 30 dni).
Ważne! Informacje o tym, dla kogo przeznaczone jest OC krótkoterminowe znajdziesz w art. 27 Ustawy o Ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.
Czy trzeba wypowiadać OC krótkoterminowe?
Polisa krótkoterminowa wygasa wraz z końcem okresu ochrony. Jeśli kupujesz OC krótkoterminowe, przed jego końcem musisz przedłużyć umowę lub wycofać pojazd z ruchu drogowego (dla pojazdów wolnobieżnych czy zabytkowych). Inną opcją jest zakup OC na cały rok, np. dla aut sprowadzonych z zagranicy.
Z uwagi na fakt, że ubezpieczenie krótkoterminowe OC nie przedłuża się automatycznie, może się okazać, że wraz z jego końcem powstanie przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC. To grozi karą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w wysokości dwóch minimalnych płac brutto za samochód osobowy i przerwę ponad 14 dni.
OC krótkoterminowe dla pojazdów zarejestrowanych czasowo
Czasowe zarejestrowanie pojazdu dotyczy zwykle kilku sytuacji:
- samochód ma być wywieziony za granicę;
- po zakupie pojazdu za granicą trzeba dotrzeć nim na teren kraju;
- auto musi być odstawione na stację diagnostyczną w celu przeprowadzenia badania lub naprawy.
Czasowa rejestracja pojazdu przeprowadzana jest na wniosek właściciela. Okres, na jaki samochód zostanie zarejestrowany, nie może przekraczać 30 dni. Istnieje jednak możliwość jednorazowego wydłużenia terminu o kolejne 14 dni.
Czasową rejestrację pojazdów przeprowadza się na podstawie przepisów Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym.
Czasowej rejestracji dokonuje się:
1) z urzędu – po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu;
2) na wniosek właściciela pojazdu – w celu umożliwienia:
- a) wywozu pojazdu za granicę,
- b) przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- c) przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy.
Art. 74 pkt 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym
W przypadku czasowego zarejestrowania pojazdu właściciel może wykupić OC krótkoterminowe. Umowa musi zostać zawarta na czas nie krótszy niż okres rejestracji, ale też nie krótszy niż 30 dni.
OC dla młodych kierowców – jak zaoszczędzić?
Auto zastępcze z OC sprawcy
OC krótkoterminowe dla samochodu sprowadzanego z zagranicy
Przyjazd do Polski samochodem zakupionym za granicą również uprawnia do zakupu krótkoterminowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Taką polisę można kupić jednorazowo, kolejna umowa musi być zawarta na 12 miesięcy.
OC krótkoterminowe kupisz, jeśli:
- samochód został wyrejestrowany za granicą; po przyjeździe do kraju masz 30 dni na zarejestrowanie pojazdu;
- auto nadal jest zarejestrowane za granicą, ale nie ma ważnego OC lub Zielonej Karty (np. straciły ważność).
OC krótkoterminowe dla właścicieli komisów samochodowych
Prawo do korzystania z OC krótkoterminowego mają również właściciele komisów samochodowych, firmy zajmujące się pośredniczeniem w kupnie-sprzedaży czy bezpośrednim handlem. Takie podmioty mogą ubezpieczać pojazdy tymczasowo, na okres nie krótszy niż 30 dni.
Możliwość czasowego ubezpieczenia samochodów przeznaczonych na sprzedaż daje przedsiębiorcom wiele korzyści. Nie tylko mogą w ten sposób działać zgodnie z prawem, spełniając ustawowy obowiązek, ale też obniżyć koszty działalności. OC krótkoterminowe to znacznie mniejszy wydatek niż całoroczna polisa.
Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych
O czym pamiętać, kupując samochód z komisu?
Kupując auto z komisu, pamiętaj, że może być ono ubezpieczone czasowo. Taka polisa nie przedłuża się automatycznie, a wygasa z upływem okresu, na jaki została zawarta umowa. Jako nowy właściciel musisz dopilnować, by zachować ciągłość OC. Konieczne będzie wykupienie całorocznej polisy.
Może się jednak zdarzyć, że sprzedawca ubezpieczył auto na cały rok, a kupujący, wraz z innymi dokumentami, otrzyma również polisę OC. W takiej sytuacji może ją kontynuować lub wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową, z innym towarzystwem.
Pamiętaj! Kupując pojazd używany, sprawdź jego ubezpieczenie. Brak OC skutkuje nałożeniem wysokiej kary finansowej.
OC krótkoterminowe dla pojazdów historycznych i zabytkowych
Właściciele pojazdów historycznych i zabytkowych mogą kupować OC krótkoterminowe. Co więcej, mogą robić to kilka razy w roku, w zależności od potrzeb. Istotne jest to, aby pojazd miał ważne ubezpieczenie, jeśli ma być wprowadzony do ruchu.
Dlaczego właściciele zabytkowych aut kupują OC np. na 30 dni? Często ubezpieczenie jest im potrzebne tylko na krótki okres, gdy np. udają się na zloty, pokazy. Zazwyczaj taki samochód nie jest użytkowany na co dzień, dlatego nie potrzebuje całorocznej ochrony. Ustawodawca przewidział więc możliwość korzystania z OC tylko wtedy, gdy właściciel zamierza podróżować swoim pojazdem.
Pojazdy wolnobieżne a polisa OC
Z OC krótkoterminowego mogą też korzystać właściciele pojazdów wolnobieżnych. Według definicji z Ustawy Prawo o ruchu drogowym, są to pojazdy poruszające się z prędkością nie większą niż 25 km/h. Zalicza się do nich:
- maszyny rolnicze jak kombajny, sadzarki, prasy, sieczkarnie;
- sprzęt leśny np. rębaki i wciągarki;
- maszyny budowlane, czyli koparki, walce, wiertnice itp.
Ważne! Ciągniki rolnicze nie są zaliczane do pojazdów wolnobieżnych, dlatego wymagają całorocznego OC!
Warto też pamiętać, że w przypadku pojazdów wolnobieżnych, polisa OC nie może być zawarta na czas krótszy niż 3 miesiące. Jest to wyjątek, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC krótkoterminowe.
Pojazdy do jazd testowych – jakie OC?
Możliwość korzystania z krótkoterminowego OC dla tego rodzaju pojazdów pojawiła się w 2019 roku. Samochód musi spełniać ściśle określone warunki – nie może być to auto wcześniej zarejestrowane za granicą lub na terytorium Polski. Taka polisa przewidziana jest dla pojazdów będących własnością jednostek badawczych producentów lub przedsiębiorców posiadających siedzibę na terenie Polski.
Ważne! Umowa OC może być zawarta na okres ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, jednak na czas nie krótszy niż 30 dni.
Co grozi za zakup OC krótkoterminowego niezgodnie z prawem?
Podczas kalkulacji składki OC krótkoterminowego ubezpieczyciele stosują zwykle uproszczoną ocenę ryzyka (nie uwzględniają historii szkodowości danego kierowcy). Zawarcie umowy może więc być szczególnie korzystne dla kierowców, którzy w ostatnim czasie spowodowali kolizję lub wypadek drogowy. Pamiętajmy jednak, że polisę krótkoterminową mogą nabyć wyłącznie osoby do tego uprawnione.
Sprzedaż OC krótkoterminowego podmiotom nieuprawnionym stanowi naruszenie przepisów. Konsekwencje zawarcia takiej transakcji poniesie nie tylko agent ubezpieczeniowy, ale również właściciel ubezpieczonego pojazdu.
Zakup krótkoterminowej umowy OC niezgodny z prawem naraża właściciela auta na windykację całorocznej składki przez ubezpieczyciela, karę od UFG za brak obowiązkowego ubezpieczenia lub regres (w przypadku szkody), czyli wystąpienie do sprawcy szkody o zwrot wszystkich poniesionych podczas likwidacji jej kosztów.
W 2018 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Komisja Nadzoru Finansowego wykryły szereg bezprawnych praktyk agentów niektórych towarzystw ubezpieczeniowych, którzy oferowali swoim klientom krótkoterminowe OC (tzw. komisowe) niezgodnie prawem. Poskutkował to przeprowadzeniem wewnętrznej kontroli, której celem było uszczelnienie sprzedaży 30-dniowych umów ubezpieczenia.
Przepisy jednoznacznie wskazują, że taka polisa przysługuje wyłącznie osobom prowadzącym działalność w charakterze pośrednictwa w kupnie i sprzedaży pojazdów.
„I to tylko w odniesieniu do tych pojazdów, które przeznaczone są do kupna lub sprzedaży, o czym wyraźnie mówi art. 27 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK. Na pewno nie jest to polisa dla tych, którzy posiadają odpowiedni wpis PKD, ale korzystają z posiadanych aut dla potrzeb własnych”.
podkreślała wówczas Iwona Kaja, radca prawny, kierownik Samodzielnego Wydziału Prawnego UFG
Krótkoterminowe ubezpieczenie OC na 30 dni jest przeznaczone dla pojazdów zarejestrowanych za granicą w sytuacji, gdy dany pojazd musi zostać zarejestrowany na terenie RP w ciągu 30 dni od sprowadzenia. W przeciwnym razie jego właścicielowi grozi kara od 200 do 1000 zł.
Ile kosztuje OC krótkoterminowe?
Koszt zakupu takiej polisy jest mniejszy niż w przypadku całorocznego OC. Takiego ubezpieczenia nie kupisz jednak przez internet, musisz osobiście wybrać się do TU. Agent wylicza składkę indywidualnie, dlatego warto dopytać o wszystkie szczegóły, np. uwzględnianie zniżek za bezszkodową jazdę.
Trzeba też pamiętać, że po upływie ważności OC krótkoterminowego, właściciel musi wykupić całoroczne OC. Jego brak oznacza konsekwencje finansowe.
Gdzie szukać dobrego OC?
OC na cały rok kupisz u agenta, ale też zdalnie, przez internet. Zanim to zrobisz, porównaj propozycje wielu firm – zakres ochrony jest zawsze taki sam, ale oferty różnią się ceną. Możesz też od razu pomyśleć o zakupie pakietu ubezpieczeń, np. autocasco czy assistance. Wiele towarzystw oferuje atrakcyjne cenowo OC i AC lub OC, AC i assistance. Aby poznać koszt i zakres ochrony, skorzystaj z kalkulatora OC i AC – szybko i w wygodny sposób porównasz propozycje wielu firm działających na rynku.
Krótkoterminowe OC to propozycja dla ściśle określonych grup. Pojazdy użytkowane na co dzień muszą mieć całoroczną polisę – właściciele powinni pamiętać, że za niedopełnienie obowiązku grożą im kary.
- OC krótkoterminowe mogą kupić jedynie upoważnione do tego podmioty, np. właściciele samochodów zabytkowych, wolnobieżnych lub osoby zajmujące się sprzedażą pojazdów (komisy).
- Zakres OC krótkoterminowego jest identyczny jak całorocznego. Polisa działa na terenie kraju oraz za granicą.
- OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie.
- Ubezpieczenie krótkoterminowe zawierane jest na minimum 30 dni.
Bibliografia
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym.
Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC krótkoterminowe
-
Na jaki okres mogę zawrzeć umowę OC krótkoterminowego?
OC krótkoterminowe jest ważne minimum 30 dni. W niektórych przypadkach umowa podpisywana jest na 3 miesiące – zwykle dotyczy to pojazdów wolnobieżnych, np. maszyn wykorzystywanych przez rolników.
-
Czy OC krótkoterminowe różni się od OC całorocznego?
OC całoroczne zabezpiecza przez 12 miesięcy, natomiast OC krótkoterminowe przez 30, 31 dni lub 3 miesiące. Co ważne, OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie, dlatego właściciel pojazdu musi pamiętać o wykupieniu kolejnej polisy obowiązującej przez cały rok. Krótszy okres ochrony sprawia, że cena polisy jest niższa. Kierowca zapłaci więcej za całoroczne OC. Ubezpieczenia te nie różnią się natomiast zakresem ochrony oraz zakresem terytorialnym.
-
Gdzie kupię OC krótkoterminowe?
OC krótkoterminowe można kupić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciel zweryfikuje, czy klient ma prawo skorzystać z OC z krótszym terminem. Niekiedy firmy proponują stawki, które mogą zniechęcić klientów do zakupu takiej polisy, jednak zgodnie z przepisami prawa, nie powinny odmówić sprzedaży OC krótkoterminowego (jeśli przysługuje).
-
Czy cenę OC krótkoterminowego sprawdzę w kalkulatorze OC i AC?
W kwestii zakupu i warunków umowy OC krótkoterminowego należy zwrócić się bezpośrednio do wybranej firmy. Agent przygotuje indywidualną wycenę.
Brawo, krótko i na temat ?