Będzie w końcu ta podwyżka cen OC, czy nie będzie? Postanowiliśmy zastanowić się głośno nad możliwością jej wprowadzenia, biorąc pod uwagę zarówno wojnę cenową na rynku ubezpieczeń jak i plany wdrożenia bezpośredniej likwidacji szkody na szerszą skalę. Nie bez znaczenia jest również wiosenne wejście w życie wytycznych KNF, dotyczących lepszej i tym samym – droższej usługi, podczas naprawy szkód komunikacyjnych.

Czy KNF będzie miała ostatnie słowo w sprawie likwidacji szkód z OC?

Świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, że gdy Komisja Nadzoru Finansowego wkracza do „akcji” to już nie są przelewki. Ale… z drugiej strony, jej wytyczne w sprawie naprawy szkody z OC (te, które niedawno skierowała m.in. do wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych w celu zgłoszenia uwag) nie są wcale niczym nowym. Wystarczy porównać je ze wszystkimi wcześniejszymi wykładniami i orzeczeniami Sądu Najwyższego, aby łatwo zauważyć, że nie wnoszą nic, poza tym, co już dawno zostało powiedziane.

Zresztą Komisja Nadzoru Finansowego niczego nie nakazuje, nic nie narzuca i tylko przypomina o tym, że na chwilę obecną ustawowe wyznaczniki likwidacji szkód komunikacyjnych zupełnie rozmijają się z ich praktycznym zastosowaniem przez towarzystwa ubezpieczeniowe. No więc… najwyższy czas coś z tym zrobić.

Sprawdź też:
Wypowiedzenie OC
Zielona Karta

Jak to się ma do podwyżki cen polis?

Wszystko wskazuje na to, że na wiosnę ceny polis OC mogą się zmienić. Jak na razie, tj. do września, KNF czeka na uwagi od towarzystw ubezpieczeniowych w sprawie wytycznych i wstępne szacunki skutków finansowych proponowanych zmian. Chodzi o to, aby ubezpieczyciele skalkulowali takie składki za OC, aby zgromadzone środki zapewniały poszkodowanym w zdarzeniu drogowym pełne świadczenia, adekwatne do poniesionych strat. No więc, tak na zdrowy rozum łatwo wykombinować, że towarzystwa, które teraz oferują najniższe polisy i nie mają dostatecznie dużych rezerw finansowych, będą musiały podnieść ceny ubezpieczeń.

Bezpośrednia likwidacja szkód czyli rewolucja i kontrrewolucja

Na dzień dzisiejszy – cztery towarzystwa ubezpieczeniowe zdecydowały się na wprowadzenie w zakres swoich usług bezpośrednią likwidację szkód w OC. O co w niej chodzi?

Jeżeli kupicie ubezpieczenie OC w takiej firmie, po kolizji możecie wybrać ubezpieczyciela, który naprawi szkodę. Typujecie pomiędzy swoją firmą (czyli tym kto sprzedał Wam polisę OC) lub towarzystwem sprawcy. Oczywiście, nie musicie przy tym martwić się o żadne formalności. Gdzie haczyk? Jak na razie, każda z tych firm (czyli Warta, InterRisk, UNIQA i PZU) ma własne, wewnętrzne wytyczne dotyczące możliwości skorzystania z usługi i maksymalnych kwot odszkodowania. I co najważniejsze: w żadnej z nich nie ma możliwości likwidacji szkód osobowych, czyli możecie skorzystać z oferty tylko wtedy, gdy uszkodzeniu ulegnie Wasze mienie.

naprawa auta

Tak czy siak…..

Kiedy po raz pierwszy pisaliśmy o bezpośredniej likwidacji szkody z OC i wielkiej rewolucji PZU, już wtedy coś nam mówiło, że będzie to wielki krok milowy w procesie likwidacji szkód. I rzeczywiście – chociaż PZU troszkę przereklamowało swoje pionierskie reformy (bo nie wystąpiło jako pierwsze z taką ofertą), wywołało prawdziwą „burzę w szklance wody”. Teraz jeszcze korzysta na tym, bo przygarnia sporą grupkę nowych klientów i czasami „staje ością w gardle” innych towarzystw, z powodu wyższych kwot odszkodowań (bo likwidując szkodę nie martwi się o koszty, występując później do ubezpieczyciela sprawcy z regresem). Ale… już od dawna PIU planowało wprowadzenie bezpośredniej likwidacji szkód na całym rynku. Dochodzą słuchy, że może do tego dojść nawet wiosną przyszłego roku, a przy takiej zmianie, wszystkie zakłady ubezpieczeń będą zmuszone nastawić się na wyższy, droższy standard usług odszkodowawczych i przekalkulować cenę polisy według własnych potrzeb.

A co z wojną cenową na rynku ubezpieczeń?

No właśnie…. Nie wiemy… Tutaj „na dwoje babka wróżyła”. Może być tak, że wszyscy ubezpieczyciele „skrzykną się” i ogłoszą podwyżki cen polis i wtedy każdy: ten co powoduje szkody, ten co był poszkodowany i ten co nigdy nie miał nawet zarysowanego zderzaka będzie płacić więcej lub… wśród wielu firm znajdzie się kilka takich, które postanowią jeszcze trochę przeczekać i kosztem swoich zapasów budżetowych przyciągnąć bezszkodowych kierowców najatrakcyjniejszą ofertą.

A tymczasem… ubezpieczamy-auto.pl postara się być pomocnym w każdej sytuacji, bo tam gdzie trzeba więcej płacić, bardziej opłacalne stanie się korzystanie z kalkulatora ubezpieczeń OC i  AC…

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny