Kupując samochód z salonu, musisz zadbać o jego ubezpieczenie. Możliwości są dwie – wybór pakietu dealerskiego lub znalezienie polis we własnym zakresie. W drugim przypadku pomocna będzie  porównywarka ubezpieczeń, z której możesz skorzystać jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji.

Polskie prawo stanowi jasno – każdy pojazd poruszający się po drogach musi zostać objęty ubezpieczeniem OC. Kupując nowe auto w salonie, zobligowany będziesz zatem do zakupu polisy. Wielu kierowców, którzy decydują się na nowy samochód, wybiera również dodatkowe ubezpieczenia – NNW oraz AC.

Koszt takiego produktu może być spory, ale warto zainwestować i odpowiednio zabezpieczyć pojazd, który niedawno zjechał z taśmy produkcyjnej. Warto wiedzieć, że dealer często ma w ofercie polisę, która nie zawsze jest najbardziej opłacalnym wyborem. Jeśli zdecydujesz się szukać ubezpieczenia samodzielnie, korzystaj z możliwości, jakie daje Internet – porównywarki OC i AC, a także kalkulatory to wygodne i bezpieczne rozwiązania.

Kiedy trzeba ubezpieczyć auto z salonu?

Procedura jest jasna – kupiony samochód trzeba zarejestrować. Rejestracji dokonują wydziały komunikacji, zatem musisz udać się do urzędu, który jest właściwy ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Obsługującemu Cię urzędnikowi przedstaw wniosek o rejestrację pojazdu (może być w wersji papierowej lub wydrukowany pdf) oraz:

 • potwierdzenie własności pojazdu, czyli umowę kupna (fakturę VAT),
 • kartę pojazdu,
 • dowód tożsamości.

Porównaj ceny OC i AC

Jeżeli kupiony pojazd chcesz zarejestrować na przedsiębiorstwo, będziesz potrzebował również odpisu KRS oraz deklaracji zgodności WE (dokument wystawiany przez producenta, który stwierdza że auto spełnia normy bezpieczeństwa i ochrony środowiska).

Jak długo będziesz czekał na stały dowód rejestracyjny? O terminie odbioru zostaniesz poinformowany w dogodny dla Ciebie sposób, np. SMS-em lub poprzez wiadomość e-mail. Zwykle urząd przygotowuje stały dowód rejestracyjny w 5-8 dni roboczych, choć oczywiście zdarzają się opóźnienia.

Ubezpieczenie – na własną rękę czy od dealera?

Gdy kupujesz pojazd z salonu, sprzedawca zaproponuje Ci ubezpieczenie. To tzw. pakiet dealerski. Salony sprzedaży samochodów współpracują najczęściej z jedną lub dwiema firmami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu mogą zaproponować klientom polisy o bardzo szerokim zakresie. Przykładowo kupując pakiet dealerski przygotowany przez Allianz, klienci otrzymują kompleksową ochronę – zestaw składa się z OC, AC, NNW i Car Assistance. Jak można przeczytać na stronie tej firmy ubezpieczeniowej, współpracuje ona z wieloma markami, np. Audi, Mercedes-Benz, Hyundai, Honda, Ford, Mazda czy KIA.

Mimo że kupno pakietu dealerskiego jest wygodne (wszystkie formalności załatwia się w jednym miejscu – salonie sprzedaży), to nie zawsze musi się opłacać. Jako kupujący nie będziesz miał możliwości negocjacji ceny, nie będziesz miał też żadnego wpływu na to, z jakim towarzystwem ubezpieczeniowym podpiszesz umowę.

Właśnie dlatego rozważyć warto także drugą możliwość – kupno pakietu ubezpieczeń na własną rękę. Wiąże się to z koniecznością porównania propozycji różnych ubezpieczycieli, ale wysiłek może opłacić się finansowo.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?

Jednym z najprostszych sposobów, by porównać oferty wielu firm ubezpieczeniowych, jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń OC AC. Po wpisaniu informacji o pojeździe oraz o sobie (jako kierowcy), otrzymasz oferty od ubezpieczycieli działających na polskim rynku.

Dodatkową korzyścią płynącą z zakupu pakietu ubezpieczeń na własną rękę jest możliwość dostosowania zakresu ochrony do swoich potrzeb. Możesz dowolnie zmniejszać lub zwiększać zakres ochrony, dobierając lub rezygnując z ubezpieczeń np. NNW czy Assistance.

Aby pokazać różnice między cenami ubezpieczeń nowych samochodów, przeprowadziliśmy kalkulację. Przyjęliśmy, że polisę OC i AC chce kupić 33-letni kawaler, pracownik służb mundurowych, który mieszka w średnim polskim mieście. Ma prawo jazdy od 13 lat i wszystkie dostępne zniżki:

SamochódNajtańszy pakiet OC i ACNajdroższy pakiet OC i ACRóżnica
Volkswagen Golf (benzyna, poj. silnika 999 cm3)973,00 zł (+NNW i Assistance)4 779,00 zł (+NNW i Assistance)3 806,00 zł
Ford Focus (diesel, poj. silnika 1498 cm3)1 223,00 zł (+NNW i Assistance)4 648,00 zł (+NNW i Assistance)3 425,00 zł
Opel Insignia (benzyna, poj. silnika 1998 cm3)1 329,00 zł (+NNW i Assistance)4 960,00 zł (+NNW i Assistance)3 631,00 zł
Skoda Superb (Hybryda benzyna, poj. silnika 1395 cm3)2 064,00 zł (+NNW i Assistance)6 597,00 zł (+NNW i Assistance)4 533,00 zł
*kalkulacje na dzień 3.01.2024

Na powyższych przykładach widać, że różnice między cenami pakietów ubezpieczeń są bardzo duże. To jeden z głównych powodów, dla których za dobrym zestawem ubezpieczeń warto rozejrzeć się jeszcze przed kupnem wybranego modelu z salonu. Nasza porównywarka OC AC jest wyposażona w opcję „Nie posiadam jeszcze tego auta”. Zaznaczając to pole, będziesz mógł zorientować się w cenach pakietów OC/AC/NNW/Assistance.

z formularza rankomat

Sposoby na obniżenie ceny ubezpieczenia nowego samochodu

Aby obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu, istnieje kilka strategii, związanych głównie z warunkami ubezpieczenia AC. Wysokość składki OC i AC zależy od różnych czynników, takich jak:

 • rodzaj i wartość pojazdu,
 • dane kierowcy (takie jak wiek, staż za kierownicą, historia bezszkodowej jazdy, miejsce zamieszkania),
 • zakres ochrony.

W przypadku nowego samochodu zaleca się wybór szerokiego zakresu ochrony, ze względu na wysoką wartość pojazdu. Mimo to istnieją pewne dostępne opcje, które mogą pomóc w obniżeniu kosztów ubezpieczenia auta, zwłaszcza jeśli po porównaniu ofert cena nadal wydaje się zbyt wygórowana. Oto dwie z nich:

 • Jednym z podejść jest wprowadzenie do umowy udziału własnego, czyli kwoty, jaką właściciel pojazdu pokryje ze swojej kieszeni w przypadku szkody. Oznacza to pewne ryzyko finansowe dla właściciela, ale może skutkować obniżeniem składki ubezpieczeniowej.
 • Innym sposobem na redukcję kosztów jest zastosowanie amortyzacji. Polega to na uwzględnieniu zużycia eksploatacyjnego części pojazdu i obniżeniu ich wartości, co może wpłynąć na obniżenie kwoty wypłaty odszkodowania w przypadku potrzeby naprawy lub wymiany.

Zobacz też: Udział własny w szkodzie – czym jest i kiedy opłaca się go mieć?

Warto jednak pamiętać, że wybierając te opcje, właściciel samochodu powinien dokładnie rozważyć swoje preferencje i zrozumieć, jakie ryzyko finansowe może się wiązać z wprowadzeniem pewnych zmian w warunkach ubezpieczenia AC.

AC na auto z salonu – na co zwrócić uwagę?

Jednym z najchętniej wybieranych przez właścicieli nowych samochodów ubezpieczeń dodatkowych jest ubezpieczenie AC. Dzięki niemu kierowca może liczyć, że otrzyma odszkodowanie w razie kradzieży auta lub uszkodzeń spowodowanych przez działanie sił natury.

Aby wysokość odszkodowania pokryła szkody, uwagę warto zwrócić na zakres ochrony. Ważne są:

 • rodzaj AC. Ubezpieczyciele proponują AC pełne i AC mini. W przypadku nowych samochodów lepiej sprawdzi się pełna wersja AC, gdyż mini obejmuje tylko wybrane ryzyka (np. kradzież i żywioły);
 • sposób naprawy. Praktykowane są dwa sposoby naprawy: kosztorysowy i warsztatowy. W pierwszym przypadku ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu pieniądze; w drugim rozlicza się z warsztatem;
 • części użyte do naprawy. Mogą być oryginalne lub zamienniki, czyli o jakości porównywalnej do oryginalnych;
 • udział własny w szkodzie. Opcja bez udziału własnego oznacza, że cały koszt likwidacji szkody leży po stronie ubezpieczyciela;
 • amortyzacja części. Jeżeli w ofercie jest wzmianka o amortyzacji części, to ubezpieczyciel pomniejszy odszkodowanie za części (np. o 50 proc.)  o ich zużycie.

Uwagę warto też zwrócić na sumę ubezpieczenia (górną granicę odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej) oraz zakres terytorialny ubezpieczenia. Ten drugi parametr będzie szczególnie istotny dla kierowców, którzy często wyjeżdżają za granicę.

Gdyby kierowca z powyższego przykładu chciał ubezpieczyć posiadanego Opla Insignę (jedna z pozycji w powyższej tabeli), mógłby wybierać między takimi ofertami:

 Oferta 1Oferta 2Oferta 3Oferta 4Oferta 5
Rodzaj częściZamienneZamienneOryginalneZamienneOryginalne
Amortyzacja części0 proc.0 proc.0 proc.0 proc.0 proc.
Sposób likwidacji szkodyWarsztatWarsztatWarsztatKosztorysWarsztat
Wysokość udziału własnego400 zł (wypadek), 8 proc. (kradzież)0 zł0 zł0 zł0 zł
Suma ubezpieczenia123 700 zł128 230 zł123 700 zł123 700 zł125 500 zł
Zakres terytorialnyPolska, EuropaPolskaPolska, EuropaPolska, EuropaPolska, Europa
Cena pakietu1 876 zł1 952 zł2 111 zł2 620 zł3 424 zł
*kalkulacje z dnia 3.01.2024

Jak widać na powyższych przykładach, najdroższa oferta wcale nie musi być najkorzystniejsza. Godząc się na niższą sumę ubezpieczenia, kierowca mógł zaoszczędzić 1 860 zł, wybierając ofertę drugą zamiast ostatniej. Również Ty możesz sporo zaoszczędzić, dokładnie sprawdzając, co w zamian za składkę otrzymasz od ubezpieczyciela.

Nowe auto z salonu – czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenie?

Choć nabycie ubezpieczenia OC jest obligatoryjne dla właścicieli wszystkich zarejestrowanych pojazdów, to inne polisy komunikacyjne mają charakter dobrowolny. Niemniej jednak dla posiadaczy nowych lub stosunkowo młodych samochodó, rozważenie ich zakupu może być korzystne.

Wśród tych opcji wyróżniają się przede wszystkim:

 • NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które chroni życie i zdrowie ubezpieczonego, a także zazwyczaj obejmuje ochroną pozostałe osoby przebywające w pojeździe w przypadku wypadku.
 • Autocasco, znane również jako AC, zapewnia wypłatę odszkodowania głównie w sytuacjach takich jak kradzież pojazdu, uszkodzenia spowodowane zjawiskami atmosferycznymi, akty wandalizmu oraz zniszczenia wynikające z działań osób trzecich. AC nabiera szczególnego znaczenia w przypadku nowo zakupionych samochodów. W sytuacji gdy pojazd zostaje skradziony, właściciel, mając odpowiednio dopasowaną sumę ubezpieczenia, może otrzymać zwrot pełnej wartości utraconego auta.
 • Assistance to ubezpieczenie, które oferuje ubezpieczonemu pomoc techniczną, medyczną oraz wsparcie informacyjne w przypadku awarii, kolizji lub wypadku. Zakres świadczeń assistance zależy od wybranego wariantu polisy i może obejmować dostarczenie paliwa, naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie do warsztatu, a w bardziej kompleksowych pakietach nawet zakwaterowanie w hotelu lub opiekę nad dziećmi.

Porównaj ceny OC i AC

Wydaje się, że kupując nowy samochód warto dodatkowo ubezpieczyć. Auto ma dużą wartość, a nieszczęśliwe wypadki czy stłuczki zawsze mogą się zdarzyć. Naprawa pojazdu na własną rękę może być bardzo droga. To ryzyko, którego bez trudu można uniknąć.

Zajrzyj do kalkulatora OC i AC online i sprawdź, spośród jakich wariantów ochrony możesz wybierać dla siebie!

 • Nowy samochód, jeśli ma wyjechać na drogę, musi zostać ubezpieczony. Polisa OC jest obowiązkowa i wszelkie formalności należy przeprowadzić przed wyruszeniem w pierwszą podróż nowym pojazdem.
 • Ubezpieczenie można kupić bezpośrednio u dealera, który zwykle ma podpisaną umowę z firmą ubezpieczeniową. Nie jest to jednak konieczne – o polisę można postarać się samodzielnie, czyli skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego lub porównywarki OC dostępnej w Internecie.
 • W przypadku nowego samochodu warto rozważyć zakup dodatkowego, opcjonalnego ubezpieczenia – AC, Assistance i NNW są popularne wśród posiadaczy nowych aut. Zabezpieczają oni w ten sposób samochód, którego wartość wyjściowa potrafi być bardzo wysoka.
 • Zanim podejmiesz decyzję o zakupie ubezpieczenia OC (i innych), zapoznaj się z ofertą poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Różnice w stawce mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych!

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie nowego samochodu

 1. Czy OC dla nowych samochodów jest niższe, niż dla używanych?

  Często tak. Ubezpieczyciele mają świadomość, że używane samochody częściej się psują, a także mają mniej systemów wspomagających kierowcę w czasie jazdy, dlatego różnego rodzaju zdarzenia drogowe są w ocenie ubezpieczyciela bardziej prawdopodobne.

 2. Czy po zakupie nowego samochodu mogę wyjechać z salonu bez OC?

  Nie, ubezpieczenie OC jest niezbędne, żeby móc poruszać się po polskich drogach. Zanim pojazd wyjedzie z salonu, musi mieć ubezpieczenie – można skorzystać z oferty dealera lub samodzielnie znaleźć odpowiednią polisę (np. korzystając z porównywarek OC i AC, które działają w Internecie).

 3. Czy warto zdecydować się na pakiet ubezpieczeniowy?

  Zakup pakietu ubezpieczeniowego – zarówno w przypadku nowego, jak i używanego samochodu – zawsze będzie korzystniejszą opcją. Firmy ubezpieczeniowe przygotowują specjalne, korzystne rozwiązania dla osób, które decydują się na „dołożenie” do obowiązkowego OC dodatkowych rozwiązań: AC, Assistance czy NNW.

 4. Skąd tak duże różnice w stawkach za ubezpieczenie OC nowego samochodu?

  Każda firma ubezpieczeniowa ma własne algorytmy i przeliczniki OC dla nowych samochodów. Jedne preferują ubezpieczanie nowych pojazdów, niejako faworyzując ich właścicieli, inne natomiast uznają, że ewentualna naprawa auta z salonu może oznaczać duże koszty, co wpływa na podwyższenie stawki ubezpieczenia.

Michał Grzybowski

Dziennikarz i redaktor internetowy z wieloletnim doświadczeniem. Od lat zajmuje się tematami związanymi z motoryzacją oraz pozornie zawiłymi kwestiami związanymi z rynkiem ubezpieczeń komunikacyjnych. Wychodzi z założenia, że wszystkie – nawet najbardziej złożone tematy – można wyjaśnić w prosty i przystępny sposób.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny