Jak wszyscy właściciele pojazdów, taksówkarze muszą wykupić ubezpieczenie OC. Z uwagi na charakter prowadzonej działalności przydaje się im również polisa AC. Sprawdzamy, które towarzystwa ubezpieczeniowe proponują taksówkarzom najlepsze oferty.
Osoby korzystające z pojazdów w celach zarobkowych płacą wyższe składki OC i AC niż pozostali kierowcy. Powód jest oczywisty – intensywne użytkowanie pojazdu zwiększa prawdopodobieństwo kolizji lub wypadku. To przekłada się również na wyższe ryzyko dla towarzystwa ubezpieczeniowego i ma odzwierciedlenie w wysokości składki.
- Gdzie można ubezpieczyć taksówkę?
- Ubezpieczenie OC i AC nie zawsze dla taksówkarzy
- Ile kosztują polisy OC i AC oraz od czego zależą ich ceny?
- Dlaczego ubezpieczenie taxi jest często droższe niż prywatnego samochodu?
- Ubezpieczenie taxi – jakie dodatkowe polisy warto kupić?
- FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o ubezpieczenie taksówki
Gdzie można ubezpieczyć taksówkę?
Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy OC i AC taksówkarzom. Wielu ubezpieczycieli rezygnuje z proponowania ubezpieczenia AC osobom zawodowo zajmującym się przewozem osób, a w przypadku ubezpieczenia OC stosuje zaporowe stawki. W efekcie taksówkarze mają ograniczony wybór.
Którzy ubezpieczyciele oferują OC dla taksówkarzy? Polisę można zakupić m.in. w następujących firmach: Link4, MTU24 i Gothaer. OC dla kierowców taksówek brakuje w ofertach np. Benefii.
Z punktu widzenia taksówkarzy kłopotem jest też znalezienie dobrego ubezpieczenia AC w przystępnej cenie. Zapoznając się z treścią OWU wielu ubezpieczeń AC można natrafić na następujące zapisy:
- Ubezpieczeniem nie mogą być objęte pojazdy przeznaczone do nauki jazdy i wynajmowane zarobkowo (Warta, OWU AC Komfort),
- Ochroną ubezpieczeniową nie mogą być objęte pojazdy używane jako taksówki lub jako pojazdy służące do przewozu pasażerów za opłatą (Allianz).
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają sobie w OWU możliwość podpisania umowy z właścicielem taksówki, ale pod warunkiem uiszczenia dodatkowej opłaty. Takie zapisy znajdują się w OWU AC choćby Uniqa („Po opłaceniu dodatkowej składki, ubezpieczeniem mogą być objęte pojazdy wykorzystywane do celów specjalnych”) i Link4 („Nie wypłacamy odszkodowania za szkody, jeśli pojazd będzie używany do odpłatnego przewozu osób – chyba że zadeklarujesz ten sposób użytkowania pojazdu w trakcie składania wniosku o ubezpieczenie, a my wyrazimy na to zgodę, i jest to zapisane w polisie”).
Skąd tak ograniczona oferta dla taksówkarzy? Wynika ona z kilku czynników. Kierowcy taksówek jeżdżą głównie w miastach, po zatłoczonych ulicach, a roczny przebieg takich pojazdów jest bardzo duży. Wpływa to na zdecydowanie wyższe ryzyko kolizji czy wypadku, które bezpośrednio wiąże się z warunkami eksploatacji tych samochodów.
Ubezpieczenie OC i AC nie zawsze dla taksówkarzy
Współcześnie wiele towarzystw ubezpieczeniowych sprzedaje polisy OC i AC przez Internet. Taka transakcja jest niezwykle wygodna z punktu widzenia kupujących – wystarczy tylko podać niezbędne dane i wykonać przelew. Podobnie jest z kalkulatorem OC i AC online. Opcja zakupy polisy online nie jest jednak dostępna dla taksówkarzy. Dlaczego?
Jak widać na powyższych przykładach, wiele towarzystw ubezpieczeniowych zastrzega sobie podpisanie umowy z taksówkarzem po uiszczenia dodatkowej opłaty. Z tego względu na próżno szukać ubezpieczeń dla taksówkarzy na stronach internetowych ubezpieczycieli – warunki polis są uzgadniane indywidualnie z każdym zainteresowanym klientem lub korporacją taksówkarską.
W rzeczywistości jedynie kilka firm udostępnia na swojej stronie kalkulator, za pośrednictwem którego właściciel taksówki może sprawdzić koszt ubezpieczenia. Możesz dokonać wyliczenia także za pośrednictwem jednego z naszych agentów – wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie (22 270 00 00) lub mailowo.
Zobacz też: Kalkulator OC bez podawania danych – jak działa?
Ile kosztują polisy OC i AC oraz od czego zależą ich ceny?
Na wysokość składki OC każdego samochodu (również tego, który służy w celach zarobkowych) wpłynąć mogą informacje o pojeździe, np.:
- marka,
- model,
- rok produkcji,
- rodzaj stosowanego paliwa,
- pojemność silnika,
- aktualny i planowany przebieg.
Zobacz, jak przykładowo kształtowały się ceny ubezpieczeń komunikacyjnych w pierwszym półroczu 2023 roku w zależności od rodzaju paliwa.
Wspomniana pojemność silnika pojazdu może wpłynąć na cenę ubezpieczenia OC nawet o kilkaset złotych.
Nie bez znaczenia będą także dane właściciela/kierowcy auta. Więcej za OC taxi zapłacą np. młodsi kierowcy lub mniej doświadczeni w prowadzeniu pojazdów. Tak samo jak przy ubezpieczeniu prywatnego samochodu, tak i w przypadku taksówki ubezpieczyciel sprawdzi historię OC osoby użytkującej pojazd. Największe szanse na zakup polisy korzystnej cenowo mają kierowcy taksówek, którzy mogą pochwalić się długoletnią bezszkodową jazdą.
Przy kalkulacji składki dla taksówki znaczenie ma też obszar, po którym kierowca będzie się zwykle poruszał. Jeśli pracujesz jako taksówkarz w dużym mieście, z pewnością zapłacisz więcej niż kierowca działający w miejscowości o znacznie mniejszym natężeniu ruchu, a więc mniejszym ryzyku kolizji czy wypadku.
Dlaczego ubezpieczenie taxi jest często droższe niż prywatnego samochodu?
Rzeczywiście taksówkarze często muszą zapłacić za ubezpieczenie OC więcej niż kierowca prywatny. Z czego to wynika? W przypadku ubezpieczenia taksówki czynnikami, które zwiększają ryzyko powstania kolizji lub wypadku mogą być np.:
- codzienne pokonywanie wielu kilometrów (auto przebywa w trasie dłużej niż np. samochód osoby dojeżdżającej tylko do pracy),
- duża eksploatacja pojazdu i ryzyko wystąpienia usterki (awaria może być powodem nie tylko przymusowego postoju, ale również kolizji),
- częsta jazda w korkach w godzinach szczytu, głównie w dużych miastach (wtedy stłuczki zdarzają się znacznie częściej),
- pośpiech klienta taksówki (np. z powodu ważnego spotkania, dojazdu na lotnisko, dworzec), który może wywierać presję czy rozpraszać kierowcę podczas jazdy,
- możliwe kosztowne roszczenia o odszkodowanie dla pasażera/pasażerów po wypadku (wypłacane z OC taxi).
Sposób wykorzystywania taxi to oczywiście tylko jeden z wielu czynników decydujących o cenie polisy OC. W każdym przypadku składka wyliczana jest indywidualnie.
Ubezpieczenie taxi – jakie dodatkowe polisy warto kupić?
W przypadku kierowców taksówek wykupienie polis OC i AC nie zawsze gwarantuje pełną ochronę podczas wykonywania codziennej pracy. Przydają się także inne ubezpieczenia, a dokładniej ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera oraz ubezpieczenie assistance.
Co jednak istotne, zakup polisy autocasco może okazać się niemożliwy w niektórych firmach ubezpieczeniowych. To od samego ubezpieczyciela zależy bowiem, czy i na jakich warunkach zapewnią ochronę w konkretnym przypadku. Kto może spotkać się z odmową w tej kwestii? Zarówno właściciele pojazdów starszych, z dużym aktualnym przebiegiem, jak i nowych, sporej wartości. Czasami zdarzają się też oferty z tzw. ceną zaporową, czyli celowo zawyżoną. Takie sytuacje dotyczą także ubezpieczenia taxi.
Czasem cena AC, jaką będzie musiał zapłacić kierowca taksówki, może być nawet dwu lub trzykrotnie wyższa niż ubezpieczenie prywatnego auta.
Ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, gwarantuje wypłatę środków w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego. Kierowcom taksówek przydaje się także polisa assistance. W jej ramach mogą oni skorzystać z pomocy technicznej lub informacyjnej.
- Ubezpieczenie OC taksówki jest zwykle wyższe niż samochodu prywatnego, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe ponoszą większe ryzyko związanie ze stylem użytkowania takiego pojazdu.
- Droższe oferty OC otrzymują właściciele samochodów szczególnego przeznaczenia. Są to nie tylko taksówkarze, ale również właściciele szkół jazdy i przedsiębiorcy oferujący usługi kurierskie.
- Poza samym przeznaczeniem pojazdu, na cenę OC dla taksówki wpływają te same czynniki, co przy prywatnej polisie. Są to m.in. model i marka pojazdu, przebieg, miejsce parkowania, historia szkód, wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania.
- Zakup polisy autocasco może być niemożliwy dla pojazdów taksówkarskich u niektórych ubezpieczycieli.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o ubezpieczenie taksówki
-
Czy można ubezpieczyć całą flotę taksówek w swojej firmie?
Tak. Ubezpieczyciele proponują specjalne pakiety przedsiębiorcom, którzy prowadzą odpłatny przewóz osób. Pakiet ubezpieczeniowy dla floty taksówkarskich, tak samo jak polisa indywidualna, zawiera OC i opcjonalne ubezpieczenia dodatkowe: AC, NNW, assistance oraz inne produkty.
-
Czy pasażer taksówkarza, który spowoduje wypadek, dostanie odszkodowanie z OC samochodu sprawcy?
Tak. Tę kwestię regulują odpowiednie zapisy w ustawie. Pasażer samochodu, który jest przewożony odpłatnie, powinien otrzymać odszkodowanie z OC auta. Świadczenie powinno obejmować zarówno szkodę osobową, jak i szkodę na mieniu. Jeśli przewoźnik (sprawca wypadku) nie ma ważnego ubezpieczenia, jego pasażer i tak otrzyma wsparcie. Świadczenie wypłaci mu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który później zastosuje regres ubezpieczeniowy wobec właściciela taksówki.
-
Czy właściciel Ubera musi ubezpieczyć auto na tych samych zasadach, co taksówkach?
Niektórzy ubezpieczyciele wyróżniają dwie kategorie ubezpieczeń: ubezpieczenie OC samochodu zarejestrowanego jako taksówka oraz ubezpieczenie samochodu służącego do odpłatnego przewozu osób. Ta ostatnia kategoria dotyczy kierowców, którzy dorabiają, przewożąc odpłatnie pasażerów, ale nie pracują na pełen etat jako taksówkarze. Generują więc mniejsze ryzyko. Kierowca Ubera zapłaci jednak więcej niż osoba wykorzystująca auto prywatnie, ale może to być kwota niższa niż przy klasycznej taksówce. Nie jest to jednak regułą, a kluczem jest tutaj indywidualna wycena.
-
Czy kara za brak OC taksówki będzie taka sama, jak dla kierowcy prywatnego?
Tak. Taryfikator mandatów jest w tym przypadku jednoznaczny. W 2023 roku kara za brak ważnego OC dla samochodu osobowego, niezależnie od przeznaczenia, wynosi od 1440 zł do nawet 7200 zł. Wszystko zależy od długości przerwy w ochronie.
Ja swoją taksówkę ubezpieczam zawsze u agenta i zawsze znajduje mi najlepszą ofertę na rynku.
A czy mógłbym prosić o namiary bo też chcę ubezpieczyć. Dziękuję, pozdrawiam.