Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego w Polsce obowiązkowo musi posiadać ubezpieczenie OC pojazdu, czyli tak zwane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jednak oprócz obowiązkowego ubezpieczenia istnieją różne pakiety ubezpieczeń autocasco, czyli AC, które zapewniają ochronę w większym zakresie. Z tego artykułu dowiesz się, czy dokupienie AC jest możliwe. Dodatkowo wyjaśnimy, na jakie auto i na jaki okres można wykupić autocasco oraz czym warto kierować się, wybierając polisę AC.
Czym jest ubezpieczenie AC i w jakich sytuacjach się ono przydaje?
Ubezpieczenie AC chroni od kradzieży
Ubezpieczenie autocasco (AC) to dobrowolne ubezpieczenie pojazdu, które zabezpiecza Twój samochód oraz Twoje finanse. Taka ochrona zadziała na przykład w wypadku kradzieży samochodu, uszkodzenia auta przez osoby trzecie lub wtedy, gdy to Ty spowodujesz wypadek. Polisa autocasco sprawia, że możesz ubiegać się o wypłatę odszkodowania, które pokryje powstałe straty. Jednak wszystko zależy od zakresu polisy.
- Czym jest ubezpieczenie AC i w jakich sytuacjach się ono przydaje?
- Czy można kupić AC bez OC?
- Czy można dokupić AC do OC?
- Czy można dokupić AC do OC z takim samym okresem ochrony?
- Czy ubezpieczenie AC jest dostępne w wersji krótkoterminowej?
- Dokupienie AC – czym się kierować przy wyborze?
- Dokupienie AC – czy mogą pojawić się ograniczenia w zakresie ochrony?
- Jakie dodatki oprócz AC można dokupić do OC?
- FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie AC
Ubezpieczenie AC chociaż jest nieobowiązkowe, to jest bardzo przydatne szczególnie w kilku przypadkach. Na dokupienie AC powinny zdecydować się osoby posiadające nowe samochody, które stają się głównym celem złodziei.
Zakres ochrony autocasco może obejmować naprawę pojazdu w przypadku usiłowania kradzieży pojazdu. Natomiast w razie kradzieży auta, polisa AC zapewni Ci wypłatę odszkodowania, które umożliwi Ci zakup nowego samochodu.
Dokupienie AC to ochrona ubezpieczeniowa przed siłami natury
Kolejna sytuacja, w której warto dokupić ubezpieczenie AC zachodzi, gdy Twój samochód jest narażony na zniszczenie przez siły natury. W momencie kiedy na Twój pojazd przykładowo przewróci się drzewo, spadnie niszczycielski grad lub zaleje go powódź, to posiadając polisę AC możesz być spokojny.
Ubezpieczenie auta pokryje koszty związane z naprawą pojazdu lub wypłaci Ci odszkodowanie w razie całkowitego zniszczenia samochodu.
Dokupienie AC do OC przyda się przy uszkodzeniu auta przez nieznanego sprawcę
A co w przypadku kiedy Twój samochód zostanie uszkodzony przez nieznanego sprawcę? Również w takim wypadku będzie Cię chroniło ubezpieczenie AC. W sytuacji gdy sprawca szkody nie jest znany, to nie można ubiegać się o należne odszkodowanie z polisy OC sprawcy.
Skutkuje to naprawą auta na Twój koszt. Z tego względu warto dokupić polisę AC, która w razie wystąpienia szkody pokryje koszty naprawy pojazdu.
Możliwość wykupienia AC zapewni odszkodowanie w wypadku szkody z Twojej winy
Polisa AC zadziała również wtedy, gdy spowodujesz wypadek lub kolizję ze swojej winy. Odszkodowanie i naprawa samochodu poszkodowanego zostanie pokryta z obowiązkowego OC. Jednak obowiązkowe ubezpieczenie nie zadziała w przypadku naprawy Twojego auta, gdy to Ty jesteś sprawcą kolizji.
Czy w takim wypadku za koszty naprawy będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni? Nie, jeśli posiadasz polisę autocasco, która pokryje koszty naprawy Twojego auta. Natomiast jeśli nie zdecydujesz się wykupić AC, to wszystkie należności za naprawę i części będziesz musiał zapłacić sam.
Przeprowadzając kalkulację zysków i strat, zdecydowanie lepiej zdecydować się na dokupienie AC do OC dla Twojego samochodu. W momencie gdy wydarzy się nieoczekiwane zdarzenie, a co gorsza kradzież pojazdu, nie będzie trzeba ponosić niemałych kosztów związanych między innymi z naprawą pojazdu lub zakupem nowego.
Czy można kupić AC bez OC?
Ubezpieczenie samochodu OC w Polsce jest obowiązkowe, dlatego każdy posiadacz pojazdu musi je wykupić w określonym czasie i dbać, aby samochód nie pozostał choćby jednego dnia bez ważnej polisy OC. Dlaczego jest to takie istotne?
Za niedopełnienie tego wymogu grożą wysokie kary finansowe. Inaczej sprawa wygląda w przypadku ubezpieczenia AC, na które nie każdy musi się decydować. Czy możliwe jest wykupienie samego AC?
Zakup samego AC oferują tylko niektóre ubezpieczalnie. Zazwyczaj towarzystwo ubezpieczeniowe ogranicza się do sprzedaży pakietu ubezpieczenia AC razem z OC. Warto pamiętać, że przeważnie najkorzystniejsze jest właśnie wykupienie polisy autocasco wraz z ubezpieczeniem OC. W takim wypadku możesz liczyć nie tylko na lepszą cenę, ale i atrakcyjniejsze ogólne warunki zakresu ochrony.
Polisa autocasco nie musi ograniczać się do tego samego okresu co polisa OC. Tak więc polisę autocasco możesz dokupić w trakcie trwania ubezpieczenia OC. Musisz jednak pamiętać, że czas trwania polisy autocasco wynosi dwanaście miesięcy.
Co się z tym wiąże? Jeżeli dokupisz polisę AC na przykład dwa miesiące później niż OC, to w dniu wygaśnięcia polisy OC nadal obowiązywać Cię będzie polisa AC.
Aby uniknąć różnych okresów ubezpieczenia polis AC i OC warto zdecydować się od razu na zakup obu polis jednocześnie. Pamiętaj też, że polisa AC nie odnawia się automatycznie, tak jak polisa OC.
Czy można dokupić AC do OC?
Tak, jest to możliwe. Możesz zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy to wykupienie polisy AC, która będzie stanowić pakiet polis razem z ubezpieczeniem OC. Z drugiego sposobu o którym wspominaliśmy wyżej warto skorzystać, gdy posiadasz już trwającą polisę OC. A w trakcie jej obowiązywania stwierdziłeś, że zakup autocasco będzie dla Ciebie opłacalny i lepiej nie czekać z jego kupnem do końca aktualnego OC.
W takim wypadku możesz dokupić polisę AC, ale zazwyczaj wyłącznie u tego samego ubezpieczyciela, u którego posiadasz już OC.
Pamiętaj jednak, że korzystając z tego sposobu musisz na ogół liczyć się z wyższą ceną polisy. Czasami otrzymasz też mniej korzystne warunki zakresu ochrony AC. Dodatkowo kupując obie polisy w różnym czasie musisz opłacać je w dwóch różnych terminach, co może być nieco kłopotliwe.
Czy można dokupić AC do OC z takim samym okresem ochrony?
Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, kiedy chcesz tego dokonać i w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wykupienie autocasco wraz z ubezpieczeniem OC.
Jeżeli dojdziesz do wniosku, że przydałoby Ci się też ubezpieczenie AC, to możesz dokupić takie ubezpieczenie w czasie trwającego ubezpieczenia OC. Jednak aby to zrobić, trzeba spełniać określone warunki. Jeżeli chcesz dokupić polisę AC do trwającej już polisy OC, to musisz się liczyć z tym, że okres ochrony polisy AC nie będzie taki sam jak polisy OC.
Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj sprzedają polisy AC na okres dwunastu miesięcy, więc dokupując polisę AC później niż OC, automatycznie jej okres trwania będzie się różnił o czas od podpisania umowy OC do czasu podpisania polisy AC. Niektóre ubezpieczalnie mogą odmówić Ci też sprzedania takiej polisy z powodu upływu zbyt długiego czasu od wykupu polisy OC.
Czy ubezpieczenie AC jest dostępne w wersji krótkoterminowej?
Towarzystwa ubezpieczeniowe przeważnie oferują swoim klientom ubezpieczenia autocasco obejmujące okres dwunastu miesięcy. Niewiele firm ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie ubezpieczenia autocasco w wersji krótkoterminowej.
Może cię zainteresować: AC na godziny – czy warto kupić polisę?
Jeśli znajdziesz zakład ubezpieczeń, który ma w ofercie AC krótkoterminowe, to musisz się liczyć z ograniczeniami, wynikającymi z krótkiego okresu ochrony. Ponadto wszystkie ubezpieczenia zawierane na krótki czas są znacznie droższe niż te długoterminowe.
Dokupienie AC – czym się kierować przy wyborze?
Kupując obowiązkowe OC pojazdu każdy kierowca przede wszystkim kieruje się ceną takiego ubezpieczenia, ponieważ zakres ochrony jest taki sam. Natomiast w przypadku ubezpieczenia AC sprawa wygląda nieco inaczej. Na co wobec tego zwrócić uwagę dokupując ubezpieczenie AC?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na warunki i zakres ochrony takiego ubezpieczenia. Może się tak zdarzyć, że zamiast pełnego pakietu wybierzesz tak zwane mini AC, które obejmuje tylko wybrane opcje, na przykład tylko kradzież lub tylko szkody powstałe w wyniku sił natury. To bardzo istotne, aby bardzo dobrze zapoznać się z warunkami ochrony takiego ubezpieczenia.
Sprawdź także: Ubezpieczenie samochodu od zdarzeń losowych – które wybrać?
Dokupując polisę AC dobrze ustal sumę ubezpieczenia samochodu. Istotne jest aby nie zaniżać wartości samochodu, ponieważ w razie szkody otrzymasz odszkodowanie odpowiednie do wskazanej wartości auta. Natomiast jeśli zawyżysz wartość, to więcej zapłacisz za samą polisę.
Ważną kwestią przy wyborze ubezpieczenia AC jest udział własny w szkodzie. Co to takiego? Jeżeli w polisie występuje taki zapis, to w przypadku powstania jakiejkolwiek szkody właściciel pojazdu musi z własnej kieszeni pokryć określoną część szkody.
Szukając AC, koniecznie zwróć na to uwagę, ponieważ w momencie gdy przydarzy Ci się jakieś zdarzenie, możesz być zaskoczony, że musisz samemu dopłacić do naprawy samochodu lub dostaniesz dużą mniejszą kwotę w razie jego kradzieży.
Przy wykupie polisy AC warto kierować się również tym, w jaki sposób następuje likwidacja szkody. Może być to forma:
- bezgotówkowa,
- na podstawie kosztorysu.
W przypadku likwidacji bezgotówkowej serwis sam całkowicie rozliczy szkodę z ubezpieczalnią.
Natomiast w przypadku kosztorysu rzeczoznawca ustali kwotę odszkodowania i samemu będzie trzeba zdecydować gdzie naprawić auto. Przy tej opcji istnieje ryzyko, że ubezpieczyciel pomniejszy kwotę odszkodowania o amortyzację części. W takim wypadku dokładnie sprawdź warunki wypłaty odszkodowania, ponieważ każdy ubezpieczyciel może sam ustalać stopień amortyzacji.
Dokupienie AC – czy mogą pojawić się ograniczenia w zakresie ochrony?
To jakie ograniczenia pojawią się w zakresie ochrony ubezpieczenia autocasco zależą między innymi od okresu na jaki zostanie zawarta polisa AC. Najczęściej takie ograniczenia występują w przypadku zawarcia umowy AC krótkoterminowej.
Pewne ograniczenia mogą również wystąpić w przypadku dokupienia AC dla pojazdu powyżej określonego wieku. W takiej sytuacji należy bardzo dobrze zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy, w których zawarte są wszystkie informacje, w tym te dotyczące ograniczeń w zakresie ochrony.
Jakie dodatki oprócz AC można dokupić do OC?
Aby rozszerzyć swój pakiet ochrony oprócz autocasco do obowiązkowego ubezpieczenia OC możesz dokupić również pakiet assistance lub ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Te dwa ubezpieczenia dadzą Ci inny rodzaj ochrony, który jest szczególnie przydatny na przykład podczas wyjazdów za granicę.
Pakiet assistance zapewni Ci chociażby:
- holowanie z miejsca awarii lub kolizji,
- samochód zastępczy,
- pomoc w zorganizowaniu noclegu w razie potrzeby.
Z kolei z NNW przyznawane są odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku.
To jaki rodzaj dodatkowej ochrony będzie Ci najbardziej potrzebny zależy od Twojej sytuacji. Musisz sam zdecydować jakie ubezpieczenie będzie dla Ciebie najlepsze, jednak pamiętaj, że pakiet ubezpieczeń zawsze wyjdzie najbardziej korzystnie pod względem ceny.
Podsumowanie:
- Ubezpieczenie autocasco zapewnia ochronę w przypadku kradzieży pojazdu, jego uszkodzenia lub zniszczenia przez siły natury, ale też w momencie szkody bez ustalonego sprawcy lub wtedy, gdy to Ty spowodujesz kolizję.
- OC musi wykupić każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, natomiast AC to dobrowolne ubezpieczenie na dokupienie którego możesz zdecydować się także w czasie trwania OC.
- Dokupienie AC w innym terminie niż OC skutkować będzie opłacaniem dwóch składek w różnych terminach. Ponadto dokupienie AC do trwającego OC zawsze jest mniej korzystne pod względem finansowym lub zakresu ochrony.
- Można wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie AC jednak oferuje je bardzo niewiele firm ubezpieczeniowych. Decydując się na AC krótkoterminowe trzeba liczyć się też z wyższą ceną i większymi ograniczeniami zakresu ubezpieczenia.
- Dokupując AC zwróć uwagę przede wszystkim na zakres ubezpieczenia, udział własny oraz sposób likwidacji szkody.
- Zawsze dobrze zapoznaj się z OWU, gdzie mogą znaleźć się ograniczenia dotyczące ochrony ubezpieczenia.
- Oprócz AC do OC można dokupić pakiet assistance lub NNW.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie AC
-
Od czego zależy cena ubezpieczenia AC?
Obliczając składkę AC ubezpieczyciel bierze pod uwagę kilka czynników, które wpływają na ryzyko uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Między innymi jest to wiek samochodu, miejsce parkowania oraz zabezpieczenia jakie posiada pojazd.
-
Czy ubezpieczenie AC można wykupić na każdy samochód?
Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają ofertę autocasco dla samochodów do piętnastu lat. Jednak gdy posiadasz aktualną polisę AC, a Twoje auto przekroczy ten wiek możesz dalej korzystać z ochrony AC po opłaceniu składki na kolejny rok.
-
Czy wszystkie pakiety AC zawierają taką samą ochronę dla każdego?
Nie. Zakres ochrony ubezpieczenia AC jest ustalany indywidualnie do każdego klienta. Można wybrać wariant dostosowany do indywidualnych potrzeb i warunków. To Ty decydujesz jaki zakres ochrony najbardziej Ci odpowiada.
-
Czy ubezpieczenie AC zadziała przy umyślnej winie ubezpieczonego?
Nie. Umowa AC nie zapewnia likwidacji szkody w każdej możliwej sytuacji. Nie możesz liczyć na odszkodowanie jeśli szkoda powstała na skutek umyślnej winy lub rażącego niedbalstwa.