bmw-vin-dekoder

BMW dekoder VIN to narzędzie służące do odczytania kodu VIN samochodu tej niemieckiej marki. VIN to identyfikator, który składa się z 17 znaków (liter i cyfr) i jest przypisany do każdego pojazdu indywidualnie.

Kod ten zawiera informacje dotyczące producenta, modelu, roku produkcji, kraju pochodzenia i kilku innych istotnych szczegółów. To skarbnica wiedzy na temat danego egzemplarza BMW, co jest szczególnie ważne przy zakupie używanego egzemplarza. Z tego artykułu dowiesz się, jak odczytać nr VIN BMW, dlaczego warto to zrobić i na jakich stronach szukać dekoderów VIN.

Numer VIN w samochodach marki BMW

Numer VIN w samochodach marki BMW znajduje się na tabliczce znamionowej zlokalizowanej przeważnie:

 • koło deski rozdzielczej,
 • po stronie kierowcy,
 • na prawym wzmocnieniu koło amortyzatora,
 • na przegrodzie czołowej.

Ponadto numer VIN znajdziesz też w książce serwisowej i dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Dzięki numerowi VIN każdy samochód marki BMW może być jednoznacznie zidentyfikowany. Pozwala to na weryfikację tego, czy dany egzemplarz jest fabrycznie wyposażony w deklarowane elementy, jaką ma historię serwisową, przebieg oraz ewentualne uszkodzenia.

Przykładowe numery VIN dla BMW

Przykładowe numery VIN BMW to:

 • WBA5R7C56KAJ81255,
 • WBAKS610000N74180.

Każdy nr VIN BMW dzieli się na trzy sekcje:

 • WMI (World Manufacturer Identifier) – są to pierwsze trzy znaki, które identyfikują producenta, markę oraz kraj pochodzenia samochodu.
 • VDS (Vehicle Destriptor Section) – kolejne sześć znaków określających ogólną charakterystykę pojazdu.
 • VIS (Vehicle Identifier Section) – to oznaczenie dotyczy ośmiu ostatnich znaków identyfikujących dany egzemplarz – rok produkcji, numer seryjny itp.

Rozkodowanie przykładowego nr VIN BMW

Oto, jak wygląda odczytanie informacji z przykładowego numeru samochodu marki BMW – WBA PX710 9 0 B 985837:

 • WBA – nazwa i kraj pochodzenia producenta – Niemcy, Bayerische Motoren Werke AG,
 • PX710 – marka i typ pojazdu, rodzaj nadwozia, zamontowanego silnika oraz wyposażenia – BMW 530, wersja E61, Combi, diesel o pojemności 3.0 l, automatyczna skrzynia biegów, napęd RWD,
 • 9 –  Znak kontrolny sprawdzający poprawność numeru VIN,
 • 0 – rok modelowy 2008,
 • B – fabryka w której został wyprodukowany samochód – Dingolfing,
 • 985837 – numer seryjny tego egzemplarza.

Dlaczego warto sprawdzić VIN w BMW?

Sprawdzenie VIN jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala uzyskać szereg cennych informacji dotyczących danego egzemplarza auta. Taka weryfikacja jest szczególnie istotna przy kupnie używanego samochodu – w ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek, jeśli trafisz na nieuczciwego sprzedawcę.

Dzięki numerowi VIN masz dostęp do następujących informacji:

 • historia i specyfikacja pojazdu (data produkcji, rodzaj nadwozia, kraj pochodzenia, model, typ silnika itd.)
 • wyposażenie samochodu,
 • liczba właścicieli,
 • liczba przejechanych kilometrów (przebieg),
 • dane o stłuczkach, naprawach, kradzieży,
 • ważność polisy OC i przeglądów technicznych.

Sprawdzenie numeru VIN w dekoderze pozwala również na wstępną ocenę stanu licznika, co jest ważne w celu uniknięcia oszustw związanych z jego cofnięciem. Ponadto dekoder pozwala na uzyskanie danych o tym, czy pojazd miał jakiekolwiek poważniejsze wypadki lub uszkodzenia, co może wpłynąć na jego wartość rynkową oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Zobacz także: Wyposażenie samochodu po numerze VIN

Dekodowanie VIN BMW – jak to zrobić? Dobre i bezpłatne strony

VIN jest kluczowym elementem do identyfikacji każdego modelu marki BMW, jego wersji oraz innych informacji. Istnieje wiele stron internetowych, które umożliwiają sprawdzanie VIN BMW, czyli tak zwane dekodowanie. Gdzie i jak możesz to zrobić?

W sieci działa wiele różnych stron internetowych, które oferują darmowe dekodowanie. Jedną z nich jest vindecoder.pl, która umożliwia szybkie i łatwe odczytanie wszystkich informacji dotyczących samochodu BMW. Wystarczy wpisać numer VIN i wybrać opcję „dekoduj”, aby otrzymać wynik.

Innym dobrym miejscem do sprawdzenia numeru VIN jest strona www.bezwypadkowy.net/dekoder-vin – pozwala poznać dokładną historię danego modelu BMW. Podobnie jak poprzednio, należy wprowadzić ciąg liter i cyfr oraz kliknąć „dekoduj”.

Zagraniczne strony do rozkodowania VIN BMW

Jeśli poszukujesz zagranicznych stron do rozkodowania VIN dla Twojego samochodu marki BMW, warto w pierwszej kolejności zacząć od https://bimmer.work/. Wprowadzając numer VIN, możesz poznać m.in.:

 • datę produkcji samochodu,
 • podstawowe dane techniczne,
 • kod silnika,
 • wyposażenie.

Informacji za pomocą VIN możesz szukać również na stronie https://www.mdecoder.com/.

Poza tym ciekawą alternatywą może być też zagraniczna strona https://www.carfax.eu, gdzie dostępne są informacje o modelach produkowanych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Meksyku. Wszystkie powyższe strony oferują szczegółowe dane o samochodach marki BMW.

Jak rozkodowywany jest numer VIN w BMW?

Numer VIN w BMW składa się z 17 cyfr, które zawierają informacje o pojeździe, takie jak producent, model, rocznik, miejsce produkcji, wyposażenie itp. Proces rozkodowania numeru VIN w BMW jest oparty na przyporządkowaniu każdej cyfry do określonej informacji.

Pierwsza litera określa kraj producenta, cyfry od 2 do 8 oznaczają cechy pojazdu, takie jak marka, model, rodzaj silnika i karoserii. Cyfra 9 to znak kontrolny sprawdzający poprawność numeru VIN, znak 10 to rok modelowy, a 11 to fabryka w której wyprodukowano dane auto. Ostatnie 6 cyfr VIN-u to numer seryjny samochodu.

Kod lakieru BMW – gdzie go znajdziemy?

Kod lakieru BMW jest niezbędny, gdy chcesz dokonać naprawy karoserii samochodu lub wymienić poszczególne elementy pojazdu. Kod lakieru w samochodach BMW znajduje się na tabliczce znamionowej, która zlokalizowana jest na słupku przy drzwiach kierowcy. W starszych wersjach BMW kod może być umiejscowiony pod maską przy mocowaniu amortyzatora.

Sprawdź więcej: Jak sprawdzić kod lakieru po VIN?

Kod zawiera cyfry odpowiadające konkretnemu kolorowi. Dzięki niemu jesteś w stanie dokładnie określić odcień lakieru i bez problemu dobrać odpowiedni kolor lub farbę naprawczą. W razie wątpliwości lub braku możliwości samodzielnego znalezienia kodu, warto skonsultować się z mechanikiem lub dealerem BMW, którzy z pewnością pomogą w rozwiązaniu problemu.

Dekodowanie VIN a marka samochodu

Zobacz, jak sprawdzić auto po VIN-ie w innych popularnych markach.

Ford VIN

Audi VIN

Volkswagen VIN

Opel VIN

Mercedes VIN

Toyota VIN

Fiat VIN

Mazda CIN

Podsumowanie:

 • Numer VIN to unikatowy kod identyfikacyjny, który umieszczany jest we wszystkich samochodach marki BMW.
 • Numer VIN składa się z 17 cyfr i liter, które zawierają informacje o pochodzeniu i specyfikacji technicznej pojazdu.
 • Aby móc odczytać wszystkie dane z VIN-u, możesz skorzystać z dekodera VIN.
 • Dekodery VIN dostępne są na stronach internetowych w wersjach płatnych i bezpłatnych.
 • Jeśli potrzebujesz kodu lakieru, szukaj go na słupku przy drzwiach kierowcy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o dekodery VIN BMW

 1. Czy bez pomocy dekodera można samemu rozkodować numer VIN BMW?

  Będzie to bardzo trudne, ponieważ trzeba znać pochodzenie każdej cyfry i litery. Niektóre z nich odnoszą się do informacji, takich jak numer seryjny samochodu, typ silnika czy rodzaj skrzyni biegów. Ze względu na rozbudowaną strukturę numeru VIN oraz częste zmiany w specyfikacjach BMW, trudno jest samemu uzyskać pełną i dokładną informację dotyczącą danego samochodu. Bez dekodera VIN rozkodowanie numeru VIN BMW może okazać się niemożliwe lub bardzo czasochłonne.

 2. Czy każdy numer VIN w BMW będzie się składał 17 znaków?

  Tak. Każdy numer VIN w BMW będzie posiadał dokładnie 17 znaków w postaci kombinacji cyfr i liter. Jest to standardowa długość numeru VIN wykorzystywanego przez większość producentów samochodów na całym świecie, która pozwala zidentyfikować każdy pojazd z osobna.

 3. Czy możliwe jest darmowe sprawdzenie VIN BMW?

  Tak. Numer VIN BMW możesz sprawdzić za darmo. Jednak musisz pamiętać, że strony internetowe, które umożliwiają darmowe sprawdzanie VIN BMW dostarczą Ci jedynie podstawowych informacji na temat danego auta. Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowy raport, to będziesz musiał za niego zapłacić.

 4. Jakie dane uzyskam w bezpłatnej wersji dekodera VIN?

  Darmowa wersja dekodera VIN dostarczy Ci podstawowych informacji o pojeździe, takich jak: marka, model, rok modelowy, wersja, styl nadwozia, typ silnika, typ paliwa, skrzynia biegów, klasa pojazdu, typ pojazdu, kraj pochodzenia, producent. Uzyskanie bardziej szczegółowych informacji wymaga już skorzystania z płatnych dekoderów VIN.

[Głosów: 1 Średnia: 5]