ford VIN dekoder

Numer VIN (Vehicle Identification Number) pozwala na identyfikację konkretnego samochodu, poznanie jego historii oraz danych, takich jak producent, model, rok produkcji, typ silnika, kolor, wyposażenie i wiele więcej. Ta niepozorna kombinacja cyfr i liter powinna Cię zainteresować zwłaszcza przy zakupie używanego pojazdu.

Numer VIN jest stosowany na wszystkich pojazdach sprzedawanych na całym świecie i jest wymagany przez prawo w wielu krajach, włączając w to Polskę i Stany Zjednoczone. To kod bardzo ważny dla nabywców pojazdów używanych, którzy chcą sprawdzić jego historię, w tym ewentualne kolizje, kradzieże lub przekręty z dokumentacją. Z tego artykułu dowiesz się jak odczytać numer VIN, co oznaczają poszczególne znaki i dlaczego warto to robić.

Numer VIN w samochodach marki Ford

Ford to jedna z najpopularniejszych marek samochodów na świecie, która stała się jednym z liderów w branży motoryzacyjnej. Tak jak inne samochody, każdy model Forda posiada unikalny numer VIN. W samochodach marki Ford może on znajdować się w kilku miejscach:

 1. Pierwszym z nich jest tabliczka znamionowa na desce rozdzielczej po stronie kierowcy.
 2. Kolejnym miejscem są drzwi kierowcy lub podłoga obok fotela pasażera, gdzie znajduje się naklejka z numerem VIN i danymi technicznymi pojazdu.
 3. W niektórych modelach Forda numer VIN jest umieszczony na karoserii, na lewej krawędzi bocznej szyby przedniej.

Przykładowe numery VIN dla Ford

Oto, jak może wyglądać numer VIN dla samochodów marki Ford:

 • WF0DXXGBBD8A83161,
 • WF0FXXWPCFGL48858.

Numer VIN Forda składa się z 17 znaków, które podzielone są na trzy części. Zawierają one następujące informacje:

 • WMI (World Manufacturer Identifier) – ta część składa się z trzech pierwszych znaków i określa producenta oraz kraj pochodzenia.
 • VDS (Vehicle Descriptor Saction) – to druga część obejmująca kolejne sześć znaków, które charakteryzują pojazd (konstrukcja pojazdu, rodzaj nadwozia, typ silnika, rodzaj paliwa, model itp.).
 • VIS (Vehicle Indicator Section) – ostatnia część identyfikująca pojazd (rok produkcji, numer seryjny).

Ford sprawdzanie VIN  – przykład

Zobacz, jak w prosty sposób rozkodować numer VIN dla Forda – WF0 FXXWP C F G L48858:

 • WF0 – nazwa i kraj pochodzenia producenta – Niemcy, Ford Werke AG,
 • FXXWP – oznaczenie marki, typu pojazdu, rodzaju nadwozia, zamontowanego silnika oraz wyposażenia – Ford Mondeo Series 10, 4 Doors Estate, diesel 2.0L FWD, manualna skrzynia biegów 6-Speed,
 • C – znak kontrolny
 • F – rok modelowy – 2016,
 • G – fabryka w której samochód został wyprodukowany – Valencia,
 • L48858 numer seryjny samochodu.

Dlaczego warto sprawdzić VIN w Fordzie?

Sprawdzenie VIN to istotna czynność, która powinna zostać wykonana przy każdym zakupie samochodu. Dlaczego warto to robić w przypadku Forda?

Zobacz także: Czy po numerze VIN można sprawdzić wyposażenie?

Przede wszystkim VIN pozwala zweryfikować dokładne dane dotyczące modelu, rocznika auta oraz wyposażenia. Ponadto dzięki VIN możesz poznać historię pojazdu, np. czy jest po wypadku, czy miał większe naprawy, czy jest kradziony. Przy zakupie używanego samochodu możesz w ten sposób pomóc wykryć problemy i zagrożenia, których sprzedawca może nie być świadomy lub których nie chce ujawnić.

Jeśli chodzi o samochody marki Ford, sprawdzanie VIN jest pomocne również w porównywaniu cen między różnymi wersjami tego samego modelu lub uzyskaniu lepszej oferty. Dzięki takiej weryfikacji upewnisz się, że kupujesz bezpieczny i warty swojej ceny pojazd.

Dekodowanie VIN Ford – jak to zrobić? Dobre i bezpłatne strony

Dekodowanie VIN Ford pozwoli Ci uzyskać informacje m.in na temat historii pojazdu oraz jego specyfikacji. Istnieją różne strony umożliwiające uzyskanie tych danych, ale skutecznym wyborem będzie skorzystanie z bezpłatnych stron internetowych przeznaczonych specjalnie do dekodowania numerów VIN.

Szukając dobrych i bezpłatnych stron Ford VIN decoder, warto zajrzeć na  www.bezwypadkowy.net/dekoder-vin. Po wejściu na witrynę należy wpisać numer VIN auta i wybrać opcję „dekoduj numer VIN”. Po chwili uzyskasz dostęp do podstawowych danych samochodu takich jak:

 • model,
 • rok produkcji,
 • kraj pochodzenia,
 • pojemność silnika itp.

Kolejnym z takich serwisów jest vindecoder.pl, który po wprowadzeniu numeru VIN wyświetla szczegółowe dane dotyczące poszczególnych elementów konstrukcyjnych pojazdu, wyposażenia i miejsca produkcji.

Korzystanie z tych stron jest doskonałym sposobem na uzyskanie cennych informacji o samochodzie. Dzięki temu możesz podejść z większą pewnością do zakupu wymarzonego auta.

Zagraniczne strony do rozkodowywania VIN Forda

Zagraniczne strony do rozkodowywania VIN Forda to portale, na których można znaleźć informacje na temat pochodzenia i historii danego samochodu.

W Internecie dostępnych jest wiele zagranicznych stron, na których można rozkodować numer VIN Forda. Na niektórych bezpłatnie odczytasz dane z kodów, jednak  większość z nich wymaga opłaty za tę usługę. Jeśli chcesz dokładnie poznać historię swojego samochodu, w tym informacje o wcześniejszych właścicielach, historii uszkodzeń i napraw, wyposażeniu czy danych technicznych, warto rozważyć skorzystanie z takiej usługi.

Jedną z najpopularniejszych jest amerykańska strona https://www.vindecoderz.com/, która oferuje darmowe rozkodowanie VIN dla samochodów z wielu krajów, w tym Polski i USA. Inne zagraniczne strony do dekodowania numeru VIN to:

Dekodowanie numeru VIN na tych stronach jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy jedynie podać pełny numer VIN, a w ciągu kilku sekund otrzymasz wszystkie informacje o samochodzie.

Jak rozkodowany jest numer VIN w Fordzie?

Rozkodowanie numeru VIN Forda za pomocą dekodera VIN nie jest skomplikowane.

Pierwszy symbol, to kraj produkcji samochodu, a drugi jego producenta. Następne sześć znaków określa model, wersję, wyposażenie, pojemność silnika. Trzy kolejne cyferki lub literki, to znak kontrolny, rok modelowy i nazwa fabryki. Ostatnie znaki oznaczają numer seryjny pojazdu.

Kod lakieru Forda – gdzie go znajdziemy?

Znalezienie kodu lakieru jest ważne, zwłaszcza w przypadku naprawy lub wymiany części nadwozia – pozwala na dopasowanie odpowiedniej barwy lakieru.

Ważne! Kod lakieru Forda najczęściej znajduje się na tabliczce na framudze drzwi pasażera lub pod maską w okolicy belki. W nowszych modelach kodu szukać trzeba w okolicach drzwi ze strony pasażera.

Kod można również znaleźć w książce serwisowej lub pytając bezpośrednio w serwisie samochodowym. Warto pamiętać, że w poszczególnych modelach samochodów kod lakieru może się od siebie różnić. To, co wydaje się być podobnym odcieniem, może mieć zupełnie inny numer. Właśnie dlatego zawsze warto sprawdzić kod lakieru konkretnej jednostki.

Więcej na: Jak znaleźć kod lakieru po VIN?

Dekodowanie VIN a marka samochodu

Zobacz, jak sprawdzić auto po VIN-ie w innych popularnych markach.

BMW VIN

Audi VIN

Volkswagen VIN

Opel VIN

Mercedes VIN

Toyota VIN

Fiat VIN

Mazda CIN

Podsumowanie:

 • Numer VIN składa się z 17 cyfr i liter, w których zawarte są informacje o pochodzeniu i specyfikacji technicznej pojazdu.
 • VIN jest niezbędny przy zakupie używanego samochodu, ponieważ pozwala na weryfikację informacji podanych przez sprzedającego.
 • Aby rozkodować numer VIN Forda, skorzystaj z dekoderów VIN dostępnych na stronach internetowych np. na vindecoder.pl.
 • Kod lakieru Forda to niezbędna informacja, jeśli chcesz odnaleźć odpowiedni kolor do naprawy lub renowacji samochodu. Znajdziesz go na specjalnej tabliczce znamionowej, która zlokalizowana jest w okolicach drzwi pasażera.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Ford VIN dekoder

 1. Czy w numerze VIN Forda może znajdować się litera O oraz I?

  W numerze VIN Forda nie mogą się znajdować się litery O oraz I. Jest to spowodowane faktem, że są one łatwe do pomylenia z cyframi "0" oraz "1", co może prowadzić do nieporozumień podczas odczytywania numeru. Dlatego producenci samochodów nie używają tych liter w numerach VIN i stawiają na bezpieczne oraz wyraźne symbole, które nie budzą żadnych wątpliwości.

 2. Z którego dekodera VIN Ford lepiej skorzystać – płatnego czy bezpłatnego?

  Opcja płatna daje szersze możliwości odczytu danych z VIN. Z kolei bezpłatne dekodery VIN mogą mieć ograniczoną bazę danych, ale na pewno pozwolą na podstawowe odczytanie informacji z numeru VIN. Warto zastanowić się, do czego ma Ci służyć dekoder VIN i dostosować do niego wybór adekwatnego narzędzia. Jeśli potrzebujesz dokładnie odczytać wszystkie informacje, wówczas lepiej skorzystać z płatnego dekodera.

 3. Czy dekoder VIN może zawierać błędne informacje na temat danego auta?

  Niestety tak. Żadne narzędzie nie jest doskonałe. Powody takich błędów mogą być różne, np. literówki lub zamienione cyfry w numerze VIN, pomyłki we wpisach, a także różnice w interpretacji numeru VIN przez różne instytucje i kraje. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić otrzymane dane w kilku źródłach i zweryfikować poprawność informacji, np. poprzez porównanie numeru VIN na różnych elementach pojazdu, takich jak tabliczka znamionowa i faktura zakupu. Można także skorzystać ze specjalnych serwisów internetowych oferujących sprawdzanie numeru VIN, które porównują dane z różnych baz i instytucji, takich jak urzędy celne, policja czy producenci samochodów.

 4. Jakie informacje uzyskam, korzystając z dekodera VIN?

  Korzystając z bezpłatnego dekodera VIN, możesz poznać takie informacje jak: model, markę, rocznik, kraj pochodzenia, typ silnika, rodzaj paliwa, układ napędowy, wyposażenie fabryczne. W wersji płatnej dodatkowo uzyskasz dostęp m.in. do historii pojazdu, danych o ewentualnych wypadkach, naprawach lub kradzieży.

[Głosów: 0 Średnia: 0]