Numer VIN pojazdu to unikatowy 17-znakowy kod przypisany do każdego pojazdu na świecie. Kod ten składa się z liter i cyfr, które zawierają informacje na temat producenta, regionu w którym został wyprodukowany samochód, roku jego produkcji, modelu, a także dane o wyposażeniu. 

Numer VIN jest ważnym narzędziem dla wszystkich, którzy chcą kupić używany samochód. Pozwala on na sprawdzenie historii pojazdu i uniknięcie niepotrzebnych problemów. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, w jaki sposób odczytać numer VIN za pomocą dekodera VIN i dlaczego warto to zrobić.

Numer VIN w samochodach marki Audi

Numer VIN (Vehicle Identification Number) w samochodach marki Audi znajduje się na karoserii, zwykle na desce rozdzielczej po stronie kierowcy, w nadwoziu oraz w dokumentacji samochodu.

VIN jest stosowany przez producentów na całym świecie. Pozwala łatwo zidentyfikować każdy pojazd i szczegółowe informacje na jego temat. Numer VIN może być również wykorzystany przy naprawach samochodu, umożliwiając łatwe zamówienie odpowiednich części zgodnych z specyfikacją auta.

Zobacz także: Jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN?

Przykładowe numery VIN dla Audi

Trzy przykładowe numery VIN audi to:

 • WAUZZZ4G3FN069427,
 • WAURV78T69A014490,
 • WAUZZZ4L37D011791.

Numer VIN dzieli się na trzy sekcje:

 • WMI (World Manufacturer Identifier) – trzy znaki identyfikujące producenta oraz markę i kraj pochodzenia,
 • VDS (Vehicle Destriptor Section) – sześć znaków oznaczających ogólną charakterystykę samochodu,
 •  VIS (Vehicle Identifier Section) – osiem ostatnich znaków identyfikujących dany egzemplarz (rok produkcji, numer seryjny itp.).

Co oznaczają poszczególne cyfry i litery VIN-u marki Audi?

Spróbujmy rozszyfrować następujący numer VIN:

W AUZZZ4L 3 7 D 011791

Kolejne znaki w ciągu mają następujące znaczenie:

 • W – nazwa i kraj pochodzenia producenta – Volkswagen Audi AG, Niemcy,
 • AUZZZ4L– oznaczenie marki i typu pojazdu, rodzaj nadwozia, zamontowanego silnika oraz wyposażenia – Audi Q7, SUV, diesel o pojemności 3.0, automatyczna skrzynia biegów,
 • 3 –  Znak kontrolny sprawdzający poprawność numeru VIN,
 • 7 – rok  modelowy 2007,
 • D – fabryka w której został wyprodukowany samochód – Neckarsulm
 • 011791 – numer seryjny tego egzemplarza.

Dlaczego warto sprawdzić VIN w Audi?

Sprawdzenie VIN Audi jest bardzo ważne. Pozwala na zweryfikowanie historii pojazdu oraz jego stanu technicznego.

Po pierwsze VIN pozwala na sprawdzenie historii samochodu, łącznie z historią napraw czy wypadków drogowych. Dzięki temu możesz mieć pewność, że samochód, który chcesz kupić, nie był wcześniej poważnie uszkodzony lub nie był poddany rozległym naprawom.

Po drugie warto sprawdzić numer VIN w celu zweryfikowania, czy pojazd nie był wcześniej kradziony.

Po trzecie numer VIN pokaże Ci, ilu poprzednich właścicieli miał samochód, a to może pomóc w negocjowaniu niższej ceny. Wszystko to sprawia, że warto poświęcić kilka chwil na sprawdzenie numeru VIN przed zakupem samochodu Audi.

Dekodowanie VIN Audi – jak to zrobić? Dobre i bezpłatne strony

Dekodowanie numeru VIN w samochodzie Audi może pomóc w poznaniu informacji o pojeździe. Jednak wiele osób nie wie, jak zrobić to poprawnie. Na szczęście istnieje wiele dobrych i bezpłatnych stron internetowych, które mogą pomóc w dekodowaniu numeru VIN.

Jedną z nich jest https://vindecoder.pl/. Aby znaleźć potrzebne informacje, wystarczy wpisać numer VIN i kliknąć przycisk „Dekoduj”, a strona wyświetli wszystkie ważne informacje, takie jak:

 • model samochodu,
 • rok produkcji,
 • kraj pochodzenia,
 • dane o silniku.

Kolejną bezpłatną stroną jest  https://www.bezwypadkowy.net/dekoder-vin, gdzie również sprawdzisz dane auta po numerze VIN w taki sam sposób, jak powyżej.

Zagraniczne strony do rozkodowania VIN Audi

Strony  zagraniczne pozwalają na dostęp do międzynarodowych baz danych, dzięki którym można uzyskać szereg cennych informacji o danym aucie.

Bezpłatną zagraniczną stronę znajdziesz pod adresem https://www.freevindecoder.eu/pl.

Jedną z popularnych i łatwych w obsłudze stron jest także https://www.carfax.eu, którą można wykorzystać również do sprawdzenia historii pojazdu w Stanach Zjednoczonych. W Internecie dostępnych jest dużo stron, które generują raporty o samochodach z różnych krajów i marek, w tym Audi.

Należy jednak pamiętać, że wiele serwisów wymaga opłacenia pewnej kwoty za dostęp do szczegółowej bazy danych. Jeśli jednak zależy Ci na dokładnej wiedzy o swoim Audi, zagraniczne strony do rozkodowania numeru VIN mogą okazać się bardzo pomocne. Dekoder VIN Audi to wartościowe źródło informacji przy zakupie używanego samochodu.

Jak rozkodowywany jest numer VIN w Audi?

Pierwszy znak oznacza kraj produkcji, a drugi producenta. Kolejne cyfry określają model, wersję wyposażenia, silnik oraz skrzynię biegów. Kolejna litera pozwala zidentyfikować fabrykę produkującą dany samochód, natomiast siódmy znak informuje o typie nadwozia. W przypadku Audi, ósmy znak to kontrolna cyfra, która pozwala zweryfikować poprawność pozostałych cyfr. Ostatnie trzy znaki oznaczają numer seryjny pojazdu.

Kod lakieru Audi – gdzie go znajdziemy?

Kod lakieru Audi to niezbędna informacja dla każdego właściciela samochodu, który chce odświeżyć jego wygląd lub naprawić zarysowania. Bez jego znajomości niełatwo będzie dobrać odpowiedni kolor lakieru, aby nie wyróżniał się w nieestetyczny sposób. Zwykle zapisany jest on na specjalnej naklejce umieszczonej w bagażniku, na prawej stronie, pod matą lub w okolicy koła zapasowego. 

Kod zazwyczaj składa się z czterech znaków w postaci liter lub cyfr, które reprezentują odpowiednio:

 • kolor podstawowy,
 • efekt specjalny,
 • intensywności barwy.

Zobacz więcej na: Sprawdzenie koloru po numerze VIN – Poradnik

Innym miejscem, w którym można znaleźć kod lakieru Audi, jest książeczka serwisowa. Dobrym pomysłem jest również bezpośredni kontakt z producentem, który na podstawie numeru VIN pojazdu poda Ci dokładne informacje na temat koloru i kodu lakieru. Inną opcją jest również wizyta w specjalistycznym sklepie motoryzacyjnym, gdzie pracownicy z łatwością odnajdą poszukiwany przez Ciebie kod.

Dekodowanie VIN a marka samochodu

Zobacz, jak sprawdzić auto po VIN-ie w innych popularnych markach.

BMW VIN

Ford VIN

Volkswagen VIN

Opel VIN

Mercedes VIN

Toyota VIN

Fiat VIN

Mazda CIN

Podsumowanie

 • Numer VIN Audi umożliwia jednoznaczne zidentyfikowanie pojazdu. W tym celu należy skorzystać z dekodera VIN.
 • Za pomocą dekodera możesz uzyskać dostęp do szczegółowych informacji na temat pojazdu, takich jak model, rok produkcji, silnik, wyposażenie czy miejsce produkcji.
 • Jeśli chcesz sprawdzić VIN możesz wejść na strony internetowe oferujące bezpłatne dekodery VIN.
 • Kod lakieru Audi, zazwyczaj umieszczony jest w bagażniku na bocznej ściance, pod matą lub w pobliżu koła zapasowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o dekoder VIN Audi

 1. Czym jest dekoder VIN?

  Dekoder VIN to narzędzie umożliwiające odczytanie numeru VIN pojazdu i przypisanie mu odpowiednich danych. Dzięki wykorzystaniu dekodera VIN można łatwo zweryfikować prawidłowość informacji zawartych w dokumencie rejestracyjnym pojazdu. Jest to bardzo przydatne narzędzie dla każdego, kto chce kupić używany samochód i sprawdzić historię oraz dane pojazdu.

 2. Czy każdy dekoder VIN Audi posiada rzetelne informacje?

  Istnieje wiele różnych źródeł informacji, które mogą być używane do pobrania informacji o pojeździe na podstawie numeru VIN. Niektóre dekodery są dokładniejsze i posiadają więcej danych niż pozostałe. Mogą się różnić także dokładnością z jaką interpretują kod VIN. Najlepiej ufać dekoderom VIN, które są oficjalnie udostępniane przez Audi lub zatwierdzone przez tego producenta. Pozyskane szczegóły zawsze warto zweryfikować na podstawie przynajmniej jednego innego źródła.

 3. Ile kosztuje dekoder VIN Audi?

  Na rynku można znaleźć darmowe opcje dekodowania VIN, ale w większości przypadków nie gwarantują one pełnej informacji o pojeździe. Sprawdzanie VIN Audi może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od wyboru pakietu. Pamiętaj, że w zamian za droższą usługę uzyskasz jednak pełne dane o historii pojazdu.

 4. Co konkretnie można sprawdzić w dekoderze VIN Audi?

  Dekodowanie VIN Audi umożliwia sprawdzenie szeregu informacji na temat danego samochodu. Za pomocą tego narzędzia można poznać datę produkcji, model, wersję silnika, napęd, kolor, wyposażenie, fabrykę, z której auto pochodzi oraz kod kraju, w którym zostało wyprodukowane. Dekoder VIN jest także przydatny w przypadku zakupu samochodu używanego, ponieważ pozwala potwierdzić, czy pojazd był wcześniej uszkodzony lub brał udział w kolizji.

[Głosów: 0 Średnia: 0]